Top 20 najlepszych filmów o miłości. Ranking
Fot. East News
ze świata filmu

Top 20 najlepszych filmów o miłości. NASZ RANKING

Marcjanna Maryszewska 18 czerwca 2024 15:03
Top 20 najlepszych filmów o miłości. Ranking
Fot. East News

Zapnijcie pasy i przygotujcie chusteczki. Ruszamy w podróż do najlepszych filmów o miłości. Przed Wami dwadzieścia tytułów, które wzruszają do łez.

1. Uwierz w ducha

Szczęśliwy związek Sama (Patrick Swayze) i Molly (Demi Moore) zostaje brutalnie przerwany. Zamordowany przez złodzieja Sam pozostaje u boku ukochanej jako duch i będzie zmuszony rozwiązać zagadkę swojego zabójstwa, a przy okazji ochronić Molly. Pomoże mu w tym ekscentryczna i wygadana Oda Mae (Whoopi Goldberg). Jedna z najpiękniejszych historii miłosnych w historii kina udowadnia, że nie ma siły silniejszej niż miłość. Nawet śmierć nie jest w stanie jej pokonać, a siła uczucia sprawia, że można skutecznie stawić czoła wszystkim kłodom rzucanym pod nogi przez życie. Uwierz w ducha umocnił pozycję Patryka Swayze na firmamencie hollywoodzkich gwiazd, a Demi Moore otworzył drogę do kariery. Oprócz niezapomnianej historii miłosnej, serca widzów podbiła też brawurową kreacją Whoopi Goldberg, która dzięki niej mogła cieszyć się z Oscara. Ghost został najbardziej kasowym filmem 1990 roku i nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby jednej z najpiękniejszych scen w całym filmie – romantycznego spotkania nad kołem garncarskim w rytm dźwięków piosenki "Unchained Melody" w wykonaniu Righteous Brothers. Zasłużone pierwsze miejsce na naszej liście najlepszych filmów o miłości.

Dystrybucja w Polsce: Imperial Cinepix

Wśród najbardziej popularnych filmów o miłości znalazłoby się również miejsce dla młodzieżowych propozycji tego gatunku. Niektóre zostały uwzględnione w powyższym zestawieniu, ale nie wszystkie. Po więcej zapraszamy do rankingu dziesięciu najlepszych miłosnych filmów dla młodzieży. Znajdziecie w nim między innymi takie pozycje jak Step Up – Taniec zmysłów, Step Up (2006), Trzy metry nad niebem, Tres metros sobre el cielo (2010) czy LOL (2012).

plakat z filmu Uwierz w ducha. Imperial Cinepix
Fot. Imperial Cinepix

2. Pamiętnik

W domu spokojnej starości Duke (James Garner) czyta chorej na Alzheimera Allie (Gena Rowlands) jej pamiętnik w nadziei na to, że dzięki temu kobieta odzyska pamięć. Z pamiętnika poznajemy historię pierwszej miłości Allie (Rachel McAdams), którą był pochodzący z niższej warstwy społecznej Noah (Ryan Gosling). Było w naszym rankingu najlepszych filmów o miłości wiele obrazów na podstawie prozy Nicholasa Sparksa, jednak to Notatnik jest tym najpiękniejszym. Od ponad dziesięciu lat, jakie minęły od jego premiery, niezmiennie wzrusza widzów na całym świecie. Nie bez znaczenia w jego powodzeniu jest również fakt, że The Notebook pokazuje wiele odcieni miłości począwszy od tej szalonej młodzieńczej, po dojrzałą. Mamy więc możliwość obserwowania rodzącego się uczucia i trwającej przez dziesiątki lat miłosnej epopei, której u schyłku grozi odejście w zapomnienie. Miłość nie byłaby jednak miłością, gdyby bohaterowie Notatnika tak łatwo się poddali. Choć są widzowie, którym do szczęścia wystarczy Ryan Gosling z gęstą brodą.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

