Najlepsze filmy z Sandrą Bullock. Ranking Top 10
Wybraliśmy dziesięć najlepszych filmów w karierze Sandry Bullock!
1. Wielki Mike: The Blind Side
Mieszkający w Memphis, pochodzący z ubogiej rodziny młody Michael Oher (Quinton Aaron) od dawna wychowuje się w rodzinach zastępczych. W żadnej z nich nie udało mu się jednak zagrzać miejsca i wcześniej czy później z nich ucieka. Choć w ogóle nie idzie mu nauka, pracujący w Wingate Christian School trener zgadza się przyjąć Michaela do swojej drużyny. W szkole chłopak zaprzyjaźnia się z SJ-em (Jae Head), synem zamożnych rodziców, państwa Twohy. Matka SJ-a, Leigh Anne (Sandra Bullock) zwraca uwagę na Ohera, a gdy dowiaduje się, że chłopak nie ma gdzie spędzić zimnej, deszczowej nocy, zaprasza go do swojego domu. To spotkanie zmieni życie obojga.
Oparty na prawdziwej historii gracza futbolu amerykańskiego Michaela Ohera, wyreżyserowany przez Johna Lee Hancocka film Wielki Mike. The Blind Side to jeden z najlepszych filmów 2009 roku. A także najbardziej dochodowy film sportowy w historii. Sandra Bullock za rolę twardej i pewnej siebie „Kobiety z Południa” – Leigh Anne Twohy – została nagrodzona Oscarem dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Była to jej pierwsza i do tamtej pory jedyna nominacja do tej najbardziej prestiżowej aktorskiej nagrody na świecie. Film Hancocka był również nominowany do Oscara dla najlepszego filmu. Pomogła w tym zmiana polityki Akademii, która zwiększyła limit nominowanych filmów z pięciu do dziesięciu.
Dystrybucja na DVD: Galapagos Films
2. Czas zabijania
W niewielkim mieście w samym sercu stanu Mississippi dochodzi do tragedii. Grupa rasistów porywa i brutalnie gwałci dziesięcioletnią Afroamerykankę Tonyę Hailey. Dziewczynce cudem udaje się przeżyć i wskazać swoich oprawców. Mężczyźni zostają aresztowani i czeka ich proces. Ojciec dziewczynki, Carl Lee Hailey (Samuel L. Jackson) obawia się, że stronniczy sąd uniewinni gwałcicieli. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i korzystając z dogodnej okazji zabija sprawców nieszczęścia córki. Sprawę Carla Lee przyjmuje ambitny adwokat Jake Brigance (Matthew McConaughey), który postara się wybronić go przed więzieniem.
Był taki okres, że żaden filmowy sezon nie mógł obyć się bez ekranizacji książki Johna Grishama. Popularność mistrza sądowego thrillera rozpoczął sukces ekranizacji „Firmy”, w której w roli głównej roli wystąpił Tom Cruise. Napakowany gwiazdami Czas zabijania to jedna z najlepszych ekranizacji powieści Grishama. Sandra Bullock wcieliła się tu w rolę Ellen Roark, zdolnej studentki prawa, która zgłasza się do pomocy Brigance'owi. Ramię w ramię walczą razem z groźnym prokuratorem okręgowym (Kevin Spacey) i opinią publiczną, która na gorącym amerykańskim Południu ma specyficzne zrozumienie sprawiedliwości, jeśli chodzi o sprawy rasowe. Choć film okazał się sukcesem na całym świecie, gdzieniegdzie zarzucano mu gloryfikowanie prawa do wymierzania sprawiedliwości na własną rękę. Z tego powodu we Francji Czas zabijania był wyświetlany ze znakiem zapytania na końcu tytułu.
3. Miasto gniewu
Detektyw Graham Waters (Don Cheadle) i jego partnerka Ria (Jennifer Esposito) wychodzą bez większego szwanku z wypadku samochodowego. Niedługo potem dołączają do śledztwa w sprawie odnalezionego ciała młodego chłopaka. Sklepikarz Farhad (Shaun Toub) i jego córka Dorri (Bahar Soomekh) wdają się w kłótnię z właścicielem sklepu z bronią, który nazywa Farhada Osamą. W innej części miasta skradziony przez dwóch Afroamerykanów zostaje samochód prokuratora generalnego Ricka Cabota (Brendan Fraser) i jego żony Jean (Sandra Bullock). To tylko kilkoro bohaterów tej opowieści, w której w przeciągu 36 godzin splatają się losy wielu mieszkańców Los Angeles.
