Wybraliśmy dziesięć najlepszych filmów w karierze tego popularnego aktora. Oto niezapomniane role Sylvestra Stallone!

Reklama

1. Rocky

Rocky Balboa to pięściarz walczący w podrzędnych filadelfijskich klubach bokserskich. Na życie zarabia trudniąc się odbieraniem długów. Najlepszym przyjacielem Rocky'ego jest Paulie (Burt Young), w którego nieśmiałej siostrze Adrian (Talia Shire) podkochuje się Balboa. Wkrótce w Filadelfii ma dojść do bokserskiej walki o tytuł mistrza świata, którego bronił będzie niepokonany Apollo Creed (Carl Weathers). Kiedy jego przeciwnik zostaje kontuzjowany, Apollo postanawia dać szansę walki o tytuł jakiemuś nieznanemu bokserowi z Filadelfii. Wybór pada na Rocky'ego, który zaczyna intensywny trening pod okiem Mickeya (Burgess Meredith).

Napisanie scenariusza do filmu Rocky zajęło Sylvestrowi Stallone zaledwie trzy i pół dnia. Zainteresowane nim duże studio filmowe przyjęło warunek autora, który zgodził się sprzedać swój tekst, o ile wystąpi w roli tytułowej w nakręconym na jego podstawie filmie. Reszta jest już legendą kina. Rola Rocky'ego Balboy przyniosła Sylvestrowi Stallone sławę i na dobre rozpoczęła jego karierę. Popularny Sly został nominowany do Oscara w dwóch kategoriach (najlepszy aktor, najlepszy scenariusz), a film w reżyserii Johna G. Avildsena został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu roku. Nakręcony za niewiele ponad milion dolarów film przyniósł dochód przekraczający dwieście milionów dolarów. Poczciwy i wojowniczy Rocky powrócił na duży ekran w siedmiu kolejnych filmach serii – licząc ze spin-offem Creed: Narodziny legendy, o którym za chwilę.

East News

2. Rambo: Pierwsza krew

John Rambo (Sylvester Stallone) to weteran wojny w Wietnamie, który siedem lat po zwolnieniu z wojska przemierza Stany wybierając się z odwiedzinami do starego kumpla z oddziału. Na miejscu dowiaduje się, że jego kompan nie żyje z powodu herbicydu rozpylanego w trakcie wojny przez armię amerykańską. Kolejnym punktem na trasie podróży Johna jest niewielkie miasteczko Hope, w którym chciałby na chwilę się zatrzymać i coś zjeść. Zmierzającego w jego stronę weterana zauważa szeryf Will Teasle (Brian Dennehy), który nie kryje wobec Rambo niechęci. Wywieziony poza granice miasta John wraca do Hope i wkrótce popada w poważny konflikt z prawem.

Pierwszymi skojarzeniami, jakie przychodzą do głowy na dźwięk nazwiska Stallone są Rocky i Rambo. To dwie najsłynniejsze postaci, jakie zagrał ten popularny aktor. Podobnie jak i bokser Balboa, także i John Rambo powrócił w trzech kolejnych filmach serii. W pierwszej, opartej na motywach powieści Davida Morrella, który stworzył postać Johna Rambo, weteran wojny wietnamskiej podejmuje partyzancką walkę z pełnymi nienawiści pod jego adresem policjantami. Kiedy akcja filmu przenosi się do otaczających Hope lasów, stróże prawa są bezsilni w starciu z prawdziwą maszyną do zabijania. Wpłynąć na Rambo może jedynie jego dowódca: pułkownik Sam Trautman (Richard Crenna). Stallone współtworzył scenariusz do wszystkich części serii Rambo, a na jesień 2019 roku została zapowiedziana premiera filmu Rambo V.

Zobacz także
East News

3. Creed: Narodziny legendy

Adonis Johnson (Michael B. Jordan) to nieślubny syn bokserskiego mistrza świata Apollo Creeda wychowywany od małego przez jego żonę Mary Anne (Phylicia Rashad), która zabrała go z sierocińca. Adonis nie potrafi znaleźć dla siebie innego zajęcia niż boks. Choć Mary Anne jest przeciwna temu, by Adonis kontynuował karierę bokserską – jej mąż zginął na ringu – to nie jest w stanie go powstrzymać. Adonis wyrusza do Filadelfii, by spotkać się tam z przyjacielem ojca, Rockym Balboą (Sylvestrem Stallone) i poprosić, by został jego trenerem. Kiedy wybucha wiadomość, że do Filadelfii dotarł syn słynnego Apolla, Adonis otrzymuje propozycję lukratywnej walki. Warunek jest jeden: wystąpi na ringu pod nazwiskiem ojca.

