Reklama

Tom Hanks to żyjąca legenda międzynarodowego kina. Przedstawiamy dziesięć najlepszych filmów z tym popularnym aktorem!

Reklama

1. Forrest Gump

Forrest Gump (Tom Hanks) od małego zmagał się z przeciwnościami losu. Obdarzony niskim ilorazem inteligencji chłopiec miał nie tylko problemy z dostaniem się do normalnej szkoły. Z powodu choroby nóg, która zmuszała go do noszenia specjalnych szyn, mały Forrest ciągle był prześladowany przez kolegów. Jednak dzięki determinacji matki (Sally Field) udało mu się stopniowo przezwyciężyć wszystkie problemy. Za obdarzonym dobrym sercem, poczciwym Forrestem ekscytujące życie, o którym opowiada chętnym przysiadającym się do niego na ławeczce przystanku autobusowego. Forrest czeka tam na autobus, który zawiezie go do ukochanej Jenny (Robin Wright).

Gdyby szukać filmu, który podoba się wszystkim, Forrest Gump z pewnością byłby jednym z murowanych kandydatów do tego miana. Ukochany przez widzów film Zemeckisa przeszedł na stałe do historii kina, a cytaty z niego na trwałe przeszły do języka. „Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi" albo „Poznasz głupiego po czynach jego” – zna je każdy. W 1994 roku, kiedy do kin trafiły m.in. takie filmy jak Pulp Fiction, Król lew czy Skazani na Shawshank to właśnie Forrest Gump został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu roku. W sumie zgarnął sześć Oscarów na trzynaście nominacji. Jeden z nich trafił też w ręce Toma Hanksa, dla którego był to drugi Oscar z rzędu po tym, jak rok wcześniej otrzymał go za rolę w filmie Filadelfia. Oparty na motywach powieści Winstona Grooma Forrest Gump to również jeden z nielicznych filmów uważanych za lepszy od książkowego pierwowzoru. Oprócz wzruszającej opowieści, której tłem jest najnowsza historia Stanów Zjednoczonych, Robert Zemeckis zadbał też o to, by jego film był przełomem w kinie i jego możliwościach wizualnych. Tom Hanks został m.in. wmontowany w archiwalne nagrania, dzięki czemu możliwe było spotkanie Forresta Gumpa z aż trzema prezydentami USA czy Johnem Lennonem.

East News

2. Szeregowiec Ryan

II wojna światowa. Po okupionym krwawą ofiarą, ale zakończonym sukcesem lądowaniu wojsk alianckich na plażach Normandii, przychodzi czas na kondolencje składane rodzinom poległych żołnierzy. Wśród ofiar są między innymi trzej bracia Ryanowie. Aby choć w najmniejszym stopniu złagodzić ich matce rozpacz po stracie synów, dowództwo armii postanawia zrobić wszystko, aby odnaleźć czwartego z braci Ryanów, Jamesa (Matt Damon). Szeregowy żołnierz utknął gdzieś za liniami wroga. Z niebezpieczną misją uratowania szeregowca Ryana wyrusza niewielki oddział żołnierzy dowodzony przez kapitana Millera (Tom Hanks).

Pierwsze kilkanaście minut filmu Stevena Spielberga Szeregowiec Ryan na trwałe zmieniło oblicze kina wojennego. Spektakularna sekwencja lądowania na plażach Normandii uchwycona okiem kamery polskiego operatora Janusza Kamińskiego przyniosła mu Oscara za najlepsze zdjęcia. Koszmar wojny jeszcze nigdy na ekranie nie był tak bliski jak w tych pierwszych minutach filmu Spielberga. Tom Hanks wcielił się tutaj w rolę dzielnego dowódcy oddziału wysłanego z samobójczą misją na teren zajmowany przez wroga. Millerowi w interpretacji Hanksa daleko od herosów znanych z filmów wojennych, w których w pojedynkę wygrywa się wojny. Bohater Hanksa przed zaciągnięciem do wojska był w cywilu nauczycielem. Szeregowiec Ryan został w sumie nagrodzony pięcioma Oscarami z jedenastu kategorii, do których był nominowany.

