Reklama

Spośród filmów, które można obejrzeć na serwisie Netflix (stan na luty 2018 roku) wybraliśmy dwadzieścia, naszym zdaniem najlepszych.

Reklama

1. Ojciec chrzestny

Po zakończonej służbie wojskowej do Stanów powraca najmłodszy syn Vita Corleone (Marlon Brando), Michael (Al Pacino). Zawsze podążający własnymi ścieżkami, do tej pory trzymał się z dala od interesów rodziny. Don Vito Corleone to głowa jednej z największych rodzin mafijnych w Stanach. Kiedy zostaje ciężko ranny przez konkurentów czyhających na przejęcie jego wpływów, Michael musi poświęcić się dla rodziny i wstąpić na ścieżkę przestępstwa, z której może już nie być powrotu.

Pierwowzorem filmowego Ojca chrzestnego była bestsellerowa książka autorstwa Mario Puzo. Wyreżyserowany przez Francisa Forda Coppolę Ojciec chrzestny na zawsze zapisał się w historii kina będąc bez wątpienia najlepszym filmem o włoskiej mafii, jaki kiedykolwiek powstał. Saga rodu Corleone doczekała się dwóch kolejnych części (na Netfliksie można zobaczyć jeszcze część trzecią) oraz trzech Oscarów, w tym dla najlepszego filmu. Oscara nie otrzymał autor kojarzonej chyba przez wszystkich muzyki: Nino Rota. Kompozytor był nominowany do tej nagrody, ale nominacja została wycofana. Powodem ponowne wykorzystanie przez Rotę muzyki, którą napisał do wcześniejszego filmu Fortunella (1958).

East News

2. Skazani na Shawshank

Żona odnoszącego sukcesy bankiera Andy'ego Dufresne'a zostaje zamordowana razem ze swoim kochankiem. Jedynym podejrzanym w sprawie jest Andy (Tim Robbins), któremu nie udaje się udowodnić swojej niewinności. Dufresne trafia do więzienia w Shawshank, gdzie jego spokojny charakter utrudnia spokojną egzystencję za murami. Sytuację zmienia dopiero przyjaźń Ellisem Boydem „Redem” Reddingiem, więźniem, który jest w stanie załatwić wszystko.

Skazani na Shawshank nie od razu zdobył serca widzów. Potrzeba było czasu, aby docenili ten film wyreżyserowany przez Franka Darabonta i oparty na motywach opowiadania autorstwa Stephena Kinga pod tym samym tytułem (oryg. „Rita Hayworth and Shawshank Redemption”). Nominowany do siedmiu Oscarów film Skazani na Shawshank nie zdobył żadnej nagrody w konkurencji z takimi przeciwnikami jak m.in. Pulp Fiction, Forrest Gump i Król lew. Aktualnie film Darabonta uważany jest za jeden z najlepszych filmów w historii kina. Ta podnosząca na duchu opowieść o przyjaźni na stałe weszła też do kanonu kina więziennego.

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Monolith Video

3. Forrest Gump

Forrest Gump (Tom Hanks) to obdarzony niewielkim ilorazem inteligencji mężczyzna, który dzięki wielkiemu sercu, przypadkowi oraz determinacji matki (Sally Field) odniósł sukces. Wciąż pozostał jednak dobrodusznym człowiekiem, nie do końca świadomym tego, co dzieje się w jego życiu. Forrest jest pewny tylko jednego: swojej miłości do poznanej w dzieciństwie Jenny Curran (Robin Wright). Czekając na ławce na autobus, który zawiezie go do niej, Forrest w rozmowach z przypadkowo spotkanymi ludźmi opowiada całą historię swojego życia.

Oparty na motywach powieści Winstona Grooma Forrest Gump to dzieło życia reżysera Roberta Zemeckisa. Nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu 1994 roku otrzymał również pięć innych statuetek, w tym drugą z rzędu dla Toma Hanksa (aktor rok wcześniej triumfował za rolę w filmie Filadelfia). W filmie przewijają się wszystkie najważniejsze wydarzenia ze współczesnej historii Stanów Zjednoczonych, których Forrest Gump jest uczestnikiem. To przede wszystkim jednak wzruszająca historia miłosna i film, który rewolucyjnymi efektami specjalnymi zrewolucjonizował tę dziedzinę kina.

