Najlepsze filmy na wieczór we dwoje. Ranking Top 10
Wraz z nadejściem wieczora wiele par zmaga się z odwiecznym dylematem: co by tu wspólnie obejrzeć? Oczywiście można po raz setny zobaczyć „To właśnie miłość” licząc na to, że on nie zaśnie w trakcie seansu. Albo spróbować przekonać ją do tego, że wcale nie będzie się bała na tym najnowszym horrorze o zombie. Można też jednak znaleźć jakiś film, który zadowoli oboje. Wybraliśmy dziesięć tytułów na udany filmowy wieczór we dwoje. Produkcji łączących w sobie to, co on i ona lubią najbardziej. Oto ranking dziesięciu najlepszych filmów na wieczór we dwoje.
1. Forrest Gump
Forrest Gump (Tom Hanks) urodził się z niezbyt wysokim ilorazem inteligencji. Dzięki staraniom obrotnej matki (Sally Field), która samotnie go wychowywała, udało mu się skończyć szkołę, a nawet pójść na studia i zostać tam gwiazdą footballu amerykańskiego. Dalsze losy rzucają Forresta do Wietnamu, gdzie walczy na froncie. Po wojnie trafia na kuter do połowu krewetek, a tam udaje mu się wzbogacić. Niezależnie od tego, gdzie jest, Forrest ciągle myśli o swojej ukochanej Jenny (Robin Wright). Dziewczynie, którą poznał w młodości i z którą pasowali do siebie jak marchewka z groszkiem. Choć oboje mają swoje życie, los sprawia, że ciągle na siebie wpadają.
W filmie Roberta Zemeckisa, opartym na podstawie książki Winstona Grooma, jest wszystko. Główną motywacją do działania dla głównego bohatera jest miłość do Jenny. Bo jak sam mówi: może nie jest zbyt mądry, ale wie, co to miłość. Tłem do romantycznej i wzruszającej historii miłosnej Forresta i Jenny są najważniejsze wydarzenia współczesnej historii Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu znalazło się tu miejsce nie tylko na fragment soczystego kina wojennego, ale i na sporą dawkę sportu w postaci footballu amerykańskiego, tenisa stołowego i biegania. Połączenie tego wszystkiego daje idealny film na udany wieczór we dwoje.
2. Prawdziwy romans
Clarence Worley (Christian Slater) samotnie świętuje swoje urodziny na potrójnym seansie filmów kung fu z Sonnym Chibą. Przysiada się do niego Alabama Whitman (Patricia Arquette) i szybko nawiązują wspólny język. Para spędza ze sobą upojną noc, ale o świcie cała prawda o Alabamie wychodzi na jaw. Została opłacona, by uprzyjemnić Clarence’owi urodziny. Tyle, że naprawdę się w nim zakochała. Clarence akceptuje Alabamę i szybko biorą ślub. Pozostaje jeszcze tylko załatwienie spraw z jej alfonsem Drexlem (Gary Oldman). Wszystko kończy się strzelaniną, a Clarence przypadkiem wchodzi w posiadanie należących do mafii narkotyków. Tropem Clarence’a i Alabamy rusza bezwzględny gangster Don Vincenzo Coccotti (Christopher Walken).
Wyreżyserowany przez Tony’ego Scotta na podstawie scenariusza Quentina Tarantino film „Prawdziwy romans” to prawdziwa uczta dla miłośników oryginalnego kina. Świetny scenariusz i doborowa obsada filmu składają się na porywający kryminał pełen ulubionych motywów twórcy, który już rok później wyreżyseruje „Pulp Fiction”. Przede wszystkim, i zgodnie z tytułem, „Prawdziwy romans” to film o miłości prawdziwej, szalonej i dzikiej. Miłości, której mottem jest: „Żyj szybko, umrzyj młodo i zostaw po sobie atrakcyjne zwłoki”. Miłości, na drodze której stoją włoscy gangsterzy, płatni zabójcy i producenci filmowi lubujący się w kokainie.
3. Nietykalni
Aby dalej otrzymywać zasiłek, Driss Vassary (Omar Sy) musi udowodnić w urzędzie pracy, że jej szuka. W tym celu pojawia się w rezydencji bogatego Philippe’a (Francois Cluzet). To cierpiący na paraliż czterokończynowy mężczyzna, który poszukuje opiekuna. Choć Driss nie ma żadnego doświadczenia, dostaje tę pracę. Pochodzący z dwóch odrębnych światów Driss i Philippe, pomimo dzielących ich różnic, zaprzyjaźniają się. Driss ma świetny wpływ na swojego pracodawcę. Dzięki niemu skazany na wózek Philippe na nowo zaczyna cieszyć się życiem.
