Rachel Ward, Richard Chamberlain, 30.11.1982, Ptaki ciernistych krzewów
Fot. EAST NEWS
NIEZWYKŁE HISTORIE

Richard Chamberlain, ksiądz z Ptaków ciernistych krzewów, przez 70 lat skrywał wielką tajemnicę

Jak obecnie wygląda jego życie? Aktor ma już 87 lat

Konrad Szczęsny 1 listopada 2021 11:06
Rachel Ward, Richard Chamberlain, 30.11.1982, Ptaki ciernistych krzewów
Fot. EAST NEWS

W latach 80. wzdychała do niego każda kobieta. Richard Chamberlain, mimo wielu ról na koncie, wielką popularność zdobył przede wszystkim dzięki kreacji angielskiego żeglarza majora Johna Blackthorne/Anjin-sana w miniserialu NBC „Szogun” z 1980 roku oraz księdza Ralpha de Bricassarta w miniserialu ABC „Ptaki ciernistych krzewów”. Za obie otrzymał zresztą Złotego Globa. Przez 70 lat skrywał jednak tajemnicę, która po wyjściu na jaw wstrząsnęła jego fankami! W marcu tego roku Richard Chamberlain świętował 87 urodziny...

Richard Chamberlain: rola zagubionego księdza przyniosła mu wielką popularność 

On – inteligentny, skromny i nieziemsko przystojny. Ona piękna, delikatna i niewinna. I wszystko byłoby idealnie, gdyby nie jeden istotny fakt... Historią księdza  Ralpha de Bricassarta oraz australijskiej dziewczyny z prowincji Meggie Cleary (w tej roli Rachel Ward) żyli w latach 80. wszyscy. „Ptaki ciernistych krzewów”, oparte na bestsellerowej powieści o tym samym tytule autorstwa Australijki Colleen McCullough, okazały się niebywałym sukcesem na całym świecie. Amerykańskie linie lotnicze zdecydowały się nawet na wyemitowanie jednego z odcinków na pokładzie tak, by pasażerowie nie przegapili dalszych losów popularnej wówczas pary.

Zobacz też: „Postanowiłyśmy wziąć ślub”. Oto niesamowita historia przyjaźni Agnieszki Osieckiej i Hanny Bakuły

Oboje zresztą uwielbiali ze sobą pracować, co po latach przyznał sam Richard Chamberlain. To z kolei rodziło wówczas spekulacje, że uczucie, które odgrywali na małym ekranie, przeniosło się również na rzeczywistość. Prawda była jednak zupełnie inna. Doświadczony aktor był dla młodszej koleżanki mentorem. Doradzał jej i niemal prowadził za rękę na planie. 

„Byłam zielona, a Richard miał więcej doświadczenia. Uczyłam się od niego. Miałam wrażenie, że rzeczywiście jesteśmy w związku”, wspominała po latach. Serdeczne relacje utrzymują zresztą do dziś...

W czym tkwił fenomen „Ptaków ciernistych krzewów”? Ukazywał dylemat moralny księdza i tym samym przełamywał pewne społeczne tabu, związane z celibatem. Wzruszał i gorszył. Zachwycał i dotykał najbardziej intymnych sfer społecznej moralności. Rodził wiele pytań, na część z nich nie dawał gotowej odpowiedzi. Mimo że realizował wzorzec romansowy, daleki był od banału. Nawet jeśli pewne treści zostały w niego wplecione dosyć naiwnie, to z wielkim wyczuciem. 

Ralph de Bricassart w miniserialu ABC jest człowiekiem uwikłanym w powinność i namiętność. W pewnym momencie wypowiada do swojej ukochanej słowa, które są kwintesencją produkcji: „Moja kara to wieczna niepewność, czy kocham Boga bardziej niż ciebie”. Kobiety i mężczyźni na całym świecie śledzili ich losy z zapartym tchem. Konstrukcja fabularna sprawiała, że do końca nie było wiadomo, jak zakończy się historia nieszczęśliwych kochanków i łączącego ich grzesznego uczucia... 

Rachel Ward, Richard Chamberlain, 30.11.1982, Ptaki ciernistych krzewów
Fot. EAST NEWS

Richard Chamberlain, 30.11.1982, Ptaki ciernistych krzewów
Fot. East News

Richard Chamberlain, 27.03.1983, Ptaki ciernistych krzewów
Fot. East News

Richard Chamberlain (jako ksiądz Ralph de Bricassart) oraz młodziutka Rachel Ward (jako Meggie) na planie „Ptaków ciernistych krzewów”, 1982/1983 rok

Richard Chamberlain: wielka kariera i skrywana tajemnica

Urodził się pod szczęśliwą gwiazdą. I to dosłownie! Richard Chamberlain przyszedł na świat 31 marca 1934 (a nie, jak podaje część źródeł, 1935) roku w stolicy światowej kinematografii, Los Angeles. A dokładniej w dzielnicy Beverly Hills, w której zamieszkuje cała śmietanka towarzyska Hollywood. Jego matka była śpiewaczką, ojciec natomiast pracownikiem fabryki i sprzedawcą. Oboje byli zresztą długoletnimi i aktywnymi członkami Anonimowych Alkoholików. Richard wychowywał się ze starszym bratem Billem.

