Filmy animowane. Kochają je widzowie kinowi na całym świecie. Wybieramy te najlepsze. Przed Wami ranking Top 20 najlepszych filmów animowanych w historii kina.

Reklama

1. Król lew

W wyniku intrygi podstępnego wuja Skazy, młody królewicz Simba, syn króla zwierząt lwa Mufasy zostaje skazany na wygnanie i oskarżony o zabójstwo ojca. Od śmierci ratuje go surykatka Timon i guziec Pumba, którzy namawiają Simbę do beztroski i wesołego życia. Nadejdzie jednak czas, kiedy Simba postanowi odzyskać królestwo i sięgnąć po należną mu władzę. "Hakuna matata, jak cudownie to brzmi" – kto nie zna tych słów rozpoczynających jedną z najbardziej znanych piosenek z filmów animowanych? "Hakuna Matata", "Circle of Life" czy "Can You Feel the Love Tonight" w wykonaniu Eltona Johna podbiły nie tylko serca widzów, ale i wszystkie listy muzycznych hitów na całym świecie. Z pewnością przyczyniając się do ogromnego sukcesu, jakim był Król lew. Siłą filmu było też to, że w przystępny sposób przeniósł na duży ekran historię opartą na szekspirowskim Hamlecie. Przede wszystkim jednak bawił i wzruszał widzów w każdym wieku, nie uciekając od trudnych tematów i serwując prawdopodobnie jedną z najbardziej wzruszających scen w historii kina. Nie ma osoby, która nie płakałaby po królu Mufasie, a cała paleta emocji i uczuć, jaką oferuje Król lew sprawia, że to on zajmuje pierwsze miejsce w naszym rankingu najlepszych filmów animowanych.

Głosów bohaterom filmu użyczyli m.in. Matthew Broderick, Jeremy Irons i Rowan Atkinson. W polskiej wersji językowej usłyszeć można Wiktora Zborowskiego i Emiliana Kamińskiego.

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Zobacz także
materiały prasowe

2. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Wychowywana przez złą macochę Śnieżka to prawdziwa piękność. Jest to również jej przekleństwem, gdyż Królowa nie może znieść faktu, że na świecie jest ktoś piękniejszy od niej. Skazuje pasierbicę na śmierć, ale Śnieżce udaje się jej uniknąć. Zamiast tego trafia do chatki zamieszkałej przez krasnoludki. Rewolucyjne pod każdym względem dzieło wytwórni Walta Disneya i pierwszy pełnometrażowy film animowany, jaki trafił na ekrany kin. I to trafił przynajmniej kilka razy, co parę lat po raz kolejny zachwycając kolejne pokolenia widzów. Dzięki temu Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków znalazł się na szczytach listy najbardziej kasowych filmów wszech czasów, jeśli uwzględnić inflację. Walt Disney odebrał za niego honorowego Oscara, a właściwie to... osiem Oscarów. Jednego dużego i siedem małych, po jednym dla każdego z głównych bohaterów filmu. Filmu, który widzowie kochają po dziś dzień.

W odnalezionej po wojnie pierwszej polskiej wersji językowej Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków usłyszeć można Adolfa Dymszę, Aleksandra Żabczyńskiego i Aleksandra Fogla.

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

Galapagos Films

3. Toy Story

Kowboj Chudy był kiedyś ulubioną zabawką chłopca o imieniu Andy. Zmieniło to dopiero pojawienie się nowoczesnego astronauty Buzza Astrala. Chudy robi wszystko, by pozbyć się konkurencji, ale niespodziewanie okazuje się, że między zabawkami możliwa jest przyjaźń. O niewielu filmach w historii kina można powiedzieć, że go zrewolucjonizowały. Z pewnością na takie miano zasługuje Toy Story, w którym głosów postaciom użyczyli między innymi Tom Hanks i Tim Allen. Był to pierwszy w historii kina film w całości zrealizowany przy pomocy techniki komputerowej, która w kolejnych latach wyparła tradycyjnie rysowane filmy animowane. Toy Story był również trampoliną do sławy dla studia Pixar, które po dziś dzień urzeka nas swoimi animacjami. Ale przede wszystkim jest to świetny film o przyjaźni i o wszystkich jej blaskach i cieniach, które poznajemy dzięki bohaterom Toy Story – zabawkom.

