Reklama

Najciekawsze i najbardziej wartościowe produkcje filmowe ostatnich lat, ikoniczne dzieła Mistrza, prezentacje filmów inspirowanych twórczością Piera Paolo Pasoliniego i Nanniego Morettiego, a także wyjątkowe spotkania z twórcami oraz ze słynnymi uczniami Kieślowskiego. Na deser, w 35. rocznicę powstania „Krótkiego filmu o miłości”, na scenie Kinoteatru Zdrowie odbędzie się spotkanie z Grażyną Szapołowską i Olafem Lubaszenko, którzy wcielili się w role głównych bohaterów jednej z najbardziej znanych części „Dekalogu”. W tym roku 12. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25-27 sierpnia.

Reklama
Materiały prasowe

Kadr z filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Kocham kino”

Bardzo mi zależy na tym, aby wymiana doświadczeń pokoleniowych była w przypadku naszego festiwalu dwukierunkowa. Uczyć się od siebie nieustannie, niezależnie od wieku i „życiowego przebiegu”. Wydaje mi się, że to myśl niezwykle bliska życiowej filozofii Krzysztofa Kieślowskiego. Kieślowski był (i wciąż pozostaje) z pewnością dla wielu ludzi mistrzem i mentorem, ale równocześnie czuję, że cały czas otwierał się na ludzi i czerpał swoją siłę z uważności, różnych wrażliwości, różnych energii. Dlatego też myślę, że Kieślowski byłby zachwycony seansem „Kiosku” Daniela Stopy czy „Solaris mon amour” Kuby Mikurdy. Byłby pod wrażeniem różnych rodzajów obserwacji i wykorzystania medium filmowego. W Sokołowsku nie ma miejsca na próżnię. Nie chcemy próżni. Chcemy wykazać, jak bardzo gęsta i wciąż żywa może być ta sieć intelektualnych i emocjonalnych połączeń między twórczością Kieślowskiego a współczesnym polskim kinem. Kieślowski pozostaje nadrzędną inspiracją, ale tak naprawdę kierujemy się w stronę odkrywania najciekawszych współczesnych polskich i europejskich filmów. Krótkich i długich, dokumentalnych i fabularnych… - mówi Diana Dąbrowska, filmoznawczyni i dyrektorka artystyczna Hommage à Kieślowski.

Materiały prasowe

Kadr z filmu Krzysztofa Kieślowskiego „Siedem kobiet w różnym wieku”

Na otwarcie festiwalu pokazany zostanie film dokumentalny Krzysztofa Kieślowskiego „Siedem kobiet w różnym wieku” - poświęcony nie tylko baletowi, ale również cyklowi ludzkiego życia. W sobotę niezwykły zjazd uczniów Krzysztofa Kieślowskiego i spotkanie Widzów z nimi, m.in. Waldemarem Krzystkiem, Magdaleną Łazarkiewicz, Zbigniewem Stankiem, Krzysztofem Langiem, Jackiem Petryckim, Krzysztofem Magowskim i Dariuszem Jabłońskim. Niedziela to nostalgiczny powrót do „Krótkiego filmu o miłości”, który obchodzi w tym roku 35 urodziny. Po projekcji z publicznością spotkają się odtwórcy głównych ról, Grażyna Szapołowska i Olaf Lubaszenko.

Dla wielbicieli polskiego kina organizatorzy przygotowali sekcję: Łazarkiewicz na ekranie. W jej ramach odbędą się projekcje „Ostatniego dzwonka” (reż. Magdalena Łazarkiewicz / 1989) i „Kocham kino” (reż. Piotr Łazarkiewicz / 1987). Prawdziwym hołdem dla klasyki będzie wspomnienie o Zespole Filmowym X, któremu zawsze kibicował Kieślowski, choć formalnie nigdy nie był jego członkiem. O wyważaniu drzwi w późnym PRL-u porozmawiają Janusz Zaorski, Andrzej Wolf i Ajka Tarasow.

Materiały prasowe

Kadr z filmu „Pamfir”

Bardzo ważną w tym roku będzie sekcja włoska. Będzie to Pasolini-dokumentalista, autor wspaniałych „Zgromadzeń miłosnych” (1964). Pasolini – wnikliwy obserwator rzeczywistości. Pasolini – pisarz, którego „Wywiady korsarskie o polityce i życiu” 1955-1975 wreszcie ukazały się tak całościowo w Polsce dzięki wydawnictwu Glowbook. O tej książce mówić będzie w Sokołowsku z dr Anną Osmólską-Mętrak i ceniony pisarz Przemysław Wielgosz. Sekcja włoska to również Nanni Moretti; na Hommage a Kieślowski będzie można obejrzeć przedpremierowo ostatnie dzieło włoskiego reżysera, „Lepsze jutro” (2023). W swoim najnowszym filmie Moretti składa ważny hołd Kieślowskiemu i „Krótkiemu filmowi o zabijaniu”. Nie każdy wie, że Moretti miał zagrać główną rolę męską w „Podwójnym życiu Weroniki”. Wielokrotnie też powtarza, że spotkanie Kieślowskiego było dla niego jednym z ważniejszych momentów w karierze.

Festiwal w Sokołowsku będzie również znakomitą okazją, aby zapoznać się z kilkoma najnowszymi produkcjami z tego sezonu.

Wszystko to i jeszcze więcej czeka na uczestników tegorocznego Hommage à Kieślowski, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia w Sokołowsku. Więcej informacji o festiwalu i cały program oraz plan projekcji znajdują się na stronie POD TYM ADRESEM.

Bilety z kolei dostępne są NA TEJ STRONIE.

Materiały prasowe
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama