OSCARY 2018

Największy skandal w historii łyżwiarstwa figurowego, czyli Jestem najlepsza. Ja, Tonya

Poznajcie historię Tonyi!

Gabriela Czernecka 4 lutego 2018 13:00

Kim jest Tonya Harding? U jej stóp stał kiedyś cały sportowy świat. Była jedna z najbardziej rozpoznawalnych łyżwiarek figurowych na świecie. Niestety do jej upadku doprowadziła jej ogromna chęć zwycięstwa. O czym jest film Jestem najlepsza. Ja, Tonya?

O czym jest film Jestem najlepsza. Ja, Tonya?

Tonya Harding (Margot Robbie w tej roli) była kiedyś jedną z najlepszych łyżwiarek figurowych na świecie. Teraz po latach w wywiadzie telewizyjnym opowiada o wydarzeniach, które doprowadziły do jej upadku. Wywiadów udzielają także jej były mąż Jeff Gillooly (Sebastian Stan), matka Tonyai Harding, LaVona Golden (Allison Janney), trenerka Diane Rawlinson (Julianne Nicholson) oraz dziennikarz Martin Maddox (Bobby Cannavale).

Historię zawodniczki poznajemy też z zeznań jej byłego ochroniarza, Shawna Eckhardta (Paul Walter Hauser). Biedna, pochodząca ze wsi dziewczyna  nie pasowała do wyidealizowanego wizerunku łyżwiarki figurowej. Nie była damą, ale jeździć potrafiła. To zasługa (chyba jedyna) matki, która zabrała ją na trening, gdy ta miała zaledwie cztery latka. 

Z udzielanych wywiadów stopniowo wyłania się historia jednego z największych skandali w historii amerykańskiego sportu. Skandalu, którego ofiarą była konkurentka Tonyi w walce o olimpijski medal: Nancy Kerrigan (Caitlin Carver). Przypomnijmy, że chodziło o pozbawienie konkurentki szans na wygraną.

Kim jest Tonya Harding?

Początkowo według prawdziwej historii Tonya wraz z mężem planowali wysłać serię listów z groźbami do organizatorów imprezy, by nie wystawiali jej podczas igrzysk. Były mąż Tonyi wynajął dwóch mężczyzn, których zadaniem było nastraszenie Nancy. Jeden z mężczyzn uderzył łyżwiarkę pałką teleskopową powyżej kolan, tym samym uniemożliwiając dziewczynie start w zawodach. Tym samym Tonya nie mając właściwie żadnej rywalki, zdobyła mistrzostwo kraju.

Szybko ustalono, że ataku na Nancy dokonał były mąż Harding. Choć początkowo jej nie podejrzewano o atak, to media próbowały rozgrywać między dziewczynami konflikt na różne sposoby. Tonya Harding (przez męża, który przyznał, że brała w tym udział) zdecydowała się przyznać, za co została skazana na 3 lata więzienia w zawieszeniu, 500 godzin prac społecznych oraz 160 tysięcy dolarów grzywny. Została również zmuszona do wycofania się z Mistrzostw Świata, zabroniono jej również brania udziału w jakichkolwiek igrzyskach. 

Jak historię Tonyi Harding przedstawił w swoim filmie Craig Gillespie? Z pewnością bardzo realistycznie! Nic dziwnego, że Amerykańska Akademia Filmowa doceniła jego dzieło. Film „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” otrzymał trzy nominacje do Oscarów 2018 w kategoriach: aktorka pierwszoplanowa (Margot Robbie), aktorka drugoplanowa (Allison Janney) i najlepszy montaż. Czy ma szansę na statuetkę? Zobaczcie video!

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.