Piknik pod Wiszącą Skałą, Zaginiona dziewczyna, a może Labirynt? Wybraliśmy dziesięć najlepszych filmów o zaginięciach. Poznajcie nasze propozycje.

Reklama

1. Piknik pod Wiszącą Skałą

Dzień Zakochanych, rok 1900. Grupa dziewcząt z Pensji Pani Appleyard przygotowuje się do wycieczki krajoznawczej w okolice skalnej formacji zwanej Wiszącą Skałą. Po dotarciu na miejsce trzy z nich: Miranda (Anne-Louise Lambert), Marion (Jane Vallis) i Irma (Karen Robson) opuszczają resztę grupy, by bliżej przyjrzeć się skale. Za nimi rusza także Edith (Christine Schuler). Zmęczone wspinaczką dziewczyny zapadają w krótki sen. Po przebudzeniu trzy z nich ruszają w dalszą drogę i tylko Edith postanawia wrócić. Za dziewczynami podąża też matematyczka, pani McCraw (Vivean Gray). Kilka godzin później wszystkie cztery kobiety zostają uznane za zaginione.

„Wszystek rzeczy (wierz lub nie), Jest li śnieniem w naszym śnie”/”What we see, and what we seem, are but a dream. A dream within a dream” Edgar Allan Poe... Wyreżyserowany przez Petera Weira Piknik pod Wiszącą Skałą został oparty na bestsellerowej powieści pod tym samym tytułem wydanej w 1967 roku przez Joan Lindsay. Zainteresowanie książką sprawiło, że opisana w niej sprawa zaczęła żyć własnym życiem. Wielu uważało, że książka opowiada prawdziwą historię, a teorii związanych z zaginięciem dziewcząt było wiele. W rzeczywistości książka Lindsay to w stu procentach fikcja literacka, choć opisane w niej miejsca – z wyjątkiem Pensji Pani Appleyard – istnieją naprawdę. Balansujący na granicy jawy i snu oniryczny film Weira to jeden z najlepszych australijskich filmów w historii.

East News

2. Zniknięcie

Holenderska para Rex (Gene Bervoets) i Saskia (Johanna ter Steege) spędza wakacje we Francji. Podczas przerwy na tankowanie, Saskia wchodzi do budynku stacji, by kupić przekąski na dalszą drogę. Kiedy przez dłuższą chwilę nie wraca, Rex zaczyna się niepokoić. Rozpoczyna nerwowe poszukiwania Saskii, ale kobieta zniknęła bez śladu. Mija kilka lat. Rex wciąż nie może zapomnieć o zaginionej Saskii. Wciąż jej poszukuje, a pomaga mu w tym jego nowa dziewczyna, Lineke (Gwen Eckhaus). Jedynym śladem w tajemniczej sprawie są otrzymywane przez Reksa pocztówki, w których odnajduje zaproszenia na spotkanie z porywaczem.

Wyreżyserowanym przez George'a Sluizera holenderskim filmem Zniknięcie zachwycał się Stanley Kubrick, który uznał go za najlepszy horror, jaki widział. Produkcja została dostrzeżona w Hollywood, a Sluizer został zaproszony do nakręcenia remake'u swojego filmu. Główne role zagrali w nim Kiefer Sutherland, Jeff Bridges oraz Sandra Bullock. W przeciwieństwie do podobnych filmów, tożsamość porywacza nie jest tu zagadką, która zostaje rozwiązana na końcu w niespodziewanym twiście. Porywacz Raymond Lemorne (Bernard-Pierre Donnadieu) prowadzi z Reksem skrupulatnie zaplanowaną grę, a film przeraża tym bardziej, że opowiedziana w nim historia mogłaby przydarzyć się właściwie każdemu.