East News

4. Dawno temu w Ameryce

Po dwunastu latach spędzonych w więzieniu na wolność wychodzi David „Noodles” Aaronson (Robert De Niro). Z powrotem dołącza do swoich przyjaciół, których gang jest aktualnie jednym z największych graczy na rynku nielegalnego alkoholu. Kiedy jednak czas prohibicji się kończy, gangsterzy zmuszeni są do znalezienia nowych pomysłów na utrzymanie się na szczycie. Nieszczęśliwie zakochany w tancerce Deborze (Elizabeth McGovern) Noodles nie zgadza się z pomysłami swoich przyjaciół. Ostatni film w bogatej karierze włoskiego mistrza spaghetti westernu Sergia Leone uważany jest równocześnie za najlepszy spośród jego dokonań. Nostalgiczna gangsterska saga, która rozpoczyna się w latach dwudziestych ubiegłego wieku, by zakończyć się pięćdziesiąt lat później, urzeka misterną konstrukcją i świetnym aktorstwem. W filmie zobaczyć można również m.in. Jamesa Woodsa, Joego Pesciego i będąca na początku kariery aktorskiej Jennifer Connelly. Film Dawno temu w Ameryce powstał na motywach powieści „The Hoods” autorstwa Harry'ego Greya.

East News

5. Zabić drozda

Scout Finch (Mary Badham) to mała dziewczynka, która razem ze starszym bratem Jemem (Phillip Allford) wiedzie szczęśliwe życie w małym miasteczku Maycomb w Alabamie. Wychowujący ich samotnie ojciec Atticus (Gregory Peck) jest prawnikiem, który przyjmuje obronę czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o gwałt na białej kobiecie. Głośna sprawa to punkt zapalny do wyjścia na jaw uprzedzeń rasowych, których pełni są mieszkańcy Maycomb. Niewinne dzieciństwo Scout i Jema wkrótce zamieni się w przyspieszoną lekcję dojrzewania.

Poruszający problem rasizmu w Stanach Zjednoczonych i nagrodzony trzema Oscarami Zabić drozda powstał na motywach bestsellerowej powieści autorstwa Harper Lee. Zarówno narodzona Pulitzerem książka, jak i wyreżyserowany przez Roberta Mulligana film mają dziś słuszną pozycję klasyki literatury i kina. Prawy i nieugięty Atticus Finch to jeden z najbardziej lubianych przez widzów filmowych bohaterów, który przez Amerykański Instytut Filmowy został uznany najlepszym bohaterem w historii kina. W jednej z ról w filmie Zabić drozda można zobaczyć młodego Roberta Duvalla, który wcielił się w postać mieszkającego w sąsiedztwie Finchów: Boo.

East News

6. 2001: Odyseja kosmiczna

Dwóch amerykańskich kosmonautów (Keir Dullea, Gary Lokwood) wyrusza w kierunku Jowisza na pokładzie statku Discovery 1. Bezpośredni nadzór nad lotem sprawuje komputer pokładowy HAL 9000, który w trakcie lotu wykrywa nieistniejącą usterkę. W obawie o powodzenie misji kosmonauci postanawiają wyłączyć komputer, by móc kontynuować podróż śladem tajemniczego sygnału wysłanego z czarnego Monolitu znalezionego na Księżycu. Podobny pojawił się na Ziemi miliony lat wcześniej.

Absolutna klasyka kina science-fiction i przez lata niedościgniony wzór do naśladowania. Film w reżyserii wizjonera Stanleya Kubricka, oprócz treści opartej na motywach opowiadań Arthura C. Clarka, zachwycił też warstwą wizualną. 2001: Odyseja kosmiczna została nagrodzona Oscarem za najlepsze efekty wizualne i otrzymała jeszcze trzy nominacje w innych kategoriach. Do historii kina przeszły między innymi otwierająca film scena walki małp człekokształtnych oraz następująca po niej długa sekwencja w kosmosie rozgrywająca się przy akompaniamencie walca „Nad pięknym, modrym Dunajem” autorstwa Johanna Straussa II.