Debiutował w wieku 25 lat w jednym z odcinków serialu „Alfred Hitchcock przedstawia”. Przełom przyszedł, gdy otrzymał tytułową rolę Jamesa Kildare w serialu „Dr Kildare” u boku Danieli Bianchi oraz Raymonda Massey'a. Otrzymał za nią Złotego Globa w kategorii „najlepszy aktor telewizyjny 1963”. Jego kariera rozkwitła na dobre. Jak również zainteresowanie, którym cieszył się wśród kobiet...

Sprawdź też: Trudne dzieciństwo, śmierć córki, strata trzeciego męża. Los nie oszczędzał gwiazdy zespołu ABBA  

U szczytu popularności otrzymywał ponoć od fanek nawet półtora tysiąca listów dziennie. Nic dziwnego, że twórcy zabiegali o jego udział w swoich produkcjach. Dzięki temu wystąpił m.in. w „Juliuszu Cezarze”, „Czterech muszkieterach”, „Portrecie damy”, „Hrabim Monte Christo”, „Płonącym wieżowcu”, „Pantofelku i róży” czy „Człowieku w żelaznej masce”. 

Uroda sprawiła, że chętnie obsadzano go w rolach silnych mężczyzn i amantów, którym nie jest w stanie oprzeć się żadna kobieta. Wizerunek ten potwierdziły jeszcze dwa miniseriale z lat 80.: „Szogun” z 1980 roku oraz właśnie „Ptaki ciernistych krzewów”. 

I mimo że na pozór niczego mu nie brakowało, życie Richarda Chamberlaina dalekie było od ideału. Wszystko za sprawą tajemnicy, którą skrywał przez niemal 70 lat... Gdy prawda wyszła na jaw, wszystkie jego fanki westchnęły z wielkim zawodem.

Richard Chamberlain, 01.05.1990
Fot. AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News

Richard Chamberlain, maj 1990

Richard Chamberlain, 1997
Fot. Moore / Interfoto / Forum

Richard Chamberlain, 1997 rok

Richard Chamberlain jest gejem. Zrobił coming out w wieku 68 lat. Kim jest jego partner, Martin Rabbetta?

Po raz pierwszy spekulacje dotyczące prawdziwej orientacji seksualnej serialowego księdza Ralpha pojawiły się pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Wówczas to, w grudniu 1989 roku, francuski magazyn dla kobiet „Nous Deux” określił go mianem homoseksualisty. Jednak on konsekwentnie milczał. Prawdę wyjawił dopiero w 2003 roku, gdy wydał autobiografię. Miał wówczas 68 lat. Nie tylko potwierdził w niej, że jest gejem, lecz także wyznał, że od ponad 30 lat jest w stałym związku z Martinem Rabbettą! 

Zobacz też: Miała siedmiu mężów i z każdym była na swój sposób szczęśliwa. Wszyscy mężczyźni Elizabeth Taylor

„Kiedy dorastałem, bycie gejem, bycie niemęskim było zakazane. Dlatego musiałem ukrywać tę część samego siebie, bałem się tej części samego siebie. Teraz mogę o tym mówić otwarcie, już nie boję się do tego przyznać”, zwierzył się w programie „Dateline NBC” (cytat za Plejada.pl). W innym przyznał, że bał się dokonać coming outu z uwagi na swój wizerunek i ewentualny brak ról. Jednak zaryzykował...

Richard Chamberlain, jego partner Martin Rabbett oraz Neil Patrick Harris, 27.05.2014
Fot. Bruce Glikas/FilmMagic

Richard Chamberlain z długoletnim partnerem (po skrajnej prawej) już po rozstaniu, maj 2014 (w środku aktor Neil Patrick Harris)

Dla niektórych prawda była trudna do przyjęcia. Wcześniej wiele spekulowano na temat jego intymnych relacji z kobietami. Spotykał się m.in. z Sharon Hugueny (1962), Chris Noel (1964-65) i Joan Marshall (1965-66).

Jednak mało kto wiedział, że prawdziwą miłość poznał w 1977 roku. Wówczas spotkał o 19 lat młodszego Martina Rabbetta. Został on menadżerem Richarda Chamberlaina. Związek zalegalizowali w 1984 roku, po siedmiu latach od momentu poznania się. Wydawało się, że są parą idealną. Wszyscy, którzy ich poznali stwierdzili, że są dla siebie stworzeni. By odpocząć od medialnego zgiełku, przeprowadzili się na Hawaje. „Kocham swoje życie takim, jakie jest. Jestem dumny z mego związku. Właściwie, to jestem dumny z samego siebie”, podkreślał w wywiadzie.

