ZE ŚWIATA MUZYKI

legendami rocka i wciąż zaskakują. Oto niezwykła historia zespołu The Rolling Stones!

Po kilku latach milczenia, powrócili w wielkim stylu!

Ksenia Krasko 13 kwietnia 2021 09:55

Trudno wyobrazić sobie historię muzyki bez nich. The Rolling Stones to absolutna legenda rock’n’rolla, ich płyty sprzedają się w milionach egzemplarzy, a na nowe nagrania czekają fani na całym świecie. Wizytówką grupy od wielu lat pozostaje utwór (I Cant Get No) Satisfaction, który nie traci na popularności od lat 60. Stonesi występują już ponad 55 lat, ale zdecydowanie nie mają dość.

The Rolling Stones – historia zespołu

Dokładnie 12 lipca 1962 roku Mick Jagger, Keith Richards, Dick Taylor, Brian Jones i Ian Stewart zadebiutowali na scenie Marquee Club w Londynie. Rok później dołączył do nich Charlie Watts. Z biegiem lat skład zespołu nieznacznie się zmieniał, aż do 1976 roku. Wtedy do Jaggera, Richardsa i Wattsa dołączył Ronnie Wood – w takim składzie grają do dziś.

W maju 1963 roku zaopiekował się nimi producent Andrew Oldham, który wcześniej współpracował z The Beatles. Zależało mu na zdecydowanie odmiennym wizerunku grupy – Stonesi mieli być agresywni, całkowicie oderwani od rzeczywistości, i na scenie, i w życiu. Dzięki staraniom Oldhama, zespół podpisał trzyletni kontrakt z jedną z największych brytyjskich wytwórni Decca Records.

W czerwcu 1963 roku wydali swój pierwszy singiel – cover piosenki Come On Chucka Berry’ego. Rok później ukazał się debiutancki album The Rolling Stones, który natychmiast zrewolucjonizował brytyjską scenę muzyczną. Nie bez powodu uważani za jedną z najbardziej wpływowych grup w historii rocka.

Wydali 30 albumów studyjnych, 28 albumów koncertowych i 121 singli. Łącznie sprzedali około 250 milionów albumów na całym świecie. Za każdym razem trafiali na pierwsze miejsca list przebojów na całym świecie.

The Rolling Stones, Mick Jagger
Fot. MAT. PRASOWE/REBEKA BRYLEWSKI/UNIVERSAL MUSIC

W 2020 roku zrobili fanom niespodziankę i wrócili w wielkim stylu. Wzięli udział w koncercie online Global World Citizen's One World: Together at Home, zorganizowanym na rzecz pracowników służby zdrowia walczących z koronawirusem.

Singiel Living in a Ghost Town jest ich pierwszym nagraniem od 2012 roku i promuje nowy materiał. Mieli wybrać się w trasę No Filter, ale ze względu na pandemię koncerty przełożono.

Co jeszcze warto wiedzieć o The Rolling Stones? Sprawdźcie nasze wideo! 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.