Miasto gniewu to niespodziewany zwycięzca Oscara dla najlepszego filmu roku na 78. ceremonii rozdania tych nagród. Oprócz niego film Paula Haggisa wyróżniony został również Oscarami za scenariusz oryginalny (Paul Haggis, Bobby Moresco) i najlepszy montaż. W walce o zwycięstwo pokonał faworyzowany film Anga Lee Tajemnica Brokeback Mountain, co wielu odebrało za bezpieczny wybór kosztem dramatu, którego bohaterami jest para gejów. Opowiadający o napięciach na tle rasowym został zainspirowany prawdziwą historią kradzieży samochodu, do jakiej doszło w 1991 roku. Sandra Bullock zagrała tu rolę wiecznie niezadowolonej i podejrzliwej żony, która w obliczu kradzieży zacznie rozumieć, że stworzone przez pieniądze poczucie bezpieczeństwa jest ułudą, która w kipiącym rasową nienawiścią Los Angeles może w każdej chwili doprowadzić do tragedii.
4. Speed: Niebezpieczna prędkość
Policjanci z oddziału SWAT: Jack Traven (Keanu Reeves) i Harry Temple (Jeff Daniels) udaremniają próbę zdobycia okupu przez Howarda Payne'a (Dennis Hooper), który podkłada bombę pod windę pełną ludzi. W odwecie Payne szykuje kolejny zamach. W jednym z autobusów podkłada bombę, która aktywuje się po przekroczeniu przez niego 80 kilometrów na godzinę. Ładunek wybuchnie, jeśli autobus zwolni poniżej tej prędkości. Travenowi udaje się przedostać do zaminowanego autobusu, ale jest za późno i bomba już została aktywowana. Razem z jedną z pasażerek: Annie Porter (Sandra Bullock) zrobią wszystko, by uratować pasażerów.
Od tego wyreżyserowanego przez Jana De Bonta filmu rozpoczęła się na dobre kariera Sandry Bullock. Do czasu premiery filmu Speed: Niebezpieczna prędkość, aktorka znana była jedynie z roli tytułowej w serialu Pracująca dziewczyna, będącym telewizyjną wersją filmu Mike'a Nicholsa. Rola odważnej „dziewczyny z sąsiedztwa” przypadła do gustu widzom i nakreśliła aktorski wizerunek Sandry Bullock na kolejne lata. Bullock powróciła do roli Annie Porter w drugiej części filmu: Speed 2: Wyścig z czasem, jednak bez Keanu Reevesa w obsadzie film nie powtórzył sukcesu pierwszej części. Speed: Niebezpieczna prędkość zmienił nie tylko zawodowe życie Sandry Bullock, ale i współczesne kino akcji. Jednym z odpowiedzialnych za sukces filmu był polski operator Andrzej Bartkowiak. Speed: Niebezpieczna prędkość otrzymał dwa Oscary w kategoriach: najlepszy dźwięk i najlepszy montaż dźwięku, a także nominację za najlepszy montaż.
5. Grawitacja
Trwa rutynowa misja kosmiczna, której celem jest naprawa teleskopu Hubble'a. Jej członkami są m.in. doświadczony kosmonauta Matt Kowalski (George Clooney), a także pani inżynier Ryan Stone (Sandra Bullock), dla której to pierwszy lot w kosmos. W trakcie wyjścia w przestrzeń kosmiczną dochodzi do tragedii. W amerykański prom kosmiczny trafiają odłamki zniszczonego rosyjskiego satelity. Zerwana zostaje komunikacja z Ziemią, a Kowalskiemu tylko cudem udaje się uratować Stone od śmierci. Oboje znajdują tymczasowy ratunek w pozostałościach stacji. Wydaje się, że nie będą jednak w stanie bezpiecznie powrócić na Ziemię.
Wizualne arcydzieło, jakim jest film Grawitacja, którego akcja niemal w całości odbywa się w przestrzeni kosmicznej, nominowany został aż do dziesięciu Oscarów. Jedną z nominacji była ta dla Sandry Bullock, jednak aktorce nie udało się powtórzyć sukcesu roli w filmie Wielki Mike. The Blind Side. Ostatecznie film Cuarona został nagrodzony siedmioma Oscarami, w tym za reżyserię, montaż i zdjęcia. Z zyskiem przekraczającym 700 milionów dolarów Grawitacja została ósmym najbardziej dochodowym filmem 2013 roku. Ponad trzy lata trwała praca nad efektami specjalnymi, które w Grawitacji zajmują ponad 80 minut z całości tego 91-minutowego dzieła.
