Najlepsze filmy o terrorystach – ranking 12 tytułów o walce z ekstremistami
Spektakularne pościgi za przywódcami organizacji terrorystycznych i działania zapobiegające kolejnym zamachom
W zestawieniu filmów o terrorystach znajdują się zarówno fikcyjne, jak i prawdziwe historie. Wiele z nich odwołuje się do wydarzeń historycznych, które pozostawiły trwały ślad w zbiorowej świadomości. Trwający dziesięć lat pościg za bin Ladenem, zamach na izraelskich olimpijczyków czy masakra na norweskiej Utoyi. W rankingu także dwa wstrząsające filmy o błędach w prewencji antyterrorystycznej.
Spis treści:
- Miejsce 12: Terrorysta (2012) – próba rozbicia grupy terrorystycznej
- Miejsce 11: 8 części prawdy (2008) – układanka w sprawie zamachu na prezydenta
- Miejsce 10: Transfer (2007) – prewencja antyterrorystyczna
- Miejsce 9: Królestwo (2007) – ingerencja w sprawy Arabii Saudyjskiej
- Miejsce 8: W sieci kłamstw (2008) – pogoń za przywódcą organizacji z Bliskiego Wschodu
- Miejsce 7: Arlington Road (1999) – prywatne śledztwo specjalisty od terroryzmu
- Miejsce 6: Utoya, 22 lipca (2018) – masakra na wyspie
- Miejsce 5: Speed: niebezpieczna prędkość (1994) – walka o kolejne ludzkie życia
- Miejsce 4: Wróg numer jeden (2012) – polowanie na bin Ladena
- Miejsce 3: Monachium (2005) – historia zemsty Mossadu po zamachu na izraelskich olimpijczyków
- Miejsce 2: Kapitan Phillips (2013) – film o napadach piratów u wybrzeży Somalii
- Miejsce 1: W imię ojca (1993) – wokół zamachów irlandzkich terrorystów
Miejsce 12: Terrorysta (2012) – próba rozbicia grupy terrorystycznej
Akcja rozgrywa się w Londynie. Tajny agent służb specjalnych Ewan (Sean Bean) próbuje dotrzeć do ostatecznych odbiorców handlarzy bronią. Podejmuje pracę jako ochroniarz jednego z handlarzy i w ten sposób stara się rozpracować organizację przestępczą.
Sprawa nabiera rozpędu, kiedy jeden z materiałów wybuchowych zostaje skradziony. Kilka dni później dochodzi do ataku terrorystycznego w centrum miasta. Samobójca obwiązany ładunkiem wybuchowym wysadza się w restauracji, powodując śmierć przebywających tam gości. Ewan wie, że ma do czynienia z mocnym graczem.
Reżyseria: Hadi Hajaig, ocena na IMDb: 6,2.
Miejsce 11: 8 części prawdy (2008) – układanka w sprawie zamachu na prezydenta
„8 części prawdy” to thriller polityczny, którego akcja rozgrywa się w Hiszpanii, w Salamance, gdzie aktualnie przebywa prezydent USA. Podczas przemowy dochodzi do zamachu terrorystycznego na amerykańską głowę państwa. Prezydent otrzymuje dwa strzały z broni palnej, a następnie mają miejsce dwa wybuchy – na placu i ponownie na podium.
Jako że wystąpienie prezydenta ma charakter medialny, zgłasza się kilku niezależnych świadków. Osiem osób twierdzi, że zarejestrowało kluczowe elementy zdarzenia.
W rolach głównych wystąpili: Dennis Quaid, Forest Whitaker, Sigourney Weaver i Matthew Fox.
Reżyseria: Pete Travis, ocena na IMDb: 6,6.
Miejsce 10: Transfer (2007) – prewencja antyterrorystyczna
Film opowiada o przypadkowych ofiarach terroryzmu. Anwar El-Ibrahimi (Omar Metwally) jest amerykańskim naukowcem egipskiego pochodzenia. Kiedy wraca z Kapsztadu do Waszyngtonu, zostaje uprowadzony na lotnisku przez CIA z podejrzeniem o działalność terrorystyczną.
Pracujący w Afryce Północnej jako analityk CIA Douglas Freeman (Jake Gyllenhaal) jest świadkiem przesłuchiwań, które przypominają tortury. Ma wątpliwości co do winy Anwara, jednak jego przełożona Corrine Whitman (Meryl Streep) uważa, że nie ma lepszego sposobu na przeciwdziałanie potencjalnym atakom terrorystycznym.
Mieszkająca w Chicago żona Anwara (w tej roli Reese Witherspoon) nie ma pojęcia, co się stało z jej mężem. Wszystkie nagrania dotyczące jego pobytu na lotnisku w Kapsztadzie zostają usunięte.
Reżyseria: Gavin Hood, ocena na IMDb: 6,8.
Miejsce 9: Królestwo (2007) – ingerencja w sprawy Arabii Saudyjskiej
W stolicy Arabii Saudyjskiej dochodzi do ataku terrorystycznego na osiedlu, gdzie mieszkają europejscy i amerykańscy pracownicy kampanii naftowej. Ginie ponad sto osób, a rannych jest kolejne dwieście.
