O TYM SIĘ MÓWI

Pomarańczowe niebo zapowiedzią katastrofy. USA walczy z potężnymi pożarami

W najtrudniejszej sytuacji znalazła się Kalifornia

Ksenia Krasko 11 września 2020 11:14

Zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych od kilku tygodni walczy z potężnym żywiołem, jakim jest ogień. Pożary zagrażają kilkunastu stanom, a w najtrudniejszej sytuacji są m.in. Kalifornia, Waszyngton, Oregon, Utah, Nevada, czy Arizona. Dym, unoszący się w powietrzu sprawił, że niebo nad San Francisco zmieniło kolor na pomarańczowy. Mieszkańcy miasta twierdzą, że przypomina im to „koniec świata”.

Pożary w USA. Pomarańczowe niebo nad San Francisco

Ogień zniszczył już ponad 1 milion hektarów lasów w samej Kalifornii. Władze stanu informują także o kilku osobach, które zginęły w pożarach. W ostatnich dniach dym był tak gęsty, że blokował światło słoneczne, przez co niebo stało się pomarańczowe, a miejscami czerwone. Krajobraz przypomina film katastroficzny.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez BBC News (@bbcnews)

Kate Brown, gubernator stanu Oregon, spodziewa się wielu ofiar śmiertelnych i potężnych zniszczeń. Na najgorsze przygotowane są też władze Waszyngtonu.

Jak informują naukowcy, w ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych odnotowano rekordowo wysokie temperatury, a niska wilgotność powietrza i silny wiatr sprzyjają rozprzestrzenianiu się ognia.

Chociaż tegoroczne pożary już teraz uznane są na najpotężniejsze w historii USA, eksperci ostrzegają, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć. 

Źródło: TVN24, BBC, Onet

Pożary w Kalifornii, 2020
Fot. Getty Images

TAGI #wideo #USA

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.