Dystrybucja na DVD: Galapagos Films
6. Dom nad jeziorem
Dr Kate Forrester (Sandra Bullock) opuszcza wynajmowany przez siebie dom nad jeziorem. W skrzynce na listy pozostawia list przeznaczony dla kolejnego najemcy. Pozostawia w nim adres, na który prosi, by przekazywać ewentualną pocztę. Dwa lata wcześniej do tego samego, zapuszczonego wtedy domu przybywa architekt Alex Wyler (Reeves), który odnajduje list pozostawiony przez Kate. Postanawia jej odpisać i zostawić swój list w tej samej skrzynce. Kolejnym zrządzeniem losu, dokładnie w Dniu Zakochanych, Kate odbiera jego korespondencję i para zaczyna wymieniać między sobą listy. Stopniowo orientują się i upewniają, że dzieli ich czas.
Dom nad jeziorem w reżyserii Alejandra Agrestiego to remake południowokoreańskiego filmu Il Mare z 2000 roku. Po raz pierwszy od występu w filmie Speed: Niebezpieczna prędkość na planie filmu spotkali się Keanu Reeves i Sandra Bullock. Romantyczna historia opowiedziana w filmie spodobała się widzom, którzy zapewnili Domowi nad jeziorem finansowy sukces. Mniej zachwyceni byli krytycy, którzy wytykali filmowi nielogiczności fabuły. Obrońcy filmu Dom nad jeziorem odpowiadali: to film o miłości, a nie o zawiłościach podróży w czasie i efekcie motyla. I nie sposób nie przyznać im racji. Dla Sandry Bullock Dom nad jeziorem był jednym z ostatnich filmów, w którym wcieliła się w rolę poszukującej miłości dziewczyny z sąsiedztwa. Sygnał do zmiany repertuaru dał trzy lata później Oscar za rolę Leigh Anne Tuohy w filmie Wielki Mike. The Blid Side.
Dystrybucja na DVD: Galapagos Films
7. Ja cię kocham, a ty śpisz
Lucy Eleanor Moderatz (Sandra Bullock) to szukająca miłości „dziewczyna z sąsiedztwa”, która sprzedaje bilety na jednej z chicagowskich linii metra. Lucy podkochuje się w jednym z klientów, Peterze Callaghanie (Peter Gallagher). Nic o nim nie wie, a także nigdy nie zdobyła się na to, by choćby do niego zagadać. Kiedy w wyniku wypadku Peter zapada w śpiączkę, Lucy towarzyszy mu w drodze do szpitala. Wzięta przypadkiem za narzeczoną Petera zostaje ciepło przyjęta przez jego rodzinę. Lucy nie jest w stanie przyznać się do prawdy i dalej brnie w kłamstwo. Zaproszona na Boże Narodzenie poznaje młodszego brata Petera, Jacka (Bill Pullman).
Ja cię kocham, a ty śpisz to jedna z ulubionych przez widzów romantycznych komedii, których akcja dzieje się w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Sandra Bullock wcieliła się tutaj w typową dla siebie rolę zakochanej dziewczyny, za które pokochał ją cały świat. Rola Lucy przyniosła aktorce pierwszą nominację do Złotego Globu w kategorii dla najlepszej aktorki w komedii bądź musicalu. Do tej pory (czerwiec 2018) Sandra Bullock była nominowana do Złotego Globu pięciokrotnie, jednak nigdy nie zdobyła tej nagrody. Ja cię kocham, a ty śpisz z zyskiem blisko 200 milionów dolarów okazał się kasowym hitem i potwierdził, że naówczas – połowa lat 90. XX wieku – komedia romantyczna była najpopularniejszym gatunkiem filmowym.
Dystrybucja na DVD: Galapagos Films
8. Człowiek-demolka
Działając na własną rękę, sierżantowi policji z Los Angeles, Johnowi Spartanowi (Sylvester Stallone) udaje się schwytać psychopatycznego mordercę Simona Phoeniksa (Wesley Snipes). Gdy opada kurz po brawurowej akcji, okazuje się, że w gruzach budynku, w którym przebywał, Phoenix odnalezione zostają ciała jego zakładników. Spartan zostaje skazany za nieumyślne zabójstwo i odesłany do kriowięzienia, gdzie zostaje zamrożony. Mija 36 lat. Przebywającemu w tym samym więzieniu Phoeniksowi udaje się uciec podczas przesłuchania o zwolnienie warunkowe. W nowym świecie, w którym wyeliminowano przestępczość, czuje się jak ryba w wodzie. Schwytać będzie go w stanie jedynie Spartan, który zostaje w tym celu odmrożony i zwolniony z więzienia.
