O TYM SIĘ MÓWI

Nazywana jest królową PR. Kim jest siostra Kim Dzong Una?

To ona przejmie władzę w Korei Północnej?

Ksenia Krasko 29 kwietnia 2020 14:45

Ze względu na to, że Kim Dzong Un nie pojawia się publicznie od 11 kwietnia, nie milkną plotki o złym stanie jego zdrowia po przebytej operacji serca. Niektóre media donoszą nawet o śmierci przywódcy Korei Północnej, jednak władze KRLD próbują udowodnić, że dyktator żyje i ma się dobrze. Doniesienia światowych mediów wywołały dyskusję o tym, kto może zostać jego następcą. Najczęściej wskazuje się, że będzie to jego młodsza siostra Kim Jo Dzong.

Stan zdrowia Kim Dzong Una

Pogłoski o poważnych kłopotach zdrowotnych Kim Dzong Una pojawiły się w połowie kwietnia, gdy lider Korei Północnej nie pojawił się na oficjalnej ceremonii z okazji urodzin swojego dziadka, Kim Ir Sena. Zdarzyło mu się to po raz pierwszy. Właśnie wtedy media podały, że dyktator przeszedł operację serca, a jego stan jest krytyczny.

Według agencji Reuters, kilka dni temu do Korei Północnej przybyła delegacja chińskich lekarzy. Dziennik New York Post, powołując się na japońskie media, poinformował, że Kim Dzong Un jest w „stanie wegetatywnym”. Doniesiono również, że poważne komplikacje zdrowotne mogą być skutkiem błędnie przeprowadzonej operacji.

W sieci pojawiły się zdjęcia pociągu, należącego do Kim Dzong Una, stojącego na dworcu w Wonsan, a media Korei Północnej podały, że dyktator pojechał tam „podziękować pracownikom, którzy brali czynny udział w budowie nadmorskiego obszaru turystycznego”. Jednocześnie nie określono żadnych dat i nie opublikowano żadnych nowych zdjęć dyktatora.

Prezydent USA, Donald Trump, zasugerował, że wie, co dzieje się z przywódcą KRLD. „Nie mogę wam powiedzieć dokładnie. Tak, mam dobre rozeznanie, ale nie mogę o tym na razie mówić. Życzę mu zdrowia [...] Mogę wam powiedzieć, że się tego spodziewał. Liczę, że czuje się dobrze. Wiem, jak się czuje, relatywnie rzecz biorąc. Zobaczymy, prawdopodobnie więcej dowiecie się w niedalekiej przyszłości”, przekazał.

Kim jest Kim Jo Dzong, siostra Kim Dzong Una

Doniesienia światowych mediów wywołały dyskusję o tym, kto może zostać następcą Kim Dzong Una. Oficjalnie dyktator Korei Północnej nie ma takiej osoby, chociaż niektóre źródła twierdzą, że ma niepełnoletniego syna. Jak pisze tygodnik Time, prawdopodobne jest, że władzę tymczasowo przejmie młodsza siostra Kima, Kim Jo Dzong. I chociaż niektórzy eksperci twierdzą, że w Korei Północnej kobieta nie może zostać przywódcą kraju, inni są pewni, że przynależność do tej rodziny gwarantuje jej taką szansę.

Według dostępnych danych, Kim Jo Dzong ma 31 lat. Dorastała głównie w KRLD, ale w dzieciństwie spędziła kilka lat w Szwajcarii. Po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę w 2011 roku, podczas pogrzebu ojca. Jest członkinią biura politycznego Partii Pracy Korei i Szefową Departamentu Propagandy i Agitacji. W 2014 roku po raz pierwszy oficjalnie nazwano ją „wysokim urzędnikiem”.

Kim Jo Dzong zajmuje się organizacją wydarzeń publicznych z udziałem Kim Dzong Una, opracowuje trasy jego podróży i odpowiada za ich logistykę. Zachodnie media nazywają ją królową PR. „To ona kształtuje wizerunek swojego brata i kontroluje kształtowanie wizerunku swojego kraju w mediach”, twierdzi BBC.

Była jedyną kobietą uczestniczącą w oficjalnej części szczytu międzykoreańskiego, a także głównym gościem z Korei Północnej podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich, kiedy drużyny narodowe obu Korei przeszły pod jedną flagą. Była także obecna na spotkaniu brata z Donaldem Trumpem.

Jak twierdzą zachodnie media, Kim Jo Dzong jest zdecydowaną zwolenniczką dalszego zbrojenia się Korei Północnej. Z tego powodu przypuszcza się, że mogłaby opowiadać się za znacznie bardziej brutalnym sposobem rządzenia, niż obecnie Kim Dzong Un. 

Kim Dzong Un i jego siostra Kim Jo Dzong

Kim Jo Dzong, Kim Dzong Un
Fot. Getty Images

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.