East News

7. Władca pierścieni: Powrót króla

W trzeciej i ostatniej części wyreżyserowanej przez Petera Jacksona trylogii Władca pierścieni powracają nieustraszeni Frodo Baggins (Elijah Wood) i Samwise Gamgee (Sean Astin). Obaj są już niemal u kresu niebezpiecznej podróży do Góry Przeznaczenia, w której ogniu Frodo ma zniszczyć Jedyny Pierścień pozwalający Sauronowi na objęcie władzy nad światem. O powodzenie misji będzie bardzo trudno. Sauron i jego armia orków niemal opanowali już Śródziemie i cały świat może wkrótce pogrążyć się w ciemności. Cała nadzieja w hobbitach oraz ich przyjaciołach, m.in. czarodzieju Gandalfie Białym (Ian McKellen), królu Aragornie (Viggo Mortensen), elfie Legolasie (Orlando Bloom) i krasnoludzie Gimlim (John Rhys-Davies).

Zwieńczenie kilkuletniej przygody z ekranizacjami powieści autorstwa J. R. R. Tolkiena było dla Petera Jacksona czasem wielkiego triumfu. Nominowany do jedenastu Oscarów film otrzymał statuetkę w każdej z tych jedenastu kategorii. Pełna rozmachu trylogia (wcześniej do kin trafiły filmy Drużyna pierścienia i Dwie wieże; można je również obejrzeć na Netfliksie) to najwspanialsze filmowe dzieło z gatunku fantasy. Kilka lat później bohaterowie Władcy pierścieni powrócili w trzech kolejnych filmach: Hobbit: Niezwykła podróż (2012), Hobbit: Pustkowie Smauga (2013), Hobbit: Bitwa Pięciu Armii (2014).

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

Galapagos Films

8. Lagaan: Dawno temu w Indiach

Champaner to niewielka wioska w indyjskim stanie Gujarat. Jej mieszkańcy każdego roku zmuszeni są do składania podatku, tzw. lagaan, na rzecz władających krajem Anglików. Kiedy kwota podatku zostaje podniesiona, skarżą się na taką niesprawiedliwość kapitanowi Russellowi (Paul Blackthorne). Ten składa im niespodziewaną propozycję. Jeśli pokonają Anglików w krykieta, zniesie lagaan na trzy kolejne lata. Gdyby jednak przegrali, będą zmuszeni zapłacić trzykrotnie większy podatek. Młody i nieustraszony Bhuvan (Aamir Khan) przyjmuje propozycję. Wcześniej on i koledzy będą musieli... nauczyć się grać w krykieta.

Lagaan: Dawno temu w Indiach to jeden z trzech filmów w historii indyjskiego kina, który został nominowany do Oscara w kategorii dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Bollywoodzki dramat sportowy zyskał uznanie nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Magazyn Empire umieścił go na 55. miejscu listy stu najlepszych filmów świata. Film w reżyserii Ashutosha Gowarikera to również jeden z najlepszych filmów sportowych w historii kina. Opowiedziana w nim została „krykietowa” wersja opowieści o Dawidzie i Goliacie.

East News

9. Mroczny Rycerz

W Gotham City pojawia się nowy niebezpieczny przestępca. To ukryty za makijażem cyrkowego klauna Joker (Heath Ledger). Jednym z jego celów jest zabicie Batmana. Zamaskowany mściciel od lat walczy z rosnącą przestępczością w Gotham City. Prywatnie to playboy i miliarder Bruce Wayne (Christian Bale). Łączy on siły z komisarzem Gordonem (Gary Oldman) i ambitnym prokuratorem Harveyem Dentem (Aaron Eckhart). Razem zamierzają rozwiązać problem przestępczości. Joker okaże się godnym przeciwnikiem, który wkrótce zagrozi życiu ukochanej Wayne'a, Rachel Dawes (Maggie Gyllenhaal).

