WIDEO VIVY!

Gołda Tencer o Teatrze Żydowskim. Czy po latach tułaczki znajdzie swoją siedzibę?

Artystka wyjawiła informację w Dzień Dobry TVN

Konrad Szczęsny 25 stycznia 2020 09:45

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie nie ma obecnie swojej stałej siedziby. Korzysta ze sceny Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa w al. Niepodległości 141a. Jego dyrektor, Gołda Tencer, zdradziła jednak, że to może się zmienić...

Gołda Tencer o nowej siedzibie Teatru Żydowskiego

Artystka była dziś gościem telewizji TVN, w której wyjawiła, na jakim etapie są rozmowy... „Mija chyba rok, jak prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła, że będziemy na Próżnej. Mija rok i na pewno tam nie będziemy. Teraz z tego, co wiem miasto kupiło budynek Teatru na Woli. Było już podawane nieoficjalnie, że tam będzie grał Teatr Żydowski, ale oczywiście to będzie własność miasta”, powiedziała Gołda Tencer w Dzień Dobry TVN. „Już słyszałam, że Teatr Żydowski dostał 150 milionów, by grać na ulicy Próżnej, ale my nic nie dostaliśmy. Projekt jest zatrzymany. Mam nadzieję, że na nasze 70-lecie, 1 września przeniesiemy się do Teatru na Woli”, dodała z optymizmem. 

Gołda Tencer o spektaklu Berek

Opowiedziała również o wyjątkowym przedsięwzięciu: spektaklu „Berek”, przybliżającym widzom losy Berka Joselewicza, który w czasie insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku organizował oddziały żydowskie i stał się symbolem „zaangażowania Żydów w niepodległość Polski”.

– Jest to w ogóle nieznana historia. Berek Joselewicz był u Kościuszki, ale to, co my chcemy pokazać, to miłość, również Żydów, do swojego kraju. No i mamy najlepszy sztab: reżyseruje Maja Kleczewska, Zbigniew Libera, który robi scenografię, Łukasz Chotkowski, odpowiedzialny za dramaturgię i scenariusz sceniczny – opowiada dyrektor Teatru Żydowskiego.

I wyjaśnia, że w celu realizacji przedsięwzięcia, konieczne było znalezienie odpowiedniej sceny. – Spektakl będzie grany na Nowym Świecie, przy rogu Świętokrzyskiej. Tam jeszcze nas nie było – śmieje się Gołda Tencer. Dodaje, że nie ma miejsca, w którym Teatr Żydowski nie byłby w stanie zagrać spektaklu. – My gramy wszędzie: od Zachęty, poprzez Synagogę im. Nożyków, Teatr Studio i inne teatry. I tym razem potrzebowaliśmy takiej sali, jak na Nowym Świecie i znaleźliśmy, ale to jest droga przez mękę – podkreśla.

Pełny zapis naszej rozmowy z Gołdą Tencer znajdziesz powyżej.  

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.