Start wakacji w filmowym stylu! Rozpoczął się najdłuższy w Polsce wakacyjny festiwal filmowy
Poznaj szczegóły
Pierwszego lipca, równolegle nad morzem i w górach, wystartowała XVII edycja wakacyjnego festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane, który w tym roku odbywa się pod hasłem: międzypokoleniowa podróż filmowa. Przez całe wakacje w obu miastach partnerskich można bezpłatnie oglądać starannie wyselekcjonowane hity kinowe. 2 lipca do filmowych lokalizacji dołączyło Giżycko z unikalnym w skali Europy kinem jachtowym.
Inny tytuł w każdy wieczór wakacji
Bogaty repertuar, kultowe pozycje podzielone na dni tematyczne, gwiazdy polskie i zagraniczne, bezpłatne projekcje, a dodatkowo – pierwszy raz w historii festiwalu – 62 tytuły na 62 dni wakacji to zapowiedź wyjątkowej kinowej uczty, podczas której nie powtórzy się żaden film.
„Cieszę się, że poprzez bezpłatne projekcje filmowe, dostępne dla wszystkich turystów i mieszkańców, możemy kultywować artystyczne tradycje najsłynniejszych polskich kurortów. Sopot ze znaną wszystkim Operą Leśną i Molo, ale też jako tło wydarzeń w filmach „Do widzenia, do jutra…” Janusza Morgensterna czy „Sztos” Olafa Lubaszenki oraz Zakopane, które znalazło się m.in. w kadrze filmów „Sportowiec mimo woli” z Eugeniuszem Bodo i „Niebezpieczni dżentelmeni” - zaplanowanego na 24 lipca we wszystkich festiwalowych lokalizacjach w ramach dnia tematycznego Made in Poland - to miejsca niezwykle gościnne zarówno jako wakacyjne destynacje, jak i miasta partnerskie festiwalu już od wielu lat. Sopot i Zakopane – dziękujemy!” - powiedział Paweł Adamski, organizator i pomysłodawca festiwalu.
Uroczysta inauguracja w Zakopanem
W kinie przy Krupówkach publiczność przywitał filmoznawca Radosław Osiński w rozmowie z gościem specjalnym Rafałem Zawieruchą - aktorem, którego głosem przemawia główny bohater animacji „Corgi. Psiak królowej”. W uroczystej inauguracji wziął również udział Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz, a także przedstawicie sponsora tytularnego Banku BNP Paribas - Małgorzata Wasiuk, dyrektorka Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji oraz Dariusz Maciołek, dyrektor zarządzający Pionu Komunikacji, Marketingu i Zaangażowania Społecznego. Dodatkowo, na widzów zebranych na Kulturalnym Placu Niepodległości, czekała niespodzianka - krótki występ kapeli góralskiej oraz regionalne przekąski przygotowane przez Restaurację Browar Góralski, partnera festiwalu.
„Użyczenie głosu arystokratycznemu psu było oczywiście dużą aktorską frajdą, ale nie mniejszą jest rozmawiać tu dzisiaj z Państwem swoim własnym głosem. Jest mi niezmiernie miło, że mogę razem z Wami zainaugurować najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy. Życzę udanej międzypokoleniowej podróży, z mnóstwem pozytywnych wrażeń i emocji” – powiedział Rafał Zawierucha.
Festiwal cumuje w Giżycku
We wtorek, 2 lipca symboliczny klaps filmowy padł również w Giżycku. W kinie plenerowym zlokalizowanym w giżyckiej Ekomarinie publiczność przywitała krytyczka filmowa i popkulturowa Kaja Klimek. W uroczystej inauguracji udział wzięli Pani Burmistrz Giżycka Ewa Ostrowska, przedstawicielka sponsora tytularnego festiwalu, Banku BNP Paribas - Małgorzata Wasiuk, a także gwiazdy filmu „Skołowani”: legenda polskiego kina Jerzy Bończak oraz scenarzystka Agata K. Koschmieder. Pierwszy festiwalowy tydzień w Giżycku obfitował w filmowe atrakcje. Dzień po inauguracji, 3 lipca, mazurska publiczność miała okazję uczestniczyć w spotkaniu w kinie Nowa Fala wokół filmu Jana Macierewicza „Skołowani”. Kaja Klimek rozmawiała z Jerzym Bończakiem i Agatą K. Koschmieder o tym, jak komedia romantyczna może zmienić życie na lepsze. Wieczorem w scenerii Ekomariny odbył się pokaz filmu z udziałem gości specjalnych.
Diamentowy Klaps Filmowy w Sopocie
We wtorek 16 lipca, podczas uroczystej gali na sopockim Molo, zostanie wręczona nagroda festiwalu - Diamentowy Klaps Filmowy. Co roku wyróżnienie otrzymuje naprzemiennie aktor lub aktorka za wnoszenie do kina pozytywnego przesłania. W tym roku statuetka trafi do wybitnej aktorki, której nazwisko poznamy już w połowie lipca.
Festiwalowe dni tematyczne
Repertuar festiwalu został – już tradycyjnie - podzielony na filmowe dni tematyczne:
- Poniedziałki: Kino familijne – projekcje filmów dla całej rodziny:
„Corgi. Psiak Królowej”, „Kot w butach”, „Doktor Dolittle”
- Wtorki: We Love Cinema – hity światowych festiwali:
„Pulp Fiction” (z okazji 30-lecia Złotej Palmy w Cannes), „Dream Scenario”, „W trójkącie”
- Środy: Made in Poland – autorski przegląd najciekawszego kina polskiego:
„Kos”, „Niebezpieczni dżentelmeni”, „Nigdy w życiu!”
- Czwartki: Dobre decyzje – filmy o pozytywnym przesłaniu z dobrą decyzją w tle:
„Baby broker”, „Buntownik z wyboru”, „Bezmiar”
- Oscarowe Piątki – produkcje uhonorowane najważniejsza statuetką w branży filmowej:
„Rocketman”, „Wszystko wszędzie naraz”, „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, „Marzyciel”
- Soboty: Filmowe Hity Max – najlepsza rozrywka:
„Barbie”, „Elvis”, „Wonka”
- Niedziele: Kobieta z kamerą – wyjątkowe kobiety po obu stronach kamery:
„Anatomia upadku”, „Reality”, „Poprzednie życie”
Wtorki, czwartki i niedziele odbywają się pod patronatem Banku BNP Paribas.
Oscarowym piątkom patronują marki NEONAIL i NEO MAKE UP, które tego dnia zapraszają wszystkich do NEONAIL Beauty Corner w kawiarni festiwalowej w Sopocie, gdzie będzie można skorzystać z profesjonalnych konsultacji manicure, a także porad makijażowych. Podczas wydarzenia rozdawane będą też vouchery rabatowe, a szczęśliwcy mogą otrzymać upominki, jeżeli usiądą na leżakach NEONAIL w strefie kinowej.
Pełny repertuar, harmonogram projekcji i zwiastuny filmów POD TYM LINKIEM.
Aktualności, relacje i ciekawostki dostępne na Facebooku i Instagramie @BNPParibasKinoLetnie
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wstępu na Molo w Sopocie.