O TYM SIĘ MÓWI

Ten napój zna cały świat! Jak powstała słynna Coca-Cola?

Na początku była... lekiem!

Redakcja VIVA! 9 maja 2020 19:25

Według statystyk, aż 94% mieszkańców naszej planety przynajmniej raz słyszało o tej słynnej marce, a sam napój sprzedawany jest praktycznie w każdym kraju na świecie – oprócz Kuby i Korei Północnej. Poznajcie historię Coca-Coli!

Coca-Cola: historia, jak powstała

Coca-Cola została wynaleziona w Atlancie, w Stanach Zjednoczonych, w 1886 roku. Recepturę napoju opracował farmaceuta John Stith Pemberton, a nazwę i kultowe logo, używane do dziś, wymyślił jego wspólnik i księgowy Frank M. Robinson.

Głównymi składnikami Coca-Coli były liście koki i orzeszki koli. Napój miał właściwości lecznicze – wg Pembertona, był to środek na ukojenie nerwów. Colę sprzedawano wtedy w największej aptece w Atlancie. Przychody ze sprzedaży w pierwszym roku były nierentowne, ale stopniowo popularność napoju rosła, jak i zyski ze sprzedaży. W 1892 roku, gdy Pemberton sprzedał prawa do produkcji napoju, Asa Griggs Candler założył The Coca-Cola Company, która zajmuje się tym do dziś. W 1902 roku Coca-Cola stała się najbardziej znanym napojem w Stanach Zjednoczonych, a niedługo potem na całym świecie.

Coca-Cola
Fot. Getty Images

Dokładny skład Coca-Coli jest tajemnicą handlową. Oryginalna kopia receptury przechowywana jest w skarbcu SunTrust Bank w Atlancie, a legenda głosi, że tylko dwie osoby mają do niej dostęp. Prawda jest jednak taka, że obecnie napój nie jest przygotowywany według tamtych wskazówek – przede wszystkim nie dodaje się do niego liści koki. A za proces produkcyjny odpowiada znacznie więcej pracowników.

Pierwsza szklana butelka Coli, zaprojektowana przez Earla R. Deana, kształtem przypominała ziarno kakaowe. Przez wiele lat jej wygląd zmieniał się nieznacznie, dopóki w 2007 roku nie wprowadzono nowej butelki o pojemności 0,33. Jest krótsza i lżejsza od poprzednich, co wpłynęło na zmniejszenie zużycia szkła i emisji dwutlenku węgla.

W 1982 zadebiutowała Diet Coke, którą dziś zastąpiły Coca-Cola Light i Cola Zero. Trzy lata później ruszyła produkcja Coli o smaku wiśniowym, która wciąż dostępna jest na rynku. Dziś kupić możemy też napój o smaku limonki, brzoskwini, maliny, czy wanilii. Dostępna jest także Coca-Cola Life słodzona stewią, przezroczysta Coca-Cola Clear i Cola bez kofeiny. Wcześniej produkowano takie smaki, jak mango, kawa czy pomarańcza.

Coca-Cola to nie tylko napój znany na całym świecie, ale także ikona popkultury. Od wielu lat inspiruje artystów, projektantów, architektów, fotografów... W historii zapisały się kultowe reklamy Coli, zarówno te z dawnych lat, jak i charakterystyczny Święty Mikołaj, bez którego trudno dziś wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia.

Uważa się, że największy sukces napoju polega na tym, że jest dostępny właściwie dla każdego. Co na ten temat mówił słynny Andy Warhol? Odpowiedź na to pytanie i inne ciekawostki związane z historią Coca-Coli znajdziecie w naszym wideo. 

Coca-Cola
Fot. Getty Images

Coca-Cola
Fot. Getty Images

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.