Reklama

Jedną z największych zalet kina, dzięki której ponad sto lat od jego powstania filmy wciąż pozostają jedną z ulubionych form rozrywki, jest to, że potrafi budzić emocje. Strach, podekscytowanie, uśmiech, ale też i wzruszenie. Romantyczne wyciskacze łez, wzruszające filmy o miłości, produkcje uświadamiające bezsilność jednostki w obliczu wojny… Kolejne pokolenia widzów wylewały w kinach morza łez na widok nieszczęśliwych miłości, śmiertelnych chorób zbierających żniwa wśród kochanków, okropieństw, jakie ludzie zgotowali innym ludziom. Przygotujcie chusteczki, oto najbardziej wzruszające filmy wszech czasów.

Reklama

1. Love Story

Oliver Barrett IV (Ryan O’Neal) to dziedzic fortuny Barrettów studiujący na uniwersytecie Harvarda. Jego życie zmienia się o 180 stopni wraz z poznaniem dowcipnej i inteligentnej, ale pochodzącej z biedniejszej rodziny, Jenny Cavilleri (Ali MacGraw). Studiująca muzykę klasyczną dziewczyna marzy o kontynuowaniu studiów w Paryżu. Młodzi zakochują się w sobie, a wkrótce Oliver prosi Jenny o rękę. Wybór chłopaka nie podoba się jego ojcu, który grozi synowi, że zaprzestanie finansowania jego studiów, jeśli ten poślubi Jenny. Oliver nie daje się zastraszyć i idzie za głosem serca. Bez pieniędzy ojca Olivera młodej parze nie jest łatwo opłacać dalej kosztowne studia. To jednak początek ich kłopotów.

Znajdujący się w pierwszej dziesiątce listy najbardziej romantycznych filmów sporządzonej przez Amerykański Instytut Filmowy film „Love Story” powstał równocześnie z książką napisaną przez autora scenariusza do filmu: Ericha Segala. Książkowa wersja przygotowywanego filmu pojawiła się na półkach księgarskich w Dniu Zakochanych i z miejsca została bestsellerem. Podobny sukces stał się udziałem filmu, który zyskał miano jednego z najbardziej dochodowych filmów w historii kina. Wzruszająca historia miłości Olivera i Jenny podbiła serca widzów, wyciskając z nich łzy aż po dzisiaj. Wielką popularnością cieszył się również główny motyw muzyczny z filmu skomponowany przez Francisa Laia. Hitem została także piosenka z filmu „Love Story”, zaśpiewana przez Andy’ego Williamsa „(Where Do I Begin?) Love Story”. W 1978 roku do kin trafiła kontynuacja „Love Story”, film „Historia Olivera” z Ryanem O’Nealem i Candice Bergen.

East News

2. Mój przyjaciel Hachiko

Na dworcu kolejowym małego miasteczka w Rhode Island odnaleziony przez profesora Parkera Wilsona (Richard Gere) zostaje szczeniak. To pies rasy akita, który przypadkowo trafił do Stanów Zjednoczonych prosto z Japonii. Kiedy nie udaje się odnaleźć jego właściciela, Parker przygarnia pieska. Nadaje mu imię Hachiko. Bierze się ono z japońskiego znaku znajdującego się na obroży akity i oznaczającego liczbę osiem, symbolizującą w Japonii szczęście. Wilson i Hachiko zaprzyjaźniają się ze sobą, ale pewnego dnia profesor nie wraca do domu. Wierny pies każdego dnia czeka na niego na stacji kolejowej, gdzie zwykł wysiadać po pracy Wilson.

Spośród dużej liczby wzruszających filmów o psach (bardzo trudno znaleźć film o psie, który nie byłby wzruszający), do zestawienia najbardziej wzruszających filmów wybieramy film Lassego Hallstroema. Opowiedziana w nim historia wydarzyła się naprawdę. 10 listopada 1923 roku japoński profesor Hidesaburō Ueno znalazł na farmie leżącej w miasteczku Odate psa rasy akita, Hachikō. Zabrał go ze sobą do Tokio, gdzie kontynuował pracę na miejscowym uniwersytecie. Wierny pies każdego dnia czekał na jego powrót z pracy na kolejowej stacji Shibuya. 21 maja 1925 roku Ueno nie wrócił do domu. Podczas wykładu doznał wylewu krwi do mózgu i zmarł. Hachikō czekał na jego powrót przez następne dziewięć lat, dziewięć miesięcy i piętnaście dni, pojawiając się na dworcu tam, gdzie zwykle wysiadał Ueno. Wzruszająca historia wiernego psa poruszyła Japończyków, którzy ufundowali dwa pomniki wiernego Hachikō. Jeden w Odate, drugi na stacji Shibuya. W 1987 roku nakręcony został film „Hachiko Monogatari”, którego „Mój przyjaciel Hachiko” jest remakiem.

