Reklama

Wybraliśmy dziesięć najlepszych filmów, jakie można obejrzeć w serwisie HBO GO. Stan na koniec marca 2018 roku.

Reklama

1. Ojciec chrzestny

Don Vito Corleone (Marlon Brando) to głowa jednej z pięciu mafijnych rodzin z Nowego Jorku. Po zakończeniu II wojny światowej do domu wraca Michael Corleone (Al Pacino). To bohater wojenny, który do tej pory nie miał nic wspólnego z działalnością gangsterską swojego ojca. Sytuacja się zmienia, gdy don Vito odmawia współpracy z pozostałymi rodzinami nie chcąc uczestniczyć w handlu narkotykami. Cudem udaje mu się przeżyć zamach na swoje życie, a jego najbardziej zaufani współpracownicy – syn Sonny (James Caan) i prawa ręka dona, Tom Hagen (Robert Duvall) opracowują plan zemsty. Kluczową rolę w mafijnej wojnie rozegra Michael, który nie chce już stać z boku.

Oparty na bestsellerowej powieści Mario Puzo, wyreżyserowany przez Francisa Forda Coppolę Ojciec chrzestny przez wielu uważany jest za najlepszy film w historii kina. Nominowany do jedenastu Oscarów, ostatecznie zwyciężył w trzech kategoriach, w tym dla najlepszego filmu roku. Oscara otrzymał także Marlon Brando oraz autorzy scenariusza: Francis Ford Coppola i Mario Puzo. Legendarna muzyka z Ojca chrzestnego skomponowana przez Nino Rotę została wykluczona z oscarowej rywalizacji, gdyż wykorzystane zostały w niej fragmenty muzyki napisanej przez Rotę do filmu Fortunella z 1958 roku.

East News

2. Pulp Fiction

Vincent Vega (John Travolta) i Jules Winnfield (Samuel L. Jackson) to najbardziej zaufani zabójcy gangsterskiego bossa Marsellusa Wallace'a (Ving Rhames). Po wykonaniu kolejnego zadania dla swojego szefa, Vincent ma dotrzymać towarzystwa jego żonie Mii (Uma Thurman) podczas jej wieczornego wyjścia do restauracji. Wieczór kończy się dramatycznie, a już następnego dnia przed Vincentem kolejne zadanie. Ma dorwać boksera Butcha Coolidge'a, który wystawił Marsellusa do wiatru. Zamiast podłożyć się w walce bokserskiej, tak jak zostało to umówione, wygrał ją, zgarniając z zakładów niezłą sumkę.

Pulp Fiction to prawdopodobnie najbardziej znany film Quentina Tarantino. Zdobywając Złotą Palmę na festiwalu w Cannes i Oscara za scenariusz, Pulp Fiction otworzył reżyserowi drogę do sławy. Potwierdził też jego talent, o którym mówiło się od czasu premiery debiutanckiego filmu Tarantino: Wściekłych psów. Niechronologiczny, pełen charakterystycznych dialogów nazywanych „tarantinadami”, świetnie dobranej muzyki oraz nawiązań do popkultury Pulp Fiction zmienił nie tylko kino gangsterskie, ale i kino w ogóle.

Miramax/courtesy Everett Collection

3. Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje

Po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci (wydarzenia opowiedziane w pierwszej części trylogii Star Wars, filmie Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja) wojska Rebeliantów znajdują schronienie na lodowej planecie Hoth. Imperium udaje się ich jednak wytropić z nadzieją na zadanie ostatecznego ciosu. Luke Sykwalker (Mark Hamill), księżniczka Leia (Carrie Fisher) oraz Han Solo (Harrison Ford) wymykają się z oblężenia. Luke wyrusza na poszukiwania mistrza Jedi, Yody (głos: Frank Oz), który mógłby dokończyć jego trening. Podczas gdy Leia i Han ukrywają się u starego przyjaciela Solo, Lando Calrissiana (Billy Dee Williams), Luke poznaje straszną prawdę o swoim ojcu.