W polskiej wersji językowej Toy Story usłyszeć można m.in. Jarosława Boberka, Emiliana Kamińskiego i Edytę Jungowską.

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

Galapagos Films

4. W głowie się nie mieści

Życiem nastoletniej Riley rządzi pięć emocji: Radość, Smutek, Gniew, Odraza i Strach. Gdy dziewczynka razem z rodzicami przeprowadza się z Minnesoty do San Francisco, coraz częściej do głosu zaczyna dochodzić Smutek. Radość stara się zrobić wszystko, by to zmienić. Bez wątpienia W głowie się nie mieści to jeden z najmądrzejszych filmów animowanych w historii kina. Zainspirowany francuskim Było sobie życie, Inside Out zabiera widza w podróż do mózgu nastolatki, by w mądry – fabuła była konsultowana ze specjalistami z zakresu psychologii – i przystępny sposób wytłumaczyć, jakie procesy odpowiedzialne są za nastroje. Problemy, z jakimi boryka się bohaterka filmu związane są ze zwykłą codziennością, a co za tym idzie widzowi łatwo wczuć się w przedstawione w filmie sytuacje. I być może nauczyć się czegoś o sobie samym, czego możliwość nie zawsze oferują nastawione na prostszą rozrywkę animowane filmy. W parze z treścią idzie w filmie W głowie się nie mieści bezbłędne wykonanie, co daje mieszankę wybuchową i czwarte miejsce w rankingu najlepszych filmów animowanych.

W polskiej wersji językowej W głowie się nie mieści usłyszeć można Maję Ostaszewską, Cezarego Pazurę, Małgorzatę Sochę oraz Kingę Preis.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

Galapagos Films

5. WALL·E

WALL·E to mały robot starej generacji pozostawiony na Ziemi w celu jej posprzątania. Ludzkość 700 lat wcześniej wyniosła się daleko w kosmos, a WALL·E konsekwentnie robi swoje, cierpiąc na coraz większą samotność. Zmienia to pojawienie się sondy o imieniu EWA. Nawet ci, którzy twierdzą, że filmy animowane nie mogą równać się z ich fabularnymi, aktorskimi kolegami, muszą przyznać, że WALL·E to po prostu arcydzieło kina bez podziału na kategorie. I pomyśleć, że przez większość czasu oglądamy tu przygody tylko jednego bohatera, który na dodatek posługuje się jedynie ograniczonym zasobem elektronicznych dźwięków. Mimo to autorom WALL·E udało się przekazać w swoim filmie tak wiele pozytywnych uczuć, okazji do uśmiechu i wzruszeń, że śmiało można powiedzieć, iż WALL·E jest jednym z najbardziej wzruszających filmów, jakie kiedykolwiek powstały. A przy okazji jest filmem bardzo mądrym, który w naoczny sposób pokazuje, jak może zakończyć się przesadnie konsumpcyjny sposób, w jaki coraz częściej traktujemy naszą planetę.

Głosów bohaterom filmu użyczyli m.in. Sigourney Weaver i Kathy Najimy. W polskiej wersji językowej usłyszeć można Cezarego Żaka, Danutę Stenkę i Annę Dymną.