East News

3. Pamiętnik

Akcja filmu „Pamiętnik” rozpoczyna się w domu spokojnej starości, gdzie Duke (James Garner) opowiada jednej z rezydentek (Gena Rowlands) wzruszającą historię miłości sprzed lat. Jest rok 1940, kiedy ubogi robotnik Noah Calhoun (Ryan Gosling) zakochuje się w pochodzącej z bogatego domu 17-letniej Allie Hamilton (Rachel MacAdams). Ukochany dziewczyny nie podoba się jej matce Anne (Joan Allen), która nazywa go śmieciem i zakazuje córce spotykania się z nim. Uczucie okazuje się silniejsze niż zakazy matki. Nie jest jednak w stanie przezwyciężyć odległości, jaka dzieli zakochanych, gdy Allie wraca do rodzinnego miasta. Szczególnie że pisane do niej przez Noaha listy są ukrywane przez Anne.

„Pamiętnik” to najbardziej wzruszająca ze wszystkich wzruszających historii, jakie opisał w swoich książkach Nicholas Sparks. Powieści Sparksa były wielokrotnie przenoszone na duży ekran i za każdym razem wzruszały widzów. Wyreżyserowany przez Nicka Cassavetesa film „Pamietnik” zarobił w kinach ponad 115 milionów dolarów, co sprawiło, że został piętnastym na liście najbardziej dochodowych melodramatów w historii kina. Do brodatego Ryana Goslinga w roli Noah wzdychają kolejne pokolenia fanek „Pamiętnika”, a film Cassavetesa zyskał z czasem miano produkcji kultowej. Poszukiwaczy podobnych historii zachęcamy do zapoznania się z południowokoreańskim filmem „A Moment to Remember” oraz bollywoodzkim „Ty i ja” z 2008 roku.

Galapagos Films

4. Życie jest piękne

Guido Orefice (Roberto Benigni) to młody Żyd, który przybywa do miasta w poszukiwaniu lepszego życia. Odnajduje miłość. Guido zakochuje się w nauczycielce Dorze (Nicoletta Braschi) i skutecznie walczy o jej serce. Romans kończy się ślubem, a wkrótce na świat przychodzi ich syn Giosue (Giorgio Cantarini). Sielankę przerywa II wojna światowa. Guido i Giosue trafiają do obozu koncentracyjnego. Ojciec robi wszystko, aby ukryć przed synem prawdę o ich sytuacji. Przekonuje chłopca, że biorą udział w grze, w której nagrodą za zdobycie tysiąca punktów jest czołg. Guido zyskuje punkty będąc posłusznym ojcu, zachowując się cicho i unikając odnalezienia przez niemieckich strażników.

Ten jeden z największych kinowych hitów 1997 roku został zainspirowany książką Rubino Romeo Salmoniego „In the End, I Beat Hitler” oraz opowieściami ojca Roberto Benigniego, który spędził dwa lata wojny w obozie koncentracyjnym. Ściskająca za serce historia ojca i syna poruszyła widzów udanie kontrastując okropieństwa II wojny światowej i holocaustu z szalonym poczuciem humoru Benigniego. Pochodzący z Włoch Benigni nie tylko zagrał w filmie „Życie jest piękne” główną rolę, ale też wyreżyserował go i napisał do niego scenariusz wspólnie z Gianluigim Braschim. „Życie jest piękne” zdobyło Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, a także zostało nominowane aż do siedmiu Oscarów. Zwyciężyło w trzech kategoriach: najlepszy film anglojęzyczny, najlepszy aktor (Benigni), najlepsza muzyka (Nicola Piovani).

East News

5. Grobowiec świetlików

Niedługo po zakończeniu II wojny światowej na dworcu kolejowym w Kobe umiera z głodu nastoletni Seita. Przeglądający jego rzeczy woźny zauważa pudełeczko po cukierkach, które wyrzuca na pole. Z pudełeczka unosi się duch młodszej siostry Seity, Setsuko, który razem z duchem brata dołącza do chmary unoszących się nad polem świetlików. Kilka miesięcy wcześniej dom Seity i Setsuko zostaje zniszczony w jednym z nalotów na Kobe. W nalocie ginie też ich matka. Na krótko wprowadzają się do swojej ciotki, ale kiedy w oczy mieszkańców domu zaczyna zaglądać głód, ciotka nie chce ich widzieć. Od tej pory rodzeństwo skazane jest tylko na siebie.

