Nieustraszeni bohaterowie, tajemnice z przeszłości, brawurowa akcja i rewolucyjne efekty specjalne. Wszystko to sprawia, że filmy przygodowe to jeden z najchętniej oglądanych gatunków filmowych. Oto lista 20 najlepszych naszym zdaniem filmów przygodowych.

Reklama

1. Poszukiwacze zaginionej Arki

Słynny poszukiwacz skarbów i wykładowca akademicki, archeolog Indiana Jones (Harrison Ford) zostaje zwerbowany przez rządową agencję i wyrusza do Egiptu. Właśnie tam prowadzą ślady w poszukiwaniach Arki Przymierza, na której tropie są też bezwzględni naziści. Zawadiacki Indiana Jones powraca w naszym rankingu najlepszych filmów przygodowych po raz drugi, ale nie ma w tym niczego dziwnego. Wyreżyserowana przez Stevena Spielberga seria filmów o jego przygodach (jeszcze Indiana Jones i Świątynia Zagłady (1984), Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989) oraz Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008), to bezapelacyjnie najlepsza przygodowa seria w historii kina, która niczym metr w Sevres stanowi wzór idealnego filmu przygodowego. Mimo upłynięcia ponad 35 lat od premiery, Raiders of the Lost Ark nie zestarzał się i nadal stanowi taką samą rozrywkę jak w momencie trafienia do kin. Wszystko, co związane z Poszukiwaczami zaginionej Arki jest kultowe, co również wskazuje, z jak ważnym dla kina filmem mamy do czynienia. Począwszy od kapelusza Indiany Jonesa, poprzez jego niezawodny bicz aż po charakterystyczną muzykę Johna Williamsa, którą każdy z widzów potrafi bezbłędnie zanucić. Szczyt listy Top 20 najlepszych filmów przygodowych mógł należeć tylko do filmu Poszukiwacze zaginionej Arki!

Walka o miejsce na liście top 20 filmów przygodowych była zażarta. Uczestniczyły w niej jeszcze takie tytuły jak: Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa, The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (2005), Człowiek w żelaznej masce, The Man in the Iron Mask (1998), Maska Zorro, The Mask of Zorro (1998), Trzej muszkieterowie, The Three Musketeers (1973), Warcraft: Początek, Warcraft (2016) oraz Miłość, szmaragd i krokodyl, Romancing the Stone (1984).

East News

2. Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje

Zniszczenie Gwiazdy Śmierci nie dało Rebeliantom ostatecznego zwycięstwa w wojnie ze złym Imperium. Kilka lat później szala zwycięstwa znów znajduje się po stronie Imperium i mrocznego Dartha Vadera. Luke (Mark Hamill) wyrusza na nauki do mistrza Jedi, Yody (Frank Oz). Tymczasem Lei (Carrie Fisher) i Hanowi Solo (Harrison Ford) depczą po piętach wysłani w pogoń za nimi łowcy nagród. O ile w rankingu najlepszych filmów wszech czasów umieściliśmy Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja, to naszym zdaniem na miejsce na liście Top 20 filmów przygodowych zasługuje Gwiezdne wojny: Część V – Imperium kontratakuje. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Miejsce filmu Nowa nadzieja w historii kina jest niepodważalne. Zapoczątkował serię filmową, która po 40 latach od premiery wciąż jest fenomenem i gdyby nie on, nie byłoby nie tylko Imperium kontratakuje, ale i całego uniwersum Star Wars. Co się zaś tyczy Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back, to część ta słusznie uznawana jest za najlepszą ze wszystkich Gwiezdnych wojen, należy jej się więc miejsce w tym rankingu. Do dobrze znanych baśniowych motywów z Nowej nadziei dodała o wiele więcej mroku, dzięki czemu powstał film poważniejszy, lepszy, jedyny w swoim rodzaju. To również tutaj padł jeden z najbardziej rozpoznawalnych cytatów filmowych: Luke, jestem twoim ojcem!/"Luke, I am your father!". Historia Gwiezdnych wojen toczy się dalej na naszych oczach, w tej chwili w skład głównej sagi wchodzą następujące filmy: Mroczne widmo (1999), Atak klonów (2002), Zemsta Sithów (2005), Nowa nadzieja (1977), Imperium kontratakuje (1980), Powrót Jedi (1983), Przebudzenie Mocy (2015) oraz Ostatni Jedi (2017).