Druga część tak zwanej oryginalnej trylogii Gwiezdnych wojen, wyreżyserowany przez Irvina Kershnera film Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje uważany jest za najlepszą część sagi. Doceniono szczególnie to, że w porównaniu z beztroskim kosmicznym kinem przygodowym, jakim była Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje był filmem o wiele bardziej mrocznym. Na jaw wyszły tajemnice z przeszłości bohaterów, a w zakończeniu próżno doszukiwać się happy endu. W Imperium kontratakuje z hukiem powrócił najsłynniejszy filmowy czarny charakter: Darth Vader (David Prowse, głos James Earl Jones). Przygoda z bohaterami Star Wars trwa po dziś dzień i nic nie wskazuje na to, by szybko miała się zakończyć.

20thCentFox/Courtesy Everett Collection

4. Życie jest piękne

Guido Orefice (Roberto Benigni) to obdarzony dużym poczuciem humoru Żyd szaleńczo zakochany w pięknej Dorze (Nicoletta Braschi). W końcu udaje mu się zdobyć jej serce. Para bierze ślub, a wkrótce przychodzi na świat ich syn Giouse (Giorgio Cantarini). Małżeńska sielanka nie trwa jednak długo, a Guido razem z synem trafiają do obozu koncentracyjnego. Chłopcu cudem udaje się przeżyć, a Guido robi wszystko, żeby Giosue nie został odnaleziony. Wmawia synowi, że obaj uczestniczą w grze, której zwycięzca otrzyma prawdziwy czołg. Aby mieć szansę na zwycięstwo, Giosue musi być dzielny i zawsze słuchać się ojca.

Wojenny komediodramat Życie jest piękne to dzieło życia włoskiego komika Roberto Benigniego, który nie tylko wystąpił w roli głównej, ale i wyreżyserował film oraz napisał do niego scenariusz. W umiejętny sposób udało mu się połączyć dramatyzm obozowego życia i potworności Holocaustu z humorem prezentowanym przez głównego bohatera. W ten sposób powstała mieszanka wybuchowa, która na zmianę wzrusza i bawi. Dzieło Benigniego zostało docenione poza granicami Włoch, a film Życie jest piękne był nominowany do siedmiu Oscarów, w tym dla najlepszego filmu roku. Życie jest piękne zwyciężyło Oscara w kategoriach dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, najlepszego aktora (Benigni) i najlepszej muzyki (Nicola Piovani).

East News

5. Buntownik z wyboru

20-letni Will Hunting (Matt Damon) to sprzątacz na Uniwersytecie Harvarda. Gdy nie pracuje, całe dnie spędza w towarzystwie najlepszego przyjaciela Chuckiego Sullivana (Ben Affleck), włócząc się po barach Bostonu. Pewnego razu zostaje przyłapany na uczelni na bazgraniu po tablicy z matematycznym zadaniem umieszczonym tam przez znanego matematyka, profesora Lambeau (Stellan Skarsgard). Okazuje się, że rozwiązał to zadanie, z którym nie mogli poradzić sobie najlepsi studenci. Kiedy wychodzi na jaw, że Will jest geniuszem-samoukiem, chłopak zostaje wysłany na terapię do psychologa Seana Maguire'a (Robin Williams), który ma mu pomóc w odnalezieniu własnej drogi życiowej.

Napisany wspólnie przez Matta Damona oraz Bena Afflecka i wyreżyserowany przez Gusa van Santa Buntownik z wyboru był jednym z najgłośniejszych filmów 1997 roku. Nominowany do dziewięciu Oscarów, ostatecznie został nagrodzony za scenariusz oraz za najlepszą drugoplanową rolę męską (Robin Williams). Buntownik z wyboru to pełna humoru i świetnych dialogów opowieść o dojrzewaniu, przyjaźni, a także znajdowaniu własnego miejsca na świecie. Szeroko otworzył drogę do kariery dla Damona i Afflecka, którzy już wkrótce zostali jednymi z największych gwiazd Hollywood. Szkoda tylko, że nigdy więcej nie napisali nic razem.

