Najlepsze filmy z Jasonem Stathamem. Ranking Top 10
Wybraliśmy dziesięć najlepszych filmów z udziałem Jasona Stathama! Poznajcie nasze propozycje.
1. Przekręt
Franky Cztery Palce (Benicio Del Toro) dokonuje w Antwerpii zuchwałego napadu na jubilera, w wyniku którego w jego ręce wpada 86-karatowy diament. Rusza do Londynu, by sprzedać go Łebskiemu Dougowi (Mike Reid). To człowiek nowojorskiego jubilera Kuzyna Aviego (Dennis Farina). Diamentem zainteresowani są również inni. W jego posiadanie chcą wejść m.in. były agent KBG Borys Klinga (Rade Šerbedžija), a także londyński gangster Cegłówka (Alan Ford). To promotor nielegalnych walk bokserskich, który ma poważny kłopot z pracującym dla niego Turkishem (Jason Statham) oraz cygańskim bokserem Mickeyem (Brad Pitt).
Sukces debiutanckich Porachunków otworzył przed Guyem Ritchie szansę na międzynarodową karierę. Angielski reżyser wykorzystał ją w pełni kręcąc film, który po dziś dzień uznawany jest za jedną z najlepszych gangsterskich komedii w historii kina. Podobnie jak w Porachunkach, także i w Przekręcie fabuła zbudowana została wokół całej feerii kolorowych i wyrazistych postaci oraz piętrzących się komplikacji spowodowanych chęcią zdobycia drogocennego klejnotu. Nie bez znaczenia były również dialogi przypominające te znane z filmów Quentina Tarantino. W zaledwie drugim filmie w swojej karierze Jason Statham stworzył krwistą postać typowego „Angola”, nie dając się przyćmić takim gwiazdom jak Brad Pitt czy Benicio del Toro.
2. Porachunki
Eddy (Nick Moran), Tom (Jason Flemyng), Soap (Dexter Fletcher) i Bacon (Jason Statham) chcąc okantować gangstera Hatcheta Harry'ego (P.H. Moriarty), sami zostają okantowani. W efekcie są dłużni Harry'emu pół miliona funtów i mają zaledwie tydzień, by je zwrócić. Dla pewności, by nic nie kombinowali, Harry wysyła ich śladem osiłka Dużego Chrisa (Vinnie Jones). Równocześnie Harry zainteresowany jest pozyskaniem dwóch drogocennych antycznych strzelb. Jednak wynajęci przez niego złodzieje sprzedają skradzione strzelby paserowi Nickowi (Stephen Marcus). Ten z kolei sprzedaje je Eddy'emu i kolegom, którzy planują skok na dilera narkotyków. Wkrótce sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej.
Nie byłoby zapewne głośnego Przekrętu, gdyby nie nakręcony dwa lata wcześniej film Porachunki, po którym zaczęło być głośno o debiutującym reżyserze Guyu Ritchie'em. Kolejnym debiutantem na planie Porachunków był wielokrotny reprezentant brytyjskiej kadry w pływaniu – Jason Statham. Rola Bacona sprawiła, że o wysportowanym początkującym aktorze zaczęło być głośno, a w kolejnym filmie Ritchiego zagrał już większą rolę. Porachunki podbiły kina na całym świecie, a świetnie napisana kryminalna komedia pomyłek, pełna zapadających w pamięć postaci została jednym z najciekawszych filmów 1998 roku. W jednej z ról w filmie Porachunki wystąpił Sting. Muzyk zgodził się na występ po obejrzeniu wcześniejszej krótkometrażówki Ritchiego: The Hard Case.
3. Włoska robota
Ekipa złodziejów skompletowana przez doświadczonego kasiarza Johna Bridgera (Donald Sutherland) dokonuje śmiałego skoku, w wyniku którego wzbogacają się o złoto wartości 35 milionów dolarów. Zostają jednak zdradzeni przez Steve'a (Edward Norton), który zabija Bridgera i ulatnia się ze złotem. Rok później przyjaciele Bridgera – m.in. zawodowy złodziej Charlie Crocker (Mark Wahlberg) i kierowca Przystojny Rob (Jason Statham) – razem z jego córką (Charlize Theron) opracowują plan odegrania się na Steve'ie, który dzięki skradzionym pieniądzom jest niemal nietykalny.
