Reklama

W Cannes trwa najważniejszy europejski festiwal filmowy. W tym roku jest jak zwykle różnorodnie. Coś dla siebie znajdą na nim zarówno miłośnicy dużych amerykańskich produkcji, wielkich nazwisk, jak i niszowego kina artystycznego. Do głównej sekcji nie trafił tym razem niestety żaden polski film pełnometrażowy (w programie znalazły się za to pokazy 13 filmów krótkometrażowych, takich jak „7 owiec” Wiktorii Szymańskiej, „Lokatorki” Klary Kochańskiej), ale jest co oglądać. By osłodzić sobie oczekiwanie na ogłoszenie wielkich wygranych festiwalu, przyjrzeliśmy się listom projekcji i wybraliśmy filmy, na które czekamy najbardziej. Zachęcamy do obejrzenia trailerów!

Reklama

1. "Café Society", reżyseria: Woody Allen. Polska premiera: 12 sierpnia

Najnowszy film Woody’ego Allena otworzył tegoroczny festiwal (reżyser dostąpił tego zaszczytu już trzy razy - to prawdziwy rekord). „Café Society” to opowieść o Hollywood w latach 30. (dla porównania, „Hail, Caesar!” braci Coen dzieje się dwie dekady później). Zobaczymy w niej Jesse’go Eisenberga i Kristen Stewart w roli pary, która przeprowadza się do Miasta Aniołów i wkręca w hollywoodzkie intrygi. Recenzent „the Guardian” określił „Cafe Society” „słodkim, smutnym” i „pełnym uroku”.

2. "Neon Demon", reżyseria: Nicolas Winding Refn. Polska premiera: 22 lipca

Elle Fanning w roli początkującej modelki, która jak wiele dziewczyn marzących o karierze w tym zawodzie, udaje się do Los Angeles. Takich historii było wiele (ostatnio choćby „Modelka”). Jednak tym razem ten temat poruszył reżyser „Drive” Nicolas Winding Refn, który lubi grać z konwencjami. „Neon Demon” to horror o świecie mody - o pragnieniu sławy, wiecznej młodości i zazdrości. Elle towarzyszy Keanu Reeves. Skąd pomysł na taki film? - Pewnego ranka obudziłem się i zdałem sobie sprawę, że jestem zarówno otoczony, jak i zdominowany przez kobiety. Ku mojemu zdziwieniu poczułem potrzebę nakręcenia horroru o złowrogim pięknie - tłumaczy reżyser.

3. "Julieta", reżyseria: Pedro Almodóvar. Polska premiera: 9 września

Mistrz filmów o uczuciach interpretuje noblistkę. Pedro Almodóvar w adaptacji trzech opowiadań Alice Munro „Julieta”. To historia matki poszukującej zaginionej bez śladu córki - opowieść o skrajnych uczuciach, i rodzinnych tajemnicach, za jakie pokochaliśmy hiszpańskiego hiszpańskiego reżysera. - Odkąd przeczytałem „Uciekinierkę”, myślałem o zaadaptowaniu opowiadań Alice Munro na potrzeby kina. „Julieta” to mój powrót do kobiecego wszechświata - powiedział Almodóvar. Nie możemy się tego powrotu doczekać!

4. „Paterson”, reżyseria: Jim Jarmusch. Premiera na świecie: 16 maja

Nowa komedia Jima Jarmuscha. Twórca „Broken Flowers” (nagrodzonego Grand Prix festiwalu) i „Tylko kochankowie przeżyją” opowiedział historię zupełnie zwyczajnego kierowcy autobusu (w tej roli znany fanom serialu „Dziewczyny” i najnowszej części „Gwiezdnych Wojen” Adam Driver) i jego zwyczajnej dziewczyny w zupełnie zwyczajnym amerykańskim miasteczku. Jednak Jarmusch dał już nam się trochę poznać, więc możemy się spodziewać, że to na pewno nie będzie zwyczajna historia. Nie możemy się doczekać polskiej premiery.

5. "BFG: Bardzo Fajny Gigant", reżyseria: Steven Spielberg. Polska premiera: 1 lipca

Nowy film Stevena Spielberga to adaptacja książki dla dzieci Roalda Dahla - fantastyczna historia o sierocie, którą opiekuje się gigant (w tej roli Mark Rylance, który współpracował już ze Spielbergiem przy „Moście Szpiegów”). Razem zwiedzają pełną cudów magiczną krainę. Sądząc po trailerze, po „Fajnym Gigancie” możemy się spodziewać familijnej rozrywki na wysokim poziomie.

6. „To tylko koniec świata”, reżyseria: Xavier Dolan. Premiera na świecie: 19 maja

Cudowne dziecko kina artystycznego Xavier Dolan dwa lata temu dostał nagrodę jury za film „Mama”. W tym roku zaprezentował film o pisarzu, który po 12 latach wraca do domu, by ogłosić swoją… śmierć. „To tylko koniec świata” to adaptacja sztuki Jean-Luc Lagarce’a. Zapowiada się poważniej i dojrzalej od „Mamy” i „Wyśnionych miłości”. Zachęca też gwiazdorska obsada - Marion Cotillard, Léa Seydoux i Vincent Cassel.

7. „Personal Shopper”, reżyseria: Olivier Assayas. Premiera światowa 17 maja

To kolejny po „Neon Demon” film o przerażającej stronie świata mody. Olivier Assayas pokazał stylowy Paryż od kuchni. Kristen Stewart, która ostatnio polubiła ambitne kino, wcieliła się w osobistą asystentkę sławnych osób. „Personal Shopper” to film nie do końca realistyczny - w fabule bowiem znaczącą rolę grają paranormalne zdolności głównej bohaterki.

8. „Nice Guys. Równi goście”, reżyseria: Shane Black. Premiera w Polsce: 20 maja

Komedia akcji z Ryanem Goslingiem i Russellem Crowem, którzy wcielili się w gruboskórnego łowcę głów i prywatnego detektywa poszukujących wspólnie zaginionej dziewczyny. Akcja toczy się w Los Angeles w barwnych latach 70., więc poza emocjonującą historią czeka nas niepowtarzalny retro klimat. Czuć go już w trailerze!

Reklama

Polecamy też: Blichtr, seks, skandale i ludzkie dramaty. Film „Modelka” pokazuje kulisy świata wielkiej mody.

Reklama
Reklama
Reklama