Batman to jeden z pierwszych komiksowych bohaterów, którego przygody zostały przeniesione na duży ekran. Po dwóch filmach w reżyserii Tima Burtona oraz kontynuacjach, w których w kostium Batmana przebierali się Michael Keaton, Val Kilmer i George Clooney, reżyser Christopher Nolan postanowił opowiedzieć tę historię od początku. Mroczne i poważne filmy Nolana okazały się kasowymi sukcesami. Heath Ledger za rolę Jokera pośmiertnie został nagrodzony Oscarem. Dwa pozostałe filmy serii to Batman – Początek (2005) i Mroczny rycerz powstaje (2012). Obydwa można zobaczyć na serwisie Netflix.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

Galapagos Films

10. Siedem

Narwany, ale i ambitny detektyw David Mills (Brad Pitt) rozpoczyna pracę w nowym mieście. Zastąpi tu odchodzącego na emeryturę detektywa Williama Sommerseta (Morgan Freeman). Wkrótce Mills i Sommerset trafiają na trop seryjnego mordercy, który na ofiary wybiera osoby popełniające kolejne z siedmiu grzechów głównych. Sprawa się komplikuje, gdy na komisariat zgłasza się tajemniczy mężczyzna (Kevin Spacey), który twierdzi, że to on jest mordercą. Śmiertelnie zagrożone jest również życie młodej żony Millsa: Tracy (Gwyneth Paltrow).

Najbardziej kasowy film 1995 roku na dobre ugruntował pozycję Brada Pitta wśród największych gwiazd Hollywood. Gwiazdor wystąpił tu u boku swojej ówczesnej partnerki Gwyneth Paltrow. Film w reżyserii Davida Finchera to mroczny thriller sensacyjny i zarazem jeden z najlepszych filmów opowiadających o policyjnym pościgu za seryjnym mordercą. Siedem był nominowany do Oscara w kategorii: najlepszy montaż, ale nie otrzymał statuetki. Zarówno Fincher jak i autor scenariusza Siedem: Andrew Kevin Walker powrócili do gatunku w latach późniejszych w filmach Zodiak (2007) i 8 milimetrów (1999).

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Monolith Video

11. Oldboy

Oh Dae-su (Choi Min-sik) niespodziewanie i bez żadnego ostrzeżenia zostaje zamknięty w pomieszczeniu, z którego nie sposób się wydostać. Spędza tam w osamotnieniu piętnaście lat. Po upływie tego czasu zostaje równie nieoczekiwanie wypuszczony na wolność. Postanawia odnaleźć osobę, która go uwięziła. Sprawca sam się z nim kontaktuje i daje mu pięć dni na odnalezienie motywu, jaki stał za porwaniem. Jeśli mu się to nie uda, zabita zostanie pomagająca mu szefowa kuchni Mi-do (Kang Hye-jung).

Oldboy to trzecia część tzw. Trylogii Zemsty południowokoreańskiego reżysera Chana-wooka Parka. Wcześniej powstały jeszcze filmy Pan zemsta (2002) i Pani zemsta (2005), ale to Oldboy zdobył największą popularność. Wszystko za sprawą Grand Prix na festiwalu w Cannes, gdzie film zachwycił samego Quentina Tarantino. Przypominający głośny Siedem, Oldboy to pokręcona i brutalna historia zemsty oraz odkupienia za winy. W 2013 roku remake filmu Parka nakręcił Spike Lee. Wcześniej na motywach Oldboya nakręcona została również bollywoodzka Zinda.

East News

12. Człowiek z blizną

Rok 1980. Do Miami przybywa Kubańczyk Tony Montana (Al Pacino), aby w obozie dla uchodźców zamordować jednego z kubańskich polityków. Zleceniodawcą morderstwa jest handlarz narkotyków Frank Lopez (Robert Loggia). Montana ma ambicję, by stanąć na czele własnego imperium narkotykowego. Nie podoba się to Lopezowi, który zleca jego zabójstwo. Wkrótce staje się jasne, że tylko jeden z nich wyjdzie z tego pojedynku cało.

