Prezentujemy subiektywny ranking Top 20 filmów wszech czasów. Zgadzacie się z naszym wyborem najlepszych filmów w historii kina?

Reklama

1. Ojciec chrzestny

Oparta na książkowym pierwowzorze autorstwa Maria Puzo saga mafijnej rodziny Corleone to film idealny i jeden z niewielu przykładów na to, że ekranizacja powieści może być równa bądź nawet lepsza książkowemu pierwowzorowi. To zresztą nie jest jedyny mit, jaki obala Ojciec chrzestny. Wielu uważa, że druga część trylogii jest filmem jeszcze lepszym niż pierwszy The Godfather, co już w ogóle bardzo rzadko się zdarza. Kiedy słyszymy "mafia", przed oczami od razu pojawia się obraz jowialnego Dona Corleone w mistrzowskim wykonaniu Marlona Brando. Świadczy to o uniwersalnej jakości Ojca chrzestnego, który na zawsze wyrył się w pamięci widzów i nie zestarzał mimo dziesiątek lat, jakie upłynęły od jego premiery. Jest to punkt wspólny większości zaprezentowanych w rankingu wszech czasów filmu, które z upływem lat nie tracą na jakości. Bezbłędnie wyreżyserowany przez Francisa Forda Coppolę i zagrany przez Brando, Ala Pacino, Jamesa Caana i Diane Keaton, Ojciec chrzestny to przykład kina, które ogląda się z zapartym tchem od początku do końca, a przemoc, jakiej tu nie brakuje w pełni znajduje uzasadnienie w fabule. Nie ma też chyba osoby, która nie znałaby głównego motywu muzycznego towarzyszącego pierwszemu miejscu na naszej liście najlepszych filmów w historii kina – Ojcu chrzestnemu.

East News

2. Skazani na Shawshank

Znamienne, że także i druga pozycja na naszej liście najlepszych filmów wszech czasów doczekała się uznania dopiero jakiś czas po premierze. Opowiadający o bankierze, który za podwójne zabójstwo trafia do więzienia, Skazani na Shawshank okazał się kinową klapą, której nie osłodziło siedem nominacji do Oscara. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek listę najwspanialszych filmów w historii kina bez The Shawshank Redemption. Oparty na literackim pierwowzorze autorstwa samego Stephena Kinga film Franka Darabonta to wspaniałe dzieło o nadziei, która nie gaśnie nawet w najmniej sprzyjających okolicznościach. A także o przyjaźni twardszej niż mury więzienia. Chemią, jaka wytworzyła się pomiędzy występującymi w rolach głównych Timem Robbinsem i Morganem Freemanem można by obdzielić kilka filmów. Trzeba też pamiętać, że właśnie Skazani na Shawshank serwują jeden z najlepszych zwrotów akcji, jakie dane było zobaczyć w kinie. No i niezapomnianą scenę rozgrywającą się przy dźwiękach arii Duettino Sull'aria z opery Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Zobacz także
Monolith Video

3. Obywatel Kane

W 1941 roku, kiedy na ekrany wchodził Obywatel Kane, publiczność kinowa nie była jeszcze gotowa na tego rodzaju filmy. Skomplikowana struktura fabularna filmu Citizen Kane sprawiła, że nie odniósł on sukcesu. Rozpoczynający się od sceny śmierci głównego bohatera, bogatego magnata prasowego, i opowiadający jego historię za pomocą retrospekcji zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy. Debiutującemu reżyserowi, zaledwie 25-letniemu Orsonowi Wellesowi, nigdy później nie udało się już powtórzyć sukcesu Obywatela Kane'a. Trudno się dziwić, w Citizen Kane zaproponował wiele rozwiązań technicznych, które na owe czasy były prawdziwą rewolucją, a dziś są podstawą każdego filmowca. Sztuczki optyczne, gry cieni, kompozycje kadru czy przejścia montażowe to prawdziwa gratka dla miłośników kina. Całości dopełnia jedna z największych tajemnic kina, wyszeptana na łożu śmierci przez Charlesa Fostera Kane'a "Różyczka". Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

