Marek Siudym, Kabaret Olgi Lipińskiej, prawdopodobnie lata 90. XX wieku
Fot. Żyburtowicz/AKPA
NIEZWYKŁE HISTORIE

Stracił wnuczka, kobiety zostawiły go z niczym. Trudne życie Marka Siudyma

Zyskał dużą popularność, ale nie miał szczęścia w życiu prywatnym

Konrad Szczęsny 24 października 2022 15:13
Marek Siudym, Kabaret Olgi Lipińskiej, prawdopodobnie lata 90. XX wieku
Fot. Żyburtowicz/AKPA

Od niemal 50 lat zachwyca kolejnymi rolami na małym i dużym ekranie. Świetnie sprawdza się zarówno w tych komediowych, jak i dramatycznych. Wciąż pozostaje aktywny i podejmuje kolejne zawodowe wyzwania. A dziś świętuje kolejne urodziny! Marek Siudym to artysta niezwykły. I równie niezwykłe było jego życie uczuciowe. Przeplatały się w nim wszystkie możliwe emocje: od wielkiego szczęścia po rozpacz. 

Marek Siudym: młodość, droga do kariery 

Przyszedł na świat 24 października 1948 roku w Łodzi. Od dziecka wiedział, że ma artystyczną duszę. Początkowo przyszłość związać chciał z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w rodzinnym mieście, ale się do niej nie dostał ze względu na zbyt słabe wyniki maturalne. Odbył więc obowiązkową służbę wojskową, zaś później spróbował ponownie, ale tym razem w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na egzaminie wypadł fenomenalnie. W 1974 roku odebrał dyplom.

„Do szkoły teatralnej dostałem się za pierwszym razem. I powoli zacząłem rozsmakowywać się w aktorstwie. Ale nie ulega wątpliwości, że miałem ogromne szczęście do ludzi. Trafiałem na niezwykłe osoby – profesorów, kolegów aktorów, reżyserów. Miałem od kogo się uczyć, kogo obserwować i kogo słuchać. To coś nieocenionego. Te spotkania mnie zbudowały i uformowały", mówił w rozmowie z Plejadą

W świecie kinematografii zadebiutował cztery lata wcześniej rolą niemal epizodyczną w „Przygodach psa Cywila” w 1970 roku. Po dwóch latach przerwy ponownie otrzymał angaż do jednej z produkcji i od tamtej pory właściwie cały czas pozostaje aktywny zawodowo. Któż nie zna takich jego ról, jak Władysława ze „Złotopolskich”, Stanisława z „Lokatorów” i „Sąsiadów” czy majstra Bogdana w „Heli w Opałach”? W ostatnim czasie możemy podziwiać go w „Pierwszej miłości” (Edward Stryjeński) oraz „Papierach na szczęście” (Henryk Kowalczyk, dziadek Adama). Aktor zagrał też w nowym serialu „Lulu". Wspomnieć należy również o licznych rolach teatralnych oraz udziale w Kabarecie Olgi Lipińskiej. A przecież niewiele  brakowało a tej kariery... w ogóle mogłoby nie być!

Właściwie w młodości wczesnej w ogóle nie przychodziło mi to do głowy. Teatr mnie interesował, ale bardziej od strony scenograficznej, plastycznej. Ale nastały burzliwe lata i pomyślałem, że chciałbym mieć wariackie, wesołe studia, a potem zobaczę, co będę robił. I zdałem do szkoły teatralnej w Warszawie”, zwierzał się przed kamerą „Dzień Dobry TVN”

Jak sam twierdzi, na brak zawodowych obowiązków nie może narzekać. „Teraz jest bardziej intensywnie niż kiedykolwiek, jeżeli chodzi o moją pracę”, przyznał. Podobnego zdania są bliskie mu osoby. „Z tego co go obserwuję, to właściwie jeździ z planu na plan. Z dnia na dzień jest w innym mieście, w innej funkcji. Bardzo intensywnie pracuje, a zawsze jest tak świeży i tak przygotowany. Myślę, że to wynika z jego stylu życia, tę aktywność ma po prostu we krwi”, zachwycała się przed kamerami Urszula Grabowska, aktorka, koleżanka Marka Siudyma.

Aktor nigdy się też nie zamykał się na nowe doświadczenia. Marek Siudym doskonale zdawał sobie zawsze sprawę z tego, że wybrał zawód nieprzewidywalny. W przeszłości, gdy pojawiało się mniej angaży, pracował jako taksówkarz. „Wszystko nas rozwija, kształtuje i otwiera. Później można z tego skorzystać, grając postaci z różnymi życiorysami”, mówił w rozmowie z Plejadą.