Zobacz także
East News

3. Zaginiona dziewczyna

Nie tak miała wyglądać piąta rocznica ślubu Nicka Dunne'a (Ben Affleck) i jego żony Amy (Rosamund Pike). Kiedy Nick wraca do domu, okazuje się, że Amy zaginęła. Zaginiecie dziewczyny staje się głośnym tematem, głównie z powodu tego, że Amy była pierwowzorem bohaterki popularnej serii książek dla dzieci. Ślady znalezione w domu Dunne'ów wskazują na to, że Amy mogła zostać zamordowana. Głównym podejrzanym w sprawie staje się sam Nick. Uwagę zwraca szczególnie jego dziwne zachowanie, które przez media jest interpretowane jako charakterystyczne dla socjopaty. Nikt nie wie, że w małżeństwie Dunne'ów od dłuższego czasu się nie układało.

Zaginiona dziewczyna to ekranizacja bestsellerowej powieści pod tym samym tytułem autorstwa Gillian Flynn. Flynn napisała również scenariusz filmu, który wyreżyserował specjalista od psychologicznych thrillerów: David Fincher. Zaginiona dziewczyna okazała się najbardziej dochodowym filmem w karierze reżysera. Sukces komercyjny był ogromny. Pełna zaskakujących zwrotów akcji historia przyniosła dochód przekraczający 350 milionów dolarów. Chwalono szczególnie Rosamund Pike, a aktorka za swoją rolę została nominowana m.in. do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA.

Dystrybucja w Polsce: Imperial Cinepix

Imperial Cinepix

4. Labirynt

Detektyw Loki (Jake Gyllenhall) prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia dwóch dziewczynek. Szybko trafia na ślad podejrzanego, którym jest młody chłopak Alex Jones (Paul Dano). Jego furgonetkę widziano w miejscu zaginięcia dzieci. Nie ma jednak żadnych dowodów jego winy, a przesłuchanie nie przynosi żadnych skutków. Jones zostaje zwolniony z aresztu, co rozwściecza ojców dziewczynek: Dovera (Hugh Jackman) i Bircha (Terrence Howard). Mężczyźni porywają podejrzanego chłopaka. Zdesperowani nie cofną się przed torturami, aby poznać los swoich dzieci. Pytanie tylko, czy Jones rzeczywiście ma coś wspólnego z ich zaginięciem?

Psychologiczny thriller Labirynt udowodnił, że jego reżyser Denis Villeneuve (autor takich filmów jak Blade Runner 2049, Nowy początek czy Pogorzelisko) równie dobrze czuje się także i w tym gatunku filmowym. Budzący skojarzenia z thrillerami pokroju Siedem, Labirynt umiejętnie łączy sensacyjną historię z dramatem rodziców przeżywających koszmar zaginięcia dzieci. Atutem filmu jest mroczny klimat, a także realizm opowieści. To kolejna historia, która mogłaby przydarzyć się każdemu. W Labiryncie, Villeneuve zadaje pytanie o to, czy w obliczu tragedii można pozwolić sobie na wszystko, by tylko znaleźć odpowiedzi.

East News

5. Dziewczyna z tatuażem

Dziennikarz śledczy Mikael Blomkvist (Daniel Craig) przyjmuje zadanie powierzone mu przez bogatego Henrika Vangera (Christopher Plummer). Vanger chce, aby Blomkvist wrócił do sprawy jego bratanicy Harriet, która przed czterdziestu laty zaginęła bez śladu i najprawdopodobniej została zamordowana. Na czas śledztwa dziennikarz przenosi się do położonej na odludziu posiadłości Vangera. Na miejscu poznaje skomplikowaną historię jego rodziny, która może być kluczem do rozwiązania zagadki. W śledztwie pomaga Blomkvistowi ekscentryczna hackerka Lisbeth Salander (Rooney Mara).

