Pełna kultura. Roman Praszyński poleca specjalnie dla viva.pl
Książki, filmy, muzyka. W rubryce "Pełna kultura" najciekawsze nowości poleca dziennikarz "Vivy!", Roman Praszyński.
Pijana życiem
To już trzeci tom wspomnień Agnieszki Osieckiej. „Dzienniki 1952”. Poetka zaczęła opisywać swoje życie jako dziewięciolatka i robiła to do śmierci. To najintymniejsze z wszystkich zapisków artystki.
Kochała zmianę. Zmieniała miejsca, kochanków, życie. Ta potrzeba była w niej od zawsze. W roku 1952 zrobiła maturę i zaczęła studia dziennikarskie. Wtedy właśnie zdała sobie sprawę z mechanizmu, który będzie kierował jej życiem. Nigdy nie zazna spokoju, bo dla niej spokój to śmierć. Pisała: "Jeżeli mówimy, że człowiek jest w życiu artystą, nieraz wielkim artystą, to Życie samo jest Sztuką. Starajmy się więc tworzyć ją i grać jak najpełniej, oddając najsubtelniejsze tony i barwy, aby następnie móc się nią upić i umrzeć pijanymi Życiem". To fascynująca lektura. Rzadka okazja do podpatrzenia, jak rodzi się twórca, co go kształtuje, jak z dziecka wyrasta świadomy człowiek. "Cieszymy się, że mama wreszcie przemówi własnym językiem. Zamiast mówić o niej bez jej wiedzy, wreszcie posłuchamy, co sama ma do powiedzenia o sobie i o innych", powiedziała o "Dziennikach" Agata Passent, córka poetki.
Agnieszka Osiecka, "Dzienniki 1952", trzeci tom z wielotomowej edycji. Prószyński i S-ka 2015.
O gwiazdach i gwiazdółkach
Ironiczna i nostalgiczna kronika wzlotów i upadków, blasków i nędzy naszej rodzimej nadwiślańskiej elity. To opowieść o gwiazdach i gwiazdółkach. Z pazurem.
"Piegi na katar. Salony Jerzego Iwaszkiewicza". Edipresse Polska 2015.
Malowana lala
Gwiazda PRL-u, młoda, dzika, naturalna. Została po niej kultowa MUZYKA. Karin Stanek zdobyła Nowy Jork. Jaką cenę zapłaciła za sukces, karierę, życie z pasją?
Historia dziewczyny z Bytomia, która śpiewać i grać nauczyła się sama, choć miała kłopoty z dykcją. Nie była pięknością, ale kiedy pojawiała się na scenie, porywała miliony, a aplauz po jej występach w latach 60. potrafił trwać pół godziny. Karin Stanek była wyjątkową artystką, wybitnie utalentowaną, a przy tym osobą szalenie skromną i naturalną. „Jimmy Joe”, „Malowana lala”, „Tato, kup mi dżinsy”, „Trzysta tysięcy gitar”, „Chłopak z gitarą”, „Jedziemy autostopem…”. Chyba nie ma człowieka w naszym kraju, który nie słyszał tych przebojów. Biografię artystki, która zmarła w 2011 roku, napisała Anna Kryszkiewicz, jej wieloletnia przyjaciółka i menedżerka. Dzięki aplikacji Tap2C możemy dodatkowo obejrzeć zdjęcia artystki, posłuchać jej piosenek.
"Karin Stanek. Autostopem z malowaną lalą". Anna Kryszkiewicz. Edipresse Książki 2015.
Dakar
Ludzie o niezmożonej woli. Maszyny, które czasem zawodzą. Przyroda, która urzeka, a niekiedy zabija.
"Rajd Dakar". Rozmowy z J. Kazberukiem, K. Hołowczycem, R. Sonikiem. Edipresse Polska 2016.
Łowcy głów - intryga, przemoc, czarny humor
Wszyscy czekają na nowy film Quentina Tarantino. "Nienawistna ósemka" to western, który wysadzi nas z siodła. Czym tym razem zaskoczy kultowy reżyser?
Z nim nigdy nie wiadomo. Jest mistrzem intrygi i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Od pamiętnego filmu „Pulp Fiction” sprowadza widza na manowce. Bawi się i jest to zawsze ostra zabawa, do krwi. Tym razem reżyser sięga do historii Stanów, akcja „Nienawistnej ósemki” toczy się tuż po wojnie secesyjnej. W zaśnieżonych górach rozegra się śmiertelna gra między ósemką mężczyzn, łowcami głów i bandytami. Będzie też kobieta skazana za morderstwo. Uwaga, ta przyjemność trwa ponad trzy godziny!
"Nienawistna ósemka", Quentin Tarantino. Występują: Kurt Russell, Samuel L. Jackson i Jennifer Jason Leigh. Premiera 15 stycznia 2016.
Pokoloruj duszę
Szał kolorowania dla dorosłych to nowy sposób na relaks, odstresowanie, przyjemność, ambicje twórcze. Zestaw kilkudziesięciu pięknych czarno-białych ilustracji inspirowanych sekretami natury, z interesującymi mottami.
"Kolory natury". Kolejna książka z serii "Malowanki na dobry dzień". Edipresse Polska 2016.