20thCentFox/Courtesy Everett Collection

3. Park Jurajski

Na leżącej u wybrzeży Kostaryki wyspie Isla Nublar zbudowany zostaje park atrakcji, w którym można zobaczyć sklonowane dinozaury. W trakcie testowej wycieczki puszczają wszystkie zabezpieczenia i goście parku (w ich rolach Sam Neill, Laura Dern oraz Jeff Goldblum) stają przed śmiertelnym zagrożeniem ze strony krwiożerczych gadów. Park jurajski to nie tylko film, który w momencie premiery pobił wszelkie rekordy kasowe i królował na liście najbardziej zyskownych filmów aż do premiery Titanica (1997). Jurassic Park to również wydarzenie, które wykroczyło o wiele dalej niż sala kinowa. Film Stevena Spielberga rozpoczął na nowo falę zainteresowania dinozaurami, stając się fenomenem na skalę światową. Zrewolucjonizował też filmową technikę, a stworzone komputerowo dinozaury nigdy wcześniej nie wyglądały w kinie tak dobrze. Pomijając jednak tę całą otoczkę towarzyszącą Parkowi jurajskiemu, mamy do czynienia z rasowym filmem przygodowym, w którym nie tylko bohaterowie, ale i widzowie są odkrywcami nowego świata. Krainy marzeń, która nigdy już miała nie ujrzeć światła dziennego. Zamieszkana przez dinozaury wyspa Isla Nublar była obiektem marzeń każdego, kto w dzieciństwie zaczytywał się książkami o tych dawno wymarłych gadach. A że nie był to przypadkowy strzał świadczy nakręcony 2015 roku Jurassic World (przed nim do kin trafiły jeszcze Zaginiony Świat: Jurassic Park (1997) i Park Jurajski 3 (2001), który po raz kolejny pobił wiele kasowych rekordów i udowodnił, że publiczność kocha dinozaury, nawet jeśli igranie z nimi zwykle kończy się dla filmowych bohaterów nie najlepiej. Ale cóż by to była za przygoda, gdyby nie wiązała się z niebezpieczeństwem? Na jej kolejną odsłonę poczekamy do 2018 roku, gdy w kinach premierę będzie miała druga część Jurassic World.

Zobacz także
East News

4. Władca pierścieni: Powrót króla

Bezwzględne armie Saurona są coraz bliżej podboju Śródziemia. Walkę z nimi toczą słabnące z każdym dniem armie ludzi, ale główny ciężar pokonania wroga leży na barkach hobbita Frodo Bagginsa (Elijah Wood). Jeśli zniszczy Jedyny Pierścień w ogniu Góry Przeznaczenia, Saurona będzie można jeszcze pokonać. Zgodnie ze znanym powiedzeniem: koniec wieńczy dzieło. Władca Pierścieni: Powrót króla mógłby znaleźć się w encyklopedii pod takim właśnie hasłem. Ostatnia część trylogii opartej na motywach powieści J. R. R. Tolkiena zakończyła trwającą przez kilka lat przygodę Petera Jacksona ze Śródziemiem, przynosząc słodko-gorzkie zakończenie podróży mającej na celu uratowanie baśniowej krainy przed siłami zła. The Lord of the Rings: The Return of the King docenili zarówno widzowie, jak i krytycy. Został nagrodzony jedenastoma Oscarami, wygrywając w każdej kategorii, w jakiej był nominowany. Można pokusić się o stwierdzenie, że cała trylogia Władca Pierścieni to najlepsze kino fantasy, jakie kiedykolwiek powstało. Nie zmieniła tej opinii nawet kolejna trylogia Jacksona, w której reżyser wrócił do Śródziemia: Hobbit: Niezwykła podróż (2012), Hobbit: Pustkowie Smauga (2013), Hobbit: Bitwa Pięciu Armii (2014).

