O TYM SIĘ MÓWI

Czerwona błyskawica, wieszak, czarna parasolka. Co oznaczają symbole Strajku Kobiet?

Masowe protesty trwają w całej Polsce

Ksenia Krasko 27 października 2020 16:05

Od kilku dni w Polsce trwają masowe protesty, wywołane zaostrzeniem prawa aborcyjnego przez Trybunał Konstytucyjny. W Strajku Kobiet uczestniczą setki tysięcy demonstrantów z kraju i z zagranicy. Głównym symbolem protestów jest czerwona błyskawica, która pojawia się na plakatach, wyrażających sprzeciw decyzji TK, a kobiety mają ze sobą czarne parasolki. Co oznaczają symbole, używane podczas strajków?

Symbole Strajku Kobiet: czerwona błyskawica, druciany wieszak, czarna parasolka

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Strajku Kobiet jest czerwona błyskawica – pojawia się na plakatach, na portalach społecznościowych, na twarzach i dłoniach protestujących. Pomysłodawczynią znaku jest Ola Jasionowska, graficzka i ilustratorka. W rozmowie z magazynem Newsweek wyjaśniła, że błyskawica daje jasny przekaz: „Uważaj, ostrzegamy. Nie zgadzamy się na odbieranie podstawowych praw”.

Czarne parasolki po raz pierwszy pojawiły się jeszcze w 2016 roku, kiedy Polki tłumnie ruszyły na Czarny Protest, podczas którego sprzeciwiano się projektowi ustawy, której celem było zaostrzenie prawa aborcyjnego oraz zakaz badań prenatalnych.

Jak tłumaczy portal RMF FM, inspiracją dla tego symbolu były prawdopodobnie wydarzenia z początku XX wieku, kiedy to polskie sufrażystki walczyły o prawa wyborcze dla kobiet. Strajkujące wówczas panie stały pod domem Józefa Piłsudskiego i stukały parasolkami w jego drzwi. Prawa wyborcze uzyskały w 1918 roku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

WROCŁAW #wrocław #strajkkobiet #ToJestWojna #wypierdalać fot. @vegan_fox

Post udostępniony przez Strajk Kobiet (@strajk_kobiet)

Druciany lub zwykły wieszak to odniesienie do problemu nielegalnej aborcji, która może zagrozić życiu wielu kobiet. Eksperci tłumaczą, że prawo wyboru i prawo do decydowania o własnym ciele pozwoli uniknąć ostateczności, jaką może być poszukiwanie innych, nie zawsze bezpiecznych sposobów na przerwanie ciąży.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

WROCŁAW #wrocław #strajkkobiet #ToJestWojna #wypierdalać

Post udostępniony przez Strajk Kobiet (@strajk_kobiet)

Jeśli chodzi o odniesienie do symboliki z serialu Opowieść podręcznej, zrealizowanego na podstawie powieści Margaret Atwood, warto zapoznać się z fabułą produkcji. Opowiada ona o Republice Gilead, w której panują skrajni ekstremiści. W tym świecie kobiety nie mają żadnych praw, nie mogą pracować, uczyć się, czy zarabiać, a ich jedynym zadaniem jest rodzenie dzieci. Kiedy nie mogą już zajść w ciążę, stają się bezużyteczne dla społeczeństwa...

Sytuacja w Polsce porównywana jest do serialowej rzeczywistości, dlatego kobiety protestują na ulicach w charakterystycznych strojach podręcznych. 

Źródło: RMF FM, Onet

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!