Miramax/Courtesy Everett Collection

6. Ostatnia rodzina

Zdzisław Beksiński (Andrzej Seweryn) to światowej sławy artysta malarz, który razem z rodziną przeprowadza się do blokowiska w Warszawie. Jednym z największych zmartwień państwa Beksińskich jest ich cierpiący na depresję syn Tomasz (Dawid Ogrodnik). Pomimo sukcesów, jakie odnosi jako młody i obiecujący dziennikarz, Tomka nieustannie męczą myśli samobójcze. Zdzisław oraz jego żona Zofia (Aleksandra Konieczna) robią wszystko, by jakoś mu pomóc, ale nie są w stanie czuwać przy nim przez dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Ostatnia rodzina to drugi najgłośniejszy polski film 2016 roku obok Wołynia Wojciecha Smarzowskiego. Wyreżyserowany przez Jana P. Matuszyńskiego opowiedział prawdziwą i dramatyczną historię rodziny Beksińskich. Scenariusz autorstwa Roberta Bolesto stał się źródłem kontrowersji, głównie wśród osób, które znały Tomasza Beksińskiego. Filmowi zarzucano, że pokazany w nim obraz Tomka nie zgadza się ze stanem faktycznym. Najmocniejszą stroną filmu Ostatnia rodzina, obok realizacji, jest znakomicie dobrana obsada. Trio Seweryn – Konieczna – Ogrodnik zdobyło za swoje role wiele nagród aktorskich.

Dystrybucja w Polsce: Kino Świat

Kino Świat

7. Nietykalni

Na skutek wypadku, bogaty arystokrata Philippe (François Cluzet) zostaje sparaliżowany od szyi w dół i przykuty do wózka inwalidzkiego. Aby mógł funkcjonować, niezbędna jest pomoc asystenta. Do ciężkiej opieki na Philippe'em zatrudniony zostaje pochodzący z biednej dzielnicy imigrant z Senegalu, Driss (Omar Sy). Dla Drissa to duże zaskoczenie, pojawił się u Philippe'a tylko po to, by otrzymać zaświadczenie, że szuka pracy. Pomimo tego, że obydwu panów różni właściwie wszystko, a Driss nie ma doświadczenia w opiece nad niepełnosprawnymi, okazuje się, że między Philippe'em i Drissem rodzi się przyjaźń, która zmieni życie ich obydwu.

Nietykalni w reżyserii duetu Olivier Nakache i Éric Toledano to jeden z największych międzynarodowych sukcesów francuskiego kina. W samej Francji film Nietykalni obejrzało blisko 18 milionów widzów, co sprawiło, że znalazł się na drugim miejscu największych francuskich kasowych hitów wszech czasów, zaraz za komedią Jeszcze dalej niż północ. Ta oryginalna historia przyjaźni i walki z własnymi ograniczeniami oraz uwarunkowaniami fizycznymi jak i społecznymi oparta została na prawdziwej historii Philippe'a Pozzo di Borga oraz Abdela Sello. Wzruszająca i zarazem zabawna komedia obyczajowa została nominowana m.in. do dziewięciu Cezarów, najważniejszej francuskiej nagrody filmowej. Statuetkę otrzymał jednak tylko Omar Sy w kategorii dla najlepszego aktora.

Dystrybucja w Polsce: Gutek Film

Gutek Film

8. Manchester by the Sea

Lee Chandler (Casey Affleck) to dozorca jednego z bloków mieszkalnych w Quincy w stanie Massachusetts. Lee wiedzie żywot samotnika i ceni sobie anonimowość, jaką daje mu duże miasto. Przystojny dozorca podoba się kobietom, ale nie jest zainteresowany romansami. Kiedy Lee otrzymuje wiadomość o śmierci swojego brata, Joego (Kyle Chandler), jest zmuszony do powrotu do rodzinnego miasteczka Manchester-by-the-Sea. Ma tam przejąć opiekę nad bratankiem Patrickiem (Lucas Hedges). Lee nie podoba się tak drastyczna zmiana w jego życiu. Szczególnie że po powrocie do Manchester odżywają wspomnienia tragicznej przeszłości Chandlera.

