WSPOMNIENIE

„Karuzela z Madonnami”, „Tomaszów”, „Czarne anioły”... Najpiękniejsze utwory Ewy Demarczyk

Wybitna artystka odeszła w wieku 79 lat

Ksenia Krasko 25 sierpnia 2020 20:55

Czternastego sierpnia odeszła Ewa Demarczyk, jedna z najwybitniejszych polskich artystek. Charyzmatyczna, tajemnicza, niezwykła... Nazywano ją Czarnym Aniołem, porównywano do równie legendarnej Edith Piaf. Każdy jej występ kończyły owacje na stojąco.

Gdy współpracowała z Piwnicą Pod Baranami, poznała kompozytora Zygmunta Koniecznego. To spotkanie było punktem zwrotnym w jej karierze – to z nim nagrała tak znane i uwielbiane dziś utwory, jak Karuzela z Madonnami, Groszki i róże, czy Czarne anioły.

Ewa Demarczyk zagrała swój ostatni koncert w listopadzie 1999 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Rok później rozwiązała zespół, coraz rzadziej spotykała się z przyjaciółmi, aby w końcu stopniowo wycofać się z życia publicznego... Nigdy nie ujawniła, dlaczego tak naprawdę przestała śpiewać.

„Kilku pokoleniom prezentowała to, co w piosence najszlachetniejsze, najbardziej wartościowe. Nie zostawiła po sobie zbyt wielu nagrań, ale – same perły. One będą z nami przypominając o fenomenie Ewy Demarczyk”, pożegnał artystkę krakowski dziennikarz i krytyk Wacław Krupiński.

Jej przeboje pozostaną z nami na zawsze... 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.