Galapagos

4. Casablanca

Kinowy sukces Casablanki zaskoczył nawet autorów tego filmu uznawanego dzisiaj za jeden z najlepszych romansów w historii kina. Ciekawe, co powiedzieliby wiedząc o tym, że osiemdziesiąt lat po premierze pamięć o filmie jest wciąż żywa. Role Humphreya Bogarta i Ingrid Bergman przeszły do kanonu kina, a znakomity scenariusz zaserwował nie tylko opowieść o miłości i podejmowaniu trudnych wyborów, ale i świetne dialogi, którymi film Michaela Curtiza jest wypełniony po brzegi. Kto nie zna "Zagraj to Sam, zagraj As time goes by"/Play it, Sam. Play As Time Goes By czy "Myślę, że to początek wspaniałej przyjaźni"/Louie, I think this is the beginning of a beautiful friendship? Nie bez znaczenia był również kontekst całej opowieści, czyli walka o wolność i wyzwolenie się spod buta niemieckiego okupanta. Wzruszającej sceny z odśpiewaniem Marsylianki nie sposób zapomnieć.

materiały prasowe

5. Titanic

Nie byłoby tej jednej z najwspanialszych historii miłosnych w historii kina, gdyby nie kontekst, w jakim została umiejscowiona. Biedny Jack i bogata Rose spotykają się w jedynym miejscu, w którym na początku XX wieku mogliby się spotkać. Potężny Titanic wypływa w rejs do Ameryki, a na jego pokładzie za chwilę rozegra się tragedia. Zanim do niej dojdzie, Leonarda DiCaprio i Kate Winslet połączy ekranowy romans, który po dziś dzień wzrusza serca widzów, nawet teraz zastanawiających się nad tym, czy na drzwiach, na których dryfowała Rose znalazłoby się jednak miejsce dla Jacka. Najdroższy naówczas film w historii kina – jego produkcja kosztowała więcej niż koszt wykończenia prawdziwego Titanica – okazał się również spektakularnym sukcesem finansowym, wspartym docenieniem przez krytyków. Świadczy o tym jedenaście Oscarów i piąte miejsce na naszej liście najlepszych filmów wszech czasów. Katastrofy morskie nigdy wcześniej i już nigdy później nie wyglądały tak efektownie, jak ta u Jamesa Camerona.

Dystrybucja w Polsce: Imperial Cinepix

ONS

6. Milczenie owiec

Nie ma żadnego przypadku w tym, że Milczenie owiec na ceremonii rozdania Oscarów w 1992 roku otrzymało pięć statuetek w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyseria, scenariusz oraz pierwszoplanowe role męska i żeńska dla Anthony'ego Hopkinsa i Jodie Foster. Taka sztuka jak The Silence of the Lambs udała się jeszcze tylko filmom Ich noce i Lot nad kukułczym gniazdem. Oparty na motywach powieści Thomasa Harrisa film opowiedział przerażającą historię seryjnego mordercy obdzierającego ofiary ze skóry. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami horror przerażał tym bardziej, że pokazywał iż prawdziwe zło czai się wśród nas. Nie gdzieś daleko, a w piwnicach okolicznych domów zamienionych w koszmar. Nie byłoby jednak sukcesu filmu, gdyby nie Hannibal Lecter, jeden z najlepszych złoczyńców w historii kina. Skryty za specjalną maską budził grozę samym tylko wyglądem.

East News

7. Forrest Gump

Siedzący na ławeczce krótko ostrzyżony mężczyzna w sportowych butach, jasnej marynarce i niebieskiej koszuli w kratę to jeden z najbardziej ikonicznych obrazków w historii kina. Forrest Gump, bo o nim mowa, znakomicie zagrany przez nagrodzonego za tę rolę Oscarem Toma Hanksa, skradł serca widzów swoim dobrym sercem i kultowymi powiedzonkami. Dzięki niemu dzisiaj każdy wie, że "życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na jaką trafisz" (Life was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get"). Siłą filmu Zemeckisa jest bezbłędna realizacja upstrzona skomplikowanymi efektami specjalnymi służącymi fabule, a nie taniej sensacji i umiejętnie wplecione w tę fabułę wątki historyczne. Forrest Gump wzrusza, bawi i stanowi niepowtarzalną okazję do zapoznania się z całą najnowszą historią Stanów Zjednoczonych. Nieprzypadkowo Forrest Gump został uznany najlepszym filmem roku, w którym swoją premierę miały takie filmy jak Pulp Fiction, Skazani na Shawshank czy Król lew.