plakat filmu Pamiętnik
Fot. Galapagos

3. Tajemnica Brokeback Mountain

Dwóch kowbojów (Heath Ledger, Jake Gyllenhaal) w trakcie letniego wypasania owiec u podnóża Brokeback Mountain zaczyna łączyć romans. Po latach, choć ułożyli sobie życie u boku żon (Michelle Williams, Anne Hathaway), nie potrafią o sobie zapomnieć. Oparty na motywach opowiadania Annie Proulx film Tajemnica Brokeback Mountain wchodził do kin w atmosferze skandalu. Wielu widzów protestowało nie tylko z powodu homoseksualnego wątku głównego, ale też dlatego, że Brokeback Mountain na rzecz gejowskiego romansu demitologizował kowboja jako prawdziwego macho. Nie spodobało się to igranie z amerykańską ikoną, ale protesty nie przeszkodziły w odniesieniu przez film Tajemnica Brokeback Mountain dużego sukcesu, czego wyrazem były trzy Oscary. W nagrodach nie ma jednak niczego dziwnego, bo jeśli nie patrzy się na Brokeback Mountain przez pryzmat powierzchownych uprzedzeń, to z łatwością można dostrzec wzruszający romans i klasyczną miłosną historię znakomicie i autentycznie odegraną przez duet Ledger, Gyllenhaal. Tajemnica Brokeback Mountain przetarła drogę do kolejnych filmów w podobnej tematyce, które dzisiaj nikogo już nie oburzają tak, jak to było jeszcze kilka lat temu.

Dystrybucja na DVD: Monolith Video

plakat filmu Tajemnica Brokeback Mountain/Monolith Video
Fot. Monolith Video

4. Titanic

Na pokładzie wypływającego w swój dziewiczy rejs z Anglii do Stanów Zjednoczonych transatlantyku Titanic spotykają się ludzie o różnym statusie społecznym. Wśród nich pochodząca z rodziny z aspiracjami Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet) i ubogi artysta Jack Dawson (Leonardo DiCaprio). Jack ratuje życie Rose, która wkrótce ma wyjść za mąż za bogatego Cala Hockleya (Billy Zane). Niewątpliwym sukcesem reżysera Titanica Jamesa Camerona był fakt, że kosztowna produkcja pełna efektownych scen katastrofy morskiej nie przysłoniła głównego wątku miłosnego, który był podstawą scenariusza filmu. Katastrofa Titanica jest tylko tłem dla namiętnej i nieokiełznanej miłości dwójki ludzi, którzy nigdy nie spotkaliby się ze sobą, gdyby nie okoliczności rejsu, który wkrótce miał przejść do historii. Pełno w Titanicu niezapomnianych scen, które sprawiły, że duet Winslet/DiCaprio to bez wątpienia jedna z najbardziej romantycznych par w historii kina. Kto nie pamięta kipiącej namiętnością sceny rysowania portretu nagiej Rose lub Jacka zapewniającego próbującą popełnić samobójstwo dziewczynę, że będzie miała na sumieniu również jego (Ty skaczesz, ja skaczę, pamiętasz?/"You jump, I jump, remember?")? Efektem tej mieszanki wybuchowej był sukces filmu mierzony w jedenastu Oscarach.

