Reklama

W tym roku 13. grudnia przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Był to jeden z najbardziej bolesnych i znaczących momentów w latach 80. XX wieku w historii naszego kraju. Do dziś budzi ogromne kontrowersje. Jak wyglądało wówczas życie mieszkańców Polski? Te najważniejsze chwile udokumentował na swoich fotografiach wybitny fotograf Chris Niedenthal. Zebrano je w wyjątkowym albumie.

Reklama

Stan wojenny Chris Niedenthal. Tak wyglądał stan wojenny w Polsce

Stan wojenny to propozycja albumowa z fotografiami jednego z najbardziej uznanych fotoreporterów europejskich, Chrisa Niedenthala, poświęcona szczególnemu okresowi w historii Polski – stanowi wojennemu. Na ponad 200 znakomitych zdjęciach uwiecznione zostały codzienne zmagania cywilów i mundurowych – w skromnych mieszkaniach i sklepowych kolejkach, podczas ulicznych manifestacji, drogowych rewizji czy studenckich strajków.

Ogłaszający stan wojenny Wojciech Jaruzelski, widoczny na ekranie telewizora, transporter opancerzony stojący przed kinem Moskwa, w którym akurat wyświetlany był „Czas apokalipsy” Francisa Forda Coppoli, hasła wypisywane na drzwiach i bramach, choćby „Zima wasza, wiosna nasza”, i wiele innych przejmujących ujęć składa się na album upamiętniający czas, w którym polscy obywatele byli świadkami, ale i uczestnikami „godziny ciężkiej próby”.

Czytaj także: „Bijcie w brzuch, żeby nie było śladów”. Tajemnice i śmierć Grzegorza Przemyka

To obowiązkowa pozycja dla wszystkich wielbicieli fotografii reportażowej. Dodatkowym walorem tego niezwykłego albumu są teksty znanych osób, m.in. Jacka Merkela, Izabelli Cywińskiej czy Andrzeja Friszke, którzy w krótkich wypowiedziach opisują swoje wspomnienia o tym trudnym czasie. Bez analizowania, rozstrzygania, oddzielania dobrych decyzji od złych. Wspomnienia obywateli, którzy przeżyli ten czas jak wiele innych ludzi, z obawą co przyniesie kolejny dzień, miesiąc, rok, ale i z wielką nadzieją na lepsze dziś.

Cześć wyjątkowych fotografii autorstwa Chrisa Niedenthala możesz zobaczyć poniżej.

Chris Niedenthal

Okładka albumu ze zdjęciami Chrisa Niedenthala

Chris Niedenthal

Zamieszanie wywołane interwencją milicji, ul. Świętokrzyska w Warszawie, 1982

Chris Niedenthal

Kołowy transporter opancerzony na tle reklamy „Czasu Apokalipsy” F.F. Coppoli przed warszawskim kinem Moskwa, 13–14 grudnia 1981

Chris Niedenthal

Patrol na warszawskim pl. Na Rozdrożu, 13 grudnia 1981

Chris Niedenthal

Funkcjonariusze ZOMO podczas pacyfikacji strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie, 1981

Chris Niedenthal

Krzyż kwietny na pl. Zwycięstwa w Warszawie. Niszczony przez milicję, był natychmiast odtwarzany, 1982

Chris Niedenthal

Strajkujący studenci Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie, grudzień 1981

Chris Niedenthal

Kwiaty układano w symbolicznym miejscu przemówienia Jana Pawła II podczas pielgrzymki w 1979 oraz ustawienia trumny z ciałem kard. Stefana Wyszyńskiego podczas pogrzebu, 1982

Bartosz Maciejewski

Reklama

Chris Niedenthal, portret​​​​

Reklama
Reklama
Reklama