East News

8. Pulp Fiction

Dziś nie ma kinomana, który nie znałby nazwiska: Quentin Tarantino. Gdy na ekrany trafiał jego zaledwie drugi film Pulp Fiction, sława autora Wściekłych psów dopiero raczkowała. Pulp Fiction z Johnem Travoltą, Samuelem L. Jacksonem, Umą Thurman i Bruce’em Willisem w obsadzie był uderzeniem prosto w szczękę, którym Tarantino zaznaczył swoją pozycję w branży i zaprezentował film, jakiego wcześniej nie było. Paradoksalnie utkany z motywów zapożyczonych z innych filmów, Pulp Fiction wypracował własny styl charakteryzujący się niechronologicznym opowiedzeniem fabuły, mozaikowymi wątkami układającymi się z czasem w spójną całość, krwawą brutalnością i niepowtarzalnymi dialogami, które zyskały miano tarantiniad. Reżyser wyniósł na ołtarze popkulturę i jej ikony, co zresztą robi po dziś dzień udowadniając, że sukces i ponadczasowość Pulp Fiction nie były przypadkowe.

Miramax/courtesy Everett Collection

9. Król lew

Nie ma chyba osoby, która nie płakałaby podczas sceny śmierci króla Mufasy i jeśli jest jakiś film animowany, który zasługuje na miejsce na liście najlepszych filmów wszech czasów, to bez wątpienia jest nim Król lew. Opowieść o lwiątku wygnanym z krainy, którą miało rządzić o mało nie kończy się tragicznie, ale taki właśnie jest Król lew. Mieszanka wzruszeń i dobrego humoru okazuje się być zabójczą, jeśli chodzi o zdobycie serc widzów. Całości wrażeń dopełnia klasyczna, ręcznie rysowana animacja, wspaniała muzyka tercetu Hans Zimmer, Elton John i Tim Rice oraz garść uniwersalnych prawd o życiu, przyjaźni, odpowiedzialności i wchodzeniu w dorosłość.

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

materiały prasowe

10. Lista Schindlera

Do chwili premiery Listy Schindlera, nazwisko Steven Spielberg kojarzyło się jedynie z kinową rozrywką. W filmografii reżysera było kilka poważnych filmów, ale żaden z nich nie odniósł spodziewanego sukcesu. Wszystko zmieniło się dopiero wraz z kręconym głównie w Krakowie Schindler's List. Opowiedział w nim Spielberg historię Oscara Schindlera (Liam Neeson), niemieckiego przemysłowcy, który w trakcie II wojny światowej z pomocą zaufanego Itzhaka Sterna (Ben Kingsley) uratował przed zagładą setki Żydów. Reżyserowi znakomicie udało się przenieść na ekran straszne czasy Holocaustu również dzięki zastosowaniu czarno-białej taśmy filmowej. Nakręcona z szacunkiem do ofiar eksterminacji Lista Schindlera to film autentyczny, wzruszający i potrzebny. Z przerażającym Ralphem Fiennesem w roli demonicznego Amona Götha.

East News

11. Dwunastu gniewnych ludzi

Najbardziej skromna pozycja na liście najlepszych filmów wszech czasów, udowadniająca, że do stworzenia wielkiego kina wcale nie są potrzebne wielkie środki. Wystarczy jedno pomieszczenie, dwunastu zdolnych aktorów i trzymająca w napięciu historia obrad ławy przysięgłych debatujących nad winą mordercy. 12 gniewnych ludzi rozpoczyna się w momencie, w którym w zasadzie wszystko wiadomo, by później z każdą sceną budować napięcie, odkrywać kolejne karty i burzyć początkowe przeświadczenie. Znakomicie zagrany 12 Angry Men, z niezapomnianą kreacją Henry'ego Fondy, podłożył trwałe podwaliny pod gatunek prawniczego thrillera.

Dystrybucja w Polsce: Imperial Cinepix

Imperial Cinepix

12. Władca pierścieni: Drużyna pierścienia

Film życia nowozelandzkiego reżysera Petera Jacksona, który przygodę z kinem zaczynał krwawymi horrorami pokroju Martwicy mózgu. A właściwie to trzy filmy życia, bo Władca pierścieni to zaplanowana z góry trylogia, która odchodziła z kina w glorii chwały wraz z jedenastoma Oscarami dla Powrotu króla (wszystkie filmy otrzymały w sumie siedemnaście Oscarów). A zaczęło się to wszystko od Drużyny pierścienia, która na swoje czasy była niesamowitym przedsięwzięciem logistycznym i finansowym. Przeniesienie na duży ekran prozy Tolkiena uważane było niemal za niemożliwe, ale Jackson w znakomitym stylu temu zaprzeczył. Władca pierścieni na ekranie prezentował się znakomicie, w czym duża zasługa nowozelandzkich krajobrazów, które w filmie "zagrały" książkowe Śródziemie.