Animowany japoński „Grobowiec świetlików” powstał na motywach opowiadania Akiyukiego Nosaki. To kolejny po filmie „Życie jest piękne” przykład na to, że najbardziej wzruszające historie związane są nie tylko z miłością, ale i wojną. Ten jeden z najbardziej wzruszających filmów w historii kina powszechnie uznawany jest za przykład kina antywojennego, choć sam reżyser filmu Isao Takahata nie zgadza się z taką interpretacją. Dzieło Takahaty znalazło się na wielu listach najlepszych filmów animowanych wszech czasów. W 2005 roku została nakręcona jego aktorska wersja.

East News

6. Czułe słówka

Owdowiała Aurora Greenway (Shirley MacLaine) jest bardzo blisko związana ze swoją córką Emmą (Debra Winger). Pragnąca wyrwać się spod skrzydeł nadopiekuńczej matki Emma w młodym wieku poślubia profesora Flapa Hortona (Jeff Daniels), z którym mają trójkę dzieci. Wyprowadza się do niego z rodzinnego miasteczka, ale wciąż utrzymuje kontakt z matką. Może na nią liczyć w trudnych chwilach, których nie brakuje. Kłopoty finansowe, romans męża, problemy wychowawcze – to wszystko nęka Emmę, przed którą najtrudniejsze wyzwanie w życiu. U kobiety zdiagnozowany zostaje nowotwór.

Nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu roku film „Czułe słówka” w reżyserii Jamesa L. Brooksa wzrusza nowe pokolenia widzów już od ponad trzydziestu lat. W sumie „Czułe słówka” zostały nominowane w jedenastu kategoriach zwyciężając w pięciu. Nagrodzona Oscarem została reżyseria i scenariusz Brooksa, a także występujący w filmie Shirley MacLaine i Jack Nicholson. Film Brooksa to rozciągająca się przez trzydzieści lat wzruszająca historia nierozerwalnej więzi łączącej matkę i córkę. „Czułe słówka” powstały na motywach książki autorstwa Larry’ego McMurtry’ego.

East News

7. Uwierz w ducha

Bankier Sam Wheat (Patrick Swayze) tworzy szczęśliwy związek z Molly Jensen (Demi Moore). Właśnie wprowadzili się do wyremontowanego przez nich mieszkania na Manhattanie. Pewnego wieczora zostają zaatakowani na mieście przez złodzieja, który zabija Sama. Ku zdziwieniu Sama, jego duch pozostaje blisko zrozpaczonej ukochanej. Nie jest jednak z nią w żaden sposób się skontaktować. Trudności sprawia mu jakakolwiek interakcja z rzeczywistym światem. Kiedy Sam odkrywa, że życie Molly jest w niebezpieczeństwie, postanawia znaleźć sposób na to, by ją ostrzec. Kontaktuje się z Odą Mae Brown (Whoopi Goldberg), która jest oszustką podającą się za medium.

Trudno byłoby zapewne znaleźć kogoś, kto nie kojarzy rozgrywającej się przy dźwiękach utworu „Unchained Meody” w wykonaniu The Righteous Brothers garncarskiej sceny z udziałem Patricka Swayzego i Demi Moore. „Uwierz ducha” wymieniany jest również jednym tchem w każdym zestawieniu najbardziej wzruszających i romantycznych filmów w historii. Opowieść o miłości, której nie jest straszna śmierć, okazała się ogromnym sukcesem kasowym. Nakręcony za 22 miliony dolarów film przyniósł ponad pół miliarda dolarów zysku. Przyniósł też Oscary dla Whoopi Goldberg i za najlepszy scenariusz (Bruce Joel Rubin).

Imperial Cinepix

8. Manchester by the Sea

Lee Chandler (Casey Affleck) to dozorca w jednym z bloków mieszkalnych w Quincy. W dużym mieście odnalazł poszukiwaną przez siebie anonimowość. Lee unika kontaktu z ludźmi i większość czasu spędza samotnie w mieszczącym się w piwnicy mieszkanku bądź lokalnych barach. Sytuację Lee zmienia tragiczna wiadomość o śmierci jego brata Joego (Kyle Chandler). Joe pozostawił bratu pod opieką swojego syna Patricka (Lucas Hedges). Lee nie ma wyjścia i musi wrócić do rodzinnego miasteczka Manchester by the Sea. Na miejscu stawia czoła demonom przeszłości, z powodu których opuścił kiedyś miasteczko.