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Forum Film Poland

6. Gdzie jest Nemo

Po zakończonym tragicznie ataku groźnej barrakudy, błazenek Marlin zmienia się w nadopiekuńczego ojca jedynego dziecka, jakie przetrwało atak: Nemo. Ciekawski Nemo zostaje przypadkiem schwytany przez nurka, a Marlin w towarzystwie zapominalskiej rybki Dory rusza na jego poszukiwania. Pierwszym „podwodnym” filmem animowanym, w jakim zastosowano grafikę komputerową była klasyczna Mała syrenka. Jednak to dopiero Gdzie jest Nemo? wyniósł sztukę komputerowej animacji podwodnej na poziom niedostępny wcześniej innym filmom. Krzywdzącym jednak byłoby patrzeć na Finding Nemo przez pryzmat tego, jak wygląda. Jego siłą jest bowiem wzruszająca historia, która potrafi zmiękczyć nawet największego twardziela. Rozpoczynająca się od masakry na niespotykaną wcześniej w animacjach skalę, jest opowiadającym o miłości, rodzinie i poświęceniu filmem podnoszącym na duchu widza w każdym wieku. Nie dziwi fakt, że naówczas był to najbardziej kasowy film wszech czasów, który po latach doczekał się kontynuacji w postaci Gdzie jest Dory.

W polskiej wersji językowej Finding Nemo można usłyszeć Olafa Lubaszenkę, Joannę Trzepiecińską, Jarosława Boberka, Krzysztofa Globisza, Piotra Zelta i Agnieszkę Kunikowską.

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

materiały prasowe

7. Shrek

Spokój mieszkającego na odludziu wśród bagien ogra Shreka zostaje zakłócony przez nagłe pojawienie się postaci bajek. Ze swojego królestwa wygonił je zły lord Farquaad. Shrek przystaje na propozycję lorda i w zamian za pozbawienie go problemu przeludnienia, zgadza się uratować z zamknięcia w wieży księżniczkę Fionę. O sławie Shreka może świadczyć anegdota opowiadana przez Jerzego Stuhra, który został kiedyś rozpoznany na ulicy przez jednego z nastoletnich widzów. "O, to osioł ze Shreka!" usłyszał wybitny aktor. I rzeczywiście, nie ma osoby, która nie zwróciłaby w filmie uwagi na wygadanego i bezczelnego Osła mówiącego głosem Stuhra. Wielu uważa, że aktor poradził sobie z rolą o wiele lepiej niż występujący w oryginale Eddie Murphy. Jednak nie tylko Osioł zasługuje w Shreku na uwagę. To znakomicie przemyślany film, w którym wszystkie elementy bajkowej układanki znajdują się na swoim miejscu. O jego powodzeniu zdecydowały też znakomita ścieżka dźwiękowa (niezapomniana wersja utworu Leonarda Cohena "Hallelujah" zaśpiewana przez Rufusa Wainwrighta), humor, którego tu nie brakuje i przewrotne podejście do znanych z bajek motywów. I przede wszystkim tytułowy Shrek, który stał się ukochaną postacią milionów widzów. Trudno dziś sobie wyobrazić dziecięcą imprezę bez kogoś przebranego za Shreka.

Głosów bohaterom filmu użyczyli m.in. Cameron Diaz i Mike Myers. W polskiej wersji językowej usłyszeć można Zbigniewa Zamachowskiego i Agnieszkę Kunikowską.

Dystrybucja w Polsce: Imperial Cinepix

Imperial Cinepix

8. Piękna i Bestia

Głęboko w ciemnym lesie w ponurym miasteczku mieszka Bestia. Kiedyś był złym księciem, na którego rzucono zaklęcie. Gdy w jego samotni pojawia się piękna Bella, w końcu będzie miał okazję je zerwać. Musi jedynie zakochać się ze wzajemnością w dziewczynie. Nigdy wcześniej żaden film animowany nie został nominowany do Oscara w najważniejszej kategorii dla najlepszego filmu roku. Piękna i Bestia był pierwszym filmem animowanym, któremu udało się to osiągnąć. W sumie otrzymał aż sześć nominacji do Oscara, z których dwie zamieniły się w statuetki. Tym samym Beauty and the Beast przeszedł do historii kina, a tę klasyczną baśń o miłości rodzącej się mimo przeciwieństw losu po dziś dzień ogląda się tak samo dobrze. Nucąc przy tym pochodzące z Pięknej i Bestii piosenki, z tą tytułową, wyśpiewaną przez Angelę Lansburry. O popularności filmu świadczy też fakt, że w 2017 roku na ekrany kin trafiła jego aktorska wersja. Rolę Belli zagrała w nim Emma Watson, a Bestii Dan Stevens.

