Wstrząsający obraz o polowaniach na delfiny w Japonii. Wyjątkowy pokaz filmu „Reiwa”
Po seansie odbędzie się dyskusja z twórcami. Poznaj szczegóły
Dokument, który otwiera oczy na cierpienie delfinów i makabryczne tradycje, związane z polowaniami na nie, które urządzane są w Japonii. Pokaz „Reiwy” odbędzie się już w poniedziałek 15. stycznia o godzinie 19.00 w Domu Kultury Śródmieście w Warszawie. Po nim zaś zaplanowana jest dyskusja z twórcami filmu. Wejście na wydarzenie jest bezpłatne. Poznaj szczegóły.
Czym jest Reiwa?
Reiwa (jap. 令和) to nazwa nowej ery, okresu panowania cesarza Japonii Naruhito, obowiązująca od 1 maja 2019 roku. Rząd Japonii poinformował, że oficjalne tłumaczenie nazwy nowej ery Reiwa w języku angielskim to: „Beautiful Harmony”. Tłumacząc na język polski, Reiwa oznacza „Piękną Harmonię”.
Ale „Reiwa” to również tytuł filmu dokumentalnego, poruszającego temat polowań na delfiny w Japonii, procederu handlu dzikimi zwierzętami – Wild Life Trade oraz problemu zamykania delfinów w niewoli w wodnych parkach rozrywki, delfinariach, oceanariach i wszelkich miejscach tego typu. Ten dokument to krzyk rozpaczy i próba opamiętania, skierowany do turystów oraz użytkowników delfinariów, delfinoterapii oraz wszystkich form wykorzystywania delfinów. To również forma nacisku na administrację japońską w celu zakończenia corocznych polowań na delfiny w Japonii.
Reżyseria, zdjęcia, montaż: Paweł Artyfikiewicz
Projekt graficzny: Edwin Radzikowski
Materiały użyte w filmie: Kunito Seko, Jakub Banasiak i Warsaw Dolphin Defenders Group
Muzyka: Price of Freedom by Daddy's Music via Pixabay
Producenci: Katarzyna Kozak and Edwin Radzikowski
Po pokazie filmu odbędzie się panel dyskusyjny, w którym udział wezmę: dr Robert Maślak, Jakub Banasiak, Katarzyna Kozak, Edwin Radzikowski.
Kim są uczestnicy panelu?
* Jakub Banasiak – psycholog zachowań zwierząt, członek Dolphinaria-Free Europe Coalition, uczestnik badań nad zachowaniami dzikich delfinów, ekspert w dziedzinie dobrostanu delfinów trzymanych w niewoli, problematyki whale & dolphin watching i delfinoterapii.
* dr Robert Maślak – biolog z Uniwersytetu Wrocławskiego zaangażowany na rzecz humanitarnej ochrony zwierząt. Zabiera głos w istotnych społecznie problemach związanych z warunkami życia gatunków nieudomowionych w niewoli. Współautor projektu dotyczącego zachowania i dobrostanu niedźwiedzi. Wielokrotnie występował publicznie w obronie zwierząt. Podejmował m.in. działania w sprawie zapobieżenia budowie delfinariów w Polsce, a ostatnio krytykuje ataki Rosji na ukraińskie cele na Morzu Czarnym, które przyczyniają się do śmierci dziesiątków tysięcy delfinów.
* Katarzyna Kozak – aktywistka prozwierzęca od blisko 7 lat. Paroletnia wolontariuszka Viva Interwencje. Milośniczka kotów i rodzinnego Podlasia. Aktywnie działa na wszelkich poziomach pomocy zwierzętom.
* Edwin Radzikowski – aktywista prozwierzęcy od blisko 5 lat. Organizator wielu akcji w przestrzeni publicznej oraz w social mediach. Z wyksztalcenia archeolog, z pasji – artysta grafik, fotograf.
* K. Kozak i E. Radzikowski są pomysłodawcami i organizatorami polskiego oddziału Fundacji Kapitana Paula Watsona
Bezpłatne bilety na seans dostępne są POD TYM LINKIEM.