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

Galapagos Films

5. Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły

Zawadiacki pirat Jack Sparrow (Johnny Depp) razem z dzielnym kowalem Willem Turnerem (Orlando Bloom) ruszają tropem porwanej córki gubernatora (Keira Knightley). Dziewczynę pojmali piraci ze statku Czarna Perła, którzy pragną zdjąć z siebie ciążącą na nich klątwę. Wchodząc na ekrany kin, film Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły ryzykował sporo. Święcące triumfy w latach pięćdziesiątych pirackie kino – by wspomnieć choćby Karmazynowego pirata – okres świetności miało już dawno za sobą. Na pirackim gatunku w latach 80. zęby połamał sobie nawet Roman Polański, a Wyspa piratów z 1995 roku doprowadziła do upadku całej wytwórni filmowej, która go wyprodukowała. Okazało się jednak, że publiczność kocha piratów, trzeba tylko zaprezentować jej dobry film na ich temat. Takim filmem był Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, w którym powróciła dawna piracka magia kina. Złożona ze znajomych elementów – choć postawionych na głowie: skarb jest już odnaleziony, trzeba go jedynie zwrócić – oferowała postać, która na stałe wpisała się do kanonu najbardziej rozpoznawalnych postaci filmowych. Jack Sparrow w wykonaniu Johnny'ego Deppa przejmował ekran za każdym razem, gdy tylko się na nim pojawiał. A pojawił się jeszcze cztery raz w filmach: Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (2006), Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007), Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011) oraz Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara (2017).

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

materiały prasowe

6. Goonies

Przed paczką przyjaciół mieszkających w nadmorskiej Astorii ostatni wspólny weekend w rodzinnym miasteczku. Wkrótce zostanie ono zrównane z ziemią i przebudowane na pole golfowe. Ostatnią deską ratunku może być odnalezienie legendarnego pirackiego skarbu należącego do Jednookiego Willy’ego. Wyreżyserowany przez Richarda Donnera Goonies udowadnia, że to, co najważniejsze w dobrym filmie przygodowym to historia. Podczas gdy w rankingu najlepszych filmów przygodowych otaczają Goonies produkcje za setki milionów dolarów, on nie potrzebował takiego wsparcia, by przebojem wedrzeć się na szczyty listy najpopularniejszych. Goonies jest jednym z najlepszych przykładów filmów określanych mianem kina nowej przygody, a o jego popularności niech świadczy fakt, że to również nim w głównej mierze inspirował się jeden z największych hitów serialowych ostatnich lat: Stranger Things. Oglądając film Donnera z miejsca chcemy dołączyć do tytułowej paczki i razem z nią przeżywać niesamowite przygody w całkiem zwyczajnym i normalnym świecie. I uświadamiamy sobie, że przygoda może czekać wszędzie, nawet za drzwiami.

