Zimna wojna, Joanna Kulig, Tomasz Kot
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Kolejny sukces Zimnej wojny! Jest coraz bliżej Oscara?

Nagrodzono autora zdjęć, Łukasza Żala

Weronika Kostyra 10 lutego 2019 17:29
Zimna wojna, Joanna Kulig, Tomasz Kot
Fot. Materiały prasowe

Kolejny sukces Zimnej wojny! Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (ASC) nagrodziło Łukasza Żala, autora zdjęć do filmu. Polak wygrał z silną konkurencją! Czy to znak, że upragniony Oscar jest coraz bliżej?

Łukasz Żal nagrodzony za zdjęcia do „Zimnej wojny”

Łukasz Żal za zdjęcia do Zimnej wojny został nominowany do Oscara, ale już teraz zdobył prestiżowe wyróżnienie, pokonując autorów zdjęć do filmów Roma, Narodziny gwiazdy, Faworyta oraz Pierwszy człowiek. Nagroda ASC pokazuje, że Zimna wojna ma realne szanse na Oscara. Film Pawła Pawlikowskiego został nominowany łącznie w trzech kategoriach – najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza reżyseria i najlepsze zdjęcia. O tym, czy dostanie statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej przekonamy się już 24 lutego.

Kim jest Łukasz Żal?

Łukasz Żal jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Pierwsze kroki jako reżyser i twórca zdjęć rozpoczynał od pracy nad etiudami szkolnymi, w dalszej kolejności zaś na planie seriali, takich jak Daleko od noszy oraz w filmie U Pana Boga za miedzą Jacka Bromskiego. Od 2011 roku rozpoczął tworzenie zdjęć do uznanych polskich filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Łącznie na koncie ma pracę nad ponad 20 filmami. Jest również odpowiedzialny za zdjęcia do Twojego Vincenta, który w 2018 roku zdobył nominację do Oscara w kategorii „najlepszy długometrażowy film animowany”.

Przełomem był właśnie rok 2013, ponieważ to wtedy wraz z Ryszardem Lenczewskim współpracował przy filmie Ida, który w 2015 roku otrzymał Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” i był nominowany do nagrody Akademii Filmowej również za zdjęcia. Poza tym uhonorowany został m.in. nominacjami do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, a także Europejską Nagrodą Filmową, nagrodą za zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni, nagrodami na festiwalach w Mińsku i Bukareszcie, Złotą Żabą na Camerimage i nominacją do Orła. W 2013 roku Łukasz Żal współtworzył również dokument Joanna (jako autor zdjęć), który dwa lata później uzyskał nominację do Oscara w kategorii „najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”. Nie inaczej jest w przypadku Zimnej wojny. 

Kim jest Łukasz Żal, polski operator nominowany do Oscara 2019?
Fot. Arthur Mola/Invision/AP/East News

plakat filmu Zimna wojna, Paweł Pawlikowski
Fot. Kino Świat

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.