Kościół wypełniony po brzegi, medal od prezydenta i poruszający występ Magdy Umer. Tak pożegnano Wojciecha Trzcińskiego
„Cierpiał, nawet nie przepraszał, a serce ciągle biło, jakby na coś czekało. Aż Pan Bóg serce uciszył", mówił ksiądz

Pierwszego lutego media obiegła informacja o śmierci Wojciecha Trzcińskiego. Wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta oraz autora muzyki do największych hitów pożegnał dziś tłum żałobników. Przypomnijmy, że artysta był pomysłodawcą nagród Fryderyki. Muzyk odszedł w wieku 75 lat po długiej walce z chorobą.
Anna Jantar, Edyta Geppert, czy Irena Jarocka. To z nimi współpracował Wojciech Trzciński
Wybitny artysta i autorytet dla wielu młodszych muzyków. Wojciech Trzciński na swoim koncie miał wiele osiągnięć. Był nie tylko pomysłodawcą nagród Fryderyki, ale też doskonałym twórcą. Współpracował z najlepszymi wokalistami w Polsce, takimi jak: Anna Jantar, Krzysztof Krawczyk, Zdzisława Sośnicka („Człowiek nie jest sam"), Izabela Trojanowska („Karmazynowa noc"), Irena Jarocka („Odpływają kawiarenki"), Banda i Wanda („Hi-Fi", „Nie będę Julią"), Edyta Geppert, Zbigniew Wodecki, czy Halina Frąckowiak.
Mało kto wie, że był również dyrektorem artystycznym festiwali w Opolu i Sopocie. Został również uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". „Dziękujemy ci za piękną muzykę, za ekspresję. Pan Bóg obdarzył cię ogromną wrażliwością i talentem muzycznym, inteligencją twórczą. Przełożyłeś to na piękne brzmienia, melodie i aranżacje. [...] Chciałam ci podziękować na to, że cię spotkałam. Za nasze rozmowy, twoją przyjaźń i za twoją mądrość. Za wszystko to, czego uczyłam się przez te lata naszych spotkań", mówiła jeszcze niedawno Halina Frąckowiak.
CZYTAJ TEŻ: Po ojcu odziedziczył miłość do muzyki. Ich relacja pełna była wzlotów i upadków
Tak wyglądał pogrzeb Wojciecha Trzcińskiego
O śmierci muzyka poinformował jego syn — Stanisław. „Zawiadamiamy, że pogrzeb Taty odbędzie się 17 lutego w poniedziałek. Msza święta pożegnalna zostanie odprawiona tego dnia o godzinie 12.00, w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy placu Teatralnym 18 w Warszawie. Po mszy nastąpi przejazd na Powązki Wojskowe, gdzie o godzinie 14.00 spod bramy głównej wyruszy kondukt żałobny do miejsca spoczynku", napisał pierwszego lutego 2025 roku.
Msza święta odbyła się dzisiaj o godzinie 12:00. Kościół Środowisk Twórczych był wypełniony po brzegi. Wiele osób nie miało nawet gdzie usiąść. Wybitnego kompozytora pożegnano z wielkim szacunkiem. Na początku wręczono rodzinie zmarłego medal od prezydenta Polski, a następnie zaśpiewała Magda Umer, która współpracowała z nim jeszcze w latach studenckich. „Cierpiał, nawet nie przepraszał, a serce ciągle biło, jakby na coś czekało. Aż Pan Bóg serce uciszył", mówił ksiądz.
Na ceremonii zjawili się również przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Kancelarii Premiera oraz Senatu i Sejmu.
Rodzinie i najbliższym składamy najszczersze kondolencje.
Źródło: Fakt.pl.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie żyje Wojciech Trzciński. Piosenki wybitnego kompozytora do dziś nucą kolejne pokolenia



Zobacz także
Galeria
Pokazywanie elementów od 1 do 3 z 12
Akcje
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 17
Duże formy w roli głównej. Nowa kolekcja Vezzi zachwyca strukturą i jakością
Współpraca reklamowa