Dystrybucja w Polsce: Imperial Cinepix

Gwiazdorskie duety filmowe, które przeszły do historii kina
Fot. East News

5. Casablanca

Amerykanin Rick (Humphrey Bogart) prowadzi popularną kawiarnię w marokańskiej Casablance. Trwa II wojna światowa, a Casablanca to jedna z niewielu enklaw wolności. Poukładane życie cynicznego Ricka burzy pojawienie się jego dawnej miłości Elsy (Ingrid Bergman). Wiele czynników składa się na to, że Casablanca w reżyserii Michaela Curtiza uważana jest za jeden z najlepszych filmów w historii kina, jednym z nich jest bez wątpienia miłosny wątek, który staje się w Casablance motorem napędowym do działania dla jej bohaterów. A w szczególności Ricka, który to właśnie z powodu nieszczęśliwej miłości został tak cynicznym facetem, jakim jest, gdy go poznajemy. I ta sama miłość sprawia, że dla pięknej Ilsy zrzuca maskę cynika stając przed dylematem: poświęcić miłość dla wyższego celu, czy może zachować się bardziej egoistycznie. Podobne dylematy nie są obce również i współczesnemu widzowi, dlatego Casablanca mimo upływu lat wciąż pozostała dziełem ponadczasowym, w którym znajdziemy wiele niezapomnianych scen i cytatów: "Zagraj to Sam, zagraj As time goes by"/Play it, Sam. Play As Time Goes By czy "Myślę, że to początek wspaniałej przyjaźni"/Louie, I think this is the beginning of a beautiful friendship?

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

plakat filmu Casablanca/Galapagos Films
Fot. Galapagos Films

6. Dirty Dancing, Wirujący seks

Siedemnastoletnia Baby (Jennifer Grey) razem z rodzicami spędza wakacje w ośrodku wypoczynkowym w górach Catskill. Zakochuje się tam w przystojnym instruktorze tańca (Patrick Swayze), który nocami spotyka się ze znajomymi, by w tajemnicy tańczyć nieprzyzwoite mambo. Krytycy skazywali niskobudżetowy i pozbawiony gwiazd Wirujący seks na porażkę. Stało się jednak inaczej, a miłosna historia Baby i Johnny'ego podbiła serca widzów do tego stopnia, że film został jednym z największych kasowych przebojów 1987 roku i ukochanym „filmem do płaczu”. Dowodem na jego ogromną popularność jest również fakt, że żaden inny film przed nim nie sprzedał się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy kaset wideo. Fani roztańczonych bohaterów, których połączyło mambo, zapragnęli mieć ukochany film pod ręką i oglądać go aż do całkowitego wytarcia się taśmy. Kto wie, czy Dirty Dancing nie jest najczęściej oglądanym filmem w historii. A wszystko dzięki prostej, ale szczerej fabule oraz znakomitej ścieżce dźwiękowej pełnej hitów na czele z "(I've Had) The Time of My Life" w wykonaniu Billa Medleya i Jennifer Warnes, do której Jennifer Grey i Patrick Swayze wykonali kultowe podnoszenie.

Dystrybucja w Polsce: Best Film

plakat filmu Dirty Dancing, Wirujący seks
Fot. East News

7. Co się wydarzyło w Madison County

Francesca (Meryl Streep) zostaje sama w swoim domu na ranczo, gdy rodzina wyjeżdża na cztery dni na festyn do innego miasta. Już pierwszego dnia u jej drzwi pojawia się przystojny fotograf Robert (Clint Eastwood), szukający drogi do krytego mostu, który ma sfotografować. Nikt nie spodziewał się po Clincie Eastwoodzie, że głęboko w sercu skrywa duszę romantyka. Do momentu premiery Co się wydarzyło w Madison County aktor kojarzył się raczej z rolami twardych facetów, którzy najpierw strzelają, a dopiero potem podejmują rozmowę. Tymczasem w opartym na powieści Roberta Jamesa Wallera filmie nie tylko zagrał rolę dojrzałego kochanka, ale też go wyreżyserował. The Bridges of Madison County wyróżnia się na tle podobnych mu filmów tym, że opowiada o romansie dwójki dojrzałych ludzi, którzy wiele już przeżyli. Okazało się, że taka dojrzała miłość również znakomicie prezentuje się na ekranie, w czym zasługa niepowtarzalnego duetu Eastwood/Meryl Streep.