East News

3. Zielona mila

Mieszkający w domu spokojnej starości Paul Edgecomb (Tom Hanks; rolę starszego Edgecomba zagrał Dabbs Greer, dla którego była to ostatnia rola w karierze) wspomina wydarzenia, jakich był świadkiem przed sześćdziesięciu laty. Edgecomb pracował wtedy w więzieniu, gdzie był strażnikiem odpowiedzialnym za przeprowadzanie wyroków na skazanych na karę śmierci. Pewnego dnia na oddział zwany Zieloną milą trafia John Coffey (Michael Clarke Duncan). To potężny Afroamerykanin skazany na śmierć za zgwałcenie i zamordowanie dwóch białych dziewczynek. Coffey w obyciu wcale nie sprawia wrażenia potwora. Wręcz przeciwnie. To poczciwy mężczyzna, który wkrótce zaczyna korzystać ze swoich nadprzyrodzonych mocy.

Wyreżyserowana przez Franka Darabonta Zielona mila to adaptacja książki pod tym samym tytułem autorstwa Stephena Kinga. Tom Hanks wcielił się tu w rolę cierpiącego na zapalenie pęcherza strażnika, który kryje pewną tajemnicę. Popularny aktor był też głównym kandydatem Stephena Kinga do roli Edgecomba. Zielona mila powszechnie uważana jest za jeden z najlepszych filmów, jakie powstały na motywach powieści Króla Horroru. Doceniony przez widzów i krytyków film Darabonta uzyskał cztery nominacje do Oscara jednak nie zdobył ani jednej statuetki.

East News

4. Apollo 13

Szykowani do misji Apollo 14 kosmonauci Jim Lovell (Tom Hanks), Ken Mattingly (Gary Sinise) oraz Fred Haise (Bill Paxton) dowiadują się, że polecą na Księżyc jeszcze wcześniej w ramach misji Apollo 13. Tuż przed startem w składzie ekipy dochodzi do zmiany. Mattingly'ego zamienia młody Jack Swigert (Kevin Bacon). To nie koniec problemów. Choć start rakiety nośnej kończy się sukcesem i statek Apollo 13 zmierza do celu, to w trakcie lotu dochodzi do poważnej awarii. Niemożliwe staje się lądowanie na Księżycu, a także bezpieczny powrót na Ziemię. Misja śledzona za pośrednictwem telewizji przez cały świat zamienia się w dramatyczną walkę o życie.

Po dwóch Oscarach z rzędu, jakie Tom Hanks otrzymał za role w filmach Filadelfia i Forrest Gump, wszyscy byli ciekawi czy rola Jima Lovella również przyniesie mu taką nagrodę. Gdyby tak było, Hanks byłby pierwszym aktorem w historii, który otrzymał trzy Oscary z rzędu dla najlepszego aktora. Tak się jednak nie stało, a Hanks nie otrzymał nawet nominacji. Apollo 13 w reżyserii Rona Howarda został w sumie nominowany do Oscarów w dziewięciu kategoriach, zwyciężając w dwóch technicznych. Film opowiada prawdziwą historię kosmicznej misji, dzięki której do języka potocznego przeszło m.in. powiedzenie: „Houston, mamy problem”.

East News

5. Filadelfia

Andrew Beckett (Tom Hanks) pnie się po szczeblach kariery w jednej z większych kancelarii prawniczych. Przed swoimi kolegami z pracy ukrywa, że jest homoseksualistą, a także nosicielem wirusa HIV. Kiedy szefostwo zaczyna podejrzewać prawdę o jego stanie zdrowia, Beckett zostaje zwolniony z pracy pod pretekstem niedopełnienia obowiązków służbowych. Jest jednak przekonany, że prawdziwym powodem zwolnienia jest jego stan zdrowia. Postanawia walczyć w sądzie z byłą firmą oskarżając ją o dyskryminację. Sprawy Becketta podejmuje się Joe Miller (Denzel Washington). To homofob, ale zarazem jedyny prawnik, który zgadza się mu pomóc.

Rola w filmie Jonathana Demme Filadelfia była przełomową w karierze Toma Hanksa. Do momentu premiery Hanks uważany był za aktora komediowego i całkowita zmiana jego aktorskiego emploi była zaskoczeniem dla wszystkich. Przejmująca rola Andrewa Becketta chwyciła za serce, a fizyczna przemiana aktora zaszokowała przyzwyczajonych do jego mniej poważnych wcieleń aktorskich. Za rolę w filmie Filadelfia Tom Hanks otrzymał Oscara dla najlepszego aktora i na stałe wszedł do panteonu najlepszych aktorów świata. Przy czym nie była to jego pierwsza nominacja do Oscara. Kilka lat wcześniej dostał nominację za rolę w filmie Duży. Filadelfia była pierwszym amerykańskim filmem mainstreamowym podejmującym temat homofobii, homoseksualizmu i AIDS. Film Demmego został w sumie nominowany do pięciu Oscarów, zwyciężając w dwóch kategoriach. Oprócz Hanksa Oscara otrzymała również piosenka Bruce'a Springsteena „Streets of Philadelphia”.

