Alina Janowska to jedna z najlepszych i obdarzonych ogromnym talentem polskich artystek. Uznanie publiczności zdobyła już w swoim pierwszym filmie — "Zakazanych piosenkach", który opowiadał o wojennej rzeczywistości. Aktorka najlepiej wiedziała, jak wyglądają realia na wojnie, była bowiem łączniczką podczas Powstania Warszawskiego. Zapiski, które prowadziła w tamtym czasie, przekazał do muzeum jej syn.

Reklama

Alina Janowska we wspomnieniach syna, Michała Zabłockiego

Aktorka zasłynęła kultowymi kreacjami, które tworzyła na potrzeby wielu filmów i seriali: m.in. "Wojna domowa", "Stawka większa niż życie", "Złotopolscy", a także "Dzięcioł" czy "Rozmowy kontrolowane". Prywatnie Alina Janowska była wspaniałą, odważną kobietą, dającą przykład innym. Wychowała też dwie córki oraz syna, który po latach postanowił pójść w jej ślady.

Alina Janowska z córkami i synem, 2003 r.

PIOTR FOTEK/REPORTER

Michał Zabłocki to syn Aliny Janowskiej z jej drugiego małżeństwa z wybitnym szablistą, Wojciechem Zabłockim. Gdy Michał dorósł, postanowił obrać ścieżkę zawodową mamy — dziś pracuje jako reżyser, twórca reklam, jest też poetą, tekściarzem, a od niedawna piosenkarzem. W tym roku zaliczył swój debiut na scenie w Opolu, gdzie zgarnął nagrodą publiczności wraz z Czesławem Mozilem za piosenkę "Ławeczka". W najnowszej rozmowie z Faktem zdradził, że prawdopodobnie nie był tam jednak po raz pierwszy.

"Znając moją mamę, to zabrała mnie ze sobą, gdy występowała na pierwszych festiwalach, bo długo mnie karmiła. Była wspaniałą gwiazdą, potrafiła rozruszać publiczność, lubiła śpiewać, choć przecież początkowo marzyła o karierze tancerki" — wspominał Michał Zabłocki.

Zobacz także

Alina Janowska prowadziła dziennik podczas Powstania Warszawskiego

Wybitna aktorka przeżyła koszmar wojny i okupacji hitlerowskiej. W Powstaniu Warszawskim była znana jako łączniczka "Alina" lub "Setka", pracowała w Batalionie "Kiliński". Niedawno wyszło na jaw, że w tamtym czasie prowadziła dziennik. Opisywała w nim realia powstańczego życia, swoich towarzyszy, a nawet zwierzała się z miłości do dowódcy, który ostatecznie zginął. Michał Zabłocki przekazał już 20-stronicowe zapiski mamy do muzeum Powstania Warszawskiego.

Alina Janowska, 1961. Kadr z filmu "Samson" w reżyserii Andrzeja Wajdy

archiwum Filmu / Forum

"Na pewno wiele razy ryzykowała życie, choć nie uważała się za bohaterkę. Nie mówiła często o swoich wojennych przeżyciach, to chyba charakterystyczne dla tego pokolenia, które przeżyło wojnę. Jej koledzy nazywali ją "Setką", bo nigdy nikogo nie zawiodła. Z ogromnych zdziwieniem odkryłem w jej dokumentach pamiętnik z pierwszych dni powstania. Nigdy nam nawet o nim nie wspomniała" — wyznał syn aktorki.

Alina Janowska zmarła 13 listopada 2017 roku, gdy miała 94 lata. Pod koniec życia chorowała na Alzheimera, który błyskawicznie postępował i odebrał aktorce wszystkie wspomnienia.

Źródło: Fakt.pl

Reklama

Alina Janowska, Warszawa, 1960 r.

Jerzy Plonski / RSW / Andrzej Wiernicki / Forum
Reklama
Reklama
Reklama