Córki dancingu
Fot. materiały prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Amerykanie zakochali się w „Córkach dancingu”! Polski film podbija serca widzów i krytyków

Weronika Bruździak-Gębura 4 lutego 2017 09:00
Córki dancingu
Fot. materiały prasowe

„The Lure”, czyli polskie „Córki dancingu” podbijają Stany Zjednoczone. Debiut Agnieszki Smoczyńskiej dopiero pojawił się w amerykańskich kinach, a już zbiera pozytywne recenzje. O musicalu piszą między innymi „New York Times”, „Esquire” i „Village Voice”.

W stylu Davida Lyncha

„New York Times” porównał obraz do dzieł Davida Lyncha z lat 80.:

„Dwie siostry syreny wychodzące na ląd ruszają w poszukiwaniu miłości. Przypadkiem trafiają do nocnego klubu, gdzie rozkręcają swoją karierę. Film przypomina klimatem dzieła Davida Lyncha, lub musicale z wczesnych lat osiemdziesiątych. Produkcja ta to bardzo specyficzna wersja Małej Syrenki i bardzo jestem ciekaw odpowiedzi na pytanie, dokąd nas to zaprowadzi”.

Porównanie z „La La Land”

O krok dalej poszli dziennikarze magazynu „Village Voice”. Przy okazji skrytykowali musical „La La Land”, który zgarnął aż 14 nominacji do Oscarów:

„Ten film zawstydza wszystkich, który mówią, że tylko takie dzieła jak La La Land są przyszłością musicali”.

Magazyn „Esquire” pisze w podobnym tonie. Dziennikarz gazety, Matt Miller, tak zatytułował swoją recenzję: „Jeśli nienawidzisz La La Land, może pokochasz ten polski musical”. W artykule Miller napisał:

"La La Land" nie jest dla wszystkich. Może potrzebujesz "Córek dancingu" polskiej reżyserki Agnieszki Smoczyńskiej. Są tam syreny i wampiry. Nie brakuje prowokujących klubów. Facetów zjada się pod wodą. (...) Jeśli masz ochotę na więcej psychodelicznego, polskiego synth popu, zamiast jazzu w wykonaniu białego kolesia, "Córki dancingu" są na pewno dla ciebie" 

O czym są „Córki dancingu”?

Film opowiada historię dwóch sióstr, które są syrenami: Srebrnej i Złotej. Dziewczyny wychodzą na ląd i zatrudniają się w klubie go-go jako wokalistki. Obraz pokazuje mroczną Warszawę lat 80. Film został nagrodzony na Festiwalu w Sundance - otrzymał nagrodę specjalną. 

W „Córkach dancingu” możemy podziwiać Martę Mazurek, Michalinę Olszańską, Kingę Preis i Jakuba Gierszała. Za muzykę odpowiada zespół „Ballady i Romanse”, czyli Barbara i Zuzanna Wrońskie. W polskich kinach film zadebiutował w 2015 roku.

Polecamy też: Najnowszy film Agnieszki Holland - "Pokot". Mamy zwiastun!​

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?