East News

7. Indiana Jones i ostatnia krucjata

Profesor archeologii Henry Jones Sr (Sean Connery) znika bez śladu w trakcie poszukiwań mitycznego kielicha, Świętego Graala. Poszukiwania kontynuuje syn Henry'ego, Indiana Jones (Harrison Ford). W Wenecji odnajduje kolejne ślady przybliżające go do odnalezienia ojca oraz drogocennego kielicha. Nie ma żadnych wątpliwości ani konkurencji, Indiana Jones to najbardziej znany archeolog w historii kina. Kropka. Trudno dziś wyobrazić sobie innego aktora w tej roli niż Harrison Ford, a zresztą nie ma sensu próbować. Jednak znakomita postać głównego bohatera, z którą z łatwością się identyfikujemy i której od pierwszych sekund kibicujemy, nie wystarczyłaby, gdyby pojawiła się w przeciętnym filmie. Dowodem na to niezbyt udana druga część przygód Indiany Jonesa, Świątynia zagłady. Na szczęście o będącej trzecią częścią Ostatniej krucjacie – serię uzupełniają Poszukiwacze zaginionej Arki (1981) oraz Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008) – można już mówić tylko w samych superlatywach, bo to rasowe kino przygodowe pełne akcji, humoru i nikczemnych przeciwników, którzy dostają od Indiany łupnia w rytm braw widowni. Duet Steven Spielberg (reżyseria) i George Lucas (autor historii) wsparty Seanem Connerym i Riverem Phoeniksem wykonał kawał znakomitej przygodowej roboty zasługujący na miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych filmów przygodowych.

Imperial Cinepix

8. Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Jedenastoletni sierota Harry Potter (Daniel Radcliffe) dowiaduje się, że jest czarodziejem. Aby doskonalić swoje wrodzone umiejętności, Potter wyrusza na nauki do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Seria powieści autorstwa Joanne K. Rowling to wydawniczy fenomen na skalę światową. Setki milionów sprzedanych egzemplarzy, dziesiątki milionów oddanych fanów stojących od świtu po kolejne tomy w dniu ich premiery i odmieniających słowa takie jak mugol czy quidditch przez wszystkie przypadki. Nie mogło skończyć się inaczej – ekranizacja przygód Harry'ego Pottera również okazała się niewiarygodnym sukcesem, a występujący w rolach głównych Daniel Radcliffe i Emma Watson z miejsca zostali gwiazdami. Tak jak wcześniej wszyscy kochali dinozaury, tak wraz z premierą Harry'ego Pottera świat opanowała moda na czary. I trwa po dziś dzień – w 2016 roku na ekrany kin trafił Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, film, którego akcja dzieje się kilkadziesiąt lat przed wydarzeniami z serii filmów o Potterze. To najlepszy dowód na to, że seria rozpoczęta filmem Harry Potter i Kamień Filozoficzny śmiało może startować w konkursie na najlepszy przygodowy film familijny w historii kina. Harry Potter powracał później w filmach: Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002), Harry Potter i więzień Azkabanu (2004), Harry Potter i Czara Ognia (2005), Harry Potter i Zakon Feniksa (2007), Harry Potter i Książę Półkrwi (2009), Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I (2010), Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II.

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

Galapagos Films

9. Powrót do przyszłości

Ekscentryczny doktor Emmett Brown (Christopher Lloyd) zostaje zabity w trakcie testowania skonstruowanego przez siebie wehikułu czasu. Towarzyszący mu nastolatek Marty McFly (Michael J. Fox), uciekając przenosi się w czasie do 1955 roku. Od tego, czy uda mu się stamtąd powrócić, zależeć będzie jego życie. Powrót do przyszłości wniósł do kina przygodowego jeszcze jeden rodzaj przygody: przygodę w czasie. Podobnie jak bohaterowie eksplorujący nieznane wyspy i przemierzający pustynie karawanami, także i główny bohater Back to the Future wybrał się na nieznany ląd, tym razem o nazwie przeszłość. I to zderzenie dwóch zupełnie odmiennych światów zaowocowało znakomitym kinem rozrywkowym dla całej rodziny, w którym znalazło się miejsce zarówno dla humoru, jak i zagrożenia. Igraszki z czasem mogą kosztować Marty'ego i jego rodzeństwo życie, co sprawia, że w tej przygodzie jest również duża dawka emocji i niepewności. A także brawurowe wykonanie "Johnny B. Goode" Chucka Berry'ego – z Powrotu do przyszłości dowiadujemy się m.in. jak Chuck wpadł na pomysł tej piosenki. Nikogo nie zdziwił fakt, że bohaterowie Powrotu do przyszłości powrócili jeszcze w dwóch kolejnych filmach. A sam Back to the Future nominowany został do Oscara w czterech kategoriach, m.in. dla najlepszej piosenki („The Power od Love” Hueya Lewisa), zwyciężając Oscara dla najlepszych efektów dźwiękowych.

