Reklama

Harrison Ford skończył 81 lat. Z tej okazji wybraliśmy dziesięć najlepszych filmów w jego karierze.

Reklama

1. Poszukiwacze zaginionej Arki

Rok 1936. Indiana Jones (Harrison Ford) to archeolog, łowca przygód oraz wykładowca, w którym kochają się wszystkie studentki. Przemierzając świat wzdłuż i wszerz poszukuje zaginionych artefaktów, które powinny znaleźć się w muzeach zamiast w rękach prywatnych kolekcjonerów. Z Jonesem kontaktują się agenci amerykańskiego wywiadu, którzy są zaniepokojeni działaniem nazistów. Rozpoczęli oni właśnie wykopaliska w Egipcie, gdzie mają nadzieję na odnalezienie Arki Przymierza. Według Biblii ten, kto jest w jej posiadaniu zdobędzie nieograniczoną władzę. Indiana Jones włącza się do poszukiwań, a zaczyna od wizyty u swojej dawnej ukochanej Marion Ravenwood (Karen Allen).

Wyreżyserowany przez Stevena Spielberga film Poszukiwacze zaginionej Arki to jeden z najbardziej znanych filmów nurtu Kina Nowej Przygody. Stanowiący hołd dla przygodowych seriali telewizyjnych z lat 30. i 40. okazał się najbardziej kasowym filmem 1981 roku i ugruntował pozycję Harrisona Forda jako największego gwiazdora kina rozrywkowego. W parze z powodzeniem w box-office'ie przyszło też osiem nominacji do Oscara, które w pięciu przypadkach zamieniły się w nagrody. Postać nieustraszonego, odważnego i obdarzonego cynicznym poczuciem humoru Indiany Jonesa to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii kina. Podobnie rozpoznawalny jest motyw muzyczny autorstwa Johna Williamsa, który na stałe wszedł do panteonu klasycznych fragmentów muzyki filmowej. Indiana Jones powraca na duży ekran w trzech kolejnych filmach serii.

East News

2. Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje

Minęło kilka lat od czasu zniszczenia Gwiazdy Śmierci. Otoczeni przez wojska Imperium Rebelianci bronią zaciekle swojej pozycji na lodowej planecie Hoth. Z oblężenia udaje uwolnić się Luke'owi Skywalkerowi (Mark Hamill), który wyrusza na planetę Dagobah, by tam kontynuować trening rycerza Jedi pod okiem mistrza Yody. Ścigani przez wojska imperium księżniczka Leia (Carrie Fisher) i Han Solo (Harrison Ford) szukają ratunku u dawnego przyjaciela Hana: Lando Calrissiana (Billy Dee Williams). Na Dagobah Luke poznaje mroczną stronę Mocy i próbuje przygotować się na nieuniknione starcie z mrocznym Darthem Vaderem (głos: James Earl Jones).

Po ogromnym sukcesie pierwszej części sagi Gwiezdne wojny, jej kontynuacja była jednym z najbardziej oczekiwanych filmów. Twórcy nie zawiedli, a nakręcony przez Irvina Kershnera film Imperium kontratakuje powszechnie uważany jest za najlepszą część Sagi. Harrison Ford powrócił w niej do roli zawadiackiego pilota Sokoła Millenium: Hana Solo. Podobnie do Indiany Jonesa także i Han Solo na stałe wszedł do kanonu najbardziej znanych postaci filmowych. Pojawił się jeszcze w dwóch innych częściach Sagi: Powrót Jedi oraz Przebudzenie Mocy. Imperium kontratakuje to dużo poważniejsza część serii od Nowej nadziei i to jeden z głównych powodów wysokiej oceny przez fanów. Kosmiczna przygoda wzniosła się tutaj na jeszcze wyższy poziom.

20thCentFox/Courtesy Everett Collection

3. Czas Apokalipsy

Rok 1969, trwa wojna w Wietnamie. W dżungli Kambodży, wraz ze swoimi ludźmi, którzy traktują go jak boga, ukrywa się pułkownik Kurtz (Marlon Brando). Dowództwo amerykańskiej armii jest przekonane, że Kurtz oszalał i organizuje misję mającą na celu wyśledzenie i zabicie pułkownika. Podejmuje się jej kapitan Willard (Michael Sheen). Dręczony koszmarami z powodu wojny Willard wsiada na pokład łodzi, która ma zawieźć go w miejsce pobytu Kurtza. Po drodze poznaje podpułkownika Kilgore'a (Robert Duvall), który zgadza się eskortować wyprawę w dalszej drodze.