Człowiek z blizną w reżyserii Briana De Palmy to remake filmu o tym samym tytule nakręconego w 1932 roku. Scenariusz do Człowieka z blizną napisał Oliver Stone. Ten jeden z najbardziej popularnych filmów gangsterskich w historii nie od razu zdobył uznanie. Nominowany do kilku Złotych Malin obecnie jest źródłem niezliczonych nawiązań popkulturowych. Do historii kina przeszła między innymi scena oblężenia twierdzy Montany i pamiętny cytat: Przywitaj się z moim małym przyjacielem! / Say hello to my little friend!

East News

13. Lśnienie

Jack Torrance (Jack Nicholson) razem z żoną Wendy (Shelley Duvall) i synem Dannym (Danny Lloyd) wprowadzają się do położonego w górach hotelu Overlook. Jack obejmuje tu posadę zimowego stróża. Położony na odludziu hotel na okres zimy jest zamknięty dla gości. Z tego powodu jego jedynymi mieszkańcami przez najbliższe miesiące będzie rodzina Torrance'ów. Jack chce poświęcić ten czas na napisanie książki, ale wkrótce zaczyna popadać w obłęd. Hotel zbudowany został na terenie starego indiańskiego szpitala, a jego poprzedni stróż zamordował swoją rodzinę, a sam popełnił samobójstwo.

Stanley Kubrick swoimi filmami zrewolucjonizował wiele gatunków filmowych. Lśnienie powszechnie uznawane jest za jeden z najlepszych horrorów w historii kina. Film powstał na motywach książki króla horroru Stephena Kinga, ale końcowy efekt nie spodobał się pisarzowi. Wszystko za sprawą zmian w stosunku do książkowego pierwowzoru. Brawurowa kreacja Jacka Nicholsona sprawiła, że jego postać na trwałe trafiła do kanonu filmowych szaleńców. Każda sekunda dzieła Kubricka została dokładnie przeanalizowana przez fanów, a efekty „śledztwa” można zobaczyć między innymi w znakomitym dokumencie Pokój 237.

East News

14. Zapach kobiety

Pochodzący z biednej rodziny Charlie Simms (Chris O'Donnell) dzięki stypendium może kontynuować naukę w elitarnej szkole dla chłopców. Pewnego dnia jego koledzy – dzieci bogatych i wpływowych rodziców – robią głupi żart dyrektorowi szkoły (James Rebhorn). Świadkiem jest Charlie, który może wylecieć z placówki, jeśli nie wyda sprawców. Na podjęcie decyzji będzie miał trochę więcej czasu dzięki przerwie świątecznej. W jej trakcie Charlie podejmuje się opieki niewidomego emerytowanego pułkownika Slade'a (Al Pacino). Krewki żołnierz niespodziewanie zabiera chłopaka na wycieczkę do Nowego Jorku. Slade chce popełnić tam samobójstwo.

Zapach kobiety w reżyserii Martina Bresta to remake włoskiego filmu Profumo di donna z 1974 roku. Al Pacino stworzył w nim jedną z najlepszych kreacji aktorskich w swojej bogatej karierze. Aktor otrzymał za nią Oscara. Widzom szczególnie zapadła w pamięć scena tanga odtańczonego przez Pacino i Gabrielle Anwar do utworu „Por una Cabeza”. Zapach kobiety pełen jest jednak równie niezapomnianych scen takich jak m.in. przejażdżka Ferrari po Nowym Jorku czy płomienna przemowa niewidomego Slade'a.

