O TYM SIĘ MÓWI

Sztuczna inteligencja przewidziała wybuch pandemii koronawirusa!

Może okazać się pomocna w walce z chorobą

Sabina Zięba 8 kwietnia 2020 11:05

Nikt nie przypuszczał, że koronawirus w tak szybkim tempie opanuje cały świat, zarażając i zabijając tysiące osób. Choć dla wszystkich było to zaskoczenie, okazuje się, że gdybyśmy posłuchali sztucznej inteligencji, bylibyśmy przygotowani - przewidziała ona wybuch pandemii wcześniej, niż wskazywały na to oficjalne informacje. 

Sztuczna inteligencja przewidziała koronawirusa

Sztuczna inteligencja nie tyle przewidziała pandemię, co również okazałaby się pomocna w pracach nad szczepionką. Mogłaby przeanalizować tysiące danych w czasie krótszym, niż zrobiłby to człowiek. Wiele osób obawia się jednak, że niewłaściwie wykorzystane nowych technologii cyfrowych może służyć inwigilacji, ograniczeniu prywatności oraz autonomii.

W informacji przesłanej PAP, dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, tłumaczy: „Może nas wesprzeć w diagnozowaniu osób zarażonych i identyfikacji nosicieli, a także dokonując predykcji zapotrzebowania na sprzęt medyczny czy potencjalne obłożenie poszczególnych oddziałów, ułatwić zarządzanie posiadanymi zasobami”. Uważa ona, że nie powinniśmy traktować technologii jako zagrożenie dla ludzkości, gdyż teraz stali się oni „równoprawnymi partnerami w walce z globalnym zagrożeniem”.

Doktor zaznacza, że obecnie już sztuczna inteligencja pomaga nam w zwalczaniu epidemii. Na dowód podaje przykłady chatbotów, z jakich korzystają placówki medyczne (dostarczają najważniejszych faktów dotyczących koronawirusa, a także weryfikują jego objawy), aplikacje mobilne (podające, czy mieliśmy jakikolwiek kontakt z osobą zakażoną oraz lokalizację potwierdzonych przypadków zakażenia), inteligentne opaski monitorujące stan zdrowia czy kamery instalowane w miejscach publicznych, które identyfikują w tłumie osoby z podwyższoną temperaturą.

Gdybyśmy zdecydowali się bardziej wykorzystywać technologie, roboty mogłyby pomóc w opiece nad pacjentami, np. wydając posiłki, a z kolei dzięki technologii 3D powstawałyby gogle, zawory do masek czy respiratorów. Myślicie, że do tego dojdzie?  

Lekarze, koronawirus, wirus
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Pandemia nie zmieniła mojego życia, to ja sama je zmieniłam…”, mówi AGNIESZKA MACIĄG. Kraśko, Olejnik, Rodowicz, Rusinek, Szczygieł, Wojciechowska… o emocjach i rodzinnych relacjach w izolacji domowej. JACEK SANTORSKI radzi, jak nie zwariować w czasie pandemii. Zmierzch zachodniej cywilizacji? Beata Pawlikowska w egzystencjalnych rozważaniach w dobie koronawirusa.