Dumbo, Tim Burton
Fot. Materiały prasowe
VIVA! RECENZJE

Dumbo Tima Burtona przekonuje, że słonie potrafią latać…

W kinach od 29 marca

Łukasz Kaliński 28 marca 2019 14:29
Dumbo, Tim Burton
Fot. Materiały prasowe

Sygnał do ofensywy dał Bill Condon i jego Piękna i bestia. Aktorska wersja popularnego filmu animowanego zarobiła ponad miliard dolarów. Wkrótce w kinach zobaczymy aktorskie wersje Króla lwa i Aladyna, a już od piątku w kinach Dumbo. Wyreżyserowany przez Tima Burtona aktorski remake ukochanej przez widzów animacji.

„Dumbo”. Opis fabuły

Właściciel bliskiego plajty cyrku Max Medici (Danny DeVito) zatrudnia weterana I wojny światowej Holta Farriera (Colin Farrell). Do jego obowiązków będzie należeć opieka nad słoniem Dumbo. Wielkie uszy słonika sprawiają, że jest pośmiewiskiem całego cyrku. Wkrótce dzieci Farriera: Milly i Joe odkrywają, że dzięki dużym uszom, Dumbo potrafi latać. To znakomita okazja do tego, by rozwiązać kłopoty finansowe cyrku. Niezwykłym słoniem zaczyna interesować się bezwzględny przemysłowiec V.A. Vandevere (Michael Keaton) oraz akrobatka Colette Marchant (Eva Green).

O filmie „Dumbo”

Choć, jak sam przyznaje, Tim Burton nigdy nie był miłośnikiem cyrku, to do nakręcenia aktorskiej wersji animowanego filmu Dumbo z 1941 roku przekonał go wizerunek latającego słonia. Stworzony w 1939 roku przez amerykańską autorkę książek dla dzieci Helen Aberson, której powieść posłużyła za podstawę klasycznego filmu studia Walta Disneya.

Ponieważ oryginalny film animowany trwa zaledwie godzinę, najnowsze dzieło Tima Burtona zostało rozwinięte o ciąg dalszy historii zakończonej w oryginale pierwszym udanym lotem słonia Dumbo. Tym samym w kinie czeka na widzów kilka niespodzianek. Pierwsza część filmu Burtona jest z kolei wierna oryginałowi, choć reżyser zdecydował się zamienić pojawiające się tam zwierzęta ludzkimi bohaterami. Tytułowy Dumbo został zaś stworzony za sprawą animacji komputerowej.

Zwiastun filmu „Dumbo”

Pierwsze recenzje Dumbo A.D. 2019 są raczej stonowane. Najczęściej powtarzającym się zarzutem jest to, że jest to film mało „burtonowski”. Fani reżysera już od dawna nie dostali filmu na miarę oryginalnego talentu Burtona i Dumbo niewiele w tej sytuacji zmienia. O wiele lepiej sprawdza się jako wzruszająca familijna opowieść z morałem przeznaczona dla całej rodziny, ze wskazaniem na najmłodszych widzów. Pochwały zbiera Michael Keaton w roli założyciela parku rozrywki. To dla niego powrót pod skrzydła Tima Burtona, u którego grał już w Soku z żuka i dwóch częściach Batmana.

Dumbo Tima Burtona w kinach od 29 marca. Warto pamiętać, że będzie on w Polsce wyświetlany jedynie z dubbingiem. 

Plakat filmu Dumbo

Plakat filmu Dumbo, Tim Burton
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.