Kipiący emocjami „Manchester by the Sea” przez wielu krytyków został określony mianem jednego z najlepszych filmów 2016 roku. Znalazło to swoje odzwierciedlenie podczas ceremonii rozdania Oscarów, na której „Manchester by the Sea” został nagrodzony za najlepszy scenariusz (Kenneth Lonergan). Statuetka przypadła także występującemu w roli głównej Caseyowi Affleckowi. Film Lonergana został w sumie nominowany w sześciu kategoriach. Podejmujący temat straty i niemożności odnalezienia się na nowo w życiu, „Manchester by the Sea” był też nominowany do Złotego Globu w pięciu kategoriach. Złotym Globem nagrodzony został Casey Affleck.

Dystrybucja w Polsce: United International Pictures

United International Pictures

9. Gwiazd naszych wina

Hazel Grace Lancaster (Shailene Woodley) to mieszkająca w Indianapolis nastolatka cierpiąca na nowotwór tarczycy. Matka dziewczyny (Laura Dern) wysyła ją na spotkanie grupy wsparcia dla młodych ludzi przechodzących te same rozterki co Hazel. Dziewczyna poznaje tam czarującego Augustusa Watersa (Ansel Elgort), który pokonał raka kości, a teraz pomaga innym chorym oswoić się z nowotworem. Przez kilka następnych tygodni Gus i Hazel zbliżają się do siebie coraz bardziej. Zakochują się w sobie, a wkrótce planują podróż do Amsterdamu, gdzie mieszka autor ulubionej książki Hazel, której zakończenie zirytowało Gusa.

Oparty na motywach książki pod tym samym tytułem autorstwa Johna Greena, film „Gwiazd naszych wina” przybliża widzom problemy i rozterki śmiertelnie chorych młodych ludzi. Nastolatków potrafiących pomimo choroby żyć tak jak ich zdrowi rówieśnicy. Wzruszająca historia miłosna Hazel i Gusa została doceniona przez krytyków, którzy chwalili scenariusz, a także role Shailene Woodley i Ansela Elgorta. Spodobała się również widzom, którzy tłumnie ruszyli do kin. Nakręcony za 12 milionów dolarów film „Gwiazd naszych wina” przyniósł dochód przekraczający 300 milionów dolarów.

Imperial Cinepix

10. Stowarzyszenie umarłych poetów

Jesienią 1959 roku nieśmiały Todd Anderson (Ethan Hawke) rozpoczyna ostatni rok liceum w Akademii Welton. To ciesząca się sławą elitarna szkoła dla chłopców. Jego współlokatorem w bursie zostaje jeden z najbardziej obiecujących uczniów akademii, Neil Perry (Robert Sean Leonard). W szkole pojawia się również nowy nauczyciel języka angielskiego, John Keating (Robin Williams). W przeciwieństwie do sztywnej i konserwatywnej reszty nauczycieli, Keating chce zaszczepić w swoich uczniach samodzielność i chęć spełniania swoich marzeń niezależnie od tego, czego się od nich oczekuje. Nauki Keatinga szczególnie bierze sobie do serca Perry, który razem z przyjaciółmi zakłada tajne Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Wpływ nowego nauczyciela na uczniów nie podoba się ojcu Perry’ego (Kurtwood Smith).

Reklama

Carpe diem, kapitanie, mój kapitanie! Napisany przez Toma Schulmana scenariusz filmu „Stowarzyszenie umarłych poetów” został oparty na doświadczeniach autora związanych z jego pobytem w jednej z podobnych szkół. Postać Johna Keatinga została zainspirowana nauczycielem Schulmana, Samuelem Pickeringiem. Film Petera Weira uzyskał cztery nominacje do Oscara, zwyciężając w kategorii dla najlepszego scenariusza roku. Świetnie oceniany przez krytyków film „Stowarzyszenie umarłych poetów” został również hitem kasowym przynosząc dochód blisko ćwierć miliarda dolarów. Film Weira to jeden z najbardziej wzruszających filmów w historii kina, choć zdarzają się głosy, które to kwestionują. Odważną teorię na temat „Stowarzyszenia umarłych poetów” można usłyszeć w 21. odcinku pierwszego sezonu serialowych „Przyjaciół” – zachęcamy do sprawdzenia :).

East News
Reklama
Reklama
Reklama