Dziewczyna z tatuażem to kolejny na naszej liście najlepszych filmów o zaginięciach film w reżyserii Davida Finchera. Zarazem kolejny film oparty na motywach bestsellerowej powieści. Jej autorem jest Stieg Larsson, którego licząca cztery powieści seria o przygodach duetu Blomkvist/Salander stała się międzynarodowym bestsellerem. Film Finchera nie był jej pierwszą ekranizacją. Wcześniej, w 2009 roku, Niels Arden Oplev nakręcił film Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, w którym w głównych rolach wystąpili Michael Nyqvist oraz Noomi Rapace. Dla Rapace rola Lisbeth była przepustką do międzynarodowej kariery. Film Finchera odniósł sukces zarówno kasowy jak i artystyczny. Jego dowodem pięć nominacji do Oscara, w tym jeden Oscar za najlepszy montaż.

East News

6. Osiem milimetrów

Prywatny detektyw Tom Welles (Nicolas Cage) przyjmuje zlecenie, które może być przełomowe dla jego kariery. Na polecenie wdowy po milionerze, pani Christian (Myra Carter) ma odnaleźć młodą dziewczynę, która została zarejestrowana na taśmie odnalezionej w sejfie bogacza. To tak zwany film snuff przedstawiający prawdziwe zabójstwo. Pani Christian ma nadzieję na to, że nagranie zostało zaaranżowane, a dziewczyna wciąż żyje. Welles rozpoczyna śledztwo od spotkania z matką dziewczyny (Amy Morton), która zdradza mu, że córka uciekła do Los Angeles, by zrobić tam karierę. Detektyw rusza jej tropem i wkrótce coraz bardziej pogrąża się w przerażającym filmowym podziemiu, po którym oprowadza go Max California (Joaquin Phoenix).

Cztery lata po filmie Siedem jego scenarzysta Andrew Kevin Walker powrócił z kolejnym przerażającym thrillerem. Wyreżyserowany przez Joela Schumachera film 8 milimetrów nie zdobył takiej popularności jak dzieło Finchera, ale wyraźnie czuć w nim charakterystyczną rękę Walkera. Razem z bohaterami filmu 8 milimetrów poznajemy Los Angeles od zupełnie innej strony niż na kolorowych pocztówkach z Hollywood. To świat pełen bezwzględnych ludzi gotowych na wszystko i przerażających zbrodni popełnianych dla rozrywki zwyrodnialców.

East News

7. Megan is Missing

14-letnia Megan Stewart (Rachel Quinn) to popularna wśród przyjaciół nastolatka. Mało kto wie, że dziewczyna zmaga się z nałogiem narkotykowym, a także bolesną przeszłością. Mając 9 lat, Megan była molestowana przez swojego ojca, który na skutek jej zeznań został skazany na karę więzienia. Najlepszą przyjaciółką Megan jest niewinna i naiwna Amy Herman (Amber Perkins). Dziewczyny często rozmawiają na internetowych chatach. Na jednym z nich Megan poznaje 17-letniego Josha. Umawia się z nim i znika bez śladu. Niedługo potem Josh kontaktuje się z Amy.

Gdyby szukać najbardziej przerażających scen filmowych w ostatnich latach, to właśnie w niskobudżetowym filmie Megan Is Missing odnajdzie się dwie mocne kandydatki do tego miana. Nakręcony w modnej formie found footage (filmy stylizowane na nagrania z prywatnych kamer) podejmuje aktualną tematykę zagrożeń, jakie mogą czyhać w Internecie. Inspiracją dla reżysera Megan Is Missing, Michaela Goia było kilka prawdziwych historii morderstw. Ze względu na kontrowersyjną tematykę i bardzo realistyczną formę, film Megan Is Missing został zakazany w Nowej Zelandii.

materiały prasowe

8. W cudzej skórze

Nicholas Barclay to młody chłopak pochodzący z San Antonio w Teksasie, który pewnego dnia znika bez śladu. Kilka lat później wciąż pogrążona w żałobie rodzina chłopca otrzymuje niespodziewaną wiadomość. Okazuje się, że Nicholas został odnaleziony w dalekiej Hiszpanii. Chłopak twierdzi, że został porwany przez handlarzy żywym towarem, a później seksualnie wykorzystywany i torturowany. Choć odnaleziony chłopak nie przypomina Nicholasa właściwie niczym, jego rodzina jest przekonana, że to właśnie on. Przyjmuje go z otwartymi ramionami pod swój dach, ale wkrótce znaków zapytania jest coraz więcej.