Choć w zestawieniu dziesięciu najlepszych filmów z Sylvestrem Stallone postanowiliśmy traktować serie, jako jedno pełne dzieło, dla filmu Creed robimy wyjątek. Nie jest to bowiem kolejna część serii Rocky, a jej spin-off, której bohaterem jest Adonis Johnson. Stallone powraca do roli Rocky'ego, ale już nie wchodzi na ring. Walczący z ciężką chorobą Balboa to popis aktorski Stallone'a, który za swoją rolę otrzymał Złotego Globa i nominację do Oscara. Przegrał jednak rywalizację oskarową z Markiem Rylance'em i jego rolą w filmie Most szpiegów. Creed to rasowe kino bokserskie podlane sporą dawką nostalgii i melancholii. Film w reżyserii Ryana Cooglera odniósł sukces i był dobrze oceniany przez krytyków. 21 listopada 2018 premierę będzie miała kontynuacja filmu Cooglera: Creed II.

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Forum Film Poland Sp. z o.o.

4. Niezniszczalni 2

Barney Ross (Sylvester Stallone) to przywódca grupy najemników nazywanej Niezniszczalnymi. Po udanej misji w Nepalu przyjmują kolejne zadanie. Agent CIA Mr. Church (Bruce Willis) chce, by Niezniszczalni wybrali się do Albanii, na której terytorium spadł amerykański samolot wojskowy. Barney i jego ludzie mają zabrać z jego pokładu komputer, na którego dysku zapisane zostało miejsce składowania pięciu ton plutonu pozostałego po radzieckiej armii. Po dotarciu na miejsce katastrofy, Niezniszczalni zostają otoczeni przez ludzi handlarza broni Jeana Vilaina (Jean Claude Van Damme). Vilain zabiera komputer i zabija jednego z ludzi Rossa. Barney poprzysięga zemstę.

Powodzenie filmów Rocky Balboa (2006) i John Rambo (2008) pozwoliło Sylvestrowi Stallone na realizację nowych projektów. Aktor po latach posuchy powrócił do formy fizycznej i rozpoczął drugie aktorskie życie. Licząca trzy filmy seria Niezniszczalni odniosła duży sukces kasowy głównie dzięki prostemu pomysłowi, jaki stanął za jej powodzeniem. Stallone'owi, który jest również współautorem scenariuszy do filmów z serii Niezniszczalni, udało się zebrać na dużym ekranie większość gwiazd kina akcji lat 80. Obok ww. Stallone'a, Willisa i Van Damme'a w filmie Niezniszczalni 2 można zobaczyć też m.in. Arnolda Schwarzeneggera, Dolpha Lundgrena czy Chucka Norrisa. Do zestawienia najlepszych filmów z Sylvestrem Stallone wybieramy drugą część Niezniszczalnych, bo według nas jest najlepsza.

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Monolith Video

5. Cobra

Kiedy centrum handlowe zostaje sterroryzowane przez uzbrojonego mężczyznę, zaradzić może jedynie bezkompromisowy policjant Marion Cobretti, pseudonim Cobra. Jego metody nie podobają się przełożonym, ale efektów jego pracy nie można odmówić. Tymczasem w Los Angeles grasuje seryjny morderca kobiet: Nocny Rzeźnik (Brian Thompson), lider radykalnej organizacji znanej pod nazwą Nowy Świat. Kolejnym celem mordercy jest modelka Ingrid Knudsen (Brigitte Nielsen). Kobiecie udaje się uniknąć śmierci i zostaje oddana pod opiekę Cobry i jego partnera (Reni Santoni). Wkrótce cała trójka stanie się obiektem ataku ze strony fanatycznych wyznawców Nocnego Rzeźnika.

Wyreżyserowany przez George'a P. Cosmatosa i napisany przez Sylvestra Stallone film Cobra został luźno oparty na motywach powieści „Fair Game” autorstwa Pauli Gosling. Co ciekawe, została ona przeniesiona na duży ekran jeszcze raz pod tym samym książkowym tytułem w 1995 roku. Choć recenzje krytyków nie były zbyt pochlebne, film Cobra odniósł sukces kasowy, a po latach uznawany jest za kultowy. Chyba każdy kojarzy charakterystyczny wizerunek tytułowego Cobry – okulary słoneczne, dwudniowy zarost, zapałka w ustach – oraz jego czarny samochód. Cobra to rasowe kino akcji, a padający w nim cytat: „Jesteś zarazą, a ja lekarstwem”/”You're a disease, and I'm the cure” na stałe trafił do panteonu najlepszych tekstów rzucanych przez postaci grane przez Sylvestra Stallone.