Film legenda. Jeden z najbardziej znanych antywojennych filmów w historii kina został oparty na motywach powieści „Jądro ciemności” autorstwa Josepha Conrada. Wyreżyserowany przez Francisa Forda Coppolę borykał się w trakcie realizacji z wieloma problemami. Największymi było gwiazdorskie zachowanie Marlona Brando oraz zmienna pogoda, która wpłynęła na zniszczenie drogiej scenografii. Nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes film Coppoli był także nominowany do Oscara w kategorii dla najlepszego filmu. Zdobył dwie statuetki za najlepsze zdjęcia i dźwięk. Harrisonowi Fordowi przypadła tu niewielka rola oficera, który zgłasza się do kapitana Willarda z propozycją wyprawy tropem Kurtza. Aktorsko przemyka tu więc jedynie na drugim planie, ale filmu Forda nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu.

East News

4. Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce. Krążownik Imperium z Darthem Vaderem (głos: James Earl Jones) na pokładzie przechwytuje statek, którym podróżuje księżniczka Leia (Carrie Fisher). W ostatniej chwili od statku odrywa się kapsuła ratunkowa z robotami R2D2 i C-3PO. Trafiają na pustynną planetę Tatooine, gdzie w ich posiadanie wchodzi młody farmer Luke Skywalker (Mark Hamill). Luke odkrywa nagrane przez Leię wezwanie do pomocy skierowane do niejakiego Obi Wan Kenobiego. Domyślając się, kim może być adresat nagrania, Luke wyrusza na spotkanie z pustelnikiem Benem Kenobim (Alec Guinness).

Kolejny film legenda na naszej liście najlepszych filmów z Harrisonem Fordem, co tylko potwierdza, jaką pozycję miał ten popularny aktor u szczytu swojej kariery. Co film to legenda. W Nowej nadziei Ford po raz pierwszy wcielił się w postać najlepszego pilota w całej galaktyce: Hana Solo. Cynicznego przemytnika, który próbuje wmówić wszystkim, że dba tylko i wyłącznie o swoje interesy. Gwiezdne wojny: Część IV wprowadziło kino w nową erę pokonując Szczęki Stevena Spielberga na liście najbardziej kasowych filmów wszech czasów. Film fenomen zapoczątkował najsłynniejszą obok Star Treka kosmiczną sagę, która z powodzeniem trwa po dziś dzień. Han Solo na tyle wszedł do świadomości widzów, że w 2018 roku do kin trafił film Han Solo: Gwiezdne wojny - historie poświęcony młodym latom tego bohatera. W roli Hana Solo wystąpił w nim Alden Ehrenreich.

Imperial Cinepix

5. Indiana Jones i ostatnia krucjata

Obsesją Henry'ego Jonesa (Sean Connery) od zawsze było odnalezienie mitycznego kielicha, do którego zbierano krew ukrzyżowanego Jezusa: Świętego Graala. Poświecił on temu niemal całe dorosłe życie. Pewnego dnia profesor Jones znika bez śladu w Wenecji. Poszukiwania Graala przejmuje syn Henry'ego, archeolog Indiana Jones (Harrison Ford). Wyrusza on do Wenecji i szybko odnajduje pierwsze wskazówki co do dalszych poszukiwań. Ruszając tropem ojca wkrótce odnajdzie i jego. Uświadomi sobie również, że Graalem zainteresowani są naziści, którzy zrobią wszystko, by zdobyć ten mityczny artefakt.

