Muzyczna uczta na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie
29 czerwca rusza 24. edycja Festiwalu „Ogrody Muzyczne – Graj Ogrody!”
- Iwona Kwiecień
Tego wydarzenia nie może przegapić żaden miłośnik muzyki. Festiwal „Ogrody Muzyczne – Graj Ogrody!”, który odbędzie się w dniach 29 czerwca - 27 lipca 2024 r. w Pawilonie Koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie, został tak zaplanowany, by dostarczyć wspaniałych przeżyć każdemu melomanowi, niezależnie od jego preferencji muzycznych.
Rozmaitość gatunków muzycznych
W ciągu 29 festiwalowych wieczorów odbędzie się aż 30 wydarzeń, w tym 13 koncertów na żywo i 17 pokazów filmowych. W czasie całego wydarzenia będzie można posłuchać: recitali pianistycznych i operowych, muzyki dawnej, ale też XX-wiecznej klasyki big-bandu czy muzyki współczesnej. W repertuarze znalazły się także pop-opera oraz muzyka z gier komputerowych.
Na warszawskiej scenie pojawi się wiele wybitnych zespołów oraz solistów z Polski i zagranicy. Kogo możemy się spodziewać?
Artyści, którzy wystąpią na festiwalu „Ogrody Muzyczne – Graj Ogrody!”
Wśród gwiazd festiwalu znalazł się norweski zespół Barokksolistene, który wystąpi 1 lipca razem ze skrzypkiem barokowym Bjarte Eike. Barokowi Soliści, bo takie jest znaczenie nazwy tego zespołu po norwesku, kochają nie tylko muzykę nurtu historycznego, ale też... szaloną zabawę! Ich program „Alehouse Sessions" łączy XVII-wieczną muzykę angielską, angielskie szanty i skandynawskie tańce, a wszystko jest podane publiczności w klimacie niczym z angielskiego pubu. Kolejni wyczekiwani artyści to zespół Umlaut Big Band pod kierunkiem Pierre-Antoine’a Badaroux, którzy w „Krótkiej Historii Swingu” odtworzą charakterystyczne brzmienie, znane z przedwojennych płyt i zaproszą publiczność do tanecznej zabawy w stylu lat dwudziestych XX w.
W gronie polskich wykonawców znaleźli się: NFM Orkiestra Leopoldinum – Wrocław pod kierunkiem skrzypka Alexandra Sitkovetsky’ego, Hashtag Ensemble oraz Chopin University Big Band pod kierunkiem Piotra Kostrzewy. Na ten występ 5 lipca czekają zwłaszcza fani Marcina Maseckiego. Pianista jest znany publiczności z Jazz Bandu Młynarski-Masecki czy Tria Jazzowego Marcina Maseckiego, w którym artysta łączy siły z Jerzym Rogiewiczem i Piotrem Domagalskim. Na Festiwalu „Ogrody Muzyczne – Graj Ogrody!” Marcin Masecki wykona własne improwizacje George’a Gershwina, a wśród nich „Błękitną rapsodię” w oryginalnej wersji z 1924 roku.
Nie można nie wspomnieć także o innych solistach, którzy uświetnią tegoroczny festiwal. Oprócz wymienianego Marcina Maseckiego przed publicznością wystąpią także pianiści: duet Hyuk i Hyo Lee, Waldemar Malicki, Adam Kośmieja i Martyna Zakrzewska.
Z kolei wokaliści, których usłyszymy na dziedzińcu Zamku Królewskiego, to: Iwona Sobotka i David Baños w projekcie pucciniowskim, Dorota Szczepańska z projektem Lamento, młodzi śpiewacy Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz pop-operowe trio Tre Voci, zaś wspomnianą wcześniej muzykę z gier komputerowych wykona Heroes Orchestra.
Projekcje filmowe na Festiwalu „Ogrody Muzyczne”
Ponieważ w roku 2024 wypada setna rocznica śmierci wielkiego kompozytora operowego Giacomo Pucciniego, na ekranie zobaczymy najważniejsze pozycje z jego twórczości: „Cyganerię”, „Toscę”, „Turandot” i „Madame Butterfly”.
Poza tym odbędą się także inne pokazy oper, operetek, baletów, oratoriów i koncertów, m.in. koncert Davida Garreta z Taorminy na Sycylii z 2023 roku, „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta z Festiwalu w Salzburgu z 2023 roku czy „Cyrulik sewilski” z Opery Wiedeńskiej z 2021 roku. Dla miłośników baletu przygotowano np. nagranie z Royal Opera House, Covent Garden 2015 przedstawienia „ Córka źle strzeżona” i nagranie z Opery w Zurychu z 2020 roku „Śpiącej królewny”. Wymienione pozycje to oczywiście tylko początek długiej listy przewidzianych w programie festiwalu projekcji na dużym ekranie.
Start festiwalu – już 29 czerwca 2024 roku
Pierwszego dnia festiwalu o godz. 18.30 zostanie zaprezentowane historyczne nagranie z Opery w San Francisco 1988 opery „Cyganeria” Giacomo Pucciniego w reżyserii Franceski Zambello. W nagraniu pojawia się iście gwiazdorska obsada: Luciano Pavarotti jako Rodolfo i Mirella Freni jako Mimi, a także chór i Orkiestra The San Francisco Opera House pod dyrekcją Tiziana Severini. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie w ramach cyklu Puccini 100.
Cały program festiwalu można znaleźć na stronie www.ogrodymuzyczne.pl