East News

10. E.T.

Ekspedycja botaniczna z kosmosu zostawia na Ziemi jednego ze swoich członków. Kosmitę znajduje dziesięcioletni Elliott (Henry Thomas). Zaprzyjaźniają się, a Elliott pomaga E.T. w powrocie na rodzinna planetę. Przewrotnie można by zauważyć, że źródłem ogromnego sukcesu E.T. są te same czynniki, które spowodowały, że publiczność pokochała też... King Konga. Dobroduszna małpa zmieniła się w dobrodusznego kosmitę, a kobiecy obiekt westchnień zamienił się w przyjaźń do chłopca. Poza tym cała reszta się z grubsza zgadza. Widzowie kochają takie wzruszające historie, a gdy opowiada je Steven Spielberg, wtedy kochają je trzy razy bardziej. A mimo to nikt nie spodziewał się aż tak ogromnego sukcesu, jaki stał się udziałem filmu E.T. Dziewięć nominacji do Oscara, cztery Oscary i miano najbardziej kasowego filmu wszech czasów, który zdetronizował na tym miejscu Gwiezdne wojny, a fotela lidera ustąpił dopiero wiele lat później Parkowi jurajskiemu.

East News

11. W pustyni i w puszczy (1973)

Polak Staś Tarkowski (Tomasz Mędrzak) oraz ośmioletnia Brytyjka Nel Rawlison (Monika Rosca) zostają porwani przez Beduinów pragnących wykorzystać ich do własnych celów. Kiedy udaje im się oswobodzić z niewoli, skazani są tylko na siebie w podróży przez niegościnne i niebezpieczne piaski Sahary. W czasach, gdy półtora miliona widzów, jacy obejrzeli jakiś film, uznawane jest za wielki sukces, kolosalne wrażenie musi robić ponad trzydziestomilionowa (30 milionów!) widownia, jaka obejrzała film Władysława Ślesickiego W pustyni i w puszczy. Ten oparty na prozie Henryka Sienkiewicza film przygodowy już chyba na zawsze znalazł się na drugim miejscu listy najchętniej oglądanych polskich filmów w historii (wyżej są jedynie Krzyżacy), a o jego wielkości niech świadczy fakt, że nakręcona wiele lat później nowa wersja W pustyni i w puszczy zdążyła już dawno popaść w niepamięć. Liczy się tylko wersja z 1973 roku, w której przygoda, odwaga i męstwo mają na imię Staś! Nikt nie potrafił tak podnosić na duchu swoich rodaków jak Sienkiewicz.

BOGUSLAW LAMBACH/EAST NEWS

12. Robin Hood: Książę złodziei

Po powrocie z wyprawy krzyżowej, angielski szlachcic Robin z Locksley (Kevin Costner) odkrywa, że jego ojciec nie żyje, a majątek rodzinny przepadł na rzecz okrutnego Szeryfa Nottingham (Alan Rickman). Razem z Maurem Azeemem (Morgan Freeman), Robin dołącza do bandy leśnych rzezimieszków, by razem z nimi walczyć z Szeryfem. O piosenkach zwykło się mawiać, że lubimy te, które już znamy. Podobny wniosek można by wysnuć w przypadku niektórych filmów. Robin Hood to jedna z najpopularniejszych postaci filmowych i serialowych, która interesowała filmowców już od czasu Errola Flynna. Ale to Robin Hood w wykonaniu Kevina Costnera trafił na naszą listę najlepszych filmów przygodowych. Nie bez znaczenia jest fakt, że to świetne, wartkie i mocno rozrywkowe kino przygodowe ze znakomitą obsadą aktorską (warto wspomnieć jeszcze choćby o Christianie Slaterze, Mary Elizabeth Mastrantonio, Michaelu Wincott'cie i występującym w niewielkiej roli Seanie Connerym), ale decydującą o powodzeniu filmu była decyzja Costnera, który nie chciał zagrać kolejnego koleżki w rajtuzach i z piórkiem, jak do tej pory przedstawiano Robina Hooda. Wykorzystując więc dobrze znana historię, pokazał ją w zupełnie nowy sposób, lansując przy okazji wielki hit Bryana Adamsa "(Everything I Do) I Do It for You".