Po niezbyt udanym filmie Indiana Jones i Świątynia Zagłady, Steven Spielberg powrócił do motywu, który przyniósł powodzenie w przypadku filmu Poszukiwacze Zaginionej Arki. Celem Indiany Jonesa ponownie został biblijny artefakt, a jego głównym przeciwnikami: naziści. W Ostatniej krucjacie partnerem Harrisona Forda został sam Sean Connery, a z filmu Spielberga mogliśmy dowiedzieć się m.in. skąd wzięły się słynny bat oraz kapelusz archeologa, a także jak ma naprawdę na imię i skąd wziął się pseudonim Indiana. Ostatnia krucjata odniosła kasowy sukces przynosząc dochód bliski pół miliarda dolarów. Została też nagrodzona Oscarem za najlepszy montaż dźwięku. Kilka lat później Ford powrócił do roli Indiany Jonesa w filmie Królestwo Kryształowej Czaszki.

East News

6. Łowca androidów

Los Angeles, rok 2019. Rick Deckard (Harrison Ford) to łowca androidów, czyli tzw. replikantów używanych do najcięższych i najbardziej niewdzięcznych prac. Deckard dowiaduje się o czwórce replikantów typu Nexus-6, którzy nielegalnie przebywają na Ziemi. Jeden z nich został już schwytany, na wolności wciąż pozostają Roy Batty (Rutger Hauer), Zhora (Joanna Cassidy) oraz Pris (Daryl Hannah). Zadaniem Deckarda jest pojmanie zbiegów. Rozpoczyna poszukiwania od spotkania z twórcą replikantów Eldonem Tyrellem. W jego biurze poznaje piękną asystentkę Rachael (Sean Young).

Tak, tak, kolejny na liście najlepszych filmów z Harrisonem Fordem film legenda. Wyreżyserowany przez Ridleya Scotta Łowca androidów potrzebował czasu, by zasłużyć na miano dzieła kultowego. Uważany obecnie za jeden z najwspanialszych filmów science-fiction w historii, nie poradził sobie najlepiej w kinach. Oparty na motywach powieści Philipa K. Dicka „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” został doceniony za bezbłędną realizację, jednak nie wszystkim odpowiadało jego wolne tempo. Podobna sytuacja miała miejsce z wyświetlaną w 2017 roku w kinach kontynuacją autorstwa Denisa Villeneuve'a: Blade Runner 2049. Harrison Ford powrócił w niej do roli Deckarda.

East News

7. Ścigany

Dr Richard Kimble (Harrison Ford) to ceniony chirurg, który po powrocie do domu zastaje swoją żonę Helen śmiertelnie ranną. Sprawcą jest tajemniczy jednoręki morderca, z którym Kimble wdaje się w bójkę. Zabójcy udaje się jednak uciec. Brak jakichkolwiek śladów jego bytności, tajemniczy telefon wykonany przed śmiercią przez Helen oraz jej wysoka polisa na życie sprawiają, że głównym podejrzanym staje się jej mąż. Skazany na śmierć Kimble cudem ucieka z autobusu, który przewozi go do więzienia. Tropem zbiega, który na własną rękę próbuje odnaleźć mordercę żony rusza marszal Samuel Gerard (Tommy Lee Jones).

Wyreżyserowany przez Andrewa Davisa thriller sensacyjny Ścigany został oparty na motywach serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem. Harrison Ford wcielił się tu w rolę niesłusznie oskarżonego o zabójstwo żony chirurga, który uciekając przed obławą walczy o swoje dobre imię. Film Davisa okazał się trzecim najbardziej kasowym dziełem 1993 roku, a Ścigany został nominowany do siedmiu Oscarów. Statuetką został nagrodzony Tommy Lee Jones, który powrócił do roli Gerarda w filmie Wydział pościgowy, U.S. Marshals. Harrison Forda tym razem zabrakło w obsadzie.

East News

8. Stan zagrożenia

Kiedy na luksusowym jachcie odnalezione zostają ciała przyjaciela prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego rodziny, CIA rozpoczyna tajną operację mającą na celu zniszczenie kolumbijskich karteli narkotykowych. Okazuje się, że zamordowany prowadził interesy z handlarzami narkotyków, a jego śmierć była karą za kradzież kilkuset milionów dolarów. Nieświadomym tego, co dzieje się za jego plecami jest tymczasowy dyrektor CIA Jack Ryan (Harrison Ford). Idealista wyrusza do Kolumbii nie wiedząc, że jego życie będzie w śmiertelnym zagrożeniu. Kolumbijskie kartele wypowiadają amerykańskiemu rządowi otwartą wojnę.