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Galapagos Films

9. Mulan

Chińskiemu imperium zagraża inwazja krwiożerczych Hunów. Aby jej zapobiec, cesarz ogłasza powszechną mobilizację, w wyniku której każda rodzina musi oddać armii zdolnego do walki mężczyznę. Młoda Mulan przebiera się za chłopca, by uratować ojca przed obowiązkiem, który przyniósłby mu niechybną śmierć. Dzisiaj, gdy głównymi bohaterkami animowanych filmów są dzielne dziewczyny pokroju Meridy Walecznej, nie dziwi już fakt, że to one biorą w ręce zadania zarezerwowane wcześniej dla mężczyzn. W momencie wchodzenia na ekrany kinowe filmu Mulan nie było to tak oczywiste, a wojownicza Mulan, która nijak nie wpisywała się w szufladkę kury domowej, w jaką próbowało ją włożyć otoczenie, była jedną z pierwszych takich heroin. Animowana przedstawicielka "girl power" znakomicie poradziła sobie z zadaniem w tym oryginalnie animowanym filmie prezentującym wyraźnie inną kreskę niż poprzednie filmy ze studia Disneya. I gadającego smoka.

Głosów bohaterom filmu użyczyli m.in. Eddie Murphy i Ming-na Wen. W polskiej wersji językowej usłyszeć można Jerzego Stuhra, Teresę Lipowską i Jolantę Fraszyńską.

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

Galapagos Films

10. Pocahontas

Do wybrzeży Wirginii zawija statek z brytyjskimi kolonizatorami na pokładzie. Przybyli tu w poszukiwaniu złota i bogactw naturalnych. Jedynie przystojny kapitan John Smith jest zainteresowany poznaniem kultury mieszkających tu Indian. Będzie miał ku temu okazję dzięki poznanej w leśnych ostępach księżniczce Pocahontas. Czas, jaki upłynął od premiery Pocahontas i ciągła obecność filmu w zestawieniach najlepszych filmów animowanych udowadniają, że mamy do czynienia z produkcją, o której możemy dziś mówić w kategoriach klasyki kina. Pocahontas zarzucano manipulowanie historycznymi faktami, ale nikt nie zaprzeczy, że ta historia miłości dwóch skrajnie różnych postaci wzrusza, bawi, a także potrafi wiele nauczyć swoich widzów. Nie bez znaczenia w powodzeniu filmu była też piękna, nagrodzona Oscarem piosenka "Colors of the Wind" w wykonaniu Vanessy Williams. W polskiej wersji językowej zaśpiewała ją Edyta Górniak, a "Kolorowy wiatr" w jej interpretacji znalazł stałe miejsce wśród największych hitów artystki.

Głosów bohaterom filmu użyczyli m.in. Mel Gibson i Christian Bale. W polskiej wersji językowej usłyszeć można Małgorzatę Foremniak, Cezarego Morawskiego i Piotra Szwedesa.

East News

11. Zaplątani

Włosy księżniczki Roszpunki mają magiczną moc, która potrafi leczyć choroby i zapobiegać przed starzeniem się. Zamknięta w wysokiej wieży przez złą Gertrudę, Roszpunka od małego nie opuściła swojej samotni. Teraz u boku przystojnego Flynna Rajtara wyrusza w stronę magicznych świateł, które od zawsze chciała zobaczyć na żywo. O ile Kraina lodu była najbardziej kasowym filmem animowanym wszech czasów, to Zaplątani okazali się najdroższym filmem animowanym w historii kina. Opłaciło się, bo to niepowtarzalne połączenie animacji komputerowej z tradycyjną animacją rysowaną wygląda na ekranie po prostu przepięknie. Film Zaplątani zachwyca wizualnie, ale i nie odstaje pod względem opartej na klasycznej baśni historii i sposobu jej opowiedzenia. Jest w Tangled wszystko, co potrzebne do sukcesu. Postaci, które łatwo polubić, wzruszająca historia, wpadające w ucho piosenki i duża dawka humoru. No i udzielający głosu Flynnowi Maciej Stuhr, który sprawdził się nie gorzej niż jego ojciec w roli Osła ze Shreka. Towarzyszą mu także Julia Kamińska i Danuta Stenka.

