KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Nie ma tytułu króla i był zaręczony z inną. Oto 5 ciekawostek o mężu królowej Elżbiety II

Tego nie wiedzieliście o księciu Filipie

Gabriela Czernecka 9 lutego 2019 17:15

Choć  to królowa nosi koronę, to historycy mówią, że to książę Filip rządzi. Odpowiadał m.in. za wychowywanie ich dzieci, wniósł do monarchii i sztywnej etykiety więcej luzu. „Tylko on widzi w królowej człowieka”, piszą biografowie. Stojąc zawsze dwa kroki za żoną, nauczył się jak pozostawać w świetle reflektorów. A robi to za pomocą specyficznego poczucia humoru i spektakularnych gaf. Niewielu jednak wie, że oprócz ciętego języka, ma dobre serce, a personel królewski go uwielbia! Oto ciekawostki o księciu FIlipie, mężu królowej Elżbiety II!

Książę Filip - ciekawostki

O królowej napisano naprawdę wiele, ale najwięcej tajemnic z pewnością skrywa jej życie prywatne i relacje z mężem, księciem Filipem. Ten znany jest ze specyficznego poczucia humoru, popełniania spektakularnych gaf i ciętego języka. Już przeszedł do historii jako najdłużej panujący małżonek władcy imperium brytyjskiego, a także najstarszy współmałżonek kiedykolwiek panującego brytyjskiego monarchy.  Niewielu jednak wie, że jest spokrewniony z królową - są kuzynami trzeciego stopnia. Ona jest spokrewniona z królową Wiktorią od strony ojca, a on ze strony matki.

Dlaczego książę Filip nie jest królem?

Książę Filip jest bowiem dzieckiem księcia Andrzeja, syna króla Grecji Jerzego I oraz księżnej Alicji Battenberg. Choć ma królewskie korzenie, nie ma tytułu króla. Zgodnie z angielskim prawem zwyczajowym, mężczyzna poślubiający królową automatycznie otrzymuje tytuł... księcia. Podobno taką zasadę stosuję się, ponieważ w oczy od razu rzuca się, że król jest wyżej rangą niż królowa - samo nazewnictwo powoduje, że królowa w takim przypadku jest tylko żoną króla, a nie władczynią.

Mimo mniejszej rangi, książę zajmuje najważniejsze miejsce w sercu królowej. Są razem od 72 lat i wciąż świetnie się dogadują. A początki ich związku nie były jednak łatwe. Filipa krytykowano za pochodzenie, brak wykształcenia czy... bliskie relacje z nazistami. Wielokrotnie oskarżano go o zdrady, romanse z arystokratkami i nieumiejętność zachowania się w świetle reflektorów. Mówiono, że królowa w pełni poświęciła się obowiązkom i jest w smutnym małżeństwie. Mimo to żaden skandal realnie nie ujrzał światła dziennego, a ich małżeństwo trwa nieprzerwanie od 72 lat!

Książę Filip - wpadki

W czym tkwi ich sekret? „Dziadek potrafi rozśmieszyć babkę, ponieważ jego działania, słowa i sposób patrzenia na świat są z natury inne niż jej. Dlatego dobrze się uzupełniają”, powiedział wnuk pary, książę William. Z pewnością poczucia humoru nie można odmówić Filipowi. 

Choć jest najdłużej dotąd panującym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, to nie z tego jest jednak najbardziej kojarzony, ale z… ciętego humoru! Twierdził, że Brytyjki nie potrafią gotować, w 1986 roku podczas odwiedzin brytyjskich studentów w Chinach, ostrzegał ich przed zbyt długim pobytem w tym kraju, ponieważ „jeśli się zadomowią, ich oczy mogą stać się skośne”, a do trzynastoletniej Brytyjki powiedział, że jest „za gruba, żeby zostać astronautką”.

Mimo publicznych wpadek, to jego personel królewski lubi najbardziej ze wszystkich członków rodziny królewskiej. I choć to królowa panuje w Wielkiej Brytanii, to w pałacu ostatnie słowo należy do niego!  Zobaczcie nasze wyjątkowe video poświęcone ciekawostkom o księciu Filipie, a jeśli chcecie być na bieżąco ze wszystkim nowinkami ze świata royal family - dołączcie do naszej grupy na Facebooku 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.