Film „Szron”
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA FILMU

Chyra, Rosati i Paradis w poruszającej historii o wojnie na Ukrainie. „Szron” już zbiera pochwały

Weronika Bruździak-Gębura 28 stycznia 2017 19:45
Film „Szron”
Fot. Getty Images

Andrzej Chyra, Weronika Rosati i Vanessa Paradis zagrają w filmie o wojnie na Ukrainie. Pod koniec grudnia rozpoczęto zdjęcia do „Szronu”.

 

Andrzej Chyra, Weronika Rosati i Vanessa Paradis razem w filmie „Szron”. Obraz przez francuskie media został okrzyknięty jako jeden z tych filmów, których nie można przegapić w 2017 roku, tuż obok nowych dzieł Martina Scorsese, Michaela Hanekego, Christophera Nolana czy Anga Lee.

 

O czym jest „Szron”?

O „Szronie” rozpisują się nie tylko francuskie, ale też amerykańskie media, jak prestiżowy magazyn „Variety”. Film opowiada historię Rokasa, młodego Litwina (w tej roli młody aktor teatralny, Mantas Jankauas), który pomaga zorganizować konwój humanitarny z Litwy na Ukrainę. Poznaje dwóch dziennikarzy - w tych rolach Andrzej Chyra i Vanessa Paradis - z którymi musi odnaleźć się w wojennej zawierusze.

 

Nakręcono już pierwsze sceny

Pod koniec grudnia na krymsko-ukraińskiej granicy nakręcono pierwsze sceny do „Szronu”. Zdjęcia trwały dwa tygodnie. Za kamerą stanął Sharunas Bartas, jeden z najsławniejszych litewskich reżyserów, który w 2015 roku został doceniony na festiwalu w Cannes za film „Pokój nam w naszych snach”. W zeszłym roku w muzeum sztuki współczesnej w prestiżowym paryskim Centre Pompidou odbyła się wystawa poświęcona dorobkowi artystycznemu reżysera.

 

Ambitne kino drogi?

Film „Szron”, mimo że jeszcze nie powstał, już jest nazywany ambitnym kinem drogi. Widz, przemierzając ukrytą pod śniegiem Polskę i Litwę, dociera do ukraińskiej strefy działań wojennych. Film ma pokazywać rzeczywistość dzisiejszej Ukrainy.

 

Nie wiadomo, jak rolę w filmie dostała Weronika Rosati. Aktorka potwierdziła swój udział w produkcji wrzucając na swój Instagram zdjęcie z kolegami z planu.

 

Weronika Rosati, Andrzej Chyra, Vanessa Paradis
Fot. Instagram Weronika Rosati

Na zdjęciu: Andrzej Chyra, Vanessa Paradis i Weronika Rosati

 

Francusko-litwińsko-ukraińsko-polska produkcja została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film otrzymał 550 tysięcy złotych. Z kolei Państwowa Agencja Filmowa Ukrainy przekazała 11 milionów 480 tysięcy hrywien (prawie dwa miliony złotych) na produkcję obrazu, zaś Litewskie Centrum Filmowe - 644 tysiące euro. Premiera filmu jest zaplanowana na 2017 rok.

 

Polecamy też: „Abstract” - pierwszy wysokobudżetowy serial dokumentalny o sztuce designu. Zobacz zwiastun!​

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?