East News

6. Człowiek-demolka

Sierżant policji z Los Angeles, John Spartan (Sylvester Stallone) na własną rękę podejmuje się schwytania psychopatycznego mordercy Simona Phoeniksa (Wesley Snipes). Odważna akcja kończy się sukcesem, jednak w gruzach budynku, w którym ukrył się Phoenix odnalezione zostają ciała kilkunastu cywilów wziętych przez niego na zakładników. Spartan zostaje skazany na karę więzienia za nieumyślne zabójstwo. Razem z Phoeniksem trafiają do kriowięzienia, w którym zostają zamrożeni na czas kary. Blisko 40 lat później Phoeniksowi udaje się uciec z więzienia. Aby go schwytać, konieczne będzie zwolnienie także i Spartana.

Rozgrywający się w świecie przyszłości, w którym całkowicie wyeliminowano przestępczość, film w reżyserii Marco Brambilli kojarzy się z dystopijnymi powieściami typu „Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxleya. Nie ma jednak większych ambicji niż dostarczenie wybuchowej rozrywki. Z tego zadania wywiązuje się wzorowo, a spektakularnym sekwencjom akcji towarzyszy duża doza humoru. Wszystko za sprawą fajtłapowatych policjantów z przyszłości na czele z porucznik Leniną Huxley (Sandra Bullock) oraz pomysłowej wizji świata przyszłości, w którym m.in. zamiast papieru toaletowego używa się trzech muszelek. Wciąż czekamy na wprowadzenie tej technologii do użytku :).

East News

7. Na krawędzi

Podczas akcji ratunkowej w Górach Skalistych dochodzi do tragedii. Ratownik górski Gabriel „Gabe” Walker (Sylvester Stallone) próbuje uratować dziewczynę przyjaciela, ale jest bez szans. Hal Tucker (Michael Rooker) obwinia Gabe'a za jej śmierć, a Walker postanawia odejść z pracy. Wraca po kilku miesiącach, by przekonać ratowniczkę Jesse (Janine Turner), aby wyjechała razem z nim. Niespodziewanie przychodzi sygnał do akcji ratowniczej w górach. Zrządzeniem losu Gabe i Hal będą zmuszeni współpracować, by pokonać dowodzoną przez bezwzględnego najemnika Erica Qualena (John Litghow) grupę złodziei, którzy w górach poszukują zgubionych walizek z milionami dolarów.

Wyreżyserowany przez Renny'ego Harlina film Na krawędzi został w większości nakręcony we włoskich Dolomitach. Serwujący zapierające dech w piersiach sekwencje kaskaderskie został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Wszystko za sprawą najdroższej kaskaderskiej sceny powietrznej w historii kina. Kaskader Simon Crane za okrągły milion dolarów zgodził się przejść po linie łączącej dwa lecące samoloty. Popisy Sylvestra Stallone'a i jego kolegów przyniosły filmowi Na krawędzi trzy nominacje do Oscarów w kategoriach: najlepszy dźwięk, najlepsze efekty dźwiękowe oraz najlepsze efekty wizualne. Film Harlina przegrał we wszystkich kategoriach z Parkiem jurajskim. Na krawędzi zostało kasowym hitem, a początkowa sekwencja była później parodiowana w filmach Ace Ventura: Zew natury oraz Szklanką po łapkach.

East News

8. Oskar

Angelo „Pstryk” Provolone (Sylvester Stallone) to gangster, który obiecuje swojemu umierającemu ojcu (Kirk Douglas), że skończy z gangsterką i zacznie uczciwe życie. Nie rzuca słów na wiatr i niedługo potem zamierza spotkać się z kilkoma prominentnymi bankierami i zostać ich legalnym wspólnikiem. W dniu spotkania wszystko staje na głowie. Wszystko za sprawą księgowego Provolone'a, Anthony’ego Rossano (Vincent Spano), który nie dość, że życzy sobie ogromnej podwyżki, to jeszcze wyznaje, że zamierza poślubić córkę gangstera: Lisę (Marisa Tomei). Gdyby tego było mało, Lisa wyznaje ojcu, że jest w ciąży. Angelo odkryje jak ciężko jest być uczciwym człowiekiem, gdy chce się wszystkich pozabijać.

