ZE ŚWIATA FILMU

Za Notting Hill uwielbiają go kobiety z całego świata! Hugh Grant obchodzi dziś urodziny

Przypominamy jego najlepsze role!

Ksenia Krasko 9 września 2020 16:15

Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych aktorów na świecie. Czarujący Hugh Grant świętuje dziś 60. urodziny! Od początku swojej kariery określany jest mianem ulubieńca kobiet, głównie za sprawą wielu komedii romantycznych, w których zagrał, jak kultowe Notting Hill, To właśnie miłość czy dwie części Bridget Jones.

Hugh Grant - kariera, najlepsze role

Hugh Grant urodził się w Londynie, w wykształconej, ale biednej rodzinie – jego ojciec był wojskowym, a matka nauczycielką. Po latach aktor przyznał, że docenia finansowo trudne dzieciństwo, ponieważ rozwinęło w nim poczucie niezależności i pozwoliło zrozumieć, że powinien polegać tylko na sobie.

Nastoletni Hugh był bardzo przystojny, ale miał z tego powodu... kompleksy. Uważał, że brakuje mu męskości, więc wdawał się w bójki – miał nadzieję, że pozostaną po nich blizny. W jednym z późniejszych wywiadów przyznał, że był to duży błąd, a w latach 90. i tak zyskał miano brytyjskiego symbolu seksu.

Dzięki stypendium dostał się na wydział literatury na Uniwersytet Oksfordzki, ale marzył o aktorstwie. W 1982 roku zagrał swoją pierwszą rolę w Uprzywilejowanym, ale jego kariera rozwinęła się dopiero po pięciu latach, kiedy otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Wenecji za najlepszą rolę w filmie Maurycy.

Mówi się, że filmem, który zmienił życie Hugh Granta, jest komedia romantyczna Cztery wesela i pogrzeb. Ta rola przyniosła mu statuetkę Złoty Glob dla najlepszego aktora. Wkrótce potem nadszedł czas na słynne i uwielbiane przez widzów filmy, jak Notting Hill, Dziennik Bridget JonesBył sobie chłopiec, czy To właśnie miłość. W 2019 roku Grant powrócił na duże ekrany w Dżentelmenach Guya Ritchiego.

W 2006 roku odebrał honorowego Cezara za całokształt twórczości.

Andie MacDowell i Hugh Grant w filmie „Cztery wesela i pogrzeb” 

Cztery wesela i pogrzeb, Andie MacDowell, Hugh Grant
Fot. East News

Hugh Grant i Martine McCutcheon w filmie „To właśnie miłość”

To właśnie miłość
Fot. Materiały prasowe

Życie osobiste Hugh Granta

Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku zaczął spotykać się z aktorką Liz Hurley. Ich relacja przeszła poważną próbę, ze względu na skandal wokół aktora – w 1995 roku aresztowano go za publiczne uprawianie seksu z prostytutką (przyłapano ich w samochodzie).

Hurley wybaczyła mu ten wybryk, ale para rozstała się w 2000 roku. Wciąż się przyjaźnią, a Grant jest ojcem chrzestnym syna aktorki. Potem spotykał się m.in. z Sandrą Bullock, Martine McCutcheon, Jemimą Khan i Drew Barrymore.

Grant ma piątkę dzieci z dwiema kobietami. We wrześniu 2011 roku powitał na świecie córkę Tabithę ze związku z Tinglan Hong. Według biografów aktora, parę łączył jedynie „przelotny romans”. Rok później urodził mu się syn John Mungo, którego matką jest szwedzka producentka telewizyjna Anną Eberstein.

W tym samym, 2012 roku, okazało się, że ponownie spotyka się z Hong, a owocem tej relacji jest trzecie dziecko Granta, syn Felix. W grudniu 2015 znów związał się z Eberstein, która urodziła mu jeszcze dwójkę dzieci. Pobrali się 25 maja 2018 roku. 

Hugh Grant i Anna Eberstein

Hugh Grant i Anna Eberstein
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.