W cudzej skórze w reżyserii Barta Laytona opowiada tak nieprawdopodobną historię, że gdyby nie fakt, że wydarzyła się naprawdę – zapewne nikt by w nią nie uwierzył. To jeden z najgłośniejszych i najbardziej docenianych filmów dokumentalnych ostatnich lat. Nakręcony w konwencji sensacyjnego thrillera opowiada trzymającą w napięciu i emocjonującą historię francuskiego oszusta Frédérica Bourdina. Nazwany Kameleonem Bourdin w swoim życiu wcielił się w co najmniej pół tysiąca różnych osób, wśród których było trzech zaginionych, w tym Nicholas Barclay.

East News

9. Do szpiku kości

Mieszkająca w biednych rejonach Wyżyny Ozark w stanie Missouri siedemnastoletnia Ree Dolly (Jennifer Lawrence) to odpowiedzialna dziewczyna, na której głowie jest opieka nad dwójką młodszego rodzeństwa i ich chorą matką. Ojciec Ree przebywa aktualnie w areszcie w oczekiwaniu na proces. Udaje mu się z niego wyjść za kaucją, na poczet której zastawia rodzinny dom Dollych. Niedługo potem znika bez śladu. Jeśli nie pojawi się na rozprawie, rodzina Ree straci dach nad głową. Dziewczyna postanawia zrobić wszystko, by odnaleźć na czas swojego ojca.

Wyreżyserowany przez Debrę Granik surowy dramat Do szpiku kości został oparty na motywach powieści autorstwa Daniela Woodrella. Dla występującej tu w roli głównej Jennifer Lawrence, film Do szpiku kości był przepustką do dużej kariery. Za rolę zdeterminowanej i odważnej Ree, Lawrence została nominowana do Oscara. Film Granik otrzymał w sumie cztery nominacje do Oscara zostając jednym z najlepszych filmów 2010 roku. Jego sukces był tym większy, że zupełnie niespodziewany.

East News

10. Wszystko za życie

Po ukończeniu studiów Christopher McCandless (Emile Hirsch) postanawia całkowicie odmienić swoje życie. Wyrusza autostopem przed siebie, a jego celem jest Alaska, gdzie zamierza spędzić trochę czasu w tamtejszej głuszy. Chłopak sprzeciwia się tradycyjnemu stylowi życia, a nadrzędną wartością jest dla niego całkowita wolność. Przed wyruszeniem w podróż niszczy wszelkie dokumenty i karty kredytowe i wyjeżdża bez pożegnania się z rodzicami (William Hurt, Marcia Gay Harden) i siostrą (Jena Malone). W trakcie trwającej półtora roku drogi do celu spotyka wielu nowych znajomych i przeżywa przygody, które kształtują jego charakter i poglądy.

Reklama

Wyreżyserowany przez Seana Penna film Wszystko za życie nie jest typowym filmem o zaginięciu. Choć bliscy głównego bohatera nie mają pojęcia, gdzie przebywa, to dla widzów Christopher McCandless nie jest zaginiony. Razem z nim wyruszamy w fascynującą podróż przez dziewicze tereny Ameryki pełne zapierających dech w piersiach krajobrazów. Film Wszystko za życie opowiada prawdziwą historię amerykańskiego wędrowca znanego ze swoich pamiętników. Into the Wild został nominowany do dwóch Oscarów, a muzyka do filmu oraz piosenka „Guaranteed” w wykonaniu Eddie'ego Veddera zostały nagrodzone Złotymi Globami.

Mat. prasowe
Reklama
Reklama
Reklama