Nie jest Człowiek-demolka najmądrzejszym z filmów, ale jednego nie można mu odmówić: rozrywki. Wyreżyserowany przez Marco Brambillę futurystyczny film akcji zwraca też uwagę obrazem dystopijnego świata przyszłości przedstawionego w Człowieku-demolce. Pod tym względem porównuje się go do powieści Aldousa Huxleya: „Nowy, wspaniały świat”. Sandrze Bullock przypadła tu rola Leniny Huxley (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa). Naiwnej policjantki przyszłości zafascynowanej przeszłością. Znajomość z twardym gliną jest dla niej świetną okazją do zderzenia swojej wiedzy z tym, co pamięta Spartan. Para Spartan/Huxley to jedna z najbardziej sympatycznych policyjnych par, jakie można było oglądać na dużym ekranie.
9. Narzeczony mimo woli
Margaret Tate (Sandra Bullock) to twarda szefowa wydawnictwa książkowego, której grozi deportacja do rodzinnej Kanady. Aby temu zapobiec, postanawia wziąć szybki ślub ze swoim asystentem Andrewem Paxtonem (Ryan Reynolds). Zagrożony utratą pracy Andrew zgadza się poślubić nielubianą szefową. Plan napotyka na poważne trudności, gdy działania Margaret zwracają uwagę Urzędu Imigracyjnego. Zanim będzie mogła poślubić Paxtona, oboje przejdą test ze znajomości partnera, który zostanie przeprowadzony za dwa tygodnie. Aby się lepiej poznać, Margaret i Andrew udadzą się na Alaskę do domu rodzinnego Paxtona.
Wyreżyserowana przez Anne Fletcher komedia romantyczna Narzeczony mimo woli okazała się dużym sukcesem kasowym, zostając dwudziestym najbardziej dochodowym filmem 2009 roku. Jak do tej pory (czerwiec 2018) film Narzeczony mimo woli był ostatnią komedią romantyczną, w której Bullock wzięła udział. Krytycy chwalili szczególnie ekranową chemię, jaka połączyła aktorkę z filmowym partnerem Ryanem Reynoldsem. W pamięci widzów zapadła scena, w której oboje pojawiają się na ekranie nago. Sandra Bullock za rolę Margaret Tate została nominowana do Złotego Globu w kategorii dla najlepszej aktorki w musicalu bądź komedii.
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland
10. Strasznie głośno, niesamowicie blisko
Cierpiący na Zespół Aspergera dziewięcioletni Oskar Schell (Thomas Horn) stracił ojca (Tom Hanks) w ataku terrorystycznym na World Trade Center. Obaj byli blisko związani ze sobą, a tata często wysyłał syna na wymyślane przez siebie misje wymagające od chłopca interakcji z innymi ludźmi. Co nie było dla niego łatwe ze względu na chorobę. Rok po śmierci ojca, Oskar odnajduje w szafie z ubraniami ojca kopertę z wypisanym na niej słowem „czerń” oraz klucz. Chłopak postanawia odnaleźć zamek, do którego pasuje znalezisko. Niedługo potem zaczyna pomagać mu staruszek (Max von Sydow), z którym Oskar się zaprzyjaźnia. Mężczyzna komunikuje się ze światem za pomocą wypisanych na dłoniach słów „tak” i „nie”.
Wyreżyserowany przez Stephena Daldry'ego dramat Strasznie głośno, niesamowicie blisko to adaptacja powieści pod tym samym tytułem autorstwa Jonathana Safrana Foera. Podejmujący temat traumy po atakach z 11 września został nominowany do Oscara w dwóch kategoriach: najlepszy film oraz najlepszy aktor drugoplanowy (vov Sydow). Sandra Bullock wcieliła się tu w postać matki głównego bohatera, Lindy. Kobiety, która nie może pogodzić się ze śmiercią męża oraz nie dogaduje z synem tak dobrze jak on.
Dystrybucja w Polsce: Galapagos Films