Kiedy już Sylvester Stallone i Arnold Schwarzenegger udowodnili światu, że w kinie akcji nie mają sobie równych, postanowili spróbować swoich sił w komediach. O wiele lepiej poszło to Arniemu, a o udziale Sly'a w koszmarach pokroju Stój, bo mamuśka strzela należałoby zapomnieć. Oscar również nie spotkał się z przychylnym przyjęciem, a recenzje były miażdżące. Stallone został nominowany do Złotej Maliny dla najgorszego aktora (film w reżyserii Johna Landisa został nominowany w sumie w trzech kategoriach) i niedługo potem ostatecznie zrezygnował z udziału w komediach. Jednak naszym zdaniem Oscar wcale nie jest tak zły jak go malują. Wręcz przeciwnie, ten remake francuskiej komedii z Louisem de Funesem to bardzo dobra i wartka komedia pomyłek.

East News

9. Cop Land

W miasteczku Garrison w New Jersey mieszka kilku nowojorskich policjantów. Szeryfem w Garrison jest Freddy Heflin (Sylvester Stallone), który zawsze marzył o tym, aby służyć w Nowym Jorku, ale z powodu urazu fizycznego jest to niemożliwe. Heflin zdaje sobie sprawę z tego, że mieszkający tu policjanci są w mniejszym lub większym stopniu skorumpowani, ale przymyka na to oko. Pewnej nocy dochodzi do tragedii. Jeden z policjantów zabija dwóch nastolatków błędnie podejrzewając ich o to, że grożą mu bronią. Reszta oficerów pomaga mu w zatuszowaniu tej zbrodni. Konsekwencji nie będzie jednak można uniknąć.

Po trzech nominacjach do Złotej Maliny dla najgorszego aktora z rzędu (pierwsza za film Specjalista, druga za filmy Zabójcy i Sędzia Dredd, a trzecia za film Tunel) Sylvester Stallone postanowił skorzystać z podpowiedzi swojego przyjaciela Roberta De Niro i spróbować swoich sił w poważnym kinie. Znany z repertuaru rozrywkowego Stallone przytył do roli prawie 20 kilo. Poświęcenie opłaciło się, a aktor za swoją kreację został nagrodzony między innymi na festiwalu filmowym w Sztokholmie. Gwiazdorsko obsadzony Cop Land – w obsadzie znaleźli się m.in. Robert De Niro, Harvey Keitel i Ray Liotta – nie odniósł jednak sukcesu kasowego. W późniejszych wywiadach Stallone zdradził, że to właśnie udział w Cop Land sprawił, że jego kariera wyhamowała na dobre. Oczekiwania po tej produkcji były tak duże, że w zderzeniu z odbiorem jej przez widzów popularny Sly znalazł się na poważnym zakręcie.

East News

10. Zabójcy

Robert Rath (Sylvester Stallone) to słynny płatny zabójca, który planuje przejście na emeryturę. W trakcie jednej z ostatnich akcji zostaje uprzedzony przez innego zabójcę, który zabija jego cel wcześniej. Zabójcą okazuje się młody i ambitny Miguel Bain (Antonio Banderas). Bain za wszelką cenę chce zabić Ratha i zająć jego miejsce jako najlepszy płatny zabójca na świecie. Próbując rozgryźć kto stoi za psychopatycznym Bainem, Rath otrzymuje zlecenie, którego wykonanie może ustawić go na resztę życia. Jego nowym celem jest hakerka Elektra (Julianne Moore).

Reklama

Zanim bracia Wachowscy (obecnie siostry Wachowskie) odnieśli sukces dzięki filmowi Matrix, który wprowadził kino w nową erę, napisali scenariusz Zabójców. Był to pierwszy z ich scenariuszy przeniesiony na duży ekran, ale okoliczności z tym związanych nie wspominają najlepiej. Scenariusz został mocno zmieniony przez Briana Halgelanda, a bracia Wachowscy bezskutecznie walczyli o to, by ich nazwisko zniknęło z napisów początkowych. Stallone za rolę Ratha został nominowany do Złotej Maliny, a po filmie nie zostawiono suchej nitki. Wydaje się jednak, że znów częściowo niesłusznie. Choć Zabójcy z pewnością nie są najmądrzejszym filmem sensacyjnym w historii, to nie można im odmówić uroku. Nie ulegli mu jednak widzowie, a Zabójcy wraz z nakręconym rok później filmem Tunel stanowią symboliczny koniec kariery popularnego Sly'a, która na kolejne dziesięć lat stanęła w miejscu z małą przerwą na dziewiąty na naszej liście najlepszych filmów z Sylvestrem Stallone: Cop Land.

East News
Reklama
Reklama
Reklama