KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Oświadczenia, zdjęcia... Tak członkinie rodziny Windsorów ogłaszały swój błogosławiony stan

Tylko królowa Elżbieta II stanowi wyjątek!

Gabriela Czernecka 22 lutego 2022 17:42

Gdy księżna Meghan i książę Harry ogłaszali, że po raz drugi będą rodzicami, zrobili to za pomocą mediów społecznościowych. Zaprzyjaźniony fotograf pary zamieścił ich wspólne zdjęcie na swoim Instagramie, na którym widać było zaokrąglony, ciążowy brzuszek księżnej. Mogli sobie pozwolić na ten krok, ponieważ zrezygnowali z pełnienia funkcji w rodzinie królewskiej, czego następstwem było zaprzestanie oficjalnego informowania o ich życiu prywatnym. Księżna Kate i książę William o narodzinach kolejnych pociech informowali najpierw poprzez oficjalną stronę pałacu, a dopiero potem poprzez social media. A jak radosną nowinę ogłaszali inni członkowie rodziny królewskiej?

Meghan i Harry po raz drugi rodzicami

Księżna Meghan i książę Harry o tym, że po raz drugi zostaną rodzicami. poinformowali świat za pośrednictwem Instagrama zaprzyjaźnionego z nimi fotografa, Misana Harrimana. Na jego profilu pojawiło się czarno-białe zdjęcie Meghan i Harry'ego, które idealnie wpisuje się w album innych zdjęć książęcej pary. Małżeństwo powiem zwykle ważne wydarzenia w swoim życiu upamiętnia czarno-białymi fotografiami. Dlaczego para zdecydowała się poinformować o drugim dziecko za pośrednictwem social mediów?

Zobacz: Meghan i Harry nieprzypadkowo ogłosili nowinę o drugim dziecku w Walentynki. To wyjątkowa data!

Odkąd Sussexowie zrezygnowali z pełnienia królewskich funkcji, oficjalnie przestali przynależeć do brytyjskiej rodziny królewskiej. To znaczy, że rodzina Windsorów nie będzie informować o prywatnych wydarzeniach z życia pary na swoich social mediach czy oficjalnej stronie rodziny królewskiej. Meghan i Harry zrezygnowali także z prowadzenia własnych kont w social mediach, przez co poinformowanie o tym, że spodziewają się dziecka mogło wyglądać tylko i wyłącznie w następujący sposób. Nic więc dziwnego, że Instagram przyjaciela okazał się być dla nich odpowiednią platformą to przekazania radosnej nowiny. W przypadku narodzin pierwszego dziecka Meghan i Harry'ego sytuacja wygląda jednak kompletnie inaczej.

Księżna Meghan w pierwszej ciąży
Fot. Getty Images

Sussexowie ogłosili, że spodziewają się pierwszego dziecka 15 października 2018 roku. Para była wówczas pełnoprawnymi członkami rodziny królewskiej, musieli więc przestrzegać zasad dotyczących ujawniania tak ważnych informacji świat. Oświadczenie pojawiło się więc najpierw na oficjalnej stronie pałacu. Co ciekawe, radosną nowinę Meghan i Harry ogłosili pięć miesięcy po tym, jak wzięli ślub. Wiadomość o drugiej ciąży Meghan i Harry opublikowali  14 lutego 2021 roku. 

Księżna Meghan w drugiej ciąży
Fot. Getty Images

Co ciekawe, data nie jest przypadkowa, bowiem dokładnie 37 lat temu, w 1984 roku, księżna Diana i książę Karol ogłosili, że spodziewają się drugiego dziecka, czyli właśnie Harry’ego. Księżna Walii w przypadku drugiej ciąży dużo częściej pojawia się publicznie. Zaskakiwała ciążowymi stylizacjami, które podkreślały jej krągłości. Diana wydawała się wówczas dużo bardziej szczęśliwa niż podczas pierwszej ciąży. Książę Harry przyszedł na świat 15 września 1984 roku.

Przeczytaj również: Ciąża księżnej Meghan nie ucieszyła Elżbiety II? Kontrowersje po oświadczeniu Pałacu Buckingham

A jak było w przypadku narodzin księcia Williama? Zaledwie cztery miesiące po ślubie Diany i Karola, 5 listopada 1981 roku, rzecznik ogłosił, że para spodziewa się dziecka. Jako jeden z pierwszych magazyn poinformował o tym tabloid People. Diana ciężko znosiła pierwsze miesiące ciąży, a na jej twarzy rzadko gościł wtedy uśmiech. To szybko się jednak zmieniło, gdy Diana zauważyła, jak wielkie wzbudza zainteresowanie.  Przypomnijmy, że wraz z pojawieniem się w rodzinie królewskiej księżnej Diany nastąpiła rewolucja obyczajowa.