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

materiały prasowe

12. Kraina lodu

Księżniczka Elsa posiada moc panowania nad śniegiem i mrozem. Nie do końca potrafiąc ją kontrolować, o mało nie doprowadza do tragedii i nie zabija siostry Anny. Wiele lat później Anna będzie musiała uratować królestwo Arendelle przed wieczną zimą, na którą skazała je siostra. Miano najbardziej kasowego animowanego filmu wszech czasów mówi o Krainie lodu wszystko. Frozen zarobił dla studia Walta Disneya prawie miliard trzysta milionów dolarów, a widzowie pokochali bohaterów filmu, w szczególności obdarzoną lodową mocą Elsę oraz zabawnego i niezniszczalnego bałwana Olafa. Wszyscy też nucili pod nosem pochodzącą z filmu i nagrodzoną Oscarem piosenkę "Let It Go" w wykonaniu Idiny Menzel. Polska wersja tej piosenki zatytułowana "Mam tę moc" i wykonywana przez Katarzynę Łaskę również przypadła do gustu widzom. Kraina lodu to synonim animowanego sukcesu.
Głosów bohaterom filmu użyczyli m.in. Kristen Bell i Idina Menzel. W polskiej wersji językowej usłyszeć można Czesława Mozila i Annę Cieślak.

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

Galapagos Films

13. Madagaskar

Lew Alex, zebra Marty, żyrafa Melman i hipopotamica Gloria to gwiazdy nowojorskiego zoo. Od zawsze żyjące w niewoli raczej nie poradziłyby sobie w naturalnych warunkach. W wyniku zwariowanego zbiegu okoliczności będą się mogły o tym przekonać, gdy wylądują na wybrzeżu Madagaskaru. Choć każdy z głównych bohaterów filmu Madagaskar miał swoje plusy, to jednak żaden z nich nie zdobył choćby ułamka popularności co lemur Król Julian. Króla Juliana zna każdy, a śpiewana przez niego piosenka "Wyginam śmiało ciało" i jej słowa na stałe weszły już do potocznej polszczyzny. Julian został królem Internetu, a niewiele gorzej poradziły sobie zwariowane pingwiny z Madagaskaru. Złożyło się to wszystko na jeden z najzabawniejszych filmów animowanych w historii.

Głosów bohaterom filmu użyczyli m.in. Ben Stiller, Sacha Baron Cohen i Chris Rock. W polskiej wersji językowej usłyszeć można Małgorzatę Kożuchowską, Piotra Adamczyka i Artura Żmijewskiego.

Dystrybucja w Polsce: Imperial Cinepix

Imperial Cinepix

14. Mała syrenka

Córka króla mórz i oceanów Trytona, syrenka Ariel bardzo chciałaby poznać, jak wygląda życie na stałym lądzie. Choć wszyscy przestrzegają ją przed wizytą tam, zgadza się na propozycję podstępnej Urszuli, która na kilka dni zamienia ją w człowieka. Dziś trudno w to uwierzyć, ale gdy na ekrany kin wchodził wyreżyserowany przez Johna Muskera i Rona Clementsa film Mała syrenka, wytwórnia Walta Disneya była na granicy bankructwa. Kilka nieudanych filmów o mało jej nie pogrążyło, ale sukces The Little Mermaid sprawił, że rozpoczął się trwający kilka lat okres świetności studia nazywany Erą Odrodzenia. Historia syrenki Ariel, która poświęca dla marzeń swoją rodzinę, wzrusza i bawi widzów po dziś dzień, a piosenki, jakie możemy usłyszeć w Małej syrence – wśród nich nagrodzona Oscarem "Under the Sea" (w polskiej wersji językowej "Na morza dnie" w wykonaniu Emiliana Kamińskiego) – nucą kolejne pokolenia widzów.

W polskiej wersji językowej wystąpili też. m.in. Stanisława Celińska i Jacek Kopczyński.