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

Galapagos Films

13. Apocalypto

Imperium Majów chyli się ku upadkowi. Aby zyskać przychylność bogów, Majowie zwiększają liczbę krwawych ofiar. W ostatniej chwili śmierci udaje się uniknąć Łapie Jaguara. To jednak początek jego walki o życie. Podobnie jak w przypadku Zjawy, także i Apocalypto reprezentuje kino przygodowe dla dorosłych. I, podobnie jak w Zjawie, tutaj również ta filmowa przygoda ukryta jest nieco głębiej. Apocalypto zwraca uwagę przede wszystkim znakomitą reżyserią Mela Gibsona, dzięki której na ekran przeniesiony został dawno zapomniany świat dzikich dżungli, kamiennych piramid i przesadnie krwawych rytuałów mających na celu ułaskawienie woli bogów. Bezkompromisowość, jaka cechuje Apocalypto, sprawiła, że powstał film, jakiego nigdy wcześniej nie było. Okrutny i dziki, ale zarazem kolorowy. Brzmiący zapomnianym dialektem yucatec nadającym Apocalypto ostatecznego szlifu filmu przygodowego innego niż wszystkie.

Dystrybucja w Polsce: Monolith Video

Monolith Video

14. Zjawa

Podczas ekspedycji przez niedostępne rejony Ameryki Północnej, grupa traperów zostaje zdziesiątkowana przez Indian. Podczas ucieczki jeden z nich, Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) zostaje ciężko ranny w wyniku ataku niedźwiedzia i pozostawiony przez towarzyszy w lesie na pewną śmierć. Ostatkiem sił podejmuje desperacką próbę przetrwania w celu dokonania zemsty. Zjawa przejdzie do historii kina głównie jako film, za rolę w którym Leonardo DiCaprio w końcu otrzymał Oscara, ale grzechem byłoby pamiętać go tylko i wyłącznie z tego powodu. Oparty na prawdziwej historii, która na ekrany kinowe trafiła już wcześniej w filmie Człowiek z dziczy (1971), The Revenant jest filmem innym niż pozostałe na tej liście najlepszych filmów przygodowych, choćby i dlatego, że przeznaczony jest dla widzów dorosłych. Nie stoi to jednak na przeszkodzie w uwzględnieniu go w tym rankingu, bo gdy spojrzeć pod realizacyjną perfekcję, która poskutkowała dwunastoma nominacjami do Oscara, otrzymamy esencję kina przygodowego trzymającego w napięciu do ostatniej minuty. Dzikie ostępy Ameryki sprzed wieków jeszcze nigdy nie wyglądały na ekranie kinowym jak u reżysera filmu, Alejandro Gonzáleza Inárritu i jego operatora Emmanuela Lubezkiego.

Dystrybucja na DVD: Imperial Cinepix

Imperial Cinepix

15. Mumia

Zakazany romans egipskiego kapłana Imhotepa (Arnold Vosloo) i nałożnicy faraona kończy się tragicznie. Piękna Anck-Su-Namun popełnia samobójstwo, a Imhotep zostaje skazany na wieczne cierpienia. Trzy tysiące lat później grupa poszukiwaczy przygód (Rachel Weisz, Brendan Fraser, John Hannah) uwalnia żądnego zemsty kapłana. Indiana Jones i długo, długo nic, można było powiedzieć w momencie wchodzenia na ekrany kin przygodowego filmu Mumia. Dopiero wyreżyserowana przez Stephena Sommersa The Mummy przyniosła bohatera, który mógłby choć spróbować zbliżyć się do swojego wielkiego poprzednika – Ricka O'Connella (Fraser). I pomyśleć, że to wszystko w luźnej ekranizacji jednego z klasycznych horrorów lat 30. Pozostając opowieścią z dreszczykiem, Mumia oferowała atrakcyjne, przygodowe opakowanie, które przypadło do gustu widzów na tyle, że Rick wrócił na ekrany jeszcze dwa razy w filmach Mumia powraca (2001) oraz Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka (2009). Dzięki Mumii mogliśmy również obejrzeć przygody Króla Skorpiona w serii filmów inspirowanych jedną z postaci z The Mummy.

