WSPOMNIENIE

„Jestem Bond. James Bond”. Tak Sean Connery stał się legendą kina

Filmowy agent 007 odszedł w wieku 90 lat

Ida Marszałek, Ksenia Krasko 31 października 2020 18:02

Kiedy brytyjski pisarz Ian Fleming w 1952 roku wpadł na pomysł, by napisać powieść o agencie z licencją na zabijanie, nie mógł przewidzieć, że wymyślona przez niego postać Jamesa Bonda stanie się tak popularna. Książka o przygodach najsłynniejszego szpiega na świecie dość szybko doczekała się ekranizacji. W 1962 roku powstał film Doktor No, w którym główną rolę otrzymał Sean Connery.

Wszyscy aktorzy, którzy wcielili się w Jamesa Bonda

Był to pierwszy duży projekt aktora, nie miał wtedy praktycznie żadnego doświadczenia. By móc wcielić się w postać, która wkrótce miała się stać kultowa, musiał wygrać casting. I zrobił to. Co ciekawe, o rolę rywalizował miedzy innymi z Rogerem Moorem, który dopiero później zajął jego miejsce.

Sean Connery był twarzą Bonda przez sześć kolejnych filmów. Był też jedynym odtwórcą roli, z którym współpracował sam Ian Fleming. Pisarz zmarł na zawał serca w 1964 roku, jednak stworzona przez niego postać przetrwała próbę czasu i zaczęła żyć własnym życiem w zbiorowej wyobraźni. Sposób w jaki się przedstawiał – „Jestem Bond. James Bond”, jego ulubiony drink – wstrząśnięte, nie zmieszane Martini, piękne samochody, i nieprzyzwoicie drogie zegarki na zawsze zapisały się w historii popkultury.

Pewne motywy w serii o brytyjskim szpiegu nigdy nie uległy zmianie, jednak sam James Bond przez niemal 60 lat zdążył zmienić swoją twarz – a co za tym idzie, również wizerunek – aż 6 razy. W rolę przystojnego szpiega wcielał się nie tylko Sean Connery, ale także George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan i Daniel Craig. Mówi się, że ich następcą będzie Tom Hardy.

Dziś świat kina na chwilę się zatrzymał. Sean Connery, uważany przez wielu za najlepszego Bonda wszech czasów, odszedł w wieku 90 lat. O tak legendarnych aktorach myśli się, że są nieśmiertelni... i tak jest, za sprawą filmów, jakie po nich pozostają. 

Sean Connery, James Bond, Doktor No
Fot. UNITED ARTISTS / Album EAST NEWS

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…