URODZINY GWIAZD

Od ponad 20 lat tworzy historię polskiego hip-hopu. Raper O.S.T.R. obchodzi dziś urodziny

Kim jest Adam Ostrowski?

Ksenia Krasko 15 maja 2020 18:35

Jest jednym z najpopularniejszych polskich raperów, utalentowanym freestyle’owcem, kompozytorem i producentem. Od ponad dwudziestu lat nie znika ze sceny hiphopowej, a na jego utworach wychowało się kilka pokoleń. Cieszy się wielkim szacunkiem w branży muzycznej i ma miliony wiernych fanów. O.S.T.R., a właściwie Adam Ostrowski, obchodzi dziś 40. urodziny!

O.S.T.R Adam Ostrowski

Adam Ostrowski urodził się 15 maja 1980 roku w Łodzi. Ukończył tu Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec. Hip-hopem zainteresował się jeszcze w dzieciństwie. Szlifował talent udzielając się w kilku lokalnych zespołach, jednak to umiejętność freestyle’u (improwizowany rap) zapewniła mu karierę.

Po udanym występie w jednym z łódzkich klubów otrzymał propozycję podpisania kontraktu z wytwórnią Asfalt Records, z którą związany jest do dziś. Właśnie z Asfaltem wydał oficjalny debiutancki album Masz to jak w banku w 2001 roku.

Rok później nagrał freestyle’owy limitowany album 30 minut z życia, i głośną płytę Tabasko, promowaną utworem Kochana Polsko. W 2003 roku do sprzedaży trafił krążek Jazz w wolnych chwilach, a w 2004 Jazzurekcja. W tych latach O.S.T.R. zaczął produkować utwory dla innych wykonawców. W 2005 wyszła płyta Szum rodzi hałas Projektu Ostry Emade.

W lutym 2006 roku (i od tego czasu nowe płyty Ostrowskiego zawsze ukazują się w lutym) do sprzedaży trafił album 7, w 2007 HollyŁódź, a w 2008 Ja tu tylko sprzątam. W 2009 roku O.S.T.R. wydał krążek O.C.B., promowany utworem Po drodze do nieba. Zaledwie pięć dni po premierze osiągnął status złotej płyty, a raper wygrał Fryderyka w nominacji album roku hip-hop/R&B. W tym samym roku wyprodukował album ze ścieżką dźwiękową do filmu Galerianki, nagrany z duetem Skinny Patrini.

OSTR, Adam Ostrowski
Fot. Karol Makurat/REPORTER

W 2010 roku ukazał się dwupłytowy album Tylko dla dorosłych, uważany za jeden z najlepszych w dorobku artysty. Otrzymał status platynowej płyty. Album Jazz, dwa, trzy z 2011 roku jeszcze w przedsprzedaży uzyskał status złotej płyty. W 2012 roku do sprzedaży trafił minialbum Copycats, a w 2013 Haos, nagrany z Hadesem. W tym samym roku O.S.T.R. był dyrektorem artystycznym trasy Męskie Granie, wraz z Kasią Nosowską.

W lutym 2015 powstała płyta Podróż zwana życiem, a rok później ukazał się album Życie po śmierci, jeden z najważniejszych dla rapera. Powrócił w nim do przeżyć i przemyśleń związanych z ważnym wydarzeniem w życiu prywatnym – na początku 2015 roku Ostrowski poddał się zabiegowi rekonstrukcji płuca. Jak sam przyznał, uratowało mu to życie. W tekstach – i na wszystkich koncertach – dziękuje też żonie Natalii, z którą ma dwóch synów.

W 2018 roku ukazała się płyta W drodze po szczęście, w 2019 Instrukcja obsługi świrów, a w 2020 Gniew. Każda z nich osiągnęła status platyny.

Brał udział praktycznie we wszystkich festiwalach hip-hopowych (i nie tylko), jest stałym gościem Juwenaliów, laureatem wielu nagród muzycznych, a bilety na jego koncerty za każdym razem wyprzedają się w ciągu kilku dni. O.S.T.R. od lat cieszy się uznaniem wiernych fanów i nic nie wskazuje na to, aby miało to się zmienić. 

OSTR, Adam Ostrowski
Fot. Karol Makurat/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.