URODZINY GWIAZD

Małomiasteczkowy fenomen polskiej sceny muzycznej. Dawid Podsiadło kończy 27 lat!

Jak wyglądała jego droga na szczyt?

Konrad Szczęsny, Ksenia Krasko 23 maja 2020 18:45

Jego piosenki nuci cała Polska, albumy pokrywają się diamentem, a bilety na koncerty rozchodzą się w jeden dzień. Jest jednym z tych artystów, którzy cieszą się niesamowitym szacunkiem w branży. Dawid Podsiadło, złote dziecko polskiej piosenki, świętuje dziś urodziny! Jak wyglądała jego droga na szczyt?

Dawid Podsiadło: początki kariery, X Factor, debiutancki album

Pochodzi z Dąbrowy Górniczej, w której zdobywał pierwsze muzyczne szlify. W szkole muzycznej nauczył się m.in. gry na puzonie. Zaczął występować amatorsko już w wieku 10 lat. Popularność przyniósł mu program X Factor, którego drugą edycję wygrał. Mało kto jednak pamięta, że pojawił się już w pierwszej edycji widowiska! Odpadł jednak w drugim etapie, ponieważ zapomniał tekstu piosenki, którą wykonywał.

Wydanie pierwszego albumu, Comfort and happiness, poprzedzone było licznymi kontrowersjami. Muzyk miał m.in. zerwać kontrakt z wytwórnią. Krążek ukazał się jednak na rynku w 2013 roku i z miejsca podbił listy sprzedaży. Do tej pory pokrył się diamentem, podobnie jak druga płyta, Annoyance and disappointment, wydana w 2015 roku.

Dawid Podsiadło, VIVA! Listopad 2015
Fot. Łukasz Ziętek

Dawid Podsiadło: zawieszenie kariery, wielki powrót i sukces hitu Małomiasteczkowy. Życie prywatne

Ku zaskoczeniu wszystkich, w grudniu 2016 roku Dawid Podsiadło ogłosił, że zawiesza na jakiś czas karierę i nie będzie koncertował. Przerwa trwała 18 miesięcy. Powód? Jak mówił, „musiał na wszystko popatrzeć z perspektywy, złapać oddech i poczekać, aż przyjdzie ochota na coś nowego”.

Powrócił w wielkim stylu w 2018 roku, wydając singiel Małomiasteczkowy. Album o tym samym tytule od początku zbierał świetne recenzje, a trasa koncertowa wyprzedała się w kilka godzin. Rok później, we wrześniu 2019 roku, zrobił coś, czego nie udało się dokonać jak dotąd żadnemu artyście w Polsce.

Słynny już koncert na Stadionie Narodowym w Warszawie uznano za najważniejsze muzyczne wydarzenie roku, zanim jeszcze podano szczegóły. Na wspólnym występie dwóch pozornie różnych artystów, Dawida Podsiadło i Taco Hemingwaya, bawiło się około 75 tysięcy osób. Bilety sprzedały się w kilka godzin. Tym samym młodzi wykonawcy i ich muzyczni goście ustanowili rekord Polski.

Niedługo po występie na Narodowym, Dawid Podsiadło zapowiedział kolejną trasę i kolejne koncerty stadionowe. Bilety na Leśną Muzykę, podobnie jak i za każdym poprzednim razem, rozeszły się w ekstremalnie szybkim tempie, jednak wszystkie koncerty są przełożone ze względu na epidemię Covid-19.

Ma na koncie współpracę z wieloma muzykami, jak Taco Hemingway, Flirtini, Ten Typ Mes, Paulina Przybysz, Rosalie, czy Tatiana Okupnik. Nagrał też trzy single dla Męskiego Grania – Elektryczny z Moniką Brodką, Wataha z Organkiem i raperem O.S.T.R., a także Początek z Krzysztofem Zalewskim i Kortezem.

Dawid Podsiadło
Fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!