Zwiastun

Historia wymiany szpiegów ZSRR i USA kręcona we Wrocławiu. Polak robił zdjęcia

MA 8 stycznia 2016 20:01

"Most szpiegów", historia wymiany szpiegów ZSRR i USA na moście Glienicke łączącym Berlin Zachodni ze Wschodnim w czasie zimnej wojny, to kolejny wspólny film Stevena Spielberga i jego ulubionego operatora - Polaka, Janusza Kamińskiego.

 

To on w poszukiwaniu odpowiedniej scenerii zaproponował reżyserowi jedno z polskich miast. Zdjęcia do niektórych „berlińskich” scen były kręcone we Wrocławiu - na ul. Kurkowej i Mierniczej, które widać na oficjalnym zwiastunie produkcji, a także na ul. Ptasiej i Komuny Paryskiej. W listopadzie ubiegłego roku na planie zdjęciowym zlokalizowanym w stolicy Dolnego Śląska pojawili się Tom Hanks oraz Steven Spielberg. Na potrzeby produkcji zbudowano specjalną makietę muru berlińskiego, z muzeum wypożyczono też czołgi i inne pojazdy z przełomu lat 50. i 60.
 
Tom Hanks i Steven Spielberg
Fot. 20th Century Fox
Tom Hanks i Steven Spielberg na planie "Mostu szpiegów"
 
 
"Wszystko, czego dotknie Spielberg, zamienia się w złoto"
 
Efekt? Film zbiera świetne recenzje. "Steven Spielberg jest w formie. "Most szpiegów" to mieszanka kina nowej przygody i epickiej historycznej fabuły. Zachwyca fantastycznymi kreacjami aktorskimi, choć nieco drażni uproszczonym portretem świata przedstawionego. To historia, która wzrusza i bawi" - ocenił prestiżowy portal filmowy Filmweb.

 

Filmem zachwycony jest też "The Guardian". Recenzent jednego z najważniejszych brytyjskich dzienników nazywa "Most szpiegów" wspaniałym thrillerem zimnowojennym i kolejnym dowodem na to, że wszystko, czego dotknie Steven Spielberg, zamienia się w złoto. Zaś recenzent "The Telegraph" określił film mianem "porządnej i dojrzałej rozrywki, z książkową intrygą".
 

Przeczytajcie również: Polak nominowany do BAFTA. Będzie nagroda za zdjęcia do "Mostu szpiegów"?

 

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANNA I TOMASZ SEKIELSCY – znany dziennikarz mówi o żonie, że jest jak… „żona mafiozo”. Dlaczego? BERENICE MARLOHE – kim by została, gdyby nie rola dziewczyny Bonda? MEGHAN i HARRY w osobistej krucjacie przeciwko brytyjskiej monarchii. REMIGIUSZ MRÓZ o tym, jak zarobił pierwszy milion, gdzie szuka natchnienia i o końcu miłości.