O TYM SIĘ MÓWI

Pomarańczowe niebo zapowiedzią katastrofy. USA walczy z potężnymi pożarami

W najtrudniejszej sytuacji znalazła się Kalifornia

Ksenia Krasko 11 września 2020 11:14

Zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych od kilku tygodni walczy z potężnym żywiołem, jakim jest ogień. Pożary zagrażają kilkunastu stanom, a w najtrudniejszej sytuacji są m.in. Kalifornia, Waszyngton, Oregon, Utah, Nevada, czy Arizona. Dym, unoszący się w powietrzu sprawił, że niebo nad San Francisco zmieniło kolor na pomarańczowy. Mieszkańcy miasta twierdzą, że przypomina im to „koniec świata”.

Pożary w USA. Pomarańczowe niebo nad San Francisco

Ogień zniszczył już ponad 1 milion hektarów lasów w samej Kalifornii. Władze stanu informują także o kilku osobach, które zginęły w pożarach. W ostatnich dniach dym był tak gęsty, że blokował światło słoneczne, przez co niebo stało się pomarańczowe, a miejscami czerwone. Krajobraz przypomina film katastroficzny.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez BBC News (@bbcnews)

Kate Brown, gubernator stanu Oregon, spodziewa się wielu ofiar śmiertelnych i potężnych zniszczeń. Na najgorsze przygotowane są też władze Waszyngtonu.

Jak informują naukowcy, w ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych odnotowano rekordowo wysokie temperatury, a niska wilgotność powietrza i silny wiatr sprzyjają rozprzestrzenianiu się ognia.

Chociaż tegoroczne pożary już teraz uznane są na najpotężniejsze w historii USA, eksperci ostrzegają, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć. 

Źródło: TVN24, BBC, Onet

Pożary w Kalifornii, 2020
Fot. Getty Images

TAGI #wideo #USA

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.