Narodziny Windsorów stały się nie tylko ważnym wydarzeniem w historii brytyjskiej monarchii, lecz także medialnym spektaklem. Księżna zaczęła więc otwarcie mówić o swoich dolegliwościach, z dumą pokazywała ciążowy brzuszek. Media śledziły każdy jej krok, w tym zakupy w domu towarowym Harrods tuż przed rozwiązaniem. „Czułam, jakby cały naród był w tej ciąży”, powiedziała księżna w rozmowie z Martinem Bashirem w 1995 roku. Wbrew odwiecznej tradycji zdecydowała także, że urodzi dziecko poza pałacem. Książę William jest pierwszym Windsorem, który urodził się w szpitalu, a także pierwszym, w porodzie którego uczestniczył ojciec.  Przyszedł na świat 21 czerwca 1982 roku.

Tak ogłaszano ciąże w rodzinie Windsorów: księżna Diana w ciąży
Fot. Getty Images

Tak księżna Kate ogłaszała, że spodziewa się dziecka

Nic dziwnego, że w przypadku księżnej Kate, gdy tylko stanęła na ślubnym kobiercu u boku księcia Williama, z niecierpliwością oczekiwano na radosną nowinę. Pierwszą ciążę para ogłosiła w grudniu 2012 roku za pośrednictwem oficjalnej strony pałacu. Wiadomość po raz pierwszy opublikowano także w social mediach. Informacja dotarła do mediów jednak dużo wcześniej niż to planowano, ponieważ Kate kilka dni wcześniej trafiła do szpitala z powodu ciężkich porannych mdłości. Przypomnijmy, że księżna Kate choruje na hyperemesis gravidarum, czyli najbardziej ostrą odmianę występujących w ciąży nudności i wymiotów. Szczególnie utrudnia to funkcjonowanie w pierwszych miesiącach stanu błogosławionego. Pierwszy syn pary, książę George, przyszedł na świat 22 czerwca 2013 roku.

Drugą ciążę ogłoszono równie wcześnie, co pierwszą, także z powodu choroby księżnej. Wiadomość została oficjalnie ogłoszona 8 września 2014 roku, a księżniczka Charlotte pojawiła się na świecie 2 maja 2015 roku. Wiadomość o trzeciej ciąży Kate pojawiła się na oficjalnej stronie pałacu 4 września 2017 roku. Książę Louis przyszedł na świat 23 kwietnia 2018 roku.

Czytaj też: Wielka Brytania. Książę Harry będzie przesłuchany przez policję? Sprawa ma związek z fundacją księcia Karola

Tak ogłaszano ciąże w rodzinie Windsorów: księżna Kate w ciąży
Fot. Getty Images

Dlaczego królowa ukrywała swoje ciąże?

Co ciekawe, w przypadku Elżbiety II żadna z jej ciąż nie została oficjalnie ogłoszona. Dlaczego? Zdjęcia  królowej w ciąży same w sobie są rzadkością, bo wykonanie ich było wówczas uznawane za wysoce niestosowne. Pierwsze fotografie jej dzieci pojawiały się więc zazwyczaj dopiero przy okazji ich chrztów świętych. Ciężko znaleźć więc w sieci zdjęcia królowej Elżbiety II w ciąży. Monarchini starała się za wszelką cenę chronić swoją prywatność. Gdy tylko nabierała ciążowych krągłości, znikała z życia publicznego. W 1948 roku pojawiło się jedynie krótkie oświadczenie, w którym napisano: „Jej królewska Wysokość Księżniczka Elżbieta nie podejmie żadnych zobowiązań publicznych od końca czerwca”, podał wówczas New York Times. Królowa Elżbieta II rodziła w zaciszu alkowy, a po trwającym 30 godzin porodzie, który zakończył się cesarskim cięciem, na świat 14 listopada 1948 roku przyszedł książę Karol. Książę Filip zamiast z niecierpliwością wyczekiwać potomka, grał w tym czasie w squasha ze swoim sekretarzem. Gdy dowiedział się, że został ojcem, uczcił to wydarzenie, pijąc ze służbą kieliszek szampana. Chwilę później pałac w lakonicznym komunikacie poinformowała o pojawieniu się na świecie przyszłego króla.

Kolejne ciąże ogłaszano w podobny sposób, a królowa informowała swoich poddanych, że przez kilka miesięcy nie będzie pojawiać się publicznie. Księżniczka Anna urodziła się 15 sierpnia 1950 roku, książę Andrzej 19 lutego 1960 roku, a książę Edward 10 marca 1964 roku.

Zobacz też: Niepokojące wieści o stanie zdrowia Elżbiety II. Zarażona covid-19 królowa odwołała spotkania online

królowa Elżbieta II w ciąży
Fot. Getty Images

A co o ciąży mówiła księżniczka Anna i co robiła księżna Sarah, gdy ogłaszano jej pierwszą ciążę? Odpowiedź w naszym wideo!  

Wideo

Od 35 lat jest szczęśliwym mężem; cieszy się, że synowie nie poszli w jego ślady. Mirosław Baka prywatnie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.