Wyreżyserowany przez F. Gary'ego Graya film Włoska robota – remake brytyjskiego filmu pod tym samym tytułem z 1969 roku – po raz kolejny ugruntował pozycję Jasona Stathama jako jednego z najbardziej wyrazistych aktorów drugoplanowych. Nie dziwi więc fakt, że większość pozycji na liście najlepszych w karierze Jasona Stathama zajmują więc te produkcje, w których Statham nie wystąpił w roli głównej. Tym razem aktor wcielił się w rolę kierowcy Przystojnego Roba, który między innymi zadbał o odpowiednie przygotowanie samochodów do najsłynniejszej sceny z całego filmu - pościgu Mini Cooperami przez zatłoczone ulice miasta. Rola kierowcy nie była mu obca, zaledwie rok wcześniej wystąpił w podobnej w filmie Transporter. Później wrócił za kółko na potrzeby kolejnych filmów z serii Transporter, a także filmu Death Race: Wyścig śmierci.
4. Niezniszczalni 2
Niezniszczalni to ekipa zawodowych najemników, na czele której stoi Barney Ross (Sylvester Stallone) oraz jego prawa ręka Lee Christmas (Jason Statham). Z kolejnym zadaniem do wykonania zwraca się do nich agent CIA: Mr. Church (Bruce Willis). Mają udać się do Rumunii i odzyskać komputer, na którym zapisana została lokacja ukrycia kilku ton radioaktywnego plutonu. Misja nie idzie zgodnie z planem, a komputer trafia w ręce bezwzględnego handlarza bronią Jeana Vilaina (Jean Claude Van Damme). Niezniszczalni nie zamierzają się poddawać i ruszają tropem Vilaina oraz jego ludzi.
Choć na planie trzech części serii Niezniszczalni spotkali się najwięksi gwiazdorzy kina lat 80. XX wieku – obok Stallone'a, Willisa i Van Damme'a jeszcze m.in. Arnold Schwarzenegger, Dolph Lundgren, Mel Gibson czy Harrison Ford – wśród grupy tytułowych najemników znalazło się też miejsce dla jednej największych gwiazd współczesnego kina akcji: Jasona Stathama. Tym razem wcielił się w rolę nożownika Lee Christmasa, którą zagrał we wszystkich trzech filmach serii. Spośród nich to właśnie druga była najlepsza, nie tylko ze względu na udział legendarnego Chucka Norrisa. Niewykluczone, że Statham powróci do roli Christmasa w czwartej części filmu, do której zdjęcia mają się rozpocząć w 2019 roku.
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films
5. Teoria chaosu
Detektyw Quentin Conners (Jason Statham) zostaje zawieszony w wykonywaniu obowiązków służbowych po niefortunnej interwencji, w której zginął zakładnik przetrzymywany przez złodzieja samochodów. Jakiś czas później zostaje przywrócony do służby na wyraźne żądanie kilku złodziejów dowodzonych przez Lorenza (Wesley Snipes). Przetrzymują oni w banku zakładników i zgadzają się rozmawiać tylko z Lorenzem. Ten przybywa na miejsce razem z nieopierzonym gliną Shane'em Dekkerem (Ryan Phillippe). W wyniku nieudanej interwencji oddziału SWAT złodziejom udaje się uciec. Przeglądając nagrania z monitoringu, Shane zauważa kilka szczegółów, które prowadzą śledztwo na nowe tory.
Jeden z ciekawszych, choć o wiele skromniejszych od pozostałych produkcji ze Stathamem, filmów w karierze aktora czekał aż trzy lata na swoją premierę w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie nie trafił do kin, a został wydany od razu na DVD. Naszym zdaniem zasłużył na o wiele więcej. Choć jego fabuła oparta została na wielu zbiegach okoliczności, to finalnie oferuje zapadający w pamięć zwrot akcji, do którego prowadzi emocjonująca akcja charakterystyczna dla sensacyjnych thrillerów. Teoria chaosu to zdecydowanie jeden z bardziej niedocenianych filmów rozrywkowych w karierze Stathama.