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

plakat filmu Co się wydarzyło w Madison County/Galapagos Films
Fot. Galapagos Films

8. Przeminęło z wiatrem

Zakochana w Ashleyu (Leslie Howard) szesnastoletnia kokietka Scarlett O'Hara (Vivien Leigh) w akcie desperacji wychodzi za mąż. Wybucha wojna secesyjna, a Scarlett szybko zostaje wdową. Wciąż darząca uczuciem Ashleya, zostanie zmuszona do odbudowy rodzinnego majątku, w czym pomoże jej przystojny i cyniczny playboy Rhett Buttler (Clark Gable), z którym połączy ją burzliwy romans. Ponadczasowa klasyka kina oparta na motywach powieści Margaret Mitchell, którą będzie oglądać się równie dobrze nawet za sto lat. Przeminęło z wiatrem to najbardziej kasowy film w historii kina (z uwzględnieniem inflacji), ale to tylko pochodna faktu, że przede wszystkim to wspaniała historia miłosna osadzona w dramatycznych czasach wojny secesyjnej. W Gone with a Wind jest wszystko, czego trzeba do powodzenia filmu: wielkie porywy miłości, wojenne ofiary, krwiści bohaterowie i wielka historia w tle. Ktoś uważa inaczej? Szczerze, moja droga, to mam to gdzieś/"Frankly my dear, I don't give a damn".

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

plakat filmu Przeminęło z wiatrem
Fot. Galapagos

9. Love Story

Pochodzący z bogatej rodziny student prawa na uniwersytecie Harvarda, Oliver Barrett IV (Ryan O'Neil) zakochuje się w sympatycznej i wygadanej Jennifer Cavalleri (Ali MacGraw). Para postanawia być razem mimo sprzeciwu rodziców Olivera, którzy przestają łożyć na jego edukację. W ogromnym powodzeniu Love Story wśród widzów nie ma żadnego przypadku. Zanim film trafił na ekrany, jego scenariusz został przerobiony na książkę, która wydana w dniu zakochanych z miejsca została bestsellerem. Nikogo nie zdziwił więc fakt, że film z Ryanem O'Neilem i Ali MacGraw podbił serca widzów i wycisnął z oczu niejedną łzę. Przepis na sukces był prosty. Wystarczyli sympatyczni bohaterowie, wielka miłość i czyhająca za rogiem śmierć. A także niezapomniany motyw muzyczny autorstwa Francisa Laia, który za muzykę do Love Story otrzymał Oscara. Sama zaś melodia doczekała się piosenki "(Where Do I Begin?) Love Story" śpiewanej przez Andy'ego Williamsa.

plakat filmu Love Story, Ryan O'Neil, Ali MacGraw
Fot. East News

10. To właśnie miłość

Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia splatają się losy kilku zakochanych bohaterów. Miłosne dylematy nie omijają premiera Wielkiej Brytanii (Hugh Grant), pisarza (Colin Firth), zdradzającego żonę męża (Emma Thompson i Alan Rickman), czy nieszczęśliwie zakochanego w żonie (Keira Knightley) najlepszego przyjaciela Marka (Andrew Lincoln). O wielkości filmu Richarda Curtisa niech świadczy fakt, że znalazł się też w naszych rankingach najlepszych filmów wszech czasów, a także najlepszych komedii romantycznych. Mimo to jego miejsce w rankingu najlepszych filmów o miłości również jest niepodważalne, a gdyby tworzyć listę najlepszych filmów świątecznych też by się na niej znalazł. Swoją uniwersalnością Love Actually zawstydza inne filmy, a jako dzieło o miłości sprawdza się tak samo dobrze. Oglądając przygody jego bohaterów jesteśmy świadkami miłości szczęśliwej, nieszczęśliwej, niemożliwej, szczenięcej... Długo można by tak wymieniać, a sam To właśnie miłość jawi się jako przykład miłosnego filmu kompletnego. Nic dziwnego, że przewinęło się w nim wielu znanych aktorów, żeby dodać do już wymienionych jeszcze Liama Neesona, Martina Freemana, Laurę Linney, Billa Nighy'ego czy Rowana Atkinsona.

