Zwiastun

Historia wymiany szpiegów ZSRR i USA kręcona we Wrocławiu. Polak robił zdjęcia

MA 8 stycznia 2016 20:01

"Most szpiegów", historia wymiany szpiegów ZSRR i USA na moście Glienicke łączącym Berlin Zachodni ze Wschodnim w czasie zimnej wojny, to kolejny wspólny film Stevena Spielberga i jego ulubionego operatora - Polaka, Janusza Kamińskiego.

 

To on w poszukiwaniu odpowiedniej scenerii zaproponował reżyserowi jedno z polskich miast. Zdjęcia do niektórych „berlińskich” scen były kręcone we Wrocławiu - na ul. Kurkowej i Mierniczej, które widać na oficjalnym zwiastunie produkcji, a także na ul. Ptasiej i Komuny Paryskiej. W listopadzie ubiegłego roku na planie zdjęciowym zlokalizowanym w stolicy Dolnego Śląska pojawili się Tom Hanks oraz Steven Spielberg. Na potrzeby produkcji zbudowano specjalną makietę muru berlińskiego, z muzeum wypożyczono też czołgi i inne pojazdy z przełomu lat 50. i 60.
 
Tom Hanks i Steven Spielberg
Fot. 20th Century Fox
Tom Hanks i Steven Spielberg na planie "Mostu szpiegów"
 
 
"Wszystko, czego dotknie Spielberg, zamienia się w złoto"
 
Efekt? Film zbiera świetne recenzje. "Steven Spielberg jest w formie. "Most szpiegów" to mieszanka kina nowej przygody i epickiej historycznej fabuły. Zachwyca fantastycznymi kreacjami aktorskimi, choć nieco drażni uproszczonym portretem świata przedstawionego. To historia, która wzrusza i bawi" - ocenił prestiżowy portal filmowy Filmweb.

 

Filmem zachwycony jest też "The Guardian". Recenzent jednego z najważniejszych brytyjskich dzienników nazywa "Most szpiegów" wspaniałym thrillerem zimnowojennym i kolejnym dowodem na to, że wszystko, czego dotknie Steven Spielberg, zamienia się w złoto. Zaś recenzent "The Telegraph" określił film mianem "porządnej i dojrzałej rozrywki, z książkową intrygą".
 

Przeczytajcie również: Polak nominowany do BAFTA. Będzie nagroda za zdjęcia do "Mostu szpiegów"?

 

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.