East News

16. Sherlock Holmes

Detektyw Sherlock Holmes (Robert Downey Jr) wraz z przyjacielem doktorem Watsonem (Jude Law) potrafią rozwiązać najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne. Sprawa okrutnego mordercy lorda Blackwooda (Mark Strong), który rzekomo zmartwychwstał, będzie najtrudniejszą, z jaką kiedykolwiek się spotkali. Wydawać by się mogło, że przygody Sherlocka Holmesa przenoszone już były na ekran we wszelki możliwy sposób. A jednak, brytyjski reżyser Guy Ritchie znalazł sposób na ekranizację inną niż wszystkie. Sherlock Holmes stracił u Ritchiego swoje główne walory zewnętrzne, zrzucając czapkę, płaszcz i fajkę, pod którą ukrywało się muskularne ciało Roberta Downeya Juniora (w filmie partnerują mu jeszcze Rachel MacAdams, Kelly Reilly i James Fox). Na szczęście Ritchie zostawił na miejscu resztę atutów detektywa, dzięki czemu powstało nowoczesne, dowcipne i ekscytujące dzieło, które doczekało się kontynuacji: Sherlock Holmes: Gra cieni, Sherlock Holmes: A Game of Shadows (2011).

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

Galapagos Films

17. King Kong

Ambitny filmowiec Carl Denham (Jack Black) wykrada jedyną istniejącą kopię swojego niedokończonego filmu. Wraz z zebraną przez siebie ekipą filmową wyrusza na tajemniczą Wyspę Czaszki w nadziei na znalezienie pięknych plenerów do dokończenia zdjęć. Zamiast tego odkrywa, że wyspę zamieszkuje ogromna małpa – Kong. Zanim zainteresował się nią nowozelandzki reżyser Peter Jackson, historia wielkiej małpy została przeniesiona na duży ekran już dwa razy w 1933 i 1976 roku. Podobnie jak w przypadku opowieści o Frankensteinie, także i w King Kongu tkwiło romantyczne drugie dno, które zdecydowało o powodzeniu, jakim film cieszył się wśród widzów. Okazywało się bowiem, że pozornie śmiertelnie niebezpieczna małpa rozumiała więcej niż się to zdawało. Tym większy był dramatyzm tej klasycznie przygodowej historii o dzielnych odkrywcach badających nieznany ląd. I jej finałowej sceny na szczycie nowojorskiego Empire State Building, która przeszła do kanonu najlepszych scen wszech czasów. Peter Jackson opowiedział historię King Konga jeszcze raz, tym razem przy użyciu najnowszych zdobyczy techniki filmowej, które umożliwiły nakręcenie tego filmu jak jeszcze nigdy przedtem. Zbierając przy okazji imponującą obsadę: Naomi Watts, Adrien Brody, Colin Hanks, Jamie Bell i Thomas Kretschmann.