Plakat filmu To właśnie miłość
Fot. mat. prasowe

11. Przed wschodem słońca

Kończący podróż po Europie amerykański student Jesse (Ethan Hawke) poznaje w pociągu do Wiednia francuską studentkę Celine (Julie Delpy). Namawia ją, by wysiadła w stolicy Austrii i spędziła z nim jego ostatni dzień przed wylotem do Stanów. Najskromniejszy spośród filmów, które uwzględniliśmy w rankingu najlepszych filmów o miłości. Nie ma w nim wielkiej wojny czy spektakularnych katastrof morskich, ale są bohaterowie z krwi i kości, których lubimy już od chwili poznania. I jest wielka metropolia, którą razem z Jesse'em i Celiną poznajemy niejako od kuchni, odwiedzając mniej znane zakamarki i odkrywając nocne sekrety. Kwitnący między bohaterami romans iskrzy mądrymi dialogami, rodzącym się uczuciem i świadomością tego, że choć jeszcze kilka godzin wcześniej Jesse i Celine się nie znali, to najprawdopodobniej są tymi przysłowiowymi połówkami jabłka, o których znalezieniu każdy marzy.

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

okładka filmu Przed wschodem słońca. Galapagos Films
Fot. Galapagos Films

12. Angielski pacjent

II wojna światowa ma się ku końcowi. W zrujnowanym włoskim klasztorze pielęgniarka Hana (Juliette Binioche) opiekuje się mocno poparzonym lotnikiem (Ralph Fiennes), który nie pamięta jak się nazywa i kim jest. Z pomocą kanadyjskiego agenta (Willem Dafoe) mężczyzna zaczyna przypominać sobie wydarzenia z przeszłości. Wielu uważa Angielskiego pacjenta za jeden z najnudniejszych filmów w historii kina, ale jest to przekonanie wyjątkowo błędne. Być może akcja The English Patient nie gna do przodu z imponującą prędkością, ale dzięki temu ma się rzadką okazję do chłonięcia kina w najczystszej postaci. Śledzenia historii, jak to mówią Amerykanie, większej niż życie, w której jest wszystko. Wielka namiętność, tajemnica z przeszłości, oszałamiające widoki Sahary i uczucie, dla którego warto zaryzykować życie. Wszystko to zdecydowało o oscarowym sukcesie Angielskiego pacjenta, który otrzymał dwanaście nominacji do Oscara zwyciężając dziewięć razy.

plakat filmu Angielski pacjent. Anthony Minghella
Fot. Miramax/Courtesy Everett Collection

13. Gwiazd naszych wina

Śmiertelnie chora na raka tarczycy Hazel (Shailene Woodley) poznaje na spotkaniu grupy wsparcia przystojnego Gusa (Ansel Elgort), który pokonał raka kości, a teraz stara się przekonywać chorych, że rak nie jest jeszcze wyrokiem. Zakochują się w sobie i wyjeżdżają do Amsterdamu na spotkanie z ulubionym pisarzem Hazel (Willem Dafoe). Oparty na motywach bestsellerowej powieści Johna Greena film Gwiazd naszych wina to tylko jeden z przykładów – za to najlepszy – na to, że współczesne kino w znakomity sposób potrafi opowiadać o trudnych tematach, jakim bez wątpienia jest śmiertelna choroba. Łatwo w takim przypadku o tanią sensację bądź cyniczną próbę wykorzystania tematu. Jednak opowiedziane z wyczuciem, potrzebnym humorem i zrozumieniem dla sytuacji filmy, nie tylko oswajają z chorobą, ale i chwytają za serce. A gdy jeszcze dochodzi do tego wielkie uczucie, wtedy do seansu potrzebny jest zapas chusteczek. The Fault in Our Stars ze skazaną na smutny finał wielką miłością jego bohaterów, to jeden z najbardziej wzruszających filmów o miłości ostatnich lat.

