KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Wielka Brytania. To tutaj mieszka królowa Elżbieta II. Zobacz wnętrza zamku Windsor

Wnętrza zapierają dech w piersiach

Gabriela Czernecka 15 września 2021 15:13

Monarchini ma do dyspozycji kilkanaście posiadłości. Oficjalną rezydencją Elżbiety II jest pałac Buckingham w Londynie, który od 1837 roku pełni funkcję oficjalnej siedziby monarchów. Ale to w Zamku w Windsorze królowa spędza najwięcej czasu. 

Gdzie mieszka Elżbieta II?

Oficjalną rezydencją królowej Elżbiety II jest pałac Buckingham w Londynie. To właśnie tam odbywają się najważniejsze wydarzenia państwowe oraz oficjalne spotkania z głowami państw innych krajów. Nic dziwnego, że Pałac Buckingham jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów Londynu. Do dyspozycji monarchini ma w Pałacu Buckingham sześćset komnat w tym ponad siedemdziesiąt łazienek i prawie dwieście sypialni. Ze względu na ogromne zainteresowanie fanów posiadłością i fakt, że przed pałacem codziennie gromadzą się tłumy, królowa zdecydowała, że pałac Buckingham będzie miejscem, w którym będzie wykonywać swoje obowiązki. Więcej czasu spędza jednak w innej rezydencji.

Ma do dyspozycji aż czternaście innych posiadłości m.in. Balmoral, Clarence House (gdzie mieszkają Karol i Camilla), Kensington Royal (gdzie mieszka m.in. Kate i William z dziećmi) czy Sandringham House, gdzie cała rodzina królewska spędza święta. Gdzie więc mieszka królowa Elżbieta II? To właśnie Zamek Windsor pełni swego rodzaju rolę domu brytyjskiej monarchini

Zobacz także: Kto przejmie władzę po Elżbiecie II? Oto lista następców brytyjskiego tronu

Tajne dokumenty Windsorów, tajemnice Windsorów, Zamek WIndsor
Fot. Getty Images

Zamek Windsor: wnętrza

Zamek Windsor jest największym zamieszkiwanym zamkiem nie tylko w Anglii, ale i na świecie. Cała posiadłość liczy aż pięć hektarów, królowa traktuje więc to miejsce jako swego rodzaju ucieczkę od gwarnego Londynu. Zamek został zbudowany w XI wieku. Podobnie jak w pałacu Buckingham, w Zamku Windsor królowa Elżbieta II podejmuje oficjalnych gości. To właśnie tam wraz z mężem postanowili spędzić czas podczas pandemii koronawirusa. Jak wyglądają wnętrza zamku Windsor? Do dyspozycji królowa ma aż tysiąc pokoi, a każdy urządzony został w iście królewskim stylu. Na terenie posiadłości znajduje się dosłownie wszystko, nawet kort tenisowy, który powstał za czasów Henryka VIII Tudora. Poprzedni władcy nie szczędzili pieniędzy na rozbudowę zamku, podobnie jak królowa. W swoich wnętrzach Zamek Windsor przechowywane są więc cenne zbiory malarstwa, rysunku czy rzemiosła. 

Tajne dokumenty Windsorów, tajemnice Windsorów, Zamek WIndsor
Fot. Getty Images

Wnętrza Zamku Windsor skrywają tysiące pokoi, a każdy z nich pełni określoną funkcję. Na przykład za jedno z najbardziej spektakularnych pomieszczeń uważa się komnatę Waterloo zaprojektowaną dla upamiętnienia zwycięstwa w bitwie pod Waterloo. W tym pokoju znajdują się obrazy przedstawiające postaci biorące udział w wymienionej bitwie. Dzieła stworzył na polecenie króla Jerzego IV sir Thomas Lawrence. Komnata Waterloo co roku wykorzystywana jest do organizacji corocznego obiadu dla nagrodzonych orderem Podwiązki

Zobacz także: Wielka Brytania. Po śmierci księcia Filipa królowa Elżbieta II musi podjąć ważne decyzje

Zamek Windsor: Komnata Waterloo
Fot. Getty Images

Pokój Karmazynowy w Zamku Windsor swoją nazwę otrzymał po przeważającym w nim kolorze. Komnatę charakteryzuje pozłacany sufit ozdobiony różnymi elementami ze złota i karmazynu. Pokój często pełni rolę salonu, gdy królową odwiedzają różni zagraniczni goście. 

Zamek Windsor: Karmazynowy Pokój
Fot. Getty Images

Innym równie ważnym pomieszczeniem w Zamku Windsor jest Królewska Jadalnia. Mieści się w Wieży księcia Walii. Co ciekawe, pracuje w niej blisko 70 osób, a jak głosi plotka, podobno znajduje się tam kilkanaście zegarów, które zawsze spieszą o pięć minut. Dlaczego? Chodzi o to, by służba przygotowała je na tyle wcześnie, by jedzenie nigdy nie zostało przyniesione za późno. 

Zamek Windsor: The State Dining Room
Fot. Gert

Jakie pokoje znajdują się w Zamku Windsor?

W pobliżu znajduje się także Komnata Obecności Królowej. To pokój urządzony w stylu barkowym, w którym znajdują się jedne z najważniejszych dzieł sztuki w Królewskiej Kolekcji. Zamek Windsor skrywa także Komnatę Straży Królowej, gdzie znajduje się kolekcja broni, zbroje czy popiersia; Salon Królowej i Sala Balowa Królowej, gdzie znajdują się portrety Van Dyke’a; Sala Audiencyjna Królowej, zawierająca ozdobne gobeliny i prowadząca do sali balowej oraz The Green Drawing Room, który został gruntownie odnowiony przez króla Jerzego IV i jest to sala urządzona w kolorach złota i zieleni (na zdjęciu poniżej).

Zamek Windsor wnętrza: The Green Drawing Room
Fot. Getty Images

Największym pokojem w zamku jest jednak Sala Św. Jerzego, która mierzy 55,5m długości i 9m szerokości. Prowadzi do niej Hall świętego Jerzego, w którym m.in. książę Harry i księżna Meghan urządzili małą konferencję prasową z okazji narodzin swojego pierwszego dziecka, Archiego.

Zamek Windsor wnętrza: Hall świętego Jerzego
Fot. Getty Images

Największe znaczenie ma jednak dla królowej przynależąca do zamku w Windsorze kaplica świętego Jerzego. To tam odbył się m.in. ślub księcia Harry'ego z Meghan Markle czy ślub księcia Karola z Camillą Parker Bowles, ale powód jest kompletnie inny. Odpowiedź znajdziecie w wideo!  

Zamek Windsor nową siedzibą główną królowej Elżbiety II?

Książę Filip spoczął w królewskiej krypcie w podziemiach kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Nie jest to miejsce ostatecznego pochówku męża królowej Elżbiety II. Brytyjskie media podają, że królowa rozważa przeniesienie większości aktywności do zamku Windsor. Tabloidy snują przypuszczenia, że myśli także o ustanowieniu zamku swoją główną rezydencją. „Żeby być blisko Filipa” - pisze Mirror. 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?