6. Angielska robota
Michael X (Peter de Jersey) to brytyjski gangster, w którego sejfie znajdują się kompromitujące zdjęcia księżniczki Małgorzaty. Stanowią dla niego świetne zabezpieczenie przyszłości na wypadek jakichś nieoczekiwanych kłopotów ze strony władz. Tymczasem brytyjski wywiad jest zainteresowany zdobyciem tych fotografii. Z propozycją ich wykradzenia zwraca się była modelka Martine Love (Saffron Burrows) aresztowana za szmuglowanie narkotyków. Razem z przyjacielem Terrym (Jason Statham) organizuje ekipę, która włamie się do sejfu bankowego, w którym przetrzymywane są zdjęcia.
Pięć lat po wykonaniu włoskiej roboty, Statham podjął się zadania angielskiego. Obydwu filmów, poza podobnym polskim tytułem, nie łączy nic więcej – planowanym sequelem Włoskiej roboty ma być Brazylijska robota, jednak projekt ten wciąż nie doczekał się realizacji – oprócz Stathama i tego, że warto je zobaczyć. Wyreżyserowana przez Rogera Donaldsona Angielska robota została oparta na prawdziwej historii, jaka rozegrała się w 1971 roku. Z sejfu przy ulicy Baker Street zginęły wtedy pieniądze i kosztowności, jednak dokładne szczegóły tej kradzieży zostały przemilczane na prośbę rodziny królewskiej. Choć zawiera wiele fikcyjnych wydarzeń, Angielska robota po raz pierwszy opowiada to, co naprawdę wydarzyło się w nocy 11 września 1971 roku.
7. Transporter
Frank Martin (Jason Statham) to utalentowany kierowca, który oferuje swoje usługi pracując pod pseudonimem: Transporter. Martin dba o prywatność, a także o dyskrecję. Nigdy nie jest zainteresowany tym, co przewozi na zlecenie klienta. Jego zadaniem jest dostarczenie przesyłki z punktu A do punktu B i tylko tyle go interesuje. Pewnego dnia decyduje się złamać jedną ze swoich reguł. Okazuje się, że w przewożonej przesyłce ukryta jest zakneblowana dziewczyna: Lai (Shu Qi). Odwozi ją jednak na miejsce zgodnie z umową. Wkrótce cudem uchodzi z życiem z zamachu zorganizowanego przez zleceniodawcę: Darrena Bettencourta (Matt Schulze). Wraca do jego rezydencji i odbija dziewczynę. Ich tropem podążają ludzie Bettencourta.
Dzięki udziałowi w wyreżyserowanym przez Coreya Yuena filmie Transporter, Jason Statham po raz pierwszy otrzymał okazję do zagrania pierwszoplanowej roli. I sprawdził się znakomicie jako konkretny i obdarzony nieprzeciętnym talentem kierowca, który jeśli jest taka potrzeba potrafi też solidnie przylać. Okolice premiery filmu Transporter były okresem, w którym w kinach pojawiło się wiele filmów napisanych lub wymyślonych przez legendarnego francuskiego filmowca Luca Bessona. Transporter to zdecydowanie jedna z lepszych takich produkcji. Statham powrócił do roli Martina w dwóch kolejnych filmach. W 2012 roku powstała telewizyjna wersja Transportera, w której tytułową rolę zagrał Chris Vance, a w 2015 remake Transporter: Nowa moc z Edem Skreinem w roli Martina.
8. Szybcy i wściekli 7
Dominic „Dom” Toretto (Vin Diesel), Brian O'Conner (Paul Walker) oraz reszta ich paczki odpokutowali za swoje dawne grzechy i wreszcie mogą zacząć normalne życie z powrotem w Stanach. Brian sprawdza się jako ojciec, a Dom pomaga odzyskać pamięć jego ukochanej Letty (Michelle Rodriguez). Tymczasem brat pokonanego przez nich Owena Shawa (wydarzenia opowiedziane w filmie Szybcy i wściekli 6), Deckard Shaw (Jason Statham) poprzysięga zemstę na ludziach, przez których jego brat jest teraz w śpiączce. Aby zdobyć ich personalia, włamuje się do biura agenta Hobbsa (Dwayne Johnson).