Ekranizacja powieści Toma Clancy'ego pod tym samym tytułem to jeden z najlepszych sensacyjnych thrillerów szpiegowskich, jakie powstały. Jak zawsze u Clancy'ego, akcja toczy się wokół problemów współczesnego świata, a autor snuje prawdopodobne scenariusze wydarzeń, do których mogą doprowadzić interesujące go zagadnienia. Tym razem padło na kartele narkotykowe i ich wpływ na współczesny świat. Harrison Ford powrócił tu do roli analityka CIA Jacka Ryana dwa lata po tym jak przejął ją po Alecu Baldwinie w filmie Phillipa Noyce'a: Czas patriotów. Noyce stanął również za kamerą Stanu zagrożenia.

East News

9. Czas patriotów

Podczas wakacji w Londynie analityk CIA Jack Ryan (Harrison Ford) jest świadkiem zamachu terrorystycznego przeprowadzonego przez członków IRA. Celem zamachu jest lord William Holmes. Broniąc swojej rodziny Ryan wkracza do akcji i udaremnia zamach. Zabija jednego z napastników, a starszy brat zabitego: Sean Miller (Sean Bean) zostaje pojmany przez policję. Wkrótce udaje mu się zbiec z aresztu i ukryć w tajnej bazie w Afryce Północnej. Poprzysięga zemstę na Ryanie i jego rodzinie. Wkrótce wyruszy do Stanów, by zamordować zabójcę swojego brata.

Dwa lata po tym jak w rolę analityka CIA Jacka Ryana wcielił się w filmie Polowanie na Czerwony Październik Alec Baldwin, przejął ją Harrison Ford. Kolejny film oparty na motywach powieści Toma Clancy'ego wyreżyserował Phillip Noyce. I znów kanwą opowieści stały się polityczne problemy współczesnego świata, a na ekranie mogliśmy zobaczyć starcie z twardymi zabójcami Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Harrison Ford świetnie spisał się w roli ojca rodziny, który w razie takiej potrzeby zrobi wszystko, aby zapewnić jej bezpieczeństwo. Film Noyce'a spodobał się widzom, a dwa lata później Ford zagrał po raz drugi i ostatni Jacka Ryana w filmie Stan zagrożenia. Nie był to koniec przygód dzielnego analityka, ale w późniejszym filmie i serialu w jego rolę wcielali się Ben Affleck oraz John Krasinski.

East News

10. Sabrina

Sabrina Fairchild (Julia Ormond) to córka szofera bogatej rodziny Larrabee. Dziewczyna od zawsze kochała się w Davidzie Larrabee (Greg Kinnear), jednak ten playboy i kobieciarz nigdy jej nie zauważał. Wszystko zmienia się, gdy Sabrina wraca z Paryża, gdzie była na stażu w redakcji „Vouge'a”. Odmieniona, modna i atrakcyjna dziewczyna od razu zwraca uwagę Davida, któremu nie przeszkadza, że niedawno się zaręczył. Odwołany ślub mógłby zagrozić lukratywnemu interesowi szykowanemu przez rodzinę Davida. Zagrożenie zauważa jego starszy brat Linus (Harrison Ford). Postanawia zawrócić w głowie Sabrinie, by ta zapomniała o Davidzie.

Reklama

Oparty na motywach sztuki „Sabrina Fair” autorstwa Samuela A. Taylora film Sabrina jest zarazem remakiem filmu pod tym samym tytułem wyreżyserowanego przez Billy'ego Wildera. Główne role zagrali w nim Humphrey Bogart, Audrey Hepburn i William Holden. W wyreżyserowanym przez Sydneya Pollacka remake'u Bogarta zastąpił Harrison Ford wcielając się w Linusa, „jedynego dawcę serca, który przeżył operację” – jak określała go tytułowa bohaterka filmu. Sabrina nie wytrzymała porównań do oryginału Wildera i nie była kasowym hitem. Nie zmienia to faktu, że film Pollacka jest udanym filmem romantycznym w starym stylu oraz jedną z niewielu naówczas okazji do zobaczenia Harrisona Forda we wcieleniu innym niż archeolog-zawadiaka czy kosmiczny pilot.

East News
Reklama
Reklama
Reklama