W celu wykrycia sprawców przyjeżdżają agenci FBI. Jednak lokalne władze nie są chętne na taką współpracę. Rozpoczynają się polityczne potyczki pomiędzy trzema stronami – amerykańską agencją antyterrorystyczną, rządem Arabii Saudyjskiej i organizacją przestępczą.
W rolach głównych: Jamie Foxx, Jennifer Garner, Jason Bateman i Chris Cooper.
Reżyseria: Peter Berg, ocena na IMDb: 7,0.
Miejsce 8: W sieci kłamstw (2008) – pogoń za przywódcą organizacji z Bliskiego Wschodu
Film opowiada o współpracy amerykańskich agentów specjalnych z wydziałem w Jordanii. Celem wspólnych działań jest wyśledzenie przywódcy o imieniu Al-Saleem. Agent CIA Roger Ferris (Leonardo DiCaprio) nawiązuje kontakt z członkiem grupy terrorystycznej, który w zamian za azyl proponuje informacje na temat miejsca pobytu Al-Saleema.
Szef CIA Ed Hoffman (Russel Crowe) zdalnie zarządza operacją i kategorycznie nie zgadza się na współpracę z terrorystą. Mimo to Ferris postanawia podjąć ryzyko.
Scenariusz do thrillera szpiegowskiego w reżyserii Ridleya Scotta powstał w oparciu o książkę Davida Ignatiusa. Główny akcent tej historii położony jest na różnice w działaniu agencji antyterrorystycznych z dwóch różnych stron świata.
Ocena na IMDb: 7,0.
Miejsce 7: Arlington Road (1999) – prywatne śledztwo specjalisty od terroryzmu
Głównym bohaterem jest Michael Faraday (Jeff Bridges). Mężczyzna pracuje na uczelni, badając historię terroryzmu. Jego żona Leah (Laura Poe) jest agentką FBI. W pościgu za organizacją przestępczą, ginie w czasie jednej z misji. Po latach wydaje się, że Michael jest w stanie pogodzić się z jej śmiercią, jednak to nie jest prawda.
W przypadkowy sposób Michael poznaje tajemniczych sąsiadów Olivera i Cheryl. Ich synowie zaprzyjaźniają się, ale pozornie zwykła rodzina zaczyna budzić zastrzeżenia specjalisty od terroryzmu.
Znajomi podejrzewają go o obłęd i nie chcą wierzyć w hipotezy na temat spisku – do czasu, gdy dochodzi do kolejnej śmierci.
Ocena na IMDb: 7,2.
Miejsce 6: Utoya, 22 lipca (2018) – masakra na wyspie
To film o masakrze, która miała miejsce 22 lipca 2011 r. na norweskiej wyspie Utoya. W wyniku przemyślanych działań prawicowego ekstremisty zginęło 77 osób. Pierwszy zamach miał miejsce w centrum Oslo, kolejnymi ofiarami była młodzież biorąca udział w letnim obozie lewicowej Partii Pracy.
W filmie Eryka Poppe tragiczne wydarzenia opowiedziane są z perspektywy osób znajdujących się na wyspie. Główną bohaterką jest Kaja (Andrea Berntzen), która bierze udział w obozie razem ze swoją młodszą siostrą Emilie. Kiedy pojawiają się pierwsze informacje na temat zamachu w Oslo, osoby przebywające na wyspie uważają, że są tu bezpieczne.
Jednak terrorysta w końcu dociera na wyspę, podając się za stróża prawa. Zszokowana młodzież wykonuje jego rozkazy, po czym wiele osób zostaje rozstrzelanych w bezwzględny sposób. Niektórzy próbują ukrywać się w lesie, inni wybierają ucieczkę przez morze. Kaja wraca do obozu, aby odnaleźć siostrę.
Bohaterowie filmu są fikcyjni, jednak historia jest oparta na faktach. Powstała w hołdzie ofiarom zamachów w Oslo i na Utoyi. Przejmujący dramat otrzymał Nagrodę Juty Ekumenicznego na festiwalu Berlinale i Europejską Nagrodę Filmową w 2018 r.
Ocena na IMDb: 7,2.
Miejsce 5: Speed: niebezpieczna prędkość (1994) – walka o kolejne ludzkie życia
Akcja dzieje się w Los Angeles. Policjant Jack Traven (Keanu Reeves) ma niewyrównane porachunki z pewnym zamachowcem, który terroryzuje miasto. Po wybuchach w wieżowcach terrorysta ucieka, chociaż Jack razem ze swoim partnerem Harrym (Jeff Daniels) byli już o krok od dorwania sprawcy.
Następnego dnia terrorysta podkłada bombę pod autobus. Ładunek wybuchnie, jeśli pojazd zwolni do 50 mil na godzinę. Traven dogania pędzący pojazd i próbuje zlokalizować niebezpieczne materiały.
W wyniku strzelaniny ginie kierowca autobusu. Na szczęście udaje się utrzymać prędkość dzięki przypadkowej pasażerce Annie Porter (Sandra Bullock), które przejmuje kierownicę. Rozpoczyna się niebezpieczna akcja.
Tymczasem Harry odkrywa, że zamachowcem jest były policjant Howard Payne (Dennis Hooper).
Ocena na IMDb: 7,3.
Miejsce 4: Wróg numer jeden (2012) – polowanie na bin Ladena
Film opowiada o śledztwie i próbie uchwycenia największego terrorysty ostatnich czasów – Osamy bin Ladena. Przywódca Al-Ka'idy zaszywa się gdzieś na Bliskim Wschodzie i nawet z pomocą najnowocześniejszej technologii nie udaje się go namierzyć.
Chociaż poszukiwania trwają latami, agentka Maya Lambert (Jessica Chastain) nie zamierza się poddać. Z pomocą agenta Dana Fullera (Jason Clarke) wpada a trop przestępcy.
Pasjonujący thriller sensacyjny w reżyserii Kathryn Bigelow powstał na bazie prawdziwych wydarzeń z lat 2001–2011, jednak jego główni bohaterowie, czyli agenci CIA, są postaciami fikcyjnymi. W 2013 r. film otrzymał Oscara za montaż dźwięku.
Ten tytuł zajmuje także 8. miejsce w naszym rankingu filmów o agentach specjalnych.
Ocena na IMDb: 7,4.
Miejsce 3: Monachium (2005) – historia zemsty Mossadu po zamachu na izraelskich olimpijczyków
Film w reżyserii Stevena Spielberga opowiada o pościgu za grupą palestyńskich terrorystów odpowiedzialnych za masakrę podczas olimpiady w Monachium w 1972 r. W wyniku zamachu zginęło jedenastu zawodników izraelskiej reprezentacji.
Teraz agent Avner Kaufman (Eric Bana) ma pokierować misją, której celem jest uchwycenie jedenastu Palestyńczyków powiązanych z zamachem na olimpijczyków. Buduje zespół, w skład którego wchodzą:
- Steve (Daniel Craig) – kierowca z RPA,
- Robert (Mathieu Kassovitz) – belgijski producent zabawek i spec od ładunków wybuchowych,
- Carl (Ciarán Hinds) – były żołnierz izraelski i wyborowy snajper,
- Hans (Hanns Zischler) – fałszerz dokumentów.
Scenariusz do dramatu powstał w oparciu o książkę George'a Jonasa pt. „Zemsta”. Film otrzymał 5 nominacji do Oscarów w 2006 r.
Ocena na IMDb: 7,5.
Miejsce 2: Kapitan Phillips (2013) – film o napadach piratów u wybrzeży Somalii
Film opowiada o ataku somalijskich piratów na amerykański kontenerowiec płynący do Kenii. Dowódcą okrętu jest Richard Philips (Tom Hanks). Wiedząc o napadach u wybrzeży Rogu Afryki, kapitan zachowuje wyjątkową ostrożność. Przeprowadza także odpowiednie ćwiczenia przygotowujące załogę na napad terrorystów.
Pomimo wszelkich starań nie udaje się uniknąć wtargnięcia na pokład piratów pod wodzą Abduwaliego Muse'a (Barkhad Abdi). Somalijczyk przejmuje dowodzenie nad statkiem.
Amerykański aktor pochodzenia Somalijskiego Barkhad Abdi za rolę w dramacie biograficznym Paula Greengrassa otrzymał nagrodę BAFTA w 2014 r. Fabuła jest oparta na prawdziwych wydarzeniach z 2009 r.
Ten tytuł znajduje się także w naszym zestawieniu najlepszych filmów o piratach.
Ocena na IMDb: 7,8.
Miejsce 1: W imię ojca (1993) – wokół zamachów irlandzkich terrorystów
Film opowiada historię powiązaną z zamachami Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). Fabuła rozgrywa się w latach 70. XX wieku. Po wybuchach w Londynie policja aresztuje dwóch chłopaków, którzy przyjechali do stolicy UK z Belfastu. Brutalne śledztwo sprawia, że Gerry (Daniel Day–Lewis) i Paul (John Lynch) przyznają się do winy, chociaż nie ma przeciwko nim jednoznacznych dowodów.
Razem z dwoma innymi oskarżonymi zostają nazwani „Czwórką z Guilford”. Trafiają do więzienia, a wraz z nimi także osoby z ich rodzin, którym postawiono zarzuty współudziału w zbrodni. W obronie Gerry'ego i jego ojca Giuseppe (Pete Postlethwaite) staje prawniczka Gereth Peirce (Emma Thompson)
„W imię ojca” to film oparty na faktach w reżyserii Jima Sheridana. W 1994 r. został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu Berlinale, a także włoskim Davidem di Donatello. Scenariusz powstał w oparciu o autobiografię Gerry'ego Conlona z 1990 r.
Ocena na IMDb: 8,1.