ZE ŚWIATA FILMU

Za Notting Hill uwielbiają go kobiety z całego świata! Hugh Grant obchodzi dziś urodziny

Przypominamy jego najlepsze role!

Ksenia Krasko 9 września 2020 16:15

Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych aktorów na świecie. Czarujący Hugh Grant świętuje dziś 60. urodziny! Od początku swojej kariery określany jest mianem ulubieńca kobiet, głównie za sprawą wielu komedii romantycznych, w których zagrał, jak kultowe Notting Hill, To właśnie miłość czy dwie części Bridget Jones.

Hugh Grant - kariera, najlepsze role

Hugh Grant urodził się w Londynie, w wykształconej, ale biednej rodzinie – jego ojciec był wojskowym, a matka nauczycielką. Po latach aktor przyznał, że docenia finansowo trudne dzieciństwo, ponieważ rozwinęło w nim poczucie niezależności i pozwoliło zrozumieć, że powinien polegać tylko na sobie.

Nastoletni Hugh był bardzo przystojny, ale miał z tego powodu... kompleksy. Uważał, że brakuje mu męskości, więc wdawał się w bójki – miał nadzieję, że pozostaną po nich blizny. W jednym z późniejszych wywiadów przyznał, że był to duży błąd, a w latach 90. i tak zyskał miano brytyjskiego symbolu seksu.

Dzięki stypendium dostał się na wydział literatury na Uniwersytet Oksfordzki, ale marzył o aktorstwie. W 1982 roku zagrał swoją pierwszą rolę w Uprzywilejowanym, ale jego kariera rozwinęła się dopiero po pięciu latach, kiedy otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Wenecji za najlepszą rolę w filmie Maurycy.

Mówi się, że filmem, który zmienił życie Hugh Granta, jest komedia romantyczna Cztery wesela i pogrzeb. Ta rola przyniosła mu statuetkę Złoty Glob dla najlepszego aktora. Wkrótce potem nadszedł czas na słynne i uwielbiane przez widzów filmy, jak Notting Hill, Dziennik Bridget JonesBył sobie chłopiec, czy To właśnie miłość. W 2019 roku Grant powrócił na duże ekrany w Dżentelmenach Guya Ritchiego.

W 2006 roku odebrał honorowego Cezara za całokształt twórczości.

Andie MacDowell i Hugh Grant w filmie „Cztery wesela i pogrzeb” 

Cztery wesela i pogrzeb, Andie MacDowell, Hugh Grant
Fot. East News

Hugh Grant i Martine McCutcheon w filmie „To właśnie miłość”

To właśnie miłość
Fot. Materiały prasowe

Życie osobiste Hugh Granta

Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku zaczął spotykać się z aktorką Liz Hurley. Ich relacja przeszła poważną próbę, ze względu na skandal wokół aktora – w 1995 roku aresztowano go za publiczne uprawianie seksu z prostytutką (przyłapano ich w samochodzie).

Hurley wybaczyła mu ten wybryk, ale para rozstała się w 2000 roku. Wciąż się przyjaźnią, a Grant jest ojcem chrzestnym syna aktorki. Potem spotykał się m.in. z Sandrą Bullock, Martine McCutcheon, Jemimą Khan i Drew Barrymore.

Grant ma piątkę dzieci z dwiema kobietami. We wrześniu 2011 roku powitał na świecie córkę Tabithę ze związku z Tinglan Hong. Według biografów aktora, parę łączył jedynie „przelotny romans”. Rok później urodził mu się syn John Mungo, którego matką jest szwedzka producentka telewizyjna Anną Eberstein.

W tym samym, 2012 roku, okazało się, że ponownie spotyka się z Hong, a owocem tej relacji jest trzecie dziecko Granta, syn Felix. W grudniu 2015 znów związał się z Eberstein, która urodziła mu jeszcze dwójkę dzieci. Pobrali się 25 maja 2018 roku. 

Hugh Grant i Anna Eberstein

Hugh Grant i Anna Eberstein
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.