Wyreżyserowany przez Kennetha Lonergana dramat obyczajowy Manchester by the Sea był jednym z najbardziej docenionych filmów podczas ceremonii rozdania Oscarów w 2017 roku. Nominowany w sześciu kategoriach – w tym dla najlepszego filmu roku - otrzymał dwie statuetki. Pierwsza przypadła Lonerganowi za scenariusz, druga Caseyowi Affleckowi za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. Manchester by the Sea to aktorski popis Afflecka, który wcielił się tu w trudną rolę mężczyzny, który wciąż nie może pozbierać się po tragedii, jaka całkowicie zmieniła jego życie i wprowadziła nieodwracalne zmiany. Scena jego spotkania z byłą żoną (świetna rola Michelle Williams) to jedna z najbardziej emocjonalnych scen w kinie w ostatnich latach.

Dystrybucja w Polsce: United International Pictures

United International Pictures

9. Wściekły byk

Jake La Motta (Robert De Niro) to bokserski mistrz świata, który odniósł sukces dzięki dużej odporności na ciosy i ringowej bezwzględności, które przyniosły mu pseudonim: Wściekły byk. W parze z sukcesami na ringu nie szło jednak powodzenie w życiu prywatnym. Wszystko za sprawą chorobliwej zazdrości o żonę Vicky (Cathy Moriarty), którą poznał, gdy ta była nastolatką. La Motta podejrzewa ją o romanse zarówno z przeciwnikami bokserskimi, jak i bratem Joe'em (Joe Pesci). Porywczy charakter boksera szybko daje znać o sobie także w domu, a sława La Motty zaczyna przygasać.

Współpraca aktorsko-reżyserska Roberta De Niro i Martina Sccorsese przyniosła kilka filmowych arcydzieł, spośród których Wściekły byk jest jednym z najlepszych. De Niro i Scorsese nakręcili wspólnie osiem filmów długometrażowych, dziewiąty – The Irishman – ma trafić na ekrany w 2019 roku. Fabuła Wściekłego byka została oparta na wspomnieniach Jake'a La Motty. Boksera zaliczanego do czołówki najlepszych pięściarzy wagi średniej. Przygotowując się do tej roli, Robert De Niro przytył blisko 30 kilogramów. Za swój występ w filmie Wściekły byk został nagrodzony drugim w karierze aktorskim Oscarem. Statuetka trafiła też do montażystki Thelmy Schoonmaker. W sumie Wściekły byk był nominowany do Oscara w ośmiu kategoriach.

East News

10. Clerks - Sprzedawcy

To miał był wolny dzień dla sprzedawcy w jednym ze sklepów w New Jersey, Dantego Hicksa (Brian O'Halloran). Choroba współpracownika sprawiła jednak, że Dante musi przyjść do pracy. Na miejscu nic nie układa się tak jak należy. Dante irytuje się na namolnych klientów i na to, że musi zrezygnować ze spotkania z kumplami. Z równowagi wyprowadza go także wiadomość o zaręczynach byłej dziewczyny (Lisa Spoonauer). Oliwy do ognia dolewa jego aktualna dziewczyna Veronica (Marilyn Ghigliotti), gdy na jaw wychodzi jej erotyczna przeszłość. Dante próbuje jakoś poukładać sobie to wszystko dyskutując z najlepszym przyjacielem, Randalem Gravesem (Jeff Anderson).

Reklama

Wyreżyserowany przez Kevina Smitha film Clerks – Sprzedawcy to jeden z największych sukcesów amerykańskiego kina niezależnego. Czarno-biały debiut reżysera pełen jest znakomitych dialogów, które stały się znakiem rozpoznawczym Kevina Smitha. Podobnie jak i wiele nawiązań do amerykańskiej kultury popularnej. Specyficzny portret młodego pokolenia nakręcony w większość w sklepie, w którym pracował Smith, spodobał się widzom, którzy zapewnili mu finansowy sukces. Nakręcony za trzydzieści tysięcy dolarów film Clerks – Sprzedawcy w samych kinach przyniósł dochód trzech milionów dolarów. Występujący tu w drugoplanowych rolach postaci Jaya (Jason Mewes) i Milczącego Boba (Kevin Smith) powrócili w kolejnych filmach Smitha.

East News
Reklama
Reklama
Reklama