Galapagos Films

13. Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja

Chyba żaden inny film w historii nie wywarł takiego wpływu na współczesne kino jak Gwiezdne wojny Lucasa. Właściwie wszystko jest w nim kultowe. Bohaterowie pozytywni (mistrz Yoda), złoczyńcy (mroczny Darth Vader), muzyka Johna Williamsa, cytaty, które na stałe przeniknęły do świata popkultury ("Niech Moc będzie z Tobą"/May the Force be with You) – lista jest jeszcze dłuższa. Sukces reprezentującego nurt tzw. Kina Nowej Przygody Star Wars można z łatwością liczyć w fanach kosmicznej Sagi, których miliony każdego roku spotykają się na konwentach i śledzą wszystkie strzępki informacji dochodzące z planów kolejnych części. Mit Gwiezdnych wojen jest wciąż żywy i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. W 2015 roku do kin trafił najnowszy, siódmy epizod sagi: Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy, a rok później osadzony w uniwersum Star Wars: Łotr 1: Gwiezdne wojny – historie. I pomyśleć, że wszystko dzięki filmowej baśni o dobrym Luke'a Skywalkerze, który pewnego dnia wyruszył z rodzinnej planety, by walczyć ze złym Imperium.

Imperial Cinepix

14. Braveheart - Waleczne serce

Drugi film w reżyserskiej karierze Mela Gibsona zaskoczył wszystkich. Po kameralnym Człowieku bez twarzy nikt nie spodziewał się, że aktora kojarzonego raczej z rozrywkowymi rolami stać na dzieło tak kompletne, przemyślane, a zarazem efektowne. W filmie Braveheart – Waleczne serce jest wszystko, co potrzebne do monumentalnego historycznego eposu. Niespotykany wcześniej rozmach scen batalistycznych, oparta na prawdziwych wydarzeniach historia szkockiego bohatera narodowego Williama Wallace'a, a także wzruszający wątek miłosny stanowiący esencję wszystkich działań głównego bohatera. Nikt tak nie kochał i nie walczył jak William Wallace, którego urokowi nie potrafiła się oprzeć nawet francuska księżniczka Izabela (Sophie Marceau).

Imperial Cinepix

15. Chłopcy z ferajny

Gangsterskie klimaty od zawsze były bliskie sercu wychowanego w nowojorskiej Małej Italii Martina Scorsese. Chłopcy z ferajny to jego najwspanialsze "mafijne" dokonanie, choć można by się spierać, czy palma pierwszeństwa nie należy do Kasyna. Oddajmy ją jednak wcześniejszemu Goodfellas, w którym Scorsese opowiedział historię gwałtownego wzlotu i jeszcze gwałtowniejszego upadku gangstera Henry'ego Hilla. Scorsese swoim filmem przybliża świat nowojorskiej mafii, a snuta przez wiele lat historia podana w charakterystycznym, krwawym i brutalnym stylu reżysera, wciąga od pierwszych minut. Zasługa w tym również świetnej obsady: ulubionego aktora Scorsese Roberta De Niro, nagrodzonego za swoją rolę Oscarem Joego Pesciego oraz obsadzonego w roli głównej Raya Liotty.

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

Galapagos Films

16. Szeregowiec Ryan

Wyreżyserowany przez Stevena Spielberga Szeregowiec Ryan zrewolucjonizował sposób pokazywania wojny na dużym ekranie. Wielka w tym zasługa również operatora Janusza Kamińskiego, który razem z kamerą wbiegł między żołnierzy na plażę Normandii, by widz mógł znaleźć się w samym sercu wydarzeń. Do historii kina przeszła początkowa, blisko półgodzinna scena desantu, ale i cała reszta znakomitego Saving Private Ryan chwyta za serce i bezbłędnie pokazuje okrucieństwo i bezsensowność wojny. Poznajemy je oczami żołnierzy z oddziału dowodzonego przez kapitana Millera (Tom Hanks), który wyrusza z misją za linię wroga, by uratować zaginionego żołnierza, tytułowego szeregowca Ryana.