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

Galapagos Films

15. Ralph Demolka

Mówiący głosem Olafa Lubaszenko Ralph Demolka to negatywny bohater gry komputerowej o Feliksie Zaradziszu. Ma już dosyć swojego samotnego życia bez przyjaciół. Postanawia wkręcić się w dobrą paczkę znajomych z gry. W tym celu będzie musiał zasłużyć na medal. W poszukiwaniu nowych pomysłów na fabuły filmów animowanych ich autorzy zapuszczają się coraz dalej. Koncepcja osadzenia akcji filmu w dość hermetycznym i mocno już zapomnianym świecie automatów do gier była ryzykowna, ale to ryzyko się opłaciło. Wypełniony po brzegi smaczkami, nie tylko dla młodego widza, ale i dla tego starszego pamiętającego czasy komputerów Atari, film Wreck-It Ralph okazał się kasowym sukcesem, a w szrankach oskarowych przegrał jedynie z Meridą Waleczną. Wspomniana wyżej fabuła, dużo humoru i jedna z najlepszych żeńskich postaci w historii kina animowanego Wandelopa von Cuks składają się na świetną propozycję dla widza w każdym wieku.

Głosów bohaterom filmu użyczyli m.in. Sarah Silverman i Ed O’Neill. W polskiej wersji językowej usłyszeć można też Jolantę Fraszyńską i Edytę Olszówkę.

Galapagos Films

16. Merida Waleczna

Rudowłosa księżniczka Merida od zawsze marzyła o przygodach i awanturniczym życiu. Jej matka Elinor, królowa Szkocji, wolałaby jednak, aby córka została dobrą żoną i prawdziwą damą. Niezadowolona Merida sprawia, że w wyniku klątwy matka zamienia się w niedźwiedzicę. Nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu animowanego Brave nie każdemu przypadł do gustu, jeśli chodzi o fabułę. Wielu wskazywało, że jest zbyt mało wyszukana jak na potrzeby nowoczesnego filmu animowanego. Nikt jednak nie miał wątpliwości, że od strony technicznej Merida Waleczna to pięknie animowane dzieło, które przenosi na duży ekran zapierające dech w piersiach górzyste krajobrazy Szkocji. Zieleń tej krainy znakomicie współgrała z rudym kolorem włosów Meridy, która niczym wiele lat wcześniej Mała syrenka, sporo zaryzykowała, by tylko móc żyć po swojemu. Jej perypetie ogląda się z przyjemnością od pierwszych minut, a gdy na ekranie pojawia się mama-niedźwiedzica, przyjemność z seansu jest jeszcze większa.

Głosów bohaterom filmu użyczyli m.in. Emma Thompson i Kelly Macdonald. W polskiej wersji językowej usłyszeć można Andrzeja Grabowskiego, Anitę Lipnicką i Dominikę Kluźniak.

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

materiały prasowe

17. Epoka lodowcowa

Świat nieuchronnie zbliża się ku zagładzie. Zwierzęta rozpoczynają wielką migrację uciekając na południe przed zlodowaceniem. Zanim dołączą do nich mamut Maniek, leniwiec Sid i szablozębny tygrys Diego, najpierw muszą odstawić do rodziców znalezione przypadkiem niemowlę. "O, mniamciu, to mleczyk, chyba ostatni w sezonie!"/Oh! Yum-o! A dandelion! Probably the last one of the season!/, któż nie zna tego cytatu wypowiedzianego sepleniącym głosem Cezarego Pazury. Leniwiec Sid to jedna z najlepszych ról – nie tylko głosowych – w karierze Pazury i wizytówka filmu Epoka lodowcowa na równi z wiewiórką szablozębną Scratem. Jej przezabawne próby uratowania orzeszka stały się motywem przewodnim nie tylko pierwszej części Ice Age, ale również jej czterech kontynuacji. Nie ma wątpliwości, że seria, która doczekała się aż pięciu filmów zasługuje na miejsce na liście top 20 najlepszych filmów animowanych.