Czytaj także:  Zdzisław Maklakiewicz i Renata Firek — ich małżeństwo nie przetrwało życia pod kuratelą matki aktora

Marek Siudym, Moliki książkowe, 14.06.2006 rok
Fot. Mikulski/AKPA

Marek Siudym, Moliki książkowe, 14.06.2006 rok

Marek Siudym, plan „Pytania na śniadanie”, 22.04.2008 rok
Fot. Baranowski/AKPA

Marek Siudym, plan „Pytania na śniadanie”, 22.04.2008 rok

Marek Siudym: historie miłości. Żona, dzieci, wnuki

I mimo że w życiu zawodowym wiedzie mu się od niemal pół wieku znakomicie, w tym prywatnym było zupełnie inaczej. Jak sam twierdzi, od zawsze towarzyszy mu stan zakochania. Już jako czterolatek wdrapał się na gzyms kamienicy, by podziwiać koleżankę z pierwszego piętra. W wieku nastoletnim flirty i znajomości mniej i bardziej zobowiązujące przybrały na sile. „Wypatrywałem je z okna, chodziłem za nimi. Te miłości nie zostały skonsumowane. Były spotkania, pocałunki, ale u nas wyglądało to inaczej niż dzisiaj. Wszystko traktowało się bardzo poważnie, delikatnie. Było bardziej romantycznie", przyznawał szczerze aktor w rozmowie z Dziennikiem Łódzkim. 

Marek Siudym ma na koncie kilka nieudanych związków. Na ślubnym kobiercu stawał dwa razy. Pierwszą żonę, Krystynę Bobirecką, poznał w trakcie... nauki jazdy konnej. Ona miała już duże doświadczenie: była trenerką pięcioboju nowoczesnego. On zaś dopiero zaczynał swoją przygodę z tą dyscypliną. Przypadli sobie do gustu, wzięli ślub i w 1975 roku powitali na świecie córkę Agnieszkę. Cztery lata później zaś kupili dom w podwarszawskiej Falenicy. Był ich azylem. W nim hodowali ukochane psy i konie. Niestety, relacja nie przetrwała próby czasu. Marek Siudym miał opuścić posiadłość z zaledwie jedną walizką... 

Los uśmiechnął się do niego ponownie w 1996 roku. Wówczas poznał Joannę Sibilską. Była od niego młodsza o 20 lat i kształciła uczniów w szkole baletowej. Uczucie było namiętne, nagłe i wszechogarniające. Do tego stopnia, że już rok później para była po ślubie, zaś w 1998 roku na świat przyszedł ich syn Tadeusz.

Wydawało się, że tym razem Marek Siudym odnalazł swoją przystań. Wspierali się, kochali, stworzyli dom, o jakim marzyli. Poświęcali się wychowywaniu dziecka. Razem przeżyli 17 lat. Rozstali się w 2013 roku – aktor po raz kolejny miał zostać z niczym.

Jakiś czas temu podsumował swoje życie w rozmowie z tygodnikiem „Świat i ludzie”. Przyznał m.in., że przeprowadzał się aż 45 razy! Stwierdził również szczerze, że gdy kolejne relacje rozpadały się, on brał na siebie pełną odpowiedzialność za ich fiasko. Zawsze miał odchodzić tylko z jedną walizką i zostawiać byłym partnerkom cały dobytek.

„Ciągle zaczynałem od nowa, bo jak się rozstawałem, to zostawiałem wszystko moim partnerkom, żonom. Wychodziłem z jedną walizką i nie była to walizka z pieniędzmi. Dlatego dziś nie mam własnego mieszkania, a samochód - w leasingu”, stwierdzał gorzko.

Czytaj także: Jerzy Janeczek rolą Witii z filmu Sami Swoi podbił serca widzów. Jak wyglądało jego życie?

Od lewej: Andrzej Nejman, Marek Siudym, Agnieszka Włodarczyk, nagranie programu „Jak oni śpiewają?”, Warszawa, 31.03.2007 rok
Fot. Marcin Dlawichowski / Forum

Od lewej: Andrzej Nejman, Marek Siudym, Agnieszka Włodarczyk, nagranie programu „Jak oni śpiewają?”, Warszawa, 31.03.2007 rok

Marek Siudym z synem, spotkanie świąteczne w TVP, Warszawa, 04.12.2009 rok
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Marek Siudym z synem Tadeuszem, spotkanie świąteczne w TVP, Warszawa, 04.12.2009 rok

Marek Siudym stracił wnuczka

Po rozwodzie z drugą żoną wolał skupić się na relacji z synem oraz wnuczkiem, tym bardziej że nie ukrywał, że z uwagi na natłok obowiązków i intensywne zawodowe życie, te z córką przez lata nie układały się najlepiej.  Często wyciągał ją z różnych kłopotów, ale – jak przyznał w książce Soni Ross „Tato” – nie był w stanie nauczyć jej odpowiedzialności. W końcu ich drogi się rozeszły, przez jakiś czas nie mieli niemal w ogóle kontaktu. Ale gdy ona znalazła się w trudnej życiowej sytuacji i nie potrafiła poradzić sobie z rodzicielskimi obowiązkami, bez wahania zgodził się wziąć odpowiedzialność za jej synka a swojego wnuczka - Adama. Zamieszkali razem.

Zdał ten egzamin celująco. Wiedział, że tym razem nie chce i nie może zawieść. Udało im się zbudować silną, niezwykłą więź. Ale los okrutnie zadrwił z Marka Siudyma. Chłopak zmarł w 2017 roku w wieku zaledwie 21 lat. Ten cios był dla aktora niewyobrażalnie bolesny... Na jakiś czas wycofał się z życia publicznego.

