WSPOMNIENIE

„Karuzela z Madonnami”, „Tomaszów”, „Czarne anioły”... Najpiękniejsze utwory Ewy Demarczyk

Wybitna artystka odeszła w wieku 79 lat

Ksenia Krasko 25 sierpnia 2020 20:55

Czternastego sierpnia odeszła Ewa Demarczyk, jedna z najwybitniejszych polskich artystek. Charyzmatyczna, tajemnicza, niezwykła... Nazywano ją Czarnym Aniołem, porównywano do równie legendarnej Edith Piaf. Każdy jej występ kończyły owacje na stojąco.

Gdy współpracowała z Piwnicą Pod Baranami, poznała kompozytora Zygmunta Koniecznego. To spotkanie było punktem zwrotnym w jej karierze – to z nim nagrała tak znane i uwielbiane dziś utwory, jak Karuzela z Madonnami, Groszki i róże, czy Czarne anioły.

Ewa Demarczyk zagrała swój ostatni koncert w listopadzie 1999 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Rok później rozwiązała zespół, coraz rzadziej spotykała się z przyjaciółmi, aby w końcu stopniowo wycofać się z życia publicznego... Nigdy nie ujawniła, dlaczego tak naprawdę przestała śpiewać.

„Kilku pokoleniom prezentowała to, co w piosence najszlachetniejsze, najbardziej wartościowe. Nie zostawiła po sobie zbyt wielu nagrań, ale – same perły. One będą z nami przypominając o fenomenie Ewy Demarczyk”, pożegnał artystkę krakowski dziennikarz i krytyk Wacław Krupiński.

Jej przeboje pozostaną z nami na zawsze... 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.