Dumbo, Tim Burton
Fot. Materiały prasowe
VIVA! RECENZJE

Dumbo Tima Burtona przekonuje, że słonie potrafią latać…

W kinach od 29 marca

Łukasz Kaliński 28 marca 2019 14:29
Dumbo, Tim Burton
Fot. Materiały prasowe

Sygnał do ofensywy dał Bill Condon i jego Piękna i bestia. Aktorska wersja popularnego filmu animowanego zarobiła ponad miliard dolarów. Wkrótce w kinach zobaczymy aktorskie wersje Króla lwa i Aladyna, a już od piątku w kinach Dumbo. Wyreżyserowany przez Tima Burtona aktorski remake ukochanej przez widzów animacji.

„Dumbo”. Opis fabuły

Właściciel bliskiego plajty cyrku Max Medici (Danny DeVito) zatrudnia weterana I wojny światowej Holta Farriera (Colin Farrell). Do jego obowiązków będzie należeć opieka nad słoniem Dumbo. Wielkie uszy słonika sprawiają, że jest pośmiewiskiem całego cyrku. Wkrótce dzieci Farriera: Milly i Joe odkrywają, że dzięki dużym uszom, Dumbo potrafi latać. To znakomita okazja do tego, by rozwiązać kłopoty finansowe cyrku. Niezwykłym słoniem zaczyna interesować się bezwzględny przemysłowiec V.A. Vandevere (Michael Keaton) oraz akrobatka Colette Marchant (Eva Green).

O filmie „Dumbo”

Choć, jak sam przyznaje, Tim Burton nigdy nie był miłośnikiem cyrku, to do nakręcenia aktorskiej wersji animowanego filmu Dumbo z 1941 roku przekonał go wizerunek latającego słonia. Stworzony w 1939 roku przez amerykańską autorkę książek dla dzieci Helen Aberson, której powieść posłużyła za podstawę klasycznego filmu studia Walta Disneya.

Ponieważ oryginalny film animowany trwa zaledwie godzinę, najnowsze dzieło Tima Burtona zostało rozwinięte o ciąg dalszy historii zakończonej w oryginale pierwszym udanym lotem słonia Dumbo. Tym samym w kinie czeka na widzów kilka niespodzianek. Pierwsza część filmu Burtona jest z kolei wierna oryginałowi, choć reżyser zdecydował się zamienić pojawiające się tam zwierzęta ludzkimi bohaterami. Tytułowy Dumbo został zaś stworzony za sprawą animacji komputerowej.

Zwiastun filmu „Dumbo”

Pierwsze recenzje Dumbo A.D. 2019 są raczej stonowane. Najczęściej powtarzającym się zarzutem jest to, że jest to film mało „burtonowski”. Fani reżysera już od dawna nie dostali filmu na miarę oryginalnego talentu Burtona i Dumbo niewiele w tej sytuacji zmienia. O wiele lepiej sprawdza się jako wzruszająca familijna opowieść z morałem przeznaczona dla całej rodziny, ze wskazaniem na najmłodszych widzów. Pochwały zbiera Michael Keaton w roli założyciela parku rozrywki. To dla niego powrót pod skrzydła Tima Burtona, u którego grał już w Soku z żuka i dwóch częściach Batmana.

Dumbo Tima Burtona w kinach od 29 marca. Warto pamiętać, że będzie on w Polsce wyświetlany jedynie z dubbingiem. 

Plakat filmu Dumbo

Plakat filmu Dumbo, Tim Burton
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!