„Moja córka Agnieszka miała burzliwe przejścia, ale zawsze starałem się jej pomagać, ratować z różnych tarapatów. Niestety, Adaś nie żyje. Miał w sobie radykalny bunt. Wydawało mi się, że wszystko jest dobrze. Zaraziłem go pasją do koni, pracował. Miał 21 lat. Choć minęło ponad pół roku od jego śmierci, trudno mi się z tej tragedii otrząsnąć, byłem z nim blisko. W tych trudnych chwilach bardzo mnie wspierał mój syn Tadeusz”, zwierzał się kilka lat temu w rozmowie z dziennikarzami „Dobrego Tygodnia”.

Czytaj także: Po roli w „Balladzie o Januszku” cały kraj go znienawidził. Jak dziś wygląda życie Jarosława Górala?

Marek Siudym, druga żona aktora Joanna, premiera filmowa, Warszawa, 03.06.2004 rok
Fot. Rafal Maciaga / Forum

Marek Siudym, druga żona aktora Joanna, premiera filmowa, Warszawa, 03.06.2004 rok

Marek Siudym: jak obecnie wygląda życie aktora?

Mimo tej ogromnej tragedii nie poddał się. Obecnie poświęca wiele uwagi ukochanemu synowi. Tadeusz w 2017 roku zdał maturę i dostał się na anglistykę. Przez jakiś czas myślał o weterynarii – wybrał jednak inną drogą. Marek Siudym wie, że zawsze może na niego liczyć – zresztą z wzajemnością. Ich relacja jest wyjątkowa, silna i pełna serdeczności.

Prywatnie Marek Siudym ma również wiele pasji. Jedną z największych jest wspomniane jeździectwo. „To jest moja miłość. Jeżeli jest coś, bez czego nie mógłbym żyć, to konie. To się zaczęło w dzieciństwie, kiedy jeździłem do rodziny na wieś i wsiadałem na konie gospodarskie. Później były wyścigi w Warszawie. Najpierw się przyglądałem, a potem poszedłem do jednego z trenerów i powiedziałem, że chcę jeździć”, podkreślał w rozmowie z „Dzień Dobry TVN”.

Zresztą nie tylko konie są jego wielką miłością. Uwielbia również i roztacza opiekę nad kotami i psami. „Kontakt ze zwierzętami daje człowiekowi wszystko najlepsze, co może być. Uczy cierpliwości, empatii”, zapewnia.

Inną pasją aktora są motocykle! „Idę często pooddychać powietrzem warsztatu, bo to po prostu robi człowiekowi lepiej. W '64 roku, czyli jak miałem 16 lat, mój kolega, który miał już prawo jazdy, pożyczył od wujka motocykl, który się nazywał IŻ. Zapytał: „chcesz się przejechać?”. Ja wsiadłem, pojechałem może 500 metrów w jedną, zakręciłem w drugą i wiedziałem, że już się z tego nie wyleczę. Już ta szajba do mnie przylgnęła i tak zostało”, opowiadał przed kamerami Marek Siudym.

Jaka jest jego recepta na dobre samopoczucie? Jak najwięcej zajęć! „Jeżeli człowiek jest aktywny całe życie, jeżeli nie odpuszcza, jeżeli nie ma czegoś takiego... włażenia w kapcie i w fotel, no to będzie miał w prezencie od losu takie zdrowie, jakie sobie zaplanuje. Tak że ja nie mogę narzekać, bo właściwie nie czuję różnicy między sobą sprzed 30 lat”, deklaruje. A w wywiadzie dla Plejady dodawał: „Ciągle mam poczucie, że za rogiem czeka mnie jakaś wspaniała przygoda. I to uczucie towarzyszy mi przez całe życie. Że najlepsze jeszcze przede mną”.  

Czytaj także: Marek Torzewski i Barbara Romanowicz-Torzewska: Razem w zdrowiu i w chorobie

Źrodło: Światseriali.Interia.pl, Dzień Dobry TVN, Fakt24.pl

Marek Siudym, Feliksy Warszawskie - konferencja prasowa, Warszawa, 10.10.2012 rok
Fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER

Marek Siudym, Feliksy Warszawskie - konferencja prasowa, Warszawa, 10.10.2012 rok

Marek Siudym, spotkanie z aktorami serialu „Papiery na szczęście”, Warszawa, 06.09.2021 rok
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Marek Siudym, spotkanie z aktorami serialu „Papiery na szczęście”, Warszawa, 06.09.2021 rok

Marek Siudym, Dzień dobry TVN, sierpień 2022
Fot. TRICOLORS/East News

Marek Siudym, Dzień dobry TVN, sierpień 2022

Marek Siudym, Dzień Dobry TVN, sierpień 2022
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Marek Siudym, Dzień Dobry TVN, sierpień 2022

Marek Siudym, Kabaret Olgi Lipińskiej, prawdopodobnie lata 90. XX wieku
Fot. Żyburtowicz/AKPA

Marek Siudym, Kabaret Olgi Lipińskiej, prawdopodobnie lata 90. XX wieku

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.