Oparta na prawdziwej historii francuska komedia „Nietykalni” to jeden z największych sukcesów francuskiego kina. Ta opowieść o przyjaźni na zmianę bawi i wzrusza, co sprawia, że jest dobrym kandydatem na wspólny wieczorny seans. Być może nie wprowadzi Was w romantyczny nastrój, ale podniesie na duchu i udowodni, że nie ma takich przeszkód, z którymi nie można by sobie poradzić. Choć oczywiście to pomaga, gdy jest się bogatym.
4. Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły
Piraci porywają córkę gubernatora Jamajki: Elizabeth Swann (Keira Knightley). Na pomoc dziewczynie rusza zakochany w niej Will Turner (Orlando Bloom). Oboje poznali się w młodości, jednak różniący ich status społeczny sprawił, że nie mieli szans na związek. Pomóc Willowi zobowiązuje się zawadiacki pirat Jack Sparrow (Johnny Depp). Nie robi tego z dobrego serca. Sparrow chce przy okazji odzyskać swój dawny okręt – Czarną Perłę – z łap bezwzględnego kapitana Barbossy (Geoffrey Rush). Nie będzie to łatwe, a na drodze Willa i Jacka stanie armia nieumarłych piratów.
Nie ma co ukrywać, że naszym zdaniem kluczem do udanego wspólnego wieczoru filmowego jest znalezienie filmu umiejętnie łączącego romantyczną historię z przygodową akcją. „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” idealnie spełniają te warunki. Film w reżyserii Gore Verbinskiego na nowo obudził zainteresowanie tematyką piracką, która od lat pozostawała w niełasce Hollywood. Powołał do życia również kultowego bohatera Jacka Sparrowa w bezbłędnej interpretacji Johnny’ego Deppa. Nic dziwnego, że Piraci z Karaibów powracali w kolejnych filmach jeszcze kilka razy.
5. Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie
Grupa dobrych przyjaciół spotyka się na wspólnej kolacji, by razem podziwiać zaćmienie Księżyca. Jest wśród nich kilka par, między innymi gospodarze spotkania: Rocco (Marco Giallini) i Eva (Kasia Smutniak). W trakcie kolacji jej uczestnicy postanawiają wprowadzić do swojego spotkania trochę emocji. Każde z nich kładzie na stole swój telefon komórkowy i od tej pory każda przychodząca na nie wiadomość zostaje odczytana przez wszystkich. Szybko wychodzi na jaw, że choć są przyjaciółmi, to mają przed sobą wiele tajemnic.
Bardzo niebezpieczna propozycja na filmowy wieczór we dwoje. Włoski komediodramat oparty na prostym, ale świetnym pomyśle jest filmem, który z pewnością większości przypadnie do gustu. Jest tu wszystko, co potrzebne do udanego seansu. Nic więc dziwnego, że film Paola Genovese’a cieszył się powodzeniem nie tylko we Włoszech, ale i poza granicami kraju. Najciekawsze jednak przychodzi po seansie. Odważycie się położyć swoje telefony na stół? Bo na pewno bez tego się nie obejdzie.
Dystrybucja w Polsce: Aurora Films
6. Pokuta
Pochodząca z bogatej rodziny Cecilia Tallis (Keira Knightley) zakochuje się w synu służącej, Robbie’em Turnerze (James McAvoy). Na drodze do ich szczęścia staje 13-letnia siostra Cecilii, Briony (Saoirse Ronan). Na skutek jej oskarżeń, Robbie zostaje aresztowany za gwałt. Po wyjściu z więzienia wciąż nie może zapomnieć o Cecilii. Trwa jednak II wojna światowa, a on trafia na front. Pracująca w Londynie jako pielęgniarka, Cecilia wierzy w to, że jeszcze będą kiedyś razem z Robbie’em.
Oparty na motywach bestsellerowej powieści autorstwa Iana McEwana film „Pokuta” to widowiskowy melodramat i miłosna historia rozgrywająca się pośród wojennego piekła. Jak przystało na rasowy wyciskacz łez, film Joego Wrighta potrafi wzruszyć na skalę największych melodramatów w historii kina. Zadowoleni będą również fani monumentalnego kina wojennego. Szczególne wrażenie zrobi na nich słynna pięciominutowa scena na plaży Dunkierki. Wzięło w niej udział około tysiąca statystów, a całość została nakręcona jednym, długim ujęciem.
7. Wybuchowa para
June Havens (Cameron Diaz) nie ma szczęścia do mężczyzn. Prowadząca spokojne życie kobieta niespodziewanie zostaje uwikłana w niebezpieczną rozgrywkę służb specjalnych. Wszystko za sprawą poznanego w samolocie tajemniczego agenta Roya Millera (Tom Cruise). Ku jej zdumieniu, Roy zabija pilotów i sprowadza maszynę na ziemię. Od tej pory życie June zamienia się w nieustanną ucieczkę przed śmiertelnym zagrożeniem. U boku Roya przemierza pół świata, zaczynając zakochiwać się w przystojnym agencie.