Jedną z najbardziej ekscytujących scen w filmie Szybcy i wściekli 6 była ta... po napisach końcowych. Można w niej było zobaczyć zapowiedź kolejnej części serii, w której w roli głównego złoczyńcy wystąpi sam Jason Statham. Scena ta połączyła także ostatecznie fabułę serii z trzecią jej odsłoną: Szybcy i wściekli: Tokio Drift. Stało się to zresztą źródłem krytyki ze strony fanów, gdy Statham powrócił do roli Deckarda Shawa w filmie Szybcy i wściekli 8, by zagrać tam... pozytywnego bohatera. Fanom nie spodobało się to, że główni bohaterowie serii przybijają sobie piątki z mordercą swojego przyjaciela. Póki co jednak Statham zagrał w filmie Szybcy i wściekli 7 rolę charyzmatycznego przestępcy, który nie przestraszył się nawet ogromnego Dwayne'a Johnsona w roli agenta Hobbsa. Ich docinki spodobały się na tyle, że obaj panowie wystąpią w spin-offie serii, filmie Hobbs and Shaw.
9. Agentka
Pracująca w CIA 40-letnia Susan Cooper (Melissa McCarthy) całą karierę spędziła za biurkiem. Kobieta na odległość pomaga w akcjach agentowi Bradelyowi Fine'owi (Jude Law). Podczas jednej z misji Fine zostaje zastrzelony zanim udaje mu się dowiedzieć, gdzie znajduje się walizka z kodami nuklearnymi. Przy okazji wychodzi na jaw, że córka handlarza broni, Rayna Boyanow (Rose Byrne) zna tożsamość najlepszych agentów CIA, w tym agenta Ricka Forda (Jason Statham). W tej sytuacji misję Fine'a może kontynuować jedynie Susan, która po raz pierwszy w karierze zostaje agentem polowym.
Agent polowy Rick Ford to jedna z niewielu okazji do zobaczenia Jasona Stathama w roli parodiującej dotychczasowe dokonania aktora. Kipiący testosteronem Rick Ford to zabawna karykatura męskiego agenta specjalnego starej daty, który zastąpienie go kobietą uważa za dyshonor. Film w reżyserii Paula Feiga podbił kina przynosząc dochód blisko ćwierć miliarda dolarów. Komedia szpiegowska z Melissą McCarthy wciąż czeka na kontynuację, jednak do tej pory nie pojawiły się większe konkrety na jej temat. Jeśli jednak dojdzie do jej realizacji, Statham z pewnością powróci do roli agenta Forda.
Dystrybucja w Polsce: Imperial Cinepix
10. Death Race: Wyścig śmierci
Ameryka pogrąża się w recesji, a wzrost przestępczości prowadzi do sprywatyzowania więzień. Na jednym z nich organizowane są transmitowane przez telewizję mordercze wyścigi samochodowe. Tzw. Wyścigi Śmierci zapewniają właścicielom więzienia ogromne zyski. Uczestnicy mają zaś szansę na wcześniejsze zakończenie wyroku. Muszą jednak wygrać pięć Wyścigów Śmierci, co do tej pory nie udało się nikomu. Najbliższy sukcesu jest ukryty za maską legendarny Frankenstein, który wygrywał już cztery razy. Kiedy do więzienia trafia były kierowca wyścigowy Jensen Ames (Jason Statham), szybko otrzymuje propozycję wzięcia udziału w kolejnym Wyścigu Śmierci.
Kolejny remake na liście dokonań aktorskich Jasona Stathama to udział w wyreżyserowanym przez Paula W.S. Andersona filmie Death Race: Wyścig śmierci. Jego pierwowzorem była kultowa niskobudżetowa produkcja ze studia Rogera Cormana, w której w rolach głównych wystąpili David Carradine i Sylvester Stallone. Statham zastąpił Carradine'a w roli legendarnego kierowcy Frankensteina. A właściwie to ją kontynuował po tym, jak filmowy Frankenstein nie przeżył jednego z wyścigów. W następnych latach powstały trzy kolejne części Wyścigu śmierci. Trafiły jednak od razu na DVD i nie wystąpił w nich Jason Statham.