UNIVERSAL PICTURES / EAST NEWS

18. Skarb narodów

Historyk i poszukiwacz skarbów Ben Gates (Nicolas Cage) od lat poszukuje największego w historii skarbu templariuszy. Poszukiwania popycha do przodu inskrypcja znaleziona na odwrocie Deklaracji Niepodległości. Gates musi się spieszyć, bo skarbem zainteresowany jest również bezwzględny Ian Howe (Sean Bean). Są takie określenia, które jednoznacznie sugerują, że mamy do czynienia z filmem przygodowym. Z pewnością wśród nich znalazłyby się: skarb, Templariusze czy masoni, które często pojawiają się w wyreżyserowanym przez Jona Turteltauba Skarbie narodów. Dodają mu otoczki tajemniczości i obcowania z historią, która wciąż kryje wiele tajemnic. W ten świat wkracza nieustraszony wielbiciel zagadek Gates i jego przyjaciele: młody geniusz komputerowy (Justin Bartha) i piękna pani historyk (Diane Kruger). W ten sposób powstał wartki i lekki film przygodowy, który cieszył się tak dużą popularnością, że doczekał kontynuacji w postaci filmu Skarb narodów: Księga tajemnic, National Treasure: Book of Secrets (2007). Oprócz wymienionych aktorów, w filmie występują też Jon Voight (ojciec Angeliny Jolie), Christopher Plummer i Harvey Keitel.

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

materiały prasowe

19. Książę Persji: Piaski czasu

Adoptowany przez króla Persji książę Dastan (Jake Gyllenhaal) zostaje wrobiony w zabójstwo przybranego ojca. Aby udowodnić swoją niewinność, będzie musiał posłużyć się tajemniczym Sztyletem Czasu, który umożliwia cofnięcie się w czasie. Nie wszystkim przypadła do gustu ta długo wyczekiwana ekranizacja serii popularnych gier komputerowych Prince of Persia, nie zmienia to jednak faktu, że Książę Persji: Piaski czasu jest świetnym przykładem kina przygodowego, którego główną ambicją jest dostarczenie widzom czystej rozrywki. Akcja szybko gna tu do przodu, bohaterowie na przemian walczą i kochają, a wszystko w otoczeniu widowiskowych krajobrazów Maroka i zapierających dech w piersiach lokacji. Dodatkowym atutem filmu Książę Persji: Piaski czasu jest jego bajkowy klimat opowieści o dzielnym księciu, pięknej księżniczce i złym władcy. No i świetna obsada. Oprócz Jake'a Gyllenhaala można zobaczyć tu Bena Kingsleya, Gemmę Arterton, Alfreda Molinę i Toby'ego Kebbella.

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Reklama
materiały prasowe

20. Jumanji

Rodzeństwo Judy (Kirsten Dunst) i Peter (Bradley Pierce) wprowadza się do nowego domu, w którym znajdują tajemniczą grę planszową Jumanji. Przed laty w trakcie rozgrywki gra wchłonęła (dosłownie!) młodego Alana Parrisha. Nowi gracze uwalniają dorosłego już Alana (Robin Williams), który ostatnie lata spędził w dżungli. Wraz z nim uwalniają też dzikie zwierzęta i konsekwencje, których trudno uniknąć. Kanwą przygodowego Jumanji jest książka dla dzieci autorstwa Chrisa Van Allsburga. Oprócz bestsellerowego materiału, siły filmu Joego Johnstona należy też upatrywać w obsadzie – wcielający się w rolę główną Robin Williams był w momencie premiery u szczytu kariery – a przede wszystkim w rewolucyjnych efektach specjalnych, które umożliwiły przeniesienie na ekran przygodowej historii pełnej dzikich zwierząt pustoszących miasto. Po latach efekty specjalne nie robią już takiego wrażenia i pod tym względem Jumanji mocno się zestarzał, ale pozostała emocjonująca historia dla całej rodziny, w której te efekty były jedynie dodatkiem do pomysłowej fabuły. Williamsowi w filmie Jumanji partneruje Kirsten Dunst na początku kariery, świeżo po występie w głośnym Wywiadzie z Wampirem. A kto chciałby obejrzeć coś podobnego do Jumanji, tego odsyłamy do filmu Zathura – Kosmiczna przygoda, Zathura: A Space Adventure (2005).

Polaris/East News
Reklama
Reklama
Reklama