Universal/Courtesy Everett Collection

15. Most na rzece Kwai

Grupa brytyjskich jeńców wojennych dociera do japońskiego obozu pracy. W ramach niewoli zostają oddelegowani do budowy kolejowego mostu mającego połączyć Bangkok z Rangunem. Dowodzący obozem pułkownik Saito (Sessue Hayakawa) nakazuje pracę również brytyjskim oficerom. Na takie złamanie Konwencji Genewskiej nie zgadza się pułkownik Nicholson (Alec Guinness). Nicholson na długie tygodnie trafia do ciężkiego karceru. Po wyjściu podejmuje niespodziewaną decyzję o kontynuowaniu sabotowanej do tej pory pracy nad mostem. Tak, by wykonać swoje zadanie jak najlepiej się tylko da.

Most na rzece Kwai to bezsprzeczna klasyka kina wojennego. Nagrodzony siedmioma Oscarami – w tym dla najlepszego filmu – film w reżyserii Davida Leana uznawany jest za jeden z najlepszych brytyjskich filmów XX wieku. W przeciwieństwie do podobnych filmów, których akcja skupiała się na ucieczce z obozu, Most na rzece Kwai zaproponował zupełnie inną historię. Oparty na motywach powieści Pierre'a Boulle'a przeszedł do historii także dzięki gwizdanemu przez jeńców „Marszowi Pułkownika Bogeya”.

East News

16. Matrix

Thomas Anderson (Keanu Reeves) wiedzie podwójne życie. Za dnia jest programistą w korporacji, nocami hakerem ukrywającym się pod pseudonimem Neo. Coraz większą obsesją Neo jest chęć poznania prawdy o tzw. Matriksie, na którego ślad wielokrotnie trafił podczas swoich wędrówek po sieci. Wkrótce Neo spotyka tajemniczą Trinity (Carrie Ann Moss), która poznaje go z charyzmatycznym Morfeuszem (Laurence Fishburne). Morfeusz zdradza mu szokującą prawdę o świecie, w którym żyje. Okazuje się, że to starannie zaaranżowana przykrywka mająca na celu zatuszowanie prawdziwej rzeczywistości, w której władzę przejęły maszyny.

Matrix to najgłośniejszy film 1999 roku, który zrewolucjonizował współczesne kino. Wyreżyserowany przez braci Wachowskich (obaj reżyserowie przeszli potem operacje zmiany płci) zapoczątkował jedną z najbardziej efektownych trylogii w historii kina. Jednak następnym filmom: Matrix Reaktywacja (2003) i Matrix Rewolucje (2003) – obydwie można obejrzeć na Netfliksie – nie udało się już zdobyć takiej popularności co pierwowzorowi. Matrix wprowadził nową jakość do filmowych efektów specjalnych. Można tu między innymi zobaczyć tzw. bullet time, czyli technikę polegającą na maksymalnym spowolnieniu akcji z towarzyszącym jej obrotem kamery wokół spowolnionej sceny.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

Galapagos Films

17. Wilk z Wall Street

Po stracie pracy na Wall Street, zdolny makler Jordan Belfort (Leonardo DiCaprio) zatrudnia się w firmie handlującej „śmieciowymi akcjami”. Talent do obrotu takimi akcjami sprawia, że wzbogaca się na tyle, że wkrótce może założyć własną firmę. Tak powstaje „Stratton Oakmont”. Jego wspólnikiem jest stary przyjaciel Donnie Azoff (Jonah Hill). Sukces, jaki staje się ich udziałem jest ogromny. Miliony dolarów zysku, wystawne życie, głośne imprezy aż po świt to codzienność Jordana i Donniego. Belforta nie zmienia nawet małżeństwo z seksowną Naomi Lapaglią (Margot Robbie). Wkrótce pojawiają się problemy.

Trzygodzinny Wilk z Wall Street w reżyserii Martina Scorsese zachwyca porywającym tempem i wypowiadanymi z prędkością karabinu maszynowego zabawnymi dialogami. To zwariowana historia oparta na faktach, której kanwą była książka napisana przez Jordana Belforta. Wilk z Wall Street rozpoczął karierę aktorską Margot Robbie, a wszyscy byli przekonani, że rola Belforta w końcu przyniesie DiCaprio upragnionego Oscara. Stało się inaczej, a Leonardo musiał poczekać z Oscarem do swojego następnego filmu: Zjawa.