Żadna większa filozofia nie stoi za wyborem filmu „Wybuchowa para” do rankingu najlepszych filmów na wieczór we dwoje. To pełna akcji, zwariowana komedia sensacyjna, która każdemu zapewni dużą porcję rozrywki. Oparta na nieśmiertelnym schemacie filmowym, który można sprowadzić do powiedzenia „kto się czubi, ten się lubi”, akcja filmu „Wybuchowa para” nie zwalnia nawet na chwilę. A wśród głównych pytań, na jakie June będzie musiała znaleźć odpowiedź jest to, czy w końcu odnalazła prawdziwą miłość, czy może po raz kolejny się sparzy?
8. Wiek Adaline
Adaline Bowman (Blake Lively) ginie w wypadku samochodowym. Niespodziewanie w taflę jeziora, w którym zamarzła na śmierć, trafia piorun. To sprawia, że Adaline zostaje ożywiona. Wkrótce orientuje się jednak, że są również skutki uboczne tych wydarzeń. Adaline nie starzeje się ani o dzień i już zawsze wygląda na 29 lat. Nieśmiertelność kobiety utrudnia jej życie osobiste, a każdy związek z góry skazany jest na porażkę. Osiemdziesiąt lat później postanawia zaryzykować. Niespodziewanie spotyka też swoją dawną miłość, Williama (Harrison Ford).
Film romantyczny z domieszką kina science-fiction? Idealny przepis na filmowy wieczór we dwoje. „Wiek Adaline” to przede wszystkim wyciskacz łez (szczególnie dla miłośników psów) i historia o tym, że miłość jest silniejsza od przeciwności losu. Nawet tych niespodziewanych jak… nieśmiertelność. Za sprawą córki Adaline, Flemming (Ellen Burstyn), film Lee Tolanda Kriegera to również opowieść o miłości macierzyńskiej, czyli dobra propozycja dla rodziców. A partnera, bez ryzykowania oszustwa, można zapytać przed seansem: hej, zobaczysz ze mną ten film science-fiction?
9. Ptaszek na uwięzi
Marianne Graves (Goldie Hawn) to odnosząca sukcesy prawniczka. Niespodziewanie na jednej ze stacji benzynowych zauważa mężczyznę bardzo podobnego do swojego dawnego narzeczonego, który zaginął przed piętnastoma laty. Rick Jarmin (Mel Gibson) zaprzecza, by kiedykolwiek znał Marianne i zapewnia, że to pomyłka. Po spotkaniu z nią dzwoni jednak do FBI i informuje, że został rozpoznany. Rick został objęty programem ochrony świadków po tym jak przyczynił się do skazania skorumpowanego agenta DEA. Spotkanie z Marianne rozpoczyna lawinę wydarzeń, w które zostaną wplątani oboje.
Na początku lat 90. XX wieku Mel Gibson i Goldie Hawn byli u szczytu kariery aktorskiej. Spotkanie tej dwójki na jednym ekranie zaowocowało przyjemną komedią sensacyjną, klimatycznie bardzo zbliżoną do obecnego w tym rankingu filmu „Wybuchowa para”. Połączenie akcji i nieustannego przekomarzania się dwójki głównych bohaterów gwarantuje dobrą zabawę w starym stylu. Idealną dla tych, którzy wychowali się w złotej erze kaset wideo.
10. Martwica mózgu
Lionel Cosgrove (Timothy Balme) to nieśmiały chłopak całkowicie zdominowany przez swoją matkę Verę (Elizabeth Moody). Nadopiekuńczej Verze nie podoba się nowa dziewczyna syna, Paquita (Diana Penalver). Zakochana para wybiera się do zoo w Wellington. Vera wyrusza ich śladem, pilnując każdego kroku syna. Tam zostaje ugryziona przez tajemnicze stworzenie zwane małposzczurem. Wydaje się, że incydent nie będzie miał żadnych następstw, ale wkrótce okazuje się, jaki wpływ na matkę będzie miał jad małposzczura.
„Martwica mózgu” to najbardziej przewrotna propozycja wśród najlepszych filmów na wieczór we dwoje. Przeznaczona tylko dla odważnych. Owszem, film przyszłego reżysera „Władcy pierścieni” Petera Jacksona to bardzo krwawy horror, który przeszedł do historii kina za sprawą… masakry kosiarką do trawy, ale można też spojrzeć na to z innej strony. Bo przecież „Martwica mózgu” to romantyczna historia miłości dzielnej dziewczyny do trzymanego pod pantoflem matki chłopaka. Bohaterowie, na przekór losowi, walczą o tę miłość i wspólne szczęście z dala od świata pełnego niebezpieczeństw. Czy uczucie wojowniczej dziewczyny odmieni zahukanego maminsynka?