Julia Kolberger – reżyserka i scenarzystka
Córka Krzysztofa Kolbergera i Anny Romantowskiej
Julia Kolberber już jako kilkuletnia dziewczynka pojawiła się w filmach u boku swoich utalentowanych rodziców. Jednak porzuciła karierę aktorską i postanowiła realizować się jako scenarzystka i reżyserka. Jest autorką świetnych etiud filmowych. Pracowała także przy produkcji seriali.
Spis treści:
- Skrócony życiorys i droga do reżyserii filmowej
- Ciekawostki o Julii Kolberger
- Najważniejsze nagrody
- Wybrane filmy w reżyserii Julii Kolberger
Skrócony życiorys i droga do reżyserii filmowej
Julia Kolberger urodziła się 23 lipca 1978 roku w Warszawie. Od dziecka wychowywała się w środowisku artystycznym, ponieważ zarówno jej ojciec Krzysztof Kolberger, jak i matka Anna Romantowska byli aktorami. Po raz pierwszy wystąpiła przed kamerą w wieku 6 lat w filmie obyczajowym „Ceremonia pogrzebowa” (1984) w reżyserii Jacka Bromskiego. Zagrała u boku swojej mamy jako Joasia, córka Teresy i Jana Tarnowskich (Anna Romantowska i Piotr Machalica).
W 1992 r. wystąpiła w serialu telewizyjnym „Kuchnia polska” w roli Agnieszki Bergman, a następnie w komedii fabularnej „Dzieci i ryby” (1997). Obydwie produkcje powstały w reżyserii Jacka Bromskiego i w obydwu miała wsparcie swoich rodziców – w „Kuchni polskiej” wystąpiła razem z ojcem, a w „Dzieci i ryby” – ponownie u boku matki.
W 2004 r. Julia Kolberger rozpoczęła studia reżyserskie w Łodzi. Zakończyła je z wyróżnieniem wielokrotnie nagradzana etiudą filmową pt. „Jutro mnie tu nie będzie” (2010).
W 2013 r. ukazał się jej kolejny film krótkometrażowy „Mazurek”, a następnie seriale „Lekarze po godzinach” (2014), „Aż po sufit” (2015) i „Na noże” (2016), „Mój agent” (2022) i „Brokat” (2022), w którym wyreżyserowała dwa odcinki – 8 i 10. W 2021 r. w ramach cyklu „Planeta singli. Osiem Historii” mogliśmy zobaczyć także film telewizyjny Julii Kolberger pt. „Grzesznica”.
Ciekawostki o Julii Kolberger
Chociaż Julia Kolberger rzadko wypowiada się publicznie, udzieliła wywiadu dla magazynu „Replika” w 2021 r., w którym wypowiada się na temat swojej relacji z ojcem.
Aktor rozwiódł się z Anną Romantowską na początku lat 80., po czym związał się z innym mężczyzną. O ich długoletnim związku Julia dowiedziała się w wieku 18 lat i nie miała nic przeciwko temu. Do tej pory utrzymuje kontakt z długoletnim partnerem ojca (Krzysztof Kolberger zmarł w 2011 r.) i dziadkiem dla jej syna.
Najważniejsze nagrody
Duże uznanie krytyków zyskały etiudy, które stworzyła Julia Kolberger w czasie studiów na Akademii Filmowej:
- 2008 r. – pierwsza nagroda na festiwalu „Łodzią po Wiśle” za film „Trening”,
- 2010 r. – nagrody za film „Jutro mnie tu nie będzie” na festiwalach: „Łodzią po Wiśle”, 35 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym, Plus Camerimage w Bydgoszczy (za zdjęcia Jakuba Gizy),
- 2011 r. – „Srebrne Jajo” na festiwalu Emira Kusturicy za film „Jutro mnie tu nie będzie”,
- 2013 r. – za film „Mazurek” na: FPFF w Gdyni, festiwalu „Dwa Brzegi” oraz „Młodzi i Film”.
Wybrane filmy w reżyserii Julii Kolberger
Poniżej kilka słów o tematach, które porusza reżyserka w swoich filmach.
Jutro mnie tu nie będzie (2010) – etiuda o toksycznej relacji z matką
Marta (Julia Kijowska) jest trzydziestoletnią lekarką, która mieszka razem z matką i babcią. Próbuje wyrwać się z domu, ale nie jest to łatwe, ponieważ czuje odpowiedzialność za zaborczą i sarkastyczną, a przy tym bezradną matkę.
Mazurek (2013) – opowieść o relacjach rodzinnych
Ada (Marta Juras) przyjeżdża do domu na święta wielkanocne razem ze swoim nowym narzeczonym Anglikiem. W domu zbierają się jej matka Ula (Kinga Preis) ze swoim obecnym partnerem i ojciec Stefan (Paweł Królikowski) z dużo młodszą żoną. Okazuje się, że wybranek ich córki jest od niej o wiele lat starszy.
Grzesznica (2021) – film w ramach „Planety singli”
To historia relacji pomiędzy stereotypową dziewczyną ze Śląska a chłopakiem z Tatr. Para spotyka się na góralskim weselu, na którym dziewczyna jest świadkową brata. Tuż przed ceremonią okazuje się, że ksiądz jest chłopakiem, którego poznała kilka dni wcześniej w zupełnie innych okolicznościach.