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Monolith Video

18. Przekręt

W Antwerpii skradziony zostaje 86-karatowy brylant. Złodziej Franky Cztery Palce (Benicio del Toro) przyjeżdża z nim do Londynu. Drogocenny kamień jest na celowniku wielu miejscowych kryminalistów, między innymi Cegłówki (Alan Ford) oraz byłego agenta KGB Borysa Klingi (Rade Šerbedžija). Pierwotnie nowym właścicielem kamienia miał zostać nowojorski jubiler Avi (Dennis Farina). Do ochrony swoich interesów Avi zatrudnia Kulozębnego Tony'ego (Vinnie Jones), a wszystko komplikuje wmieszanie się w całą historię bokserskiego promotora Turkisha (Jason Statham) i cygańskiego boksera Mickeya (Brad Pitt).

Scenariusz kryminalnej komedii Przekręt napisany przez brytyjskiego reżysera Guya Ritchiego tak spodobał się Bradowi Pittowi, że ten sam zaproponował swój udział w filmie. Gwiazdor miał nosa, a Przekręt na dobre rozpoczął filmową karierę Ritchiego. To zwariowana i pełna humoru – ale i brutalna – opowieść o gangsterach, którzy doprowadzają do tak skomplikowanego impasu, z którego wydaje się, że nie będzie wyjścia bez przynajmniej kilkunastu trupów.

East News

19. Incepcja

Dominick „Dom” Cobb (Leonardo DiCaprio) oraz jego przyjaciel Arthur (Joseph Gordon-Levitt) to mistrzowie ekstrakcji. Obaj są w stanie wydobyć wszelkie informacje ze świadomości ofiar, co sprawia, że ich umiejętności są pożądane w świecie szpiegostwa przemysłowego. Japoński biznesmen Saito (Ken Watanabe) proponuje im dokonanie odwrotnej do ekstrakcji incepcji, czyli zaszczepienia konkretnej myśli w umyśle wskazanej ofiary. Cobb organizuje ekipę i przystępuje do wykonania zadania. Wkrótce pojawiają się problemy.

Incepcja w reżyserii Christophera Nolana to wizjonerskie kino sensacyjne odważnie korzystające z koncepcji charakterystycznych dla kina science-fiction. Film Nolana odniósł sukces zarówno kasowy (ponad 800 milionów dolarów zysku), jak i artystyczny. Incepcja została nagrodzona czterema Oscarami, w tym nagrodą dla Wally'ego Pfistera za najlepsze zdjęcia. W filmie wystąpili również Tom Hardy, Ellen Page, Michael Caine, Cillian Murphy i Pete Postlethwaite.

Galapagos Films

20. Labirynt

Zaginięcie dwóch dziewczynek daje początek skomplikowanemu śledztwu prowadzonemu przez doświadczonego detektywa Lokiego (Jake Gyllenhall). Co prawda szybko udaje się wytropić głównego podejrzanego: Aleksa Jonesa (Paul Dano), ale nie ma żadnych dowodów na to, by sprawcą był właśnie on. Kiedy Alex wychodzi z aresztu, sprawę biorą w swoje ręce ojcowie porwanych dziewczynek: Dover (Hugh Jackman) i Birch (Terrence Howard). Porywają Jonesa i torturami chcą go zmusić do wyznania całej prawdy o losie ich córek.

Reklama

Mroczny thriller sensacyjny w reżyserii Denisa Villeneuve'a to świetna propozycja dla tych, którzy szukają filmów podobnych do Siedem. Reżyserowi udało się połączenie trzymającej w napięciu akcji i obyczajowego dramatu, którego głównymi bohaterami są przeżywający utratę dzieci rodzice. W trakcie pełnego zwrotów akcji seansu z pewnością nie raz zadacie sobie pytanie: Co ja bym zrobił na miejscu bohaterów?

East News
Reklama
Reklama
Reklama