Dystrybucja na DVD: Imperial Cinepix

plakat z filmu Gwiazd naszych wina. Imperial Cinepix
Fot. Imperial Cinepix

14. I że cię nie opuszczę

W wyniku wypadku samochodowego Paige Collins (Rachel McAdams) traci pamięć ostatnich lat życia. O powrót żony do pełnej sprawności dba jej mąż Leo (Channing Tatum), ale nie ułatwia mu sprawy fakt, że Paige w ogóle go nie pamięta. Utrata pamięci to popularny motyw w romantycznym kinie, a oparty na faktach The Vow to jeden z najlepszych filmów, jaki z niego korzysta. Tym razem kanwą wzruszającej historii o walce o miłość była prawdziwa historia małżeństwa Carpenterów, którą opisał w książce Krickitt Carpenter. I że cię nie opuszczę po raz kolejny udowodniło, że Channing Tatum w obsadzie gwarantuje sukces, a o towarzyszącej mu Rachel McAdams jeszcze przeczytacie w tym rankingu najlepszych filmów o miłości.

plakat filmu I że cię nie opuszczę, The Vow, Channing Tatum, Rachel McAdams
Fot. East News

15. Wciąż ją kocham

Podczas pobytu na dwutygodniowej przepustce, komandos John Tyree (Channing Tatum) poznaje zaangażowaną społecznie i wesołą studentkę Savannę (Amanda Seyfried). Parę łączy miłość, ale wkrótce czeka ją długa rozłąka związana z powrotem Johna do wojska. Punktem zwrotnym filmu Dear John jest tragedia World Trade Center. Nie byłoby bowiem dobrego kina o miłości bez wielkiej tragedii w tle. Wciąż ją kocham z idolem nastolatek Channingiem Tatumem w obsadzie, w zasadzie skazany był na sukces. I taki sukces przyszedł, a Dear John okazał się najlepszym kasowym debiutem spośród wszystkich filmów opartych na motywach powieści Nicholasa Sparksa.

plakat filmu Wciąż ją kocham, Dear John
Fot. East News

16. Szkoła uczuć

Szkolny rozrabiaka Landon Carter (Shane West), aby uniknąć wyrzucenia ze szkoły musi zaangażować się m.in. w przygotowanie przedstawienia wystawianego przez szkolny Klub Dramatyczny. Tak nawiązuje bliższą znajomość ze spokojną i poukładaną Jamie Sullivan (Mandy Moore), która przestrzega go, aby nigdy się w niej nie zakochiwał. Kto nie pamięta pierwszej, szkolnej miłości? Właśnie na takim sentymencie bazuje powodzenie opartej na motywach powieści Nicholasa Sparksa Szkoły uczuć. Wspominane przez dorosłego już bohatera pierwsze uczucie wzrusza i pozostaje w pamięci na długo po zakończonym seansie. A Walk to Remember, w którego obsadzie nie było żadnych gwiazd, podbił serca publiczności w każdym wieku, pozostając do dzisiaj wzorem dla młodzieżowych filmów romantycznych na to, jak powinny wyglądać.

plakat filmu Szkoła uczuć, Adam Shankman
Fot. WARNER BROTHERS / EAST NEWS

17. P.S. Kocham cię

Śmierć jej męża Gerry'ego (Gerard Butler) jest dla Holly (Hilary Swank) ogromnym ciosem. W dniu trzydziestych urodzin kobieta otrzymuje pierwszy z serii listów, które przygotował dla niej umierający mąż. Znajduje w nich zadania do wykonania, które mają pomóc jej otrząsnąć się z żałoby. Klasyczny wyciskacz łez, który został oparty na motywach bestsellerowej powieści autorstwa Cecelii Ahern. Trudno w to uwierzyć, ale autorka napisała ją w wieku zaledwie 21 lat! O powodzeniu filmu, oprócz wzruszającej i pomysłowej historii – trudno o coś bardziej romantycznego niż miłosne listy – z pewnością zadecydowała także obsada. Dwukrotnej zdobywczyni Oscara Hilary Swank oprócz Gerarda Butlera partnerują w P.S. Kocham cię Lisa Kudrow, Gina Gershon oraz znany z serialu Żywe trupy, The Walking Dead Jeffrey Dean Morgan.