Niestety, jedna decyzja aktora „Ptaków ciernistych krzewów” zakończyła tę relację...

Richard Chamberlain, około 1960
Fot. Silver Screen Collection/Hulton Archive/Getty Images

Richard Chamberlain w latach 60. XX wieku

Richard Chamberlain, 01.01.1976 rok, Pantofelek i róża
Fot. UNIVERSAL PICTURES / Album/EAST NEWS

Richard Chamberlain w „Pantofelku i róży”, 1976 rok

Richard Chamberlain: rozstanie po 40 latach i powrót do Los Angeles

Mimo że grywał rzadziej, miał szczęście do produkcji, które zdobywały popularność. Tak było choćby z serialami „Dotyk anioła”, „Gotowe na wszystko” czy „Bracia i siostry”. W filmach pojawiał się znacznie rzadziej. Ta ostatnia wielka rola to skorumpowany gubernator w „Blackbeard” sprzed 13 lat...

Wiosną 2010 roku Richard Chamberlain podjął dosyć zaskakującą i niespodziewaną decyzję o powrocie do rodzinnego Los Angeles. Chciał rozwijać karierę i przebywać w miejscu, w którym mógł liczyć na bardziej intratne propozycje zawodowe. Partner nie zamierzał jednak opuszczać Hawajów. Dlatego też decyzja o rozstaniu była nieunikniona...

Obecnie poświęca się malarstwu. Do jego najbardziej znanych dzieł należą „Age and Wisdom” (Wiek i mądrość) oraz „Somewhere Within” (Gdzieś wewnątrz nas). Tworzone przez niego obrazy znajdują z powodzeniem nabywców. Pisuje również wiersze, jednak jest wobec swojej twórczości dosyć krytyczny.

„Żaden ze mnie wielki pisarz. Ale pisanie okazało się, łatwiejsze niż się spodziewałem. Tyle że poza autobiografią i książką z haiku nie bardzo wiem, o czym mógłbym jeszcze napisać”, żartował w „The New York Times”.

W tym roku skończył 87 lat. Jest bezdzietny. Czy czegoś żałuje z perspektywy lat? „Muszę sobie radzić z takim życiem, jakie mam. Nie jestem ani samotny, ani sfrustrowany”, stwierdził, pytany przez dziennikarzy „Das Neue Blatt”. 

A czy po rozstaniu związał się z kimś innym? Te spekulacje uciął z właściwym sobie poczuciem humoru. „Żartujesz? Ja mam ponad 80 lat, na litość boską!”, podkreślił rozbawiony.

Richard Chamberlain, 16.09.2016
Fot. Splash News/EAST NEWS

Richard Chamberlain we wrześniu 2016 roku

Richard Chamberlain, 18.10.2016
Fot. DailyCeleb/Sipa USA/East News

Richard Chamberlain w październiku 2016 roku

Richard Chamberlain, 19.05.2017
Fot. Alberto E. Rodriguez/Getty Images

Richard Chamberlain w maju 2017 roku

Richard Chamberlain: wizyta w Polsce w 1998, długa kolejka do Empiku

Aktor gościł w Polsce w latach 90. XX wieku. W styczniu 1998 roku przyleciał do stolicy na zaproszenie wydawnictwa Bauer, by odebrać statuetkę Telekamery Tele Tygodnia dla najpopularniejszej zagranicznej gwiazdy. Był wówczas zaszokowany popularnością, którą cieszy się nad Wisłą. „Nigdzie mnie tak nie przyjęto jak u was. Jestem tu naprawdę kochany. W USA nigdy nie byłem aż tak popularny”, podkreślał zaskoczony.

Nic dziwnego, że gdy zorganizowano spotkanie z nim dla fanów w Empiku przy Nowym Świecie w Warszawie, z miejsca ustawiła się niemal kilometrowa kolejka. Niezrażony Richard Chamberlain cierpliwie pozował do zdjęć, uśmiechał się i rozdawał autografy. Jakie wrażenie wywarła na nim stolica Polski? „Ładnie tu, chociaż zimno. Ale słyszałem, że mróz hartuje”, skomentował z właściwym sobie poczuciem humoru. 

Wieczorem miał okazję skosztować pierogów i schabowego w trakcie wycieczki na Starówkę...  

Źrodło: Plejada.pl, biografia „Shattered love”, R. Chamberlain, Youtube, Star.com

Richard Chamberlain w Warszawie, styczeń 1998:

Richard Chamberlain, Telekamery Tele Tygodnia, styczeń 1998
Fot. archiwumTVP / Forum

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.