Głosów bohaterom filmu użyczyli m.in. Jack Black i Denis Leary. W polskiej wersji językowej oprócz Pazury można usłyszeć. Piotra Fronczewskiego i Wojciecha Malajkata.

Dystrybucja w Polsce: Imperial Cinepix

Imperial Cinepix

18. Minionki rozrabiają

Były superzłoczyńca Gru dawno już porzucił swój niecny fach i zajął się wychowaniem adoptowanych córek oraz produkcją dżemów. Jednak kiedy światu zagraża niebezpieczeństwo, przystaje na propozycję Ligi Antyzłoczyńców i rozpoczyna śledztwo. Choć pierwsza część Jak ukraść Księżyc była już ogromnym sukcesem, to i tak nie mogła się równać sukcesowi kontynuacji, która dzisiaj okupuje miejsce w pierwszej dziesiątce najbardziej kasowych filmów animowanych wszech czasów. Do popularności filmu Minionki rozrabiają z pewnością przysłużyła się też pochodząca z jego ścieżki dźwiękowej piosenka "Happy" w wykonaniu Pharella Williamsa, którą w 2013 roku śpiewał cały świat. No i tytułowe Minionki, żółto-niebieskie stworki, które zawładnęły wyobraźnią widzów w tym stopniu, że doczekały się kolejnego filmu, którego były już głównymi bohaterami.

Głosów bohaterom filmu użyczyli m.in. Steve Carell, Kristen Wiig, Russell Brand, Ken Jeong i Miranda Cosgrove.

East News

19. Kung Fu Panda

Niezdarny miś panda o imieniu Po od zawsze marzył o tym, żeby zostać wojownikiem kung fu. Niespodziewanie nadarza się ku temu okazja, gdy Dolinie Spokoju, w której mieszka zagraża groźny Tai Lung. Po rozpoczyna treningi, by zostać Smoczym Wojownikiem. Nie pierwszy to raz, kiedy autorzy z Hollywood odwiedzili rejony Dalekiego Wschodu w poszukiwaniu inspiracji do kolejnych dzieł. Kung Fu Panda powtórzył sukces wcześniejszego o kilka lat Mulan, wprowadzając na animowany ekran elementy sztuk walki i azjatyckiej filozofii życia. Ale Kung Fu Panda jest przede wszystkim uniwersalną bajkową opowieścią o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych, a jeśli czegoś bardzo się pragnie, to można osiągnąć wszystko. Trzeba tylko się poświęcić i nie słuchać tych, którzy mówią, że nic z tego nie będzie. Trudno o bardziej klasyczny przekaz, jaki można wynieść z seansu animowanego filmu.

Głosów bohaterom filmu użyczyli m.in. Angelina Jolie, Seth Rogen, Jack Black, Lucy Liu i Dustin Hoffman.

East News

20. Jak wytresować smoka

Nastoletni Wiking Czkawka za wszelką cenę chce udowodnić swoim towarzyszom, że jest wystarczająco męski, by móc razem z nimi polować na nękające ich wioskę smoki. Kiedy jednak udaje mu się schwytać jednego ze smoków, odkrywa, że to przyjazne istoty, które same mają problemy. Kiedy Jak wytresować smoka trafiało na ekrany kinowe, nikt nie wróżył mu powodzenia. A jednak How to Train Your Dragon okazał się dużym sukcesem kasowym, który zaskoczył wszystkich. Po latach od premiery nie dziwi jego popularność i kolejne części, jakich się doczekał (trzecia ma trafić do kin w 2019 roku). W końcu w każdej dobrej bajce musi być jakiś smok, a tu było ich o wiele więcej. Nie mówiąc już o pełnej emocji historii w nieco poważniejszym tonie oraz humorze, który towarzyszy filmowi rozładowując nawet najbardziej emocjonujące fragmenty.

Reklama

Głosów bohaterom filmu użyczyli m.in. Jay Baruchel, Gerard Butler, Jonah Hill i Kristen Wiig. W polskiej wersji językowej można usłyszeć Mateusza Damięckiego, Julię Kamińską i Sebastiana Cybulskiego.

East News
Reklama
Reklama
Reklama