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

PS kocham Cię

18. Twój na zawsze

Zbuntowany Tyler zerwał kontakty ze swoim ojcem, którego obwinia o samobójczą śmierć starszego brata. Na studiach poznaje Alyssę, która jako dziecko przeżyła tragedię. Na oczach dziewczynki została zamordowana jej matka. Romans Tylera i Alyssy ma zupełnie niespodziewany początek. Kto raz zobaczy Remember Me, ten już zawsze będzie pamiętał szokujące zakończenie, którego nikt by się nie spodziewał. To właśnie ono sprawia, że Twój na zawsze znalazł się w rankingu top 20 filmów o miłości. Bez niego Twój na zawsze byłby porządnym filmem o trudnej miłości, ale niczym więcej. W Remember Me po raz kolejny w romantycznej roli – po trzech częściach sagi Zmierzch, Twilight – można było zobaczyć idola nastolatek, Roberta Pattinsona, któremu partneruje znana z serialu Zagubieni, Lost Emilie de Ravin.

Dystrybucja na DVD: Monolith Films

plakat filmu Twój na zawsze/Monolith Video
Fot. Monolith Video

19. Czas na miłość

Tim Lake (Domhnall Gleeson) zostaje powiernikiem rodzinnego sekretu. Wszyscy mężczyźni z rodu Lake'ów potrafią podróżować w czasie. Wkrótce ta umiejętność przyda się Timowi, który na skutek niefortunnego zbiegu okoliczności traci kontakt z sympatyczną Mary (Rachel MacAdams), w której zdążył się już zakochać. Czas na miłość to jeden z mniej docenianych filmów autorstwa Richarda Curtisa, autora takich hitów jak Notting Hill, Cztery wesela i pogrzeb, Four Weddings and a Funeral oraz To tylko miłość, Love Actually. I nawet jeśli Curtis prezentuje tu słabszą formę, to i tak powstał film, którego inni reżyserzy i scenarzyści mogliby mu zazdrościć. Oprócz charakterystycznych dla stylu autora humoru i romantyzmu, w About Time dochodzi jeszcze atrakcyjny motyw podróży w czasie, co sprawia, że film ogląda się z niekłamaną przyjemnością.

plakat filmu Czas na miłość. Richard Curtsi
Fot. East News

20. Ostatnia piosenka

Veronica "Ronnie" Miller (Miley Cyrus) mocno przeżyła rozwód rodziców. Z posłusznego dziecka zamieniła się w zbuntowaną nastolatkę. Szansą na zmianę tej sytuacji mają być wspólne wakacje z ojcem (Greg Kinnear), w trakcie których poznaje przystojnego siatkarza plażowego Willa (Liam Hemsworth). Choć Ostatnia piosenka nie jest być może najbardziej romantycznym filmem w historii kina, ale reprezentuje gatunek, którego nie można przegapić w zestawieniu romantycznych filmów – młodzieżowych filmów o miłości. Z tego względu dwudzieste miejsce w romantycznym rankingu filmów o miłości wędruje do The Last Song. Jest tutaj zbuntowana rebeliantka, wysportowany młodzieniec, dużo miłości i sporo tragedii, czyli wszystko, co potrzebne do sukcesu w takim kinie. Miley Cyrus i Liam Hemsworth tak wczuli się w role, że kilka lat później para ta się zaręczyła. A Ostatnia piosenka jest pierwszym, i wcale nie ostatnim filmem w rankingu opartym na motywach powieści Nicholasa Sparksa.

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films  

okładka filmu Ostatnia piosenka. Galapagos Films
Fot. Galapagos Films

TAGI #film

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Chcieli zmienić córce nazwisko, na oświadczyny przyszło im poczekać. Poznaj tajemnice ich związku...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.