East News

17. Egzorcysta

Egzorcysta Williama Friedkina to jeden z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych horrorów w historii kina. Oparty na motywach powieści Williama Petera Blatty'ego ponownie wniósł ten gatunek na salony. Friedkin opowiedział w The Exorcist historię opętanej przez demona Megan, której na ratunek przybywa dwójka księży egzorcystów. Niezapomniane sceny egzorcyzmów po dziś dzień stanowią wzór dla filmowców, jak również podsycany surowymi zdjęciami i pulsującą muzyką klimat strachu i obcowania z czymś, czego do końca nie można zrozumieć. W pamięci widzów szczególnie zapadła nastoletnia Linda Blair w roli opętanej Megan. Któż nie pamięta jej kręcącej się o 360 stopni głowy i efektownych wymiotów?

Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films

Materiały prasowe

18. Leon Zawodowiec

W przypadku Leona Zawodowca znakomicie sprawdza się stwierdzenie: takich filmów się już nie robi. Nie robi ich nawet jego reżyser Luc Besson, który zakochał się w komercji. Wielka to szkoda dla kina, bo mało kto tak jak on potrafił pokazać na ekranie przyjaźń dwóch skrajnie różnych postaci wywodzących się z patologicznego środowiska. Ona (Natalie Portman), córka zamieszanego w narkotyki mężczyzny, on, płatny zabójca (Jean Reno). Ona, dwunastolatka, on, dojrzały mężczyzna. A mimo to widzowie pokochali tę romantyczną historię oraz pełną przeciwieństw parę na drodze do zemsty na zabójcach braciszka dziewczyny dowodzonych przez demonicznego Stansfielda (Gary Oldman). Leon i Matylda – co ciekawe obchodzą imieniny tego samego dnia – to bez wątpienia jedni z najbardziej pamiętnych przyjaciół w historii kina. Efektowna otoczka kina sensacyjnego była tylko dodatkiem do tej opowieści o życiowych rozbitkach.

Dystrybucja na DVD: Monolith Films

Mat. prasowe

19. To właśnie miłość

Czy mając w swojej filmografii takie filmy jak Cztery wesela i pogrzeb czy Notting Hill można stworzyć coś jeszcze lepszego? Richard Curtis udowodnił, że to możliwe. Film To właśnie miłość uważany jest powszechnie za wzór komedii romantycznej, jak również idealny film bożonarodzeniowy. Do czasu premiery Love Actually uważano, że Curtis to scenarzysta, który o wiele lepiej kreśli postaci drugoplanowe niż te na planie pierwszym. Najwyraźniej wziął sobie to do serca i w To właśnie miłość w zasadzie każda z postaci jest drugoplanową. I każdą widzowie kochają równie mocno. Zwariowanego rockandrollowca, premiera Wielkiej Brytanii, zdradzanego pisarza, czy zakochanego w żonie najlepszego przyjaciela chłopaka z karteczkami. Nie bez znaczenia w sukcesie filmu była też jego gwiazdorska obsada: Hugh Grant, Colin Firth, Alan Rickman, Liam Neeson, Keira Knightley, Martin Freeman, Emma Thompson.

Reklama

20. Park Jurajski

Niesprawiedliwe byłoby ocenianie sukcesu Parku jurajskiego jedynie przez pryzmat rewolucji, jaką przyniósł w dziedzinie techniki filmowej. Faktem jest jednak, że zastosowane na potrzeby Jurassic Park efekty komputerowe były przełomowe. Nie tylko one, Park Jurajski przyniósł również przełom, jeśli chodzi o dźwięk. Wszystko to jedynie wspierało przygodową historię, która rozpaliła wyobraźnię widzów na całym świecie i spowodowała wzrost zainteresowania dinozaurami. Film o nieudanej wyprawie do parku rozrywki, na potrzeby którego odtworzono żywe dinozaury, okazał się najbardziej kasowym obrazem wszech czasów, a jego rekord pobił dopiero Titanic. Jeszcze lepiej poradziła sobie czwarta część filmu: Jurassic World, która zarobiła grubo ponad półtora miliarda dolarów stając się czwartym najbardziej dochodowym filmem w historii kina.

East News
Reklama
Reklama
Reklama