East News

6. Droga do zatracenia

Rok 1931, czasy Wielkiego kryzysu. Michael Sullivan (Tom Hanks) pracuje jako zabójca w irlandzkiej mafii Johna Rooneya (Paul Newman). Podczas jednej z akcji świadkiem morderstwa popełnionego przez syna Rooneya, Connora (Daniel Craig) jest jeden z synów Sullivana, Michael Junior (Tyler Hoechlin). W obawie przed tym, że chłopiec mógłby zeznawać przeciwko niemu, Connor wbrew ojcu postanawia zlikwidować całą rodzinę Sullivanów. Udaje mu się to połowicznie. Giną żona i drugi syn Sullivana. Michael Sr wraz z Juniorem uciekają do Chicago, by tam ukryć się w szeregach mafii Ala Capone'a.

Droga do zatracenia w reżyserii Sama Mendesa powstała na motywach powieści graficznej pod tym samym tytułem autorstwa Maksa Allana Collinsa. Był to kolejny film Mendesa po obsypanym nagrodami American Beauty. Podobnie do poprzednika, także i Droga do zatracenia zachwyciła widzów i krytyków. Siłą filmu jest jego pełna emocji realizacja, a głównym celem reżysera było przekazanie tych emocji za pomocą obrazu. Autor zdjęć do Drogi do zatracenia, Conrad L. Hall, został za nie nagrodzony Oscarem. Była to nagroda przyznana pośmiertnie. W imieniu operatora Oscara przyjął jego syn. W sumie film Mendesa był nominowany do Oscarów w sześciu kategoriach. Tom Hanks został dołączony do projektu m.in. za sprawą producenta filmu, Stevena Spielberga, który wysłał aktorowi kopię powieści graficznej Collinsa. Jako ojciec czwórki dzieci, Hanks doskonale wczuł się w dramat filmowego ojca i choć nie otrzymał za tę rolę nominacji do Oscara, był nie mniej chwalony niż nominowany Paul Newman.

East News

7. Bezsenność w Seattle

Pochodzący z Chicago architekt Sam Baldwin (Tom Hanks) wciąż nie pogodził się ze śmiercią swojej ukochanej żony, która zmarła na raka. Razem z synen Jonahem (Ross Malinger) przeprowadzają się do Seattle, by tam zacząć wszystko od nowa. Półtora roku później Sam wciąż jest sam, co zaczyna martwić Jonaha, który chciałby, aby jego tata był szczęśliwy. Chłopak postanawia zadzwonić do prowadzonej na żywo audycji radiowej. Przekonuje ojca, aby zwierzył się tam ze swojej straty i tęsknoty za żoną. Po emisji programu mężczyzną zaczynają interesować się dziesiątki słuchaczek. Wśród nich reporterka Annie Reed (Meg Ryan), która postanawia napisać artykuł o Samie.

Na planie wyreżyserowanego przez Norę Ephron filmu Bezsenność w Seattle po raz drugi spotkali się Tom Hanks i Meg Ryan. Oboje wystąpili razem kilka lat wcześniej w filmie Joe kontra wulkan i nie był to ich ostatni wspólny występ. W 1998 roku zagrali też razem w romantycznej komedii Masz wiadomość, a w 2015 roku w filmie Ithaca. Rola sympatycznego wdowca potwierdziła, że aktorsko rok 1993 należał właśnie do Hanksa. Aktor wystąpił w tym roku jeszcze w filmie Filadelfia. Bezsenność w Seattle to jeden z najbardziej ukochanych przez widzów filmów romantycznych w historii. Odniósł sukces zarówno artystyczny jak i kasowy, przynosząc dochód ponad 200 milionów dolarów. Do Oscara nominowane były scenariusz filmu Bezsenność w Seattle autorstwa Jeffa Archa, Nory Ephron i Davida S. Warda, a także piosenka „A Wink and a Smile” w wykonaniu Harry'ego Connicka Juniora.

Imperial Cinepix

8. Cast Away - poza światem

Zatrudniony w FedEx-ie Chuck Noland (Tom Hanks) jest całkowicie poświęcony swojej pracy. Do jego obowiązków należy podróżowanie po całym świecie i rozwiązywanie problemów związanych z dostarczaniem przesyłek. Z tego powodu nie ma prawie w ogóle czasu na to, by poślubić swoją ukochaną Kelly Frears (Helen Hunt). Chuckowi nie dane jest spokojne świętowanie Bożego Narodzenia. Nagły problem w Malezji sprawia, że musi wsiąść na pokład samolotu i udać się w kolejną podróż. Dochodzi do katastrofy, którą przeżywa jedynie Noland. Uwięziony na bezludnej wyspie musi znaleźć sposób na to, by przetrwać.

Kolejna współpraca Toma Hanksa i Roberta Zemeckisa – wcześniej Forrest Gump – i kolejny sukces. Współczesna wersja Robinsona Crusoe z piłką do siatkówki Wilsonem w roli Piętaszka, podbiła kina na całym świecie, przynosząc dochód bliski pół miliarda dolarów. Tom Hanks po raz kolejny poświęcił się dla roli całkowicie zmieniając się fizycznie. Imponująca przemiana, a także pełna emocji rola Chucka Nolanda przyniosła mu nominację do Oscara. Aktor przegrał jednak z kreacją Russella Crowe'a w filmie Gladiator. Hanks musiał zadowolić się Złotym Globem dla najlepszego aktora w dramacie

East News

9. Masz wiadomość

Kathleen Kelly (Meg Ryan) to właścicielka małej, rodzinnej Księgarni Za Rogiem. Założony przez jej zmarłą matkę interes jest bliski upadku z powodu dużej sieciowej księgarni, która wkrótce ma zostać otworzona w sąsiedztwie. Jej właścicielem jest Joe Fox (Tom Hanks). Nie znając swoich tożsamości, Kathleen jako „Shopgirl” i Joe jako „NY152” od jakiegoś czasu prowadzą rozmowy za pośrednictwem Internetu. Choć oboje mają partnerów, to internetowy romans zbliża ich do siebie coraz bardziej. W końcu postanawiają umówić się na spotkanie.

Pięć lat po występie w filmie Bezsenność w Seattle, Tom Hanks i Meg Ryan ponownie zagrali w filmie wyreżyserowanym przez Norę Ephron. Masz wiadomość to kolejna powszechnie lubiana komedia romantyczna, która została luźno oparta na motywach sztuki „Parfumerie” autorstwa Miklós László. Oprócz romantycznej historii, widzom spodobał się również pełen muzycznych hitów soundtrack, na którym znalazły się utwory m.in. The Cranberries, Roya Orbisona, Steviego Wondera i Louisa Armstronga.

Galapagos Films

10. Ich własna liga

Trwa II wojna światowa. Większość graczy amerykańskiej ligi baseballu zostaje powołanych do wojska co grozi zawieszeniem rozgrywek. Pojawia się pomysł na stworzenie żeńskiej ligi baseballu. Nie wszystkim się on podoba, ale z całego kraju zaczynają zjeżdżać się dziewczyny chętne do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Jedną z nich jest Dottie Hinson (Geena Davis), która razem z siostrą Kit (Lori Petty) dołącza do drużyny Rockford Peaches. Trenerem dziewczyn zostaje Jimmy Dugan (Tom Hanks), który pomysł żeńskiej ligi baseballu uważa za żart. Podobnie myśli też większość kibiców. Zaangażowanie dziewczyn w nowo utworzone rozgrywki sprawia, że stopniowo zaczynają być traktowane coraz poważniej.

Reklama

W tym wyreżyserowanym przez Penny Marshall filmie opartym na prawdziwej historii żeńskiej ligi baseballu Tomowi Hanksowi przypadła drugoplanowa rola pijaczyny i szowinisty Jimmy'ego Dugana. Otoczony przez największe żeńskie gwiazdy tamtego okresu – oprócz Geeny Davis jeszcze m.in. Rosie O'Donnell i Madonna – wykorzystał swój talent komediowy. Trener Dugan przeszedł do historii kina dzięki prawdopodobnie najdłużej w historii scenie... sikania. Jeden z cytatów trenera Dugana: „W baseballu nie ma miejsca na beksy!”/”There's no crying in baseball!” został też umieszczony na liście stu najlepszych filmowych cytatów przygotowanej przez Amerykański Instytut Filmowy na stulecie kina.

East News
Reklama
Reklama
Reklama