O TYM SIĘ MÓWI

Zaskakujące badania niemieckiego wirusologa!

Koronawirus przenosi się zupełnie inaczej, niż powszechnie się sądzi?

Sabina Zięba 9 kwietnia 2020 15:05

Koronawirus wciąż jest dla nas zagadkową chorobą. Choć pojawił się w Chinach w grudniu zeszłego roku, nie jest dokładnie zbadany. Nie jest znany również jednoznaczny sposób jego wyleczenia. Okazuje się, że nawet niektóre dotychczasowe ustalenia są błędne. Prof. Hendrik Streeck właśnie udowodnił, że wirus przenosi się zupełnie inaczej, niż do tej pory sądzono.

Badania profesora Hendrika Streecka

Kierownik katedry wirusologii w klinice Uniwersytetu Bonn, na zlecenie rządu Nadrenii Północnej-Westfalii od 30 marca prowadzi badania na temat koronawirusa w powiecie Heinsberg, który na początku pandemii został uznany za epicentrum rozprzestrzeniania się choroby w Niemczech. Około 60-osobowy zespół prof. Hendrika Streecka bada, w jaki sposób można zarazić się wirusem SARS-CoV-2.

Jego ustalenia są naprawdę szokujące. Okazuje się, że koronawirus... nie jest przenoszony na żadnych obiektach! Zespół Streecka zbadał mieszkania dotkniętych chorobą osób i wykazał, że ludzie nie zarażają się od zakażonych klamek, uchwytów oraz innych obiektów, ale wyłącznie od siebie nawzajem - i to wyłącznie podczas bliskiego kontaktu. 

Potwierdzono co prawda obecność wirusa w niektórych miejscach, ale badania wykazały, że był on w stanie się namnażać ani infekować. Profesor w rozmowie w publicznej telewizji ZDF, ujawnił: „Przebywaliśmy w domu, w którym mieszkało wiele zarażonych osób i nie stwierdziliśmy obecności żywego wirusa na którejś z powierzchni”.

Podczas wywiadu Hendrik Streeck skrytykował również Instytut Roberta Kocha (centralną instytucję naukową zajmującą się pandemią w Niemczech) za niedostateczny, jego zdaniem, stan badań nad wirusem Covid-19. Powiedział: „Trzeba gromadzić dane, aby dysponować faktami i na ich podstawie wydawać zalecenia i podejmować decyzje”. Według niego obecnie opieramy się wyłącznie na domysłach oraz spekulacjach. 

Dodał także, że choć skuteczność wprowadzonych zakazów i obostrzeń nie została dostatecznie potwierdzona przez żadne badania, nie należy nagle z ich rezygnować. Poradził wzorowanie się na systemie Korei Południowej, gdzie co kilka dni testowane są osoby z szerokiego otoczenia ludzi chorych, m. in. pracownicy służby zdrowia i opiekunowie osób starszych.

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.