Reklama

Minęło siedemnaście lat od śmierci jednego z najwybitniejszych polskich muzyków. Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku w Warszawie. Przez lata zmagał się z chorobą nowotworową...

Reklama

Artysta wszech czasów, który wyprzedzał swoje czasy. Jako jeden z pierwszych polskich muzyków odważył się wykorzystać w swojej twórczości elementy muzyki elektronicznej. Czesław Niemen tworzył nie tylko ballady i rockowe utwory – przez lata opracował swój własny oryginalny i niepowtarzalny styl. Muzyka elektroniczna, filmowa, blues, pop, jazz czy big bit... Nie ograniczał się do jednego nurtu muzycznego. Kto z nas nie zna największych utworów artysty: „Dziwny jest ten świat”, „Pod papugami” czy „Sen o Warszawie”, mimo, że liczą sobie ponad 50 lat.

Kobiety go kochały. Często na ławce pod jego domem dziewczyny schodziły się grupkami i spoglądały w okna. Postrzegany jest jako jedna z największych indywidualności polskiego rocka. Artysta urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki, lecz w trakcie trwania swojej kariery przyjął pseudonim „Niemen”, a następnie oficjalnie zmienił nazwisko na Niemen-Wydrzycki.

„Dziwny jest ten świat”

Niemen z początkiem lat 60-tych występował na festiwalach. Swoją karierę związał z zespołem Czerwono-Czarni, a następnie zasilił szeregi grupy Niebiesko-Czarni, wraz z którą podróżował po całej Polsce i Europie. Na tym etapie zaczął po raz pierwszy komponować własne utwory. Swoim charyzmą i talentem zachwycił samą Marlenę Dietrich, a ta zafascynowana jedną z piosenek nagrała jej własną wersję tyle, że w przekładzie na niemiecki. Kolejnym etapem muzycznej przygody były występy z grupą „Akwarele”. Tym razem Niemen stworzył swój największy przebój „Dziwny jest ten świat”, który uważany jest za hymn młodzieży końca lat 60-tych. W latach 70. stworzył formację Niemen, następnie zaczął komponować projekty dla teatru i telewizji. Chociaż w latach osiemdziesiątych występował już dość rzadko, pod koniec XX wieku wydał pierwszy album CD z autoryzowaną kompilacją utworów.

W życiu prywatnym Czesław Niemen był dwukrotnie żonaty i miał trzy córki – Natalię Niemen, Eleonorę Atalay i Marię Gutowską. Zaraził dzieci miłością do muzyki, chociaż podobno brak mu było talentów pedagogicznych. Jego druga żona, Małgorzata Niemen, cztery lata po śmierci męża udzieliła pierwszego wywiadu.

Mistrz i jego Muza. To żona była pierwszym słuchaczem jego nowych kompozycji. To ona sprawiała, że ciągle rozwijał skrzydła. W 2008 roku Małgorzata Niemen udzieliła wywiadu Monice Kotowskiej. Co mówiła VIVIE! o mężu? Jaki był Czesław Niemen? Przypominamy niezwykły archiwalny wywiad.

„Jagody szaleju” Niemena? Nie znam.

Reklama

Świetnie. Pozna pani. To pastisz. Czesław nie był pompatyczny, jak wielu się zdaje. Miał świetne poczucie humoru. Pamiętam, parę lat temu siedzieliśmy w kuchni, kiedy naszą ulicą szedł sprzedawca jagód i wołał: „Ja-go-dy, ja-go-dy, ja-go-dy, ja-”. I tak na okrągło. Czesława wielokrotnie inspirowało to, wobec czego inni przechodzą obojętnie